Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nie nerwica, a nietolerancja histaminy


nie.znerwicowana

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy, pisze ten post, bo moze konus pomogę. Przez prawie rok męczyłam sie z różnymi dolegliwościami. Tachykardia, skurcze dodatkowe (ok 700-1000), stany lękowe, ataki paniki, skoki ciśnienia, mdlosci, ból brzucha. WsYscy lekarze twierdzili, ze to nerwica, Ew tezyczka  - kilku psychiatrów, kardiolog, internista, endokrynolog. Wyniki echo, morfologii, jonogramu, tsh, ft3 i 4, wzorowe. Holter ok. Przez prawie rok byłam szprycowana propranololem, kilkoma ssri, w końcu alprazolamem, od którego uzależniłam sie psychicznie. Na szczęście odstawiłam po 6mcach (przez trzy tygodnie schodziłam z dawki 0.5 total dziennie). Nie dawało mi to wszystko spokoju, psychoterapia nie pomagała. Zaczęłam łączyć kropki, duzo czytac. Policzyłam fakt skurczy dodatkowych i tachykardii z jedzeniem. Trafiłam w końcu na świetna panią gastrolog, która zleciła mnóstwo badań i zrobiła bardzo szeroki wywiad. Okazało sie, ze mam obniżony poziom DAO, a tym samym nietolerancję histaminy, która daje objawy podobne do nerwicy. Tachykardia, arytmia, skoki ciśnienia, stany lekowe, refluks - wszystko spowodowane było wyrzutem histaminy po określonych posiłkach - bananach, soku pomidorowym, owocach morza, czekoladzie, etc. Trzymam dietę antyhistaminowa, biorę suplement, który przed posiłkiem uzupełnia częściowo dao i wszystkie dolegliwoscinorzeszly. Z dnia na dzien. To było niesamowite. Szukajcie przyczyny i nie dajcie sie zbyć nerwica. Często ta przyczyna gdzieś w nas siedzi. Gdybym zwiększała dawki propranololu, zamiast go odstawic - jeszcze pogorszyłabym swój stan. Jest on antagonista DaO, a tym samym zwiększa nietolerancję histaminy. Kardiolog patrzył bardzo krotkowzrocznie, a arytmia nie mijała, ani tachykardia. Teraz moje tętno to 60-70 bez betablokera. Nie namawiam do odstawiania leków na własna reke, ale szukania przyczyny. Bo ostatni rok to była ciągła walka i męczarnia. A nagle moje zycie wróciło do tego, jakie było kiedyś. Mam nadzieje, Ze moze ktoś z Was o podobnych objawach, odkryje, ze to taka dolegliwość, a nie nerwica. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości miałaś jakieś objawy skórne albo problemy z oddychaniem po niektórych posiłkach? U mnie właśnie alergolog rzuciła podejrzenie na nietolerancję histaminy bo z testów alergicznych nic nie wyszło a np. Mam dziwne problemy z oddychaniem lub skórą po niektórych posiłkach np. Czekolada, wino, owoce morza, orzechy, pomidory etc..

 

A tak ogólnie to niestety często zbywa się obecnie pacjentów "diagnozą" nerwicy jeśli z podstawowych badań nic nie wychodzi...problem w tym, że chorób z podobnymi objawami jest multum (chociażby awitaminozy, borelioza, tężyczka, problemy hormonalne etc) i czasami nawet nie do końca wiadomo w którym kierunku prowadzić badania, więc łatwiej zdiagnozować cokolwiek i mieć problem "z głowy".

 

Finalnie ma to też negatywny wydźwięk dla prawdziwych zaburzeń psychicznych (w tym nerwic) bo powoduje częste wątpliwości co do wiarygodności diagnozy.

 

Wydaje mi się, że brakuje diagnostów (coś jak dr House ;) ) do których można się udać z "pakietem" objawów i którzy szukaliby przyczyn w różnych specjalizacjach a nie tylko w swojej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×