Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Czy nauka zagraża wierze?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.06.2020 o 10:30, wiejskifilozof napisał:

A to nie to samo.No chyba,że religia to islam czy pogaństwo.A wiara,to.Że pstrąg jkosztuje 30zł.,

Dlatwgo w pytaniu wiara powinna być zamieniona na duchowość. Ponieważ wierzymy w rózne rzeczy a duchowosc oznacza pewną relacje, więź z czymś boskim, nieokreślinym w nas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Luna* napisał:

A ja z Robertem lat 38 ^^

Ja może nie przekonałem dso swych racji ,ale i się nie pogryzłem 

4 minuty temu, neon napisał:

Dlatwgo w pytaniu wiara powinna być zamieniona na duchowość. Ponieważ wierzymy w rózne rzeczy a duchowosc oznacza pewną relacje, więź z czymś boskim, nieokreślinym w nas.

W Polsce wiara oznacza tylko katolicyzm.A to nie o to chodzi.Myśle,że każdy ma w sobie duchowość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, wiejskifilozof napisał:

Myśle,że każdy ma w sobie duchowość.

Zgadzam sie, jest tylko jedna kwestia do zastanowienia. Człowiek który np. znęca się nad rodziną czy zwierzętami tez ma wrażliwosc, bo ma mózg i napewno gdzies tam jest obszar który odpowiada za ta wrazliwosc, tylko jest on niedorozwiniety, moze przepływ krwi do tego miejsca jest mniejszy, nie wiem. I w tym przypadku czy mozemy mowic powiedziec ze ten człowiek jest wrazliwy? No chyba nie. Wiec uważam ze kazdy duchowosc ma, ale nie kazdy jest uduchowiony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto zacząć może od tego, czym jest wiara oraz nauka.

Wiara to nic innego jak zbiór pewnych doktryn i dogmatów, nie mających racjonalnego odniesienia do faktów i rzeczywistości.

Nauka z koleji jest czymś przeciwnym, jest sposobem na badanie, odkrywanie oraz tłumaczenie rzeczywistości na zrozumiały dla nas język. Nauka dysponuje pewnym zbiorem narzędzi do badania owej rzeczywistości, z racji że jest tworem ludzkim, z natury ma ograniczone spektrum poznawcze - po dzień dzisiejszy istnieje wiele zjawisk dla nauki niewytłumaczalnych takich jak spontaniczny powrót funkcji życiowych ze stanu śmierći klinicznej, zjawisko reinkarnacji, wchodzenie w poprzednie wcielenia w stanie głębokiej hipnozy, jasnowidztwo, spirytyzm, wpływ ciał niebieskich na ludzkie życie, czy chociażby zdolność do kontrolowania autonomicznego układu nerwowego przez dalekowschodnich joginów, fakirów czy buddystów, medytujących całe życie, co z punktu widzenia nauki zachodniej, jest rzeczą absolutnie niemożliwą.

Mając na uwadze powyższe, świadomy pełnej złożoności świata oraz wszechświata człowiek, słusznie uzna jedno i drugie za pewnego rodzaju ekstremum, nauka wypiera to co niezbadane, a wiara wypiera to co zbadane.  Złotym środkiem więc będzie nie identyfikowaniem się w stu procentach tylko z jednym bądź tylko z drugim, ale bycie otwartym zarówno na jedno jak i na drugie.

Wyznawanie jakiejkolwiek religii zamyka w jej dogmatach, wyznawanie kurczowo określonych teorii naukowych, również to robi. Bycie otwartym na jedno i drugie maksymalnie rozszerza indywidualne spektrum postrzegania rzeczywistości. Wymaga to ogromu uwazności, cierpliwości oraz otwartości by reprezentując taką postawę nie popaść w dysonans poznawczy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, neon napisał:

Zgadzam sie, jest tylko jedna kwestia do zastanowienia. Człowiek który np. znęca się nad rodziną czy zwierzętami tez ma wrażliwosc, bo ma mózg i napewno gdzies tam jest obszar który odpowiada za ta wrazliwosc, tylko jest on niedorozwiniety, moze przepływ krwi do tego miejsca jest mniejszy, nie wiem. I w tym przypadku czy mozemy mowic powiedziec ze ten człowiek jest wrazliwy? No chyba nie. Wiec uważam ze kazdy duchowosc ma, ale nie kazdy jest uduchowiony.

Ja nie wiem czy jestem uduchowiony.Choc jestem wrażliwy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, wiejskifilozof napisał:

Ja nie wiem czy jestem uduchowiony.Choc jestem wrażliwy

To powiedz zalety bycia wrażliwym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, neon napisał:

To powiedz zalety bycia wrażliwym.

Pierwsze,masz powodzenie u płci przeciwej.Drugie,odczuwasz szczęście na widok kwiatów i zwierząt.

Trzecie często się uśmiechasz.

Piszę po sobie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, wiejskifilozof napisał:

Pierwsze,masz powodzenie u płci przeciwej.Drugie,odczuwasz szczęście na widok kwiatów i zwierząt.

Trzecie często się uśmiechasz.

Piszę po sobie.

Musisz znać szczególne dziewczyny bo w tych czasach wrażliwosc raczej chyba nie jest ceniona. Dla wrażliwego trudniej jest zdobywać zasoby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem wierzący praktykujący, ale tak naprawdę wrażliwość nie jest zależna od wiary w Boga. Żyjemy w fikcji, gdzie chodzący do kościoła są gorszymi ludźmi niż ci, co nie przychodzą. Sam zastanawiam się, czy zaprzestać tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, neon napisał:

Musisz znać szczególne dziewczyny bo w tych czasach wrażliwosc raczej chyba nie jest ceniona. Dla wrażliwego trudniej jest zdobywać zasoby.

Cóż tak wyszło,ja nie umiem być agresywny 🥶

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, ale wiara na pewno zagraża rozumowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.06.2020 o 18:10, carlosbueno napisał:

A islam to już całkowite zaprzeczenie nauki,  kult nieuctwa, ignorancji i zacofania.   

Jeśli już, to może niektóre odłamy islamu, przede wszystkim uznające nieomylność pozakoranicznych źródeł muzułmańskiej wiary (np. hadisów). 

Za największe zagrożenie dla katolicyzmu uważam Koran. "Oficjalna" nauka łatwiej może podważyć Biblię niż Koran. W Koranie nie jest napisane, że świat istnieje od kilku tysięcy lat, nie podaje ta księga, kiedy żył pierwszy człowiek ani nie jest napisane w niej wprost że potop za czasów Noego był globalny i wszyscy mężczyźni na świecie są potomkami Noego, który żył 4,5 czy ewentualnie 5,5 tysięcy lat temu. Dla mnie bardzo frapujące są ogromne ilości cudów literowych i liczbowych w Koranie, które odkrywane są może od ok. 200 lat albo nawet kilkudziesięciu lat. Grubo przez ponad tysiąc lat od śmierci Mahometa były nieznane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze uważałam, że nauka wyklucza wiarę. Do czasu. Na pewno wielu z Was czytało książki Dana Browna (m.in. Kod da Vinci). Dopiero, gdy przeczytałam te książki doszłam do wniosku,  że przez długi czas to jednak wiara wykluczała naukę. Jednak z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że może istnieć jedno i drugie- równocześnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.07.2020 o 22:27, Illi napisał:

Zawsze uważałam, że nauka wyklucza wiarę. Do czasu. Na pewno wielu z Was czytało książki Dana Browna (m.in. Kod da Vinci). Dopiero, gdy przeczytałam te książki doszłam do wniosku,  że przez długi czas to jednak wiara wykluczała naukę. Jednak z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że może istnieć jedno i drugie- równocześnie. 

Tylko że jest pewna różnica między nauką a wiarą dosyć istotna. Kiedy najpierw powstała wiara ( już pierwsi ludzie stosowali kult zmarłych i modły do sił natury) to ona stanęła w pewnym punkcie, tzn każda wiara ma swoje założenia i to zostało, natomiast nauka wciąż brnie w przyszłość, powala stare teorie zawarte chociażby w Piśmie Świętym. Przykładowo zniszczenie Sodomy i Gomorii przez Boga, wiara mówi, że Bóg zniszczył miasto za to, że panowało deprawacja (zabójstwa, kradzieże, cudzołożenie). Z kolei naukowcy zbadali tamtejsze tereny i wykazało silne promieniowanie, stąd też próbują udowodnić, że wybuchła tak naprawde bomba atomowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Ḍryāgan napisał:

To chyba nie jest dobry przykład - wszakże Bóg też mógł użyć bomby atomowej, albo doprowadzić do tego, że została użyta. Ludzie były zdeprawowani, walczyli ze sobą to sobie użyli 🙂 Powiedziałbym inaczej - ludzie od zawsze próbowali sobie tłumaczyć niepokojące zjawiska, czy wydarzenia siłami nadprzyrodzonymi, cudami - i w ten sposób jakoś okiełznać to co budziło strach. Tak właśnie powstały religie - jako próba wytłumaczenia sobie świata i tego co nieznane. W pewnym sensie nauka jest taką dzisiejszą religią, bo tej próbuje wytłumaczyć nieznane, tylko opiera się na wiedzy i doświadczeniu a nie na wierze

Tak, właśnie tak to chciałem ując jak Ty 🙂 

Podam inny, może lepszy przykład. Dla nas dzisiaj samolot jest czymś normalnym, nauka udowodniła, że człowiek może latać za pomocą maszyny. Z kolei w pewnym afrykańskim kraju (nie pamiętam już którym) przeleciał samolot, jak zareagowali mieszkańcy? Uznali to za znak od ich Boga i włączyli w kanon ten samolot (przypuszczam że jako bóg powietrza czy coś). Podobnie mogło być z nami w starożytności, kiedy normalne dla nas dziś rzeczy zjawiska były uznawane kiedyś za znaki od bogów / Boga. Dlatego należałoby precyzyjnie analizować zapiski z Pisma Świętego / Wedy / Koranu czy innych sanskryptów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ups chodziło mi o sanskryt ale to też nie to słowo, chodziło mi ogólnie o księgi religijne, wyleciała mi nazwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację, miałem na końcu języka inny wyraz, ale mi wyleciał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co sądzicie,o tym.Ze w kilku szkołach na południu USA.Mozna uczyć tylko kreacjonizmu ? Dla mnie dziwnie.Przeciez ,Stany to wolny kraj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Mkbewe napisał:

kolei w pewnym afrykańskim kraju (nie pamiętam już którym) przeleciał samolot, jak zareagowali mieszkańcy? Uznali to za znak od ich Boga i włączyli w kanon ten samolot (przypuszczam że jako bóg powietrza czy coś). Pod

To była wyspa na Oceanii i tzw kult cargo, jeżeli to ta historia z amerykańskimi pilotami z czasów drugiej wojny światowej. Gdzie później samolot stał się obiektem kultu a piloci wyczekiwanymi bogami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, carlosbueno napisał:

To była wyspa na Oceanii i tzw kult cargo, jeżeli to ta historia z amerykańskimi pilotami z czasów drugiej wojny światowej. Gdzie później samolot stał się obiektem kultu a piloci wyczekiwanymi bogami.

Chyba było o tym w Starożytnych Kosmitach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, mpConroe napisał:

Chyba było o tym w Starożytnych Kosmitach.

Możliwe, ja się nawet o tym uczyłem na studiach, chyba na socjologii religii. Ogólnie to możliwe że wszystkie religie mają źródło w spotkaniach z przybyszami z kosmosu, czy z innych wymiarów , czasów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Starożytni Kosmici" biorą część swoich materiałów z dokumentacji, nie tylko domniemania. Tam nawet było nagranie, jak ubierali się za astronautów czy pilotów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Części wierzeń może zagrażać. Np. wiedzy o pochodzeniu świata czy człowieka. Z drugiej strony człowiek jest zdziwiony światem, czuje że musi być coś więcej niż zwykła codzienność i pragnie jakiejś otoczki nadprzyrodzonej. Jakiegoś drugiego dna. Zdecydowanie jestem takim człowiekiem i niestety realne życie to za mało. Jedzenie, praca, sen, rozrywki. To jakieś zbyt przyziemne i zbyt profanum. 

Jakiś ksiądz powiedział, chyba Tischner, że człowiekowi który odrzucił Boga. (Rzecz jasna ich boga, jakby nie było innych). 

Zostaje mu tylko rozrywka, ja powiedziałbym kultura. I dużo w tym prawdy. Najwyższym doświadczeniem wtedy jest zachwyt w czasie słuchania muzyki. Często go doświadczam, to prawie doświadczenie duchowe, ale jednak to jeszcze nie to. Jedyna magia to ta w filmach typu Harry Potter czy Władca Pierścieni. Jedyna dusza to świecka psychika, a duchowość może zastąpić świecka naukowa psychologia.

Technika to nie jest magia i zawsze można poczytać jak to działa. Co nie zmienia sprawy, że jest fascynująca. Czasem jednak komputer czy radio to zwykły sprzęt typu żelazko czy młotek.

Potem pozostaje kult, ale znowu świecki. Kultowe filmy, kultowe postacie. Ale to już nie jest kult religijny.

Można by tak dalej ciągnąć wątek, jak to świat staje się coraz bardziej świecki i zwykły. Dlatego zawsze jest potrzeba niezwykłości. Dla niektórych będzie to UFO, dla kogoś horoskopy, religie, zjawiska typu OOBE czy LD. Może doznania po narkotykach. Moim zdaniem wiara w teorie spiskowe jest też formą myślenia religijnego. Poszukiwania mitu tłumaczącego świat i chęć magii w szarym życiu.

Dlatego sądzę że postawa religijna będzie trwać, ulegnie tylko modyfikacją. Niestety ludzie błądzą, nie każdy jest filozofem, mędrcem. Każdy jest podatny na manipulacje, przekłamania. Słowem niedoskonałość osobowego aparatu poznawczego. 

Osobiście sądzę, że poszukiwanie prawdy jest ważne w życiu. Jeśli religie są w błędzie, to wbrew wewnętrznemu komfortowi należy sprostać prawdzie zamiast szukać sposobów na oszukanie samego siebie. Osobiście wierzę w możliwość osiągnięcia duchowego oświecenia w wyniku praktyki medytacji, co też nie jest zbyt racjonalne. Racjonalna jest natomiast filozofia mindfulness, znajdująca nawet miejsce w naukowej psychologii. A jeśli nie istnieje duchowe wyzwolenie, to zawsze można wierzyć w wyzwolenie psychologiczne. Czyli zwyczajnie mówiąc naprawę i doskonalenie swojej osobowości.

Rozpisałem się, ale temat nie jest mi obcy i sam doświadczam kryzysu światopoglądu religijnego. A moje problemy psychiczne zaczęły się od utraty wiary religijnej. Świecka rzeczywistość łatwo przeradza się w nihilizm o czym świadczy współczesna filozofia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi