Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Szczepionka na COVID

Rekomendowane odpowiedzi

Jak idą pracę w tym kierunku? Ktoś? Coś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie śledzę tematu zbytnio ale raczej do ogólnodostępnej sprzedaży nie szybko trafi nawet jak już się pojawi. Cały świat jej potrzebuje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bardziej boje się tych niesprawdzonych szczepionek niż samego covida.  Szczepienia na pewno nie powinny być obowiązkowe.  Dlaczego ja młody zdrowy mam ryzykować by być może uratować jakiegoś starego 90 latka?  Jestem samolubny nie będę nawet tego ukrywał wiec w żadnym wypadku mi się to nie kalkuluję. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mam nadzieje że szybko będzie sprawnie działająca szczepionka bo szkoda tych ludzi umierających wiem ludzie zawsze

umierają ale smuci mnie fakt jak umierają i jest mi ich bardzo szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Publikacja: 10.11.2020
Opracowana przez firmy Pfizer i BioNtech szczepionka przeciwko Covid-19 musi być przechowywana w temperaturze – 80 st. C. To samo dotyczy transportu, który musi odbywać się na suchym lodzie.
– Na razie bazujemy na skąpej informacji od producenta, który zapowiada, że do szczepionek dodaje kontenery z suchym lodem, dodatkowo zaopatrzone w GPS monitorujący lokalizację i temperaturę. Jeśli jednak przyjąć, że producent rzeczywiście wyśle w świat 1,3 mld dawek, to potrzebuje od 200 tys. do miliona kontenerów. Przy czym suchy lód trzeba wymieniać co 10 dni. Przedsięwzięcie wydaje się karkołomne, a już na pewno niezwykle kosztowne. Transport z USA do Europy w ciągu deklarowanych 10 dni już sam w sobie jest dużym wyzwaniem, a do tego jeszcze poza kontenerem szczepionka może być przechowywana tylko przez kilka dni – zauważa Michał Byliniak, były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Specjaliści mają wątpliwości, czy szczepionkę da się przetransportować bez przerwania tzw. łańcucha chłodniczego - Zachowanie zimnego łańcucha dystrybucyjnego jest trudne już w przypadku zwykłej lodówki, a co dopiero przy – 80 st. C. Nie jest to jednak niemożliwe. W praktyce laboratoryjnej zamawialiśmy np. przeciwciała, przychodzące na suchym lodzie. Problemem może być jednak ogromna skala z jaką zmierzymy się w przypadku szczepionek – mówi mgr Michał Aleksiejczuk z Zakładu Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Pomimo, że producent zaprojektował walizki, które umożliwią bezpieczny transport szczepionek,  spodziewam się, że hurtownie czy apteki będą musiały się zaopatrzyć w generatory suchego lodu lub zamrażarki kriogeniczne. W temperaturach tego rzędu mrozi się dziś, m.in. materiał biologiczny, taki jak np. nasienie, komórki jajowe czy zarodki – dodaje.
A wiceprezesowi Naczelnej Rady Aptekarskiej Markowi Tomkowowi trudno sobie wyobrazić bezpieczny transport 1,3 mld dawek leku do wielu krajów, które różnią się warunkami klimatycznymi: - Uważam, że musimy zaczekać na przystępniejszą wersję szczepionki. Firma zapewne już nad nią pracuje – przypuszcza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi