Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kim jesteś?


ZielonyListek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pamiętacie siebie sprzed depresji? Potraficie określić kim jesteście lub kim byście byli, gdyby nie depresja?

Ja choruję praktycznie prawie całe życie i momentami nie wiem kim jestem, tak bardzo depresja przesłania mi obraz mnie.

Pamiętam siebie z czasów remisji, ale było to wiele, wiele lat temu. 

Co dzieje się z tożsamością człowieka, gdy choruje tak długo? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2021 o 09:33, ZielonyListek napisał:

Czy pamiętacie siebie sprzed depresji? Potraficie określić kim jesteście lub kim byście byli, gdyby nie depresja?

 

Mogę pamiętać siebie jedynie sprzed jej "zaostrzonej" formy zrodzonej w następstwie traumy 🙂 Zawsze byłam podszyta melancholią i m. in. z tego powodu zawsze miałam skłonność do niedostrzegania / umniejszania wpływu depresji na swoje życie - nawet teraz gdy mgliście przypominam sobie normalne życie jawi mi się ono przede wszystkim jako egzystencja wolna od lęków, a nie od smutku.

 

Prawdopodobnie jednak faktycznie - gdyby nie depresja miałabym motywację, by zmienić bądź w ogóle nie dopuścić do wielu patologicznych stanów i sytuacji w życiu zarówno swoim, jak i swojej rodziny... podjąć decyzje, które wyprowadziłyby wszystkich na prostą zamiast dokończyć dzieła zniszczenia. Strasznie ciężko jednak wytyczyć granice między chorobą a własną osobą, tym bardziej gdy czytasz w tzw. mądrych książkach, że ta druga w ogóle stanowi według współczesnej wiedzy zapewne jedynie złudzenie xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×