Skocz do zawartości
Nerwica.com

wielofrontowe PTSD?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Przeglądając forum natknęłam się na tematykę PTSD, poczytałam o objawach, o przyczynach i zastanawiam się... Czy istnieje możliwość wystąpienia zespołu stresu pourazowego na wielu frontach jednocześnie? Bardzo wielu. Przypadek osoby wysoko wrażliwej z cechami zaburzeń osobowości, wychowującej się w dysfunkcyjnym otoczeniu. Wydarzenia powodujące uraz dla tej osoby mogą mieć intensywność odczuwania na poziomie 10 punktów. Porównując, osoba o niższej wrażliwości oceniłaby je na 2-3 punkty. Cechy zaburzeń osobowości mogły wykształcić się z powodu długotrwałego zespołu stresu pourazowego?

 

Zapraszam do dyskusji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii możliwe, ale unikałabym autodiagnozy w ogóle, a już zwłaszcza w przypadku PTSD.

Po pierwsze: tak na prawdę wiele osób ma za sobą jakąś traumę, co już może skłaniać do przypięcia sobie "łatki" PTSD, zwłaszcza w przypadku występujących zaburzeń osobowości. 

Po drugie, co w sumie wiąże się z pierwszym: syndrom studenta medycyny - nagle wszystko do nas pasuje jak o czymś czytamy i na tej zasadzie można sobie by przypisać  milion chorób, których nie mamy.

Po trzecie: diagnozując sama siebie nie jesteś w ogóle obiektywna.

 

Niektóre zaburzenia są na tyle złożone, że pomimo, że w teorii pasuje, nie przystawia się od razu "etykietek", a jak wiadomo psychiatria jest na tyle specyficzną gałęzią medycyny, że nie ma w większości przypadków w 100% obiektywnych badań, po których można stwierdzić z całą pewnością, że delikwent ma to czy tamto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ehempatia napisał:

Cześć. 

 

Przeglądając forum natknęłam się na tematykę PTSD, poczytałam o objawach, o przyczynach i zastanawiam się... Czy istnieje możliwość wystąpienia zespołu stresu pourazowego na wielu frontach jednocześnie? Bardzo wielu.

 

Co znaczy na wielu frontach?

PTSD to częściej konsekwencja pojedynczego zdarzenia,  natomiast od jakiegoś czasu funkcjonuje pojęcie Complex PTSD dotyczące osób, które doświadczały przewlekłej sytuacji stresowej i diagnoza PTSD nie oddawała w pełni obrazu klinicznego tych osób.

Complex PTSD objawowo pokrywa się z PTSD w połączeniu z BPD lub z samym BPD.

Około 70% osób z zaburzeniem osobowości borderline miało w swoim życiu sytuacje urazowe.

 

Tak czy owak zachęcam do wizyty u specjalisty, bo tylko tam można znaleźć konkretną pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PTSD pojawia sie najczęsciej jako skutek wydarzenia bezposrednio zagrazającego zyciu, jakiegos silnego przezycia emocjonalnego czy fizycznego; wiec moim zdaniem moze ujawniac sie potem w wielu sferach zycia, jakims stanami lękowymi np. albo nieadekwatnym sposobem reagowania.

Oczywiscie musi trafic na "odpowiedni" grunt psychiczny i okolicznosci, jak najbardziej rozne osoby moga reagowac roznie na te same wydarzenia, ktore ich dotykaja.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat podjęłam z czystej ciekawości opinii innych osób (; Diagnozę pozostawię specjalistom. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. 

 

Zainteresowało mnie czy wrażliwość ludzka może być na tyle rozwinięta i na tyle stresowo odbierać pewne pojedyncze sytuacje, żeby mieć w swoim bagażu kilka zespołów stresu pourazowego naraz.

 

Jeśli brzmię komicznie - przepraszam, wolę wypaść niemądrze przez chwilę a w zamian za to poszerzyć swoje "myślowe" horyzonty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 00:14, ehempatia napisał:

Cześć. 

 

Przeglądając forum natknęłam się na tematykę PTSD, poczytałam o objawach, o przyczynach i zastanawiam się... Czy istnieje możliwość wystąpienia zespołu stresu pourazowego na wielu frontach jednocześnie? Bardzo wielu. Przypadek osoby wysoko wrażliwej z cechami zaburzeń osobowości, wychowującej się w dysfunkcyjnym otoczeniu. Wydarzenia powodujące uraz dla tej osoby mogą mieć intensywność odczuwania na poziomie 10 punktów. Porównując, osoba o niższej wrażliwości oceniłaby je na 2-3 punkty. Cechy zaburzeń osobowości mogły wykształcić się z powodu długotrwałego zespołu stresu pourazowego?

 

Zapraszam do dyskusji. 

Poczytaj o Complex PTSD, jak było wspomniane wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 13:42, ehempatia napisał:

Zainteresowało mnie czy wrażliwość ludzka może być na tyle rozwinięta i na tyle stresowo odbierać pewne pojedyncze sytuacje, żeby mieć w swoim bagażu kilka zespołów stresu pourazowego naraz.

Wystąpienie kilku traum lub ciągłe sytuację stresowe mogą zwiększyć reaktywność jednostki (wzmóc czujność i gwałtowność reakcji) tak, że sytuację  nagłe/gwałtowne mimo, że nie są może odebrać jako zagrażające życiu i zdrowiu. Co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienie PTSD lub powstania cPTSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×