Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Problem rasizmu

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad skalą problemu w Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda tam skala rasizmu? A może USA już sobie z tym poradziło? Jaka jest Wasza opinia? A jak wygląda to w innych krajach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W stanach to mają większy problem z rasizmem czarnych wobec białych niż odwrotnie. Owszem tzw tradycyjny rasizm też istnieje ale ludzie boją się go okazywać, a media, polityka, nauka propagują rasizm wobec białych, utrudniając im dostęp do uczelni, czy organizując dni  i uroczystości tylko dla czarnych czy ogólnie nie białych. Cała to organizacja Black lives matter to poniekąd kontynuacja ruchu czarnych panter czyli lewicowych terrorystów którzy niewiele różnili się od klux klux klanu tylko kolor skóry był zamieniony. 

Pracując w UK spotkałem się z tym że jak chcieli zwolnić czarnoskórego, bo się po prostu lenił on wysunął wątek rasowy i go nie zwolnili a problemy miał ten który chciał go zwolnić, czytałem, słyszałem że to powszechna praktyka na zachodzie Europy czy USA. I to wcale nie działa na korzyść czarnych bo wielu pracodawców boi się ich zatrudnić, żeby później nie było z nimi problemu, przez co wielu nie roszczeniowych czarnych może nie znaleźć pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja chyba jestem rasistą.Zdaję sobie teraz z tego sprawę.Nie myślałe,m,że mnie dotknie.Ale ,jestem dumny.Że urodziłem się biały.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wybiera się kilku rzeczy przy narodzinach  i kolor skóry jest jedną z nich. Kolor skóry różni się ze względu na miejsce pochodzenia naszych przodków. Gdyby biali ludzie mieli żyć kiedyś w Afryce to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że by nie przeżyli- oparzenia słoneczne wykończyły by pewnie z 3/4 populacji. 
Zgadzam się @carlosbueno, że Ameryka ma większy problem z rasizmem wobec białych niż odwrotnie. Tylko tego nikt nie kupuje, żadne media o tym nie mówią- nie jest to "klikalny" temat. Rozumiem protesty, to jedno z podstawowych praw człowieka, wolność wypowiedzi i prawo do zgromadzeń, jednak czy normalne jest niszczenie pomników, okradanie sklepów itp? W Tajwanie protestujący potrafili po sobie posprzątać! Dlaczego nie może być tak wszędzie? 
Osoby czarnoskóre w większości mówią o rasizmie jaki ich dotyka, że są uważani za gorszych przez białych, wykorzystywani jak niewolnicy. Tylko cofając się o kilkaset lat możemy dojść do momentu, gdzie okaże się że oni sami sobie to zgotowali. Niewolnikami z początku byli ludzie biali, dopiero potem plemiona afrykańskie zaczęły sprzedawać najsłabsze ogniwa do pracy jako niewolników. 
Ostatnio czytałam wypowiedź profesor, że Europa jest zbyt "biała" i powinna zostać bardziej zróżnicowana kulturowo. Poważnie? Niedługo będę musiała się czuć źle sama ze sobą za to że urodziłam się biała- a to już chyba idzie w złą stronę. #blacklivesmetter
 czy #whitelivesdon'tmetter ?
Uważam, że w każdym kraju znajdą się osoby  którym nie odpowiada czyjś kolor skóry i to powinno być piętnowane. Jednak to co dzieje się w USA wydaje mi się przekraczać granicę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Firma Loreal zakazała używać na swoich produktach słowa biały, świat zidiociał kompletnie. O ile jeszcze rozumiem że czarni walczą o swoje przywileje, to czemu robią to w ich imieniu biali , ba wychodzą jeszcze przed szereg wymyślając takie bzdury, może od razu zlikwidujmy słowo biały w myśl świata Orwella. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Illi napisał:

Ostatnio czytałam wypowiedź profesor, że Europa jest zbyt "biała" i powinna zostać bardziej zróżnicowana kulturowo. Poważnie? Niedługo będę musiała się czuć źle sama ze sobą za to że urodziłam się biała- a to już chyba idzie w złą stronę.

U mnie na studiach parę lat temu jedna z wykładowczyń stwierdziła, że u nas wciąż jest kiepsko z rasizmem, bo może i nie prześladujemy tak mocno czarnych, ale nadal widzi się mało mieszanych rasowo związków... Niedługo jak biała kobieta wybierze białego faceta to już będzie zaklasyfikowana jako rasistka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, carlosbueno napisał:

Firma Loreal zakazała używać na swoich produktach słowa biały, świat zidiociał kompletnie. O ile jeszcze rozumiem że czarni walczą o swoje przywileje, to czemu robią to w ich imieniu biali , ba wychodzą jeszcze przed szereg wymyślając takie bzdury, może od razu zlikwidujmy słowo biały w myśl świata Orwella. 

o to to! ostatnio czytałam że któraś firma chce wycofać słowo "wybielacz", wtf?! albo są kosmetyki do wybielania, to podobno też mają wycofać... dlaczego nikt nie wycofuje samoopalaczy? Przecież w Azji wybielanie się jest bardzo modne, dlaczego zabierają im możliwość wyboru ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, wTymTygodniu napisał:

U mnie na studiach parę lat temu jedna z wykładowczyń stwierdziła, że u nas wciąż jest kiepsko z rasizmem, bo może i nie prześladujemy tak mocno czarnych, ale nadal widzi się mało mieszanych rasowo związków... Niedługo jak biała kobieta wybierze białego faceta to już będzie zaklasyfikowana jako rasistka...

Przecież nawet w stanach czy nawet na zachodzie Europy mieszane związki są rzadkością. Wiem ze w stanach dziewczyna która spotyka się z białym bywa za to piętnowana że zdradza swą rasę, czy idzie za kasą. W drugą stronę bardziej się toleruje zwłaszcza przelotne związki czarnych z białymi kobietami, w UK widziałem sporo białych kobiet z kolorowymi dziećmi a jakoś ich czarnych mężów, facetów  z nimi nie widziałem, bo to raczej efekt przygodnego seksu czy krótkich związków.  

Problemem jest to że w USA a później na zachodzie Europy aby udobruchać czarnych, podnieść ich poziom życia, wynagrodzić dawne krzywdy zalewa się ich socjalem: zasiłkami,  bonami, darmowymi mieszkaniami co doprowadza do tego że się rozleniwiają, przyjmują postawę roszczeniową a jak ktoś dziś próbowałby to ograniczyć spotkałby się z dziką reakcją.  W stanach to trwa już od lat 70-tych, całe pokolenia zostały tak wychowane, tworzy się dla nich nawet specjalnie miejsca pracy aby mogli pracować, czy często udawać że pracują. Ci ambitni, inteligentni, pracowici czarni też na tym ciepią bo z góry uznaje się ich za ludzi specjalnej troski.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, wiejskifilozof napisał:

Aż mi się ciśną na usta słowa Biała Rasa,Biała Siła.

Gdyby Trzaskowski to usłyszał to by zrzekł się Twojego głosu😊

Mnie zastania  jedno w lidze angielskiej chyba przez 2 kolejki meczów wszyscy zawodnicy musieli grać w koszulkach gdzie zamiast nazwisk mieli  napisy black lives matter, że też nie znalazł się żaden piłkarz( zagrać musiało minimum 300 zawodników, z czego jednak większość białych)  który by to oprotestował, no ale prawdopodobnie byłby skończony i wyrzucony z zespołu, ligi  ba musiałby zakończyć karierę przez swój domniemany rasizm. Ten świat podążą w jakimś chorym kierunku rodem z powieści Huxley i Orwella. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś czytałem szokująco wiadomość.W Londynie ,chcą obalić pomnik Cesarza Konstantyna.A może czarni wrócą do Afryki,skoro w Ameryce czy Europie jej im tak źle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, wiejskifilozof napisał:

Dziś czytałem szokująco wiadomość.W Londynie ,chcą obalić pomnik Cesarza Konstantyna.A może czarni wrócą do Afryki,skoro w Ameryce czy Europie jej im tak źle.

Tylko że za czasów Konstantyna większość niewolników była biała. No ale wg politycznie poprawnych idiotów niewolnikami byli tylko czarni, tak samo jak ofiarami II wojny światowej byli tylko Żydzi. Zidiocenie zachodnich elit nie zna granic i to są ludzie niby o wysokim wykształceniu, w dzisiejszym politpoprawnym świecie trzeba być  rasistą i faszystą( wg standardów lewicy) , bo to oznaka zdrowego rozsądku.  

Według ostatnich odkryć Mieszko I  i ogólnie pierwsi piastowie czerpali spore zyski ze sprzedaży słowiańskich niewolników innym, i to dzięki tym pieniądzom udało się założyć państwo polskie, czyli idąc tropem lewactwa Polska nie powinna istnieć bo została założona na fundamentach niewolnictwa.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O to mnie zawsze ciekawiło,niewolnicy w Polsce.Wiem,że sprzedawali do Bizancjum , Kalifatu.

Niewolnicy byli i poganie i katolicy.

A czemu, tak mało mówi.Sie o Serbach ,ofiarach Ustaszy 

Ja uważam,że nie długo jedzenie mięsa .Zrobi z nas faszystowskie kanalie 😊

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, wiejskifilozof napisał:

A czemu, tak mało mówi.Sie o Serbach ,ofiarach Ustaszy

Bo Serbowie to nie Żydzi a holocaust industry dąży do tego aby mówić tylko o żydowskich ofiarach wojny, pewnie znaczenie ma tez to że nie chcę się podsycać konfliktów na Bałkanach, więc lepiej o tym milczeć.  

A co do niewolnictwa, to przez większość czasu trwania ludzkości ono występowało, biali niewolili białych, Arabowie czarnych i białych, czarni innych czarnych, występowały wszelkie kombinacje i redukowanie tego tylko do niewolnictwa czarnych w Ameryce jest nadużyciem. Do tego te formy zniewolenia były różne, czasami niewolnik robił karierę, był nauczycielem, niektórzy dobrowolnie poddawali się niewoli bo przynajmniej zapewniano im wtedy wikt i dach nad głową, nie zawsze to był wyzysk i praca po kilkanaście godzin dziennie o głodowym wyżywieniu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj na facebook wpadłem na jakiś artykuł, w którym za rasizm poczutuje sie to, że Messi jest czesciej chwalony przez komentatorów sportowych od Dembele (czarnoskóry zawodnik tej samej drużyny). Naprawde robi sie zabawnie, i tylko mieć nadzieje że to dziwne zjawisko wkońcu zatrzyma sie i zawróci do punktu gdzie to wszystko ma sens. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, neon napisał:

Dzisiaj na facebook wpadłem na jakiś artykuł, w którym za rasizm poczutuje sie to, że Messi jest czesciej chwalony przez komentatorów sportowych od Dembele (czarnoskóry zawodnik tej samej drużyny). Naprawde robi sie zabawnie, i tylko mieć nadzieje że to dziwne zjawisko wkońcu zatrzyma sie i zawróci do punktu gdzie to wszystko ma sens. 

Przecież ten Dembele jest wiecznie albo kontuzjowany albo grzeje ławę to jak go mają chwalić. Oni już naprawdę nie mają czego się czepiać, przecież czarni i tak są mocno nad reprezentowani w sporcie i to białym powinni dawać fory tak jak robią czarnym na uniwerkach w USA.   Ale za to trenerzy piłkarscy są prawie wyłącznie biali, zdecydowanie powinni coś z tym zrobić😊 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, carlosbueno napisał:

Przecież ten Dembele jest wiecznie albo kontuzjowany albo grzeje ławę to jak go mają chwalić. Oni już naprawdę nie mają czego się czepiać, przecież czarni i tak są mocno nad reprezentowani w sporcie i to białym powinni dawać fory tak jak robią czarnym na uniwerkach w USA.   Ale za to trenerzy piłkarscy są prawie wyłącznie biali, zdecydowanie powinni coś z tym zrobić😊 

Nawet jakby nie grzał ławy, i rozegrał wszystkie mecze, to przecież Messi jest najlepszy piłkażem, prawdopodobnie w historii piłki nożnej. Wiec ta cala sytuacja to absurd. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ze skrajności w skrajność. Myślę, że to powszechne zjawisko. Sam tak mam. Pamiętam jak było w czasach liceum. Raz byłem idealistą, potem popadałem w jakiś cynizm. Raz ateizm, potem wielkie nawrócenie. Chyba brak złotego środka w tym temacie rasizmu. 

No i jak dla mnie nie wszystko da się regulować ustawą. Wiele zależy od poszczególnych ludzi. To nie jest tak, że się zakaże rasizmu w prawie to zniknie. 

Szkodliwe jest chyba tylko patrzenie na człowieka głównie przez pryzmat koloru skóry pomijając inne jego cechy. Jakbym nazwał kogoś z upośledzeniem dałnem to też by to było obraźliwe. Ktoś chciał zmienić nazwę schizofrenia na choroba dezintegracyjna bo by to mnie stygmatyzowało. W tym cały problem. 

Sytuację znam głównie z memów, ale nie wygląda to dobrze i prezentuje się jak jakieś kolejne społeczne zjawisko budzące kontrowersje. Może za dużo memów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, wiejskifilozof napisał:

https://www.euronews.com/2020/07/01/debunked-english-cathedral-york-minster-s-statue-of-constantine-not-under-threat-thecube

Nie w Londynie, tylko w York. I nie było żadnego wniosku o usunięcie cesarskiego pomnika. Może ktoś puścić tweet albo coś i sensacjonalistyczne media (zwłaszcza, że info rozsiewa tabloid/brukowiec/papier-do-dupy-w-literki Daily Mail czy prawicowy The Telegraph). Ja też bym mógł w sieci sobie napisać jakąś głupotę, np. że żądam obalenia Kolumny Zygmuntowskiej, bo ten król to jakiś Szwedas był, więc nie-Polak, więc ma wypier*alać. Podchwyciłyby to szwedzkie tabloidy i potem gdzieś na szwedzkim forum dla zaburzonych ktoś by podał "szokującą" wiadomość, że Polacy-rasiści-idioci chcą obalić ten pomnik. No to skoro tak im się nie podoba Szwed na tronie Polski, to niech se przeniosą stolicę z powrotem do Krakowa, głupie pijaczki z Europy Wschodniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 1.07.2020 o 17:34, wiejskifilozof napisał:

Aż mi się ciśną na usta słowa Biała Rasa,Biała Siła.

Dyskusja od mojej wypowiedzi zaszła może nieco dalej, ja nie zamierzam się wdawać w dywagacje która rasa czy tam grupa etniczna jest lepsza, gorsza itd - każda ma swoje zalety, chciałam jedynie wskazać, że istnieje też problem rasizmu w stronę białych, a o tym się już tak często nie wspomina, a gdy już to od razu jest kontrowane takimi wstawkami typu "naziole", "biała siła" itd...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że wasze wypowiedzi dotyczące rasizmu są wystarczająco wyczerpujące. Od siebie dodam że ogromnie brzydzę się tej politycznej poprawności. Skrajną głupotą jest zmuszanie społeczeństwa by zachowywało się na każdym kroku tak, by nikogo nie urazić. Jestem za tym żeby każdy po prostu był sobą. Jeśli ktoś jest rasistą, gburem, nazistą, komunistą czy innym "istą" to niech sobie będzie, po prostu najwyżej taki człowiek nie będzie miał u mnie żadnego szacunku. Ale zamykanie tym ludziom ust i nakazywanie im "chodzenia na paluszkach" jest czymś potwornym. Uważam że hodujemy przewrażliwione, mazgajowate pokolenie, jak patrzę na tych wszystkich chłoptasiów z pędzlami na głowie to odnoszę wrażenie, że gdybym głośniej pierdnął zaczęli by uciekać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi