Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Lilith

Ocena własna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lilith

Co sprzyja zaniżeniu oceny własnej osoby? Co lub kto się do tego przyczynia? A może  my sami to robimy? Jak uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z moich obserwacji wynika, że ludzie lubią myśleć o sobie to, co myśli o nich bliskie otoczenie; w związku z czym jeśli otoczenie krytykuje kogoś, to ten ktoś potem zaczyna sam zaniżać ocenę swojej osoby.

Niektórzy nisko oceniają swoją osobę na podstawie długotrwałych (wieloletnich) obserwacji siebie w poziomie radzenia sobie z różnymi rzeczami i wyciągnięciu po latach wniosków. I to w cale nie musi być nieracjonalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ḍryāgan napisał:

eśli w domu cały czas się słyszało, że robi się nie tak, że jest się nieudacznikiem, głupolem, cały czas było się krytykowanym i nigdy nie doczekało się pochwały - trudno mieć o sobie wysokie mniemanie.

To ja w takim razie powinienem mieć wysoką samoocenę bo byłem  chwalony, podziwiany, stawiany za wzór  zwłaszcza przez matkę, a ojciec był raczej obojętny i nie krytykował. Za to w szkole, na podwórku a później w pracy byłem, nadal po części jestem obiektem nieustannych drwin i to uważam za bardziej prawdziwe niż to co mówili rodzice, którzy słodzili synalkowi.  Nie może być tak że rodzina daje tobie inne sygnały niż społeczeństwo a u mnie tak jest od zawsze i to rodzi konflikty nie do pogodzenia.   

Ogólnie to uważam że teraz mam realną samoocenę, wszystkie realne przesłanki wskazują  że jestem życiowym nieudacznikiem i nim jestem i każdy kto mówi inaczej zwyczajnie  kłamię. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja po wejściu w grupę rówieśniczą w wieku 6 lat miałem "zatwierdzoną" samoocenę i sposób, w jaki postrzegałem siebie był już nie do zmiany, ani  przez rówieśników, ani przez rodzinę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, mark123 napisał:

Ja po wejściu w grupę rówieśniczą w wieku 6 lat miałem "zatwierdzoną" samoocenę i sposób, w jaki postrzegałem siebie był już nie do zmiany, ani  przez rówieśników, ani przez rodzinę.

Możesz to jakos bardziej przyblizyć? Czemu tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, neon napisał:

Możesz to jakos bardziej przyblizyć? Czemu tak?

Opinie rówieśników i rodziny o mnie nie miały wpływu na to, co ja sądzę o sobie.

Czy to dla niektórych takie dziwne, że sześciolatek nie musi łykać tego, co o nim mówią jako prawdy objawionej? dla mnie nie dziwne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak w ogóle, to są dwa aspekty oceny własnej: aspekt intelektualny (to, co się sądzi o sobie) i aspekt emocjonalny (to, jak się odczuwa poziom swojej wartości)

Jeśli chodzi o aspekt intelektualny to w dzieciństwie uważałem się za lepszego od rówieśników. Jako dziecko miałem podejście, że najważniejsze jest to, jak się człowiek zachowuje, a w szkole także to, czy jak przykłada się do nauki. A że zdecydowana większość rówieśników rozrabiała i nie przykładała się mocno do nauki to uznałem, że rówieśnicy są do niczego, a ja jestem kimś lepszym

Aspekt emocjonalny trochę różnił się od aspektu intelektualnego, emocje tak jak i intelekt skupiły się na wartościowaniu na podstawie zachowania i podejścia do nauki, ale dodatkowo także na podstawie ogólnych umiejętności, a tutaj czułem że inni umieją zdecydowanie więcej niż ja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żałuję ,że w wieku 18 lat .Nie uznano mnie prawnie za niepelnosprawnego.A tak musiałem wysłuchiwać ,on się zmieni.To minie ,on dojrzewa 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. rodzice

2. potem srodowisko/otoczenie

3. grupy rowiesnicze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, mark123 napisał:

Opinie rówieśników i rodziny o mnie nie miały wpływu na to, co ja sądzę o sobie.

Czy to dla niektórych takie dziwne, że sześciolatek nie musi łykać tego, co o nim mówią jako prawdy objawionej? dla mnie nie dziwne

A czy ja to powiedziałem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi