Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jestem kobietą i nie umiem stworzyć więzi z kobietami


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, tutaj Pani Maruda. Bardzo mi miło, że czytasz mój post.

Udało mi się wyjść z domu pierwszy raz od stycznia i fobia społeczna ugryzła mocno. Jednak w aspekcie kontaktów żeńsko-żeńskich gryzie zdecydowanie mocniej. Przedstawię pokrótce jak to u mnie wygląda, może jakiś pomysł naprowadzi mnie jak mogę zacząć to zmieniać. 

 

Wychowałam się z rodzicami i babcią, raczej w nastroju emocjonalnego zagłodzenia. "Siedź cicho i się baw". "Dzieci i ryby głosu nie mają".

 

Babcia jest kobietą niewykształconą, której głównym celem życiowym było wyjście za mąż i usługiwanie mężowi. Przy okazji uwielbia podlizywać się innym mężczyznom. Wierzy, że burza ma związek ze sprawami pozaziemskimi. Żyje tym co mogą powiedzieć o niej sąsiedzi, 10 godzin dziennie ogląda telewizję, łyka lekarstwa na nadciśnienie/cukrzycę z nudów. Uwielbia plotkować, jest mitomanką. Kiedy dostałam pod choinkę konsolę do gier, poszła pożalić się w lokalnym sklepie, że ona biedna musi brać chleb "na zeszyt", a mi rodzice sponsorują luksusy. Ma emeryturę po dziadku - taką na kupowanie konsoli co miesiąc. Gdy ktoś się skarży na ból lub inne dolegliwości, odpowiada "a gdybyś wiedział/a jak mnie boli!" albo "miałam to, chorowałam na to, tak". Wydaje duże ilości pieniędzy na jedzenie, które się marnuje i jest zamknięta na podejmowanie dialogów. Kontroluje ludzi. Nasz kontakt opiera się na: "Wyspałaś się?", "A słyszałaś, że X się żeni?", "Zaraz odcedzam ziemniaki, przyjdź". 

 

Mama przestała żyć, kiedy mnie urodziła. Traktuje mnie, swoje dziecko, jako jedyne co ma sens w jej egzystencji. Od zawsze mówi mi, że jestem wspaniała, najlepsza, najpiękniejsza i najmądrzejsza, nawet gdy popełniam olbrzymie błędy. Mówi, że zrobiłam coś idealnie, po czym poprawia po mnie. Nie rozumie "jak mogę mieć tak niską samoocenę, gdy jestem taka cudowna", od zawsze nazywając siebie głupią i ubliżając sobie przy każdej okazji. Robi z siebie męczennicę, która poświęca się dla rodziny co objawia się codziennym wielogodzinnym sprzątaniem, wypełnionym oskarżycielskimi tekstami w stylu "wy mi nie wierzycie jak tu jest brudno, sami zobaczcie!", kiedy nikt nawet tego tematu nie podejmuje. Ma w sobie dużo miłości, którą potrafi mnie utopić. Prasuje moją bieliznę po praniu, zanim zdążę ją zdjąć z suszarki i składa skarpetki z największą czcią, jaką dane mi było zobaczyć. Używa w moją stronę sformułowań w stylu "maleństwo", "kwiatuszku", "a co to za gwiazdeczka tak ładnie sprząta", "proszę, to twoje majtusie i skarpetusie". Tak samo opiekuńczo zachowuje się w stosunku do naszego psa. Z opowiadań wiem, że mama była ekstrawertyczką z głową mocną jak radziecki zbiornik, która uwielbiała zabawę i miała mnóstwo przyjaciół. Jestem pewna, że nigdy nie pokazała mi swojej prawdziwej twarzy. Gdy namówiłam ją na wykonanie testu osobowości przyznała, że nie umie odpowiadać tak jak naprawdę sądzi, ale tak jak uważa, że powinna sądzić. Wypytuje mnie o wszystko, a gdy okazuję niezależność - obraża się i tłumaczy tym, że jest matką i musi wiedzieć. Dzwoni, gdy usłyszy dźwięk karetki, a ja jestem poza domem. Jest zaradna, ale bardzo polega na swoim mężu. Trudno przychodzi jej podejmowanie decyzji samodzielnie. Tkwi w beznadziejnie opłacanej pracy od xx lat. Ma jedną koleżankę, z którą spotyka się raz na rok, ale nie jest to bliska znajomość. Często insynuuje ojcu, że podoba mu się jakaś kobieta, bo: "patrz, ma piersi jakie lubisz"/ "taka jakby cię przytuliła...", nawet gdy tata nie zwraca uwagi. Nasz kontakt opiera się na: "Nic nie robisz, dlatego myślisz, że jest ci smutno, a po prostu jesteś znudzona", "Nie zdawałam sobie, że jesteś taką przewrażliwioną boidupką, zupełnie jak ojciec", "(milion słów na temat lakieru do paznokci/innej mało interesującej kwestii vs moje przytakiwanie i cisza)", "Możesz mi zamówić coś przez internet?", "Mogłabyś mi pomóc ze sprzątaniem, tu jest tak brudno...", "Łał, ten japoński co się go uczysz to taki trudny, jesteś wspaniała, że to robisz", "Laska z ciebie, a twoja matka jest taka gruba".

 

Tata jest na emeryturze, miał bardzo niebezpieczny zawód i pracował na trzy zmiany. Kiedy był to spał albo zajmował się swoimi sprawami (ogród, naprawa auta, trochę telewizji). Teraz śpi w dzień, a wieczorem zajmuje się swoimi sprawami. Kiedyś martwiłam się czy wróci z pracy, teraz martwi mnie czy nie znajdę jego ciała gdzieś w okolicy z racji zawału/wypadku/napadu. Jedyne emocjonalne sytuacje z nim związane, jakie pamiętam to: dwa razy usłyszane "kocham cię", rozmowa, gdy próbowałam zrozumieć czy jest szczęśliwy z mamą i odpowiedział "ma być wilk syty i owca cała" i gdy przez 4 godziny wymyślał wierszyk, gdy chciałam, żeby wpisał mi się do "złotych myśli". Mimo pozorów, jest strasznie wrażliwy i pełen emocji. Wzrusza się na bajkach Disneya, ale wszystko obraca w żart, byle nie ukazywać swoich emocji. Gdy miałam 11 lat, kazał mi usunąć opis na GG mówiący o tym, że czuję smutek. Widzi temat popełnienia samobójstwa wyłącznie z powodów natury życiowej, nie psychicznej ("X nie zabiłby się, bo było mu smutno, pewnie miał długi!"). Nie ma żadnych obowiązków. Ofiarowywał mi podwózki autem lub pieniądze jeśli tego potrzebowałam. Gdy udało mi się nakłonić rodziców do gry planszowej, nie siadał z nami tylko pytał czy mogę za niego rzucać kostką i grać. Jest indywidualistą. Krytykuje wszystko i wszystkich, sam nie robi nic. Zaczyna rzeczy, których nie kończy. Wszystko odwleka. Ma olbrzymie opory moralne przed złamaniem prawa. Kupuje, je, ogląda to co zna. Niezdrowo interesuje się polityką i karci innych za niepodążanie za nim. W rozmowie uraża go wszystko co nie jest przytaknięciem i wyrażeniem aprobaty - bierze to za atak na swoją osobę. Uznaje się za znawcę każdego tematu, o którym chociaż usłyszał. "Komplementuje" kobiety w stylu: "ma duże oczy, jak krowa". Traktuje swoją żonę jak kogoś, kto by bez niego nie przeżył. Podważa jej zdanie na większość tematów, specjalnie denerwuje, daje do zrozumienia, że nie zna się na niczym, co jest w życiu ważne. Jego troska okazywana jest przez darcie się po fakcie, jak ktoś mógł się zachować przed zaistniałym problemem lub zaczepianie w stylu 5-latka. Mawia do mnie w liczbie mnogiej, w domyśle dodając moją mamę. Nasz kontakt opiera się na: "Zawiozę Cię", "Znowu afera z totalną opozycją, oni się tylko ośmieszają, kto tą hołotę bierze na poważnie, nie? (+ min. 30 minutowy monolog)", "(skomplikowany opis jak działa jakieś urządzenie, którego poszczególne części nazywane są "tentegesami", a o czym ani ja ani on nie ma pojęcia)", "Co masz takie podkrążone oczy jakbyś ćpała?", "Ty to źle rozumiesz po prostu...".

 

No i tak to.

Jeśli chodzi o koleżanki to jako dziecko miałam dwie z braku wyboru (mała miejscowość/rodzinne powiązania). Jedną z nich uważałam za lepszą od siebie i naśladowałam, nawet gdy mi się to nie podobało, ale zapewniała mi wstęp do bywania z pozostałymi, starszymi dzieciakami. Drugą z nich uważałam za gorszą od siebie, bo była otyła i zawsze wszystkiego się bała, ale byłam zazdrosna, bo bardzo dobrze dogadywała się z moją mamą i potrafiły rozmawiać o wszystkich pierdołach, o których rozmowy ja nie widziałam sensu (kosmetyki, ubrania itp). Ta pierwsza przegrała sobie u mnie w czasie podstawówkowych love story, kiedy mój luby wybrał ją zamiast mnie. Z drugą jeszcze czasem "rozmawiam", gdy znajdzie czas. Rozmowa polega na wymianie kilku wiadomości dotyczących wspólnego otoczenia, a potem zaczyna się monolog, którego słucham, żeby następnie wyskoczyć ze złotą radą. Tzn, tego oczekuje ode mnie ona. W rzeczywistości marnuję czas na bycie zażenowanią jej błahymi problemami, których rozwiązań jest sama świadoma. 

Mając 11 lat poznałam przez internet dziewczynę, która była bardzo podobna do mnie. Nie znosiła rozmów o niczym, miała podobne poglądy i imponowała mi tym, że do nikogo się nie dopasowuje, a po prostu jest sobą. Pokochałam ją jako osobę. Pielęgnowałyśmy tę znajomość przez wiele lat. Mogę z nią rozmawiać w taki sposób, jakbym przeprowadzała rozmowę ze swoim mózgiem, serio. Jest mocno zaburzona, ja też, co odbija się na naszej więzi, mimo wszystko ona ciągle jest dla mnie ważna. W sumie jest jedyną kobietą, która mi się podoba. Fizycznie i psychicznie. Mogłabym ją pocałować, ale to ostateczny poziom moich fantazji z nią związanych. Chciałam to zaznaczyć, ale nie zakreślić, żeby było to jasne - nie mam seksualnych zapędów cielesnych, ale mój mózg jest wysoce usatysfakcjonowany przebywaniem, rozmawianiem z nią. Czuję się sobą, gdy wiem, że jest. Ale zazwyczaj jej nie ma, więc od paru lat po prostu mam ją w pamięci. Jeśli się odezwie - jest tak jakby nigdy nie zniknęła. Jeśli nie - cierpię sobie po cichu. Zawsze będzie moją przyjaciółką.

W liceum poznałam koleżankę, która tak jak ja trzymała się na uboczu przed bandą patologicznej dzieciarni, która żywiła się wylewaniem jadu na innych. Jest dla mnie ciepła i uprzejma, zawsze znajdzie czas. Potrafię jej opowiedzieć o wielu rzeczach, ale ta komunikacja jest taka bezemocjonalna. Jestem pusta, gdy opowiadam jej o moich przeżyciach. Te, przez które uważam, że mogłaby zmienić postrzeganie mojej osoby, zatajam. 

Są jeszcze dwie kobiety, z którymi utrzymuję kontakt. Poznane podczas imprez, na których byłam odurzona nie tylko alkoholem. Czuję do nich mocniejszą więź, przez to, że mocniej wszystko wtedy odczuwałam (albo w ogóle: odczuwałam). Nie mam problemu z przytuleniem się do nich, złapaniem pod rękę czy połaskotaniem dla żartu. Nie wymieniłyśmy dużo słów, ale więcej zaobserwowałyśmy u siebie nawzajem czystych emocji.

 

O większość kobiet jestem zazdrosna. Na wszelkie możliwe sposoby. Nie potrafię znieść ich dotyku - paraliżuje mnie w negatywny sposób. Nie wiem o czym z nimi rozmawiać. Jak zacząć. Jak się przywitać i jak wybrnąć z modnego całowania w policzek. Nie znoszę, gdy kobiety podają mi na przywitanie takiego "flaka" zamiast wyprostowanej dłoni. Czasem zdarzy mi się rzucić żart w stylu taty, który obraża kobiety poprzez np. utarty schemat braku umiejętności prowadzenia samochodu, ale zdaję sobie z tego sprawę dopiero po chwili i jest mi z tym ohydnie. Gdy są ciche i wycofane - jest mi lżej, nawet próbuję je zachęcić jakoś do podjęcia dialogu. Ale gdy dowodzą, głośno się śmieją, są pewne siebie i wyglądają naprawdę ładnie - chowam się, wycofuję i chcę umrzeć tu i teraz. Czuję się jakby każda inna kobieta poza mną stanowiła dla mnie zagrożenie. Tymczasem właśnie ja najbardziej sobie zagrażam poprzez takie przekonanie. Przy większości kobiet czuję się nieodpowiednia, niezgrabna, bez klasy - nawet, gdy oceniam swój wygląd i swoje samopoczucie na 100/100 przed spotkaniem ich. Czuję się jakbym nie umiała w bycie kobietą. Kiedy jestem wśród facetów to wychodzi, bo nie mają mnie z kim porównać, nie? 

 

Jakieś rady/spostrzeżenia/tor dla dyskusji? Dziękuję jeśli dotrwaliście do końca. Dłubałam to dwie godziny. 

 

 

Edytowane przez vvrvvr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna "Wojna Domowa" :). Babcia-manipulantka, twarda baba; twoja matka która przekracza twoje granice i zawiesiła się na tobie i nie pozwala dorosnąć; słaby nieobecny sfrustrowany ojciec; koleżanka w której umieściłaś męskie cechy by je z dala podziwiać i te złe głupie słabe z założenia baby wokół ("flak")

4 godziny temu, vvrvvr napisał:

Jakieś rady/spostrzeżenia/tor dla dyskusji?

Ja zajrzałabym do Junga i poczytałabym o Animie-Animusie i zastanowiłabym się nad tym. Chyba Pia Skogeman ma książkę o rozwoju kobiecości, może znajdziesz w niej coś dla siebie. Jungowskie obrazy są dość przystępne. Mi się kojarzy "utożsamienie z Animusem", "słaba Anima".

Może jest tak, że utożsamiasz się z ojcem i z wartościami męskmi (tylko o nim dobrze piszesz) bo twoja psyche dostrzega nierównowagę między ojcem a matką i jakoś ojca "broni", chce wywindować, bo słaby. Utożsamiasz się z siłą, pewnością siebie, zainteresowaniami technicznymi etc, bo z tym skojarzony jest ojciec. Matka cię "pożarła", "wisi" na tobie, próbuje sobie świat uczynić bezpiecznym sprzątając, więc od niej uciekasz. Dostrzegasz jej słabość ekonomiczną. Babcia to postać męska, rządzi wszystkimi, manipuluje. W zasadzie nic dobrego ani o matce ani o babce nie piszesz- choć one rządzą i dominują nad ojcem. Patrzysz na kobiety jakbyś patrzyła oczami ojca- jak są "słabe" to bezpieczne a jak "silne", to sie boisz, tak jak twój ojciec został zdominowany (wypchnięty z domu) przez babkę i matkę. Jesteś, jak mi się wydaje, adwokatem słabego ojca przeciwko kobiecości, przeciw matce i babce, ustawiona w wytyczonej przez niego roli, bo jako jedyny-w twojej opowieści-próbuje okazać trochę emocji. Tęsknisz za faktyczną męskością, a dostałaś namiastkę, więc i bierzesz choć tyle. Tymczasem to ojciec cię "ustawił" po swojej stronie i zabrał cię kobietom.

Oczywiście to tylko moje pierwsze  skojarzenia, i to raczej do tego co i jak piszesz (twoja interpretacja rzeczywistości) a nie faktyczna realność, której nie znam. I bez pomocy z zewnątrz trudno by to było przepracować, bo twoje spojrzenie jest już skrzywione i tym bardziej że są w tej opowieści inne , ważne wątki (lęk, głód emocjonalny, wątek biseksualny czy homo).

Nie wiem czego oczekujesz po wszystkich. Żeby się zmienili? Oni się nie zmienią bo to układ stały dający wszystkim satysfakcję. Sama odejdź z domu, przerwij tę rolę która ci wyznaczono, wyrzuć oczy ojca i zabierz kobietom co twoje.

PS. Doceniam poczucie humoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, vvrvvr napisał:

Traktuje mnie, swoje dziecko, jako jedyne co ma sens w jej egzystencji. Od zawsze mówi mi, że jestem wspaniała, najlepsza, najpiękniejsza i najmądrzejsza, nawet gdy popełniam olbrzymie błędy. 

Tu ja mam podobnie cale życie słyszę jaki to jestem inteligentny mimo że skończyłem tylko beznadziejne studia humanistyczne i pracuje fizycznie,  i przystojny, choć ledwie przeciętny  jestem. Wielu rodziców przesadnie krytykuje dzieci ale przegięcie w druga stronę też jest szkodliwe, jest to po prostu mało wiarygodne i wręcz denerwuje zwłaszcza jak skarży się koleżankom, rodzinie że ma takiego wspaniałego syna którego nie wiedzieć czemu  nikt nie chce. Ogólnie to że jestem tak niezaradny życiowo( choć nie użyje tego słowa) tłumaczy pechem, albo brakiem wiary, bo jakbym chodził do kościoła i się modlił to wszystko by się ułożyło. 

13 godzin temu, vvrvvr napisał:

Robi z siebie męczennicę, która poświęca się dla rodziny co objawia się codziennym wielogodzinnym sprzątaniem, wypełnionym oskarżycielskimi tekstami w stylu "wy mi nie wierzycie jak tu jest brudno, sami zobaczcie!", kiedy nikt nawet tego tematu nie podejmuje. Ma w sobie dużo miłości, którą potrafi mnie utopić.

U mnie jest podobnie, zrobi wszystko za mnie a ja o to nie proszę. Kiedyś coś sam tam sprzątałem, ale robiłem to niedostatecznie dobrze także i tak po mnie to poprawiła, dlatego teraz już nic nie sprzątam właściwie. No i też jest mowa o poświęceniu się dla mnie i  brata, bo brat równie nieżyciowy co ja. Ona poza zajmowaniem  się domem i otoczeniem domu, oraz nami nie ma dla siebie czasu wolnego mimo że od 20 lat na emeryturze. Chyba nigdy nie miała własnego życia, ciągle żyje dla innych, oczywiście ja z tego korzystam bo mi jest wygodnie, czym ją jeszcze utwierdzam w tym postępowaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doi 
Wow. Jestem zaskoczona jak wiele wniosków można z tego wyciągnąć. Zagłębie się w temat Animy i Animusa - dotąd był mi obcy. W ogóle nie poszłam "w stronę taty", dobrze było to przeczytać. 

 

14 godzin temu, doi napisał:

W zasadzie nic dobrego ani o matce ani o babce nie piszesz- choć one rządzą i dominują nad ojcem.

Nie wiem czy w ten sam sposób myślimy o rządzeniu i dominacji.
Każdy dzień wygląda w ten sposób: tata żyje jak chce - wstaje kiedy chce, idzie spać kiedy chce. Kiedy tylko wstanie, babcia podaje mu pod nos obiad i kawę. Tata nie odkłada nawet talerza do zlewu, nie wyrzuca opakowań po cukierkach. Narzeka na każde jedzenie, ale nie potrafi powiedzieć co by chciał zjeść. Nikt nie przełączy kanału, kiedy on coś ogląda. Nie pozwoli napalić w piecu (ciepła woda, stare budownictwo), bo "nikt nie zrobi tego tak ekologicznie jak on, a zapewne jak tylko zacznie się kopcić z komina to nagra go dron patrolowy i będzie musiał płacić ciężkie tysiące kary za nasz brak adekwatności". Sam pójdzie napalić po kilku godzinach, kiedy już wypije w spokoju kawę i obejrzy garść telewizyjnych politycznych faktów (15:00? 16:00?). Babcia jak żołnierz - codziennie o 10:00/11:00 ma gotowy obiad i czeka tylko aż tata wstanie, żeby spełnić swój jedyny, nałożony przez siebie samą, obowiązek. Odgrzewa zimne mięso po kilka razy, a zupa czasami gotuje się kilka godzin za długo, byle była gorąca jak wstanie tata. Tata tego od niej nie wymaga, po prostu to wypracowana przez nich codzienność. Jeśli chodzi o mamę - zwija się w kłębek po każdej jego uwadze i krytycznej artylerii. Tata przerywa jej, kiedy ona chce powiedzieć własne zdanie na zadany temat, wmawiając, że lepiej wie co miała na myśli. W sumie to oni po prostu nie rozmawiają. On kreuje sobie własną rzeczywistość i nie dochodzą do niego argumenty kolidujące z jego własnymi przekonaniami. Jako małżeństwo nigdy nie widziałam, żeby odzywali się do siebie pieszczotliwie, przytulali czy okazywali sobie miłość. Po prostu żyją obok w jednym domu. 

 

15 godzin temu, doi napisał:

Jesteś, jak mi się wydaje, adwokatem słabego ojca przeciwko kobiecości, przeciw matce i babce, ustawiona w wytyczonej przez niego roli, bo jako jedyny-w twojej opowieści-próbuje okazać trochę emocji. 

Tata traktuje mnie jako osobę "wyższą" od mamy, ale nadal jest to poziom Raczków Elbląskich. Wszystko tłumaczy mi jak małemu dziecku. Mówi mi, że nie dam rady nie być zależna od mężczyzny. Że tego i tamtego nie rozumiem i nie zrozumiem. Snuje opowieści w stylu "Wiesz, kiedyś nie było internetu...", "Kiedyś nie było komórek i pisało się listy", "Ty to wypiłaś w życiu jedno piwo, nie wiesz jak się czuje naprany człowiek, bo nigdy nie byłaś naprana", które podkopują jeszcze mocniej moje poczucie wartości. I wtedy gryzę i walczę o siebie, a w odpowiedzi słyszę tylko kpiący śmiech. "I tak nie zrozumiesz, dobra, oszczędź sobie". Na tym etapie mój ból jest już prawie przyjemnością. Bo ile można wytrzymać bycie nikim i zabieganie o szacunek? W sumie tata stanowi idelny kontrast w stosunku do nadopiekuńczości mamy. 

 

15 godzin temu, doi napisał:

Nie wiem czego oczekujesz po wszystkich. Żeby się zmienili? Oni się nie zmienią bo to układ stały dający wszystkim satysfakcję. Sama odejdź z domu, przerwij tę rolę która ci wyznaczono, wyrzuć oczy ojca i zabierz kobietom co twoje.

PS. Doceniam poczucie humoru.

Dawno przestałam czegokolwiek oczekiwać. Zaczynam działać sama. A co do poczucia humoru - dziękuję, czasem tylko to potrafi mnie uratować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@carlosbueno
 

6 godzin temu, carlosbueno napisał:

Ogólnie to że jestem tak niezaradny życiowo( choć nie użyje tego słowa) tłumaczy pechem, albo brakiem wiary, bo jakbym chodził do kościoła i się modlił to wszystko by się ułożyło. 

Moja mama tłumaczy to moim lenistwem. W sumie to jedyna "wada" jaką mi przyklepała. 
Przykro mi z powodu takiego podejścia. Zawsze kiedy o siebie walczę i przez przypadek rykoszet ją urazi to czuję się najgorzej na świecie. Ale tak samo źle się czuję, kiedy ona to robi mi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vvrvvr napisał:

Nie wiem czy w ten sam sposób myślimy o rządzeniu i dominacji.

Z pewnością nie myślimy w ten sam sposób, nie tylko o dominacji

 

8 godzin temu, vvrvvr napisał:

.

Twój ojciec -gdyby zabrakło kobiet- nie umiałby zrobić sobie nawet kawy. On swoja domową bezradność i niezdolność do zaspokajania swoich własnych potrzeb pokrywa agresją i chamstwem ("wyparta Anima"). Z lęku przed utratą pozycji i bezradnością. To nie jest "siła" jaką chcesz widzieć tylko właśnie mały zalękniony dyktatorek.

Zauważam jednak że nadal piszesz przez pryzmat "siły", utożsamiając się ze spojrzeniem ojca. Dla niego chcesz być "silna" a nie "słaba" jak te baby w domu.

Podsuwam tylko tropy, weź jeśli chcesz.

8 godzin temu, vvrvvr napisał:

Zawsze kiedy o siebie walczę i przez przypadek rykoszet ją urazi to czuję się najgorzej na świecie. Ale tak samo źle się czuję, kiedy ona to robi mi. 

Te kobiety które uważasz za słabe i pogardzasz nimi, manipulują toba bez problemu, np. poczuciem winy. To one trzymają sznurki :).

8 godzin temu, vvrvvr napisał:

Dawno przestałam czegokolwiek oczekiwać. Zaczynam działać sama.

Nieprawda. Piszesz tu o nich a nie o sobie, więc jednak są jakoś ważni i cię uwierają. Co nie jest zarzutem, ale nie wypieraj :).

Może się mylę, ale to ty pisałaś że nie poszłaś na pierwszą wizytę do psycho? Jakie to działanie, możesz coś napisać o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, vvrvvr napisał:

@carlosbueno
 

Moja mama tłumaczy to moim lenistwem. W sumie to jedyna "wada" jaką mi przyklepała. 
Przykro mi z powodu takiego podejścia. Zawsze kiedy o siebie walczę i przez przypadek rykoszet ją urazi to czuję się najgorzej na świecie. Ale tak samo źle się czuję, kiedy ona to robi mi. 

U mnie etatowym leniem jest brat a ja wg niej jestem pracowity bo chodze do pracy I w domu zrobie wiecej niz brat, ale to I tak niewiele. Dla niej jedyna moja wada to balaganiarstwo, nie moze tego zniesc I ciagle po mnie sprzata Mimo ze mam 40 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doi
W kwestiach wyparcia - są ważni, bo są moją rodziną. Rozumiem to, że siebie mogę zmienić a starych drzew nie przesadzę. Owszem, to gorzkie widzieć ich zachowanie, ale to uczucie żałości jest we mnie dość słabe, przezroczyste, to taki popiół z czasów, kiedy płonęłam chęcią zmiany świata i ludzi. Plama po rozlanej kawie na wielokrotnie pranym obrusie. Gdzieś ją widać jak się przyjrzeć, ale obrus lubiany, zawsze na stole, dużej krzywdy nie czyni. 
I tak, to ja dwa razy zwiałam sprzed gabinetu psychologa. Dzisiaj był trzeci raz, ale udany - bez ucieczki. 

 

Co do działań, zaczynam mówić. Postawiłam sobie za cel, by zachowywać się inaczej niż do tej pory. W czasie politycznych monologów taty/obgadywania nieobecnych w czasie rozmowy osób przez mamę/opowiadań babci nt. tego co się dzieje u sąsiadów (etc) zamiast biernie potrząsać głową i mruczeć pod nosem "masz rację, tak, tak, aha, ciekawe", pytam: "Czy chcesz wiedzieć czy interesuje mnie to, co właśnie mówisz?". Ogółem zapisałam sobie parę stwierdzeń, które staram się wdrążać w rozmowy. Do niedawna starałam się unikać rozmów, które tylko zabierały czas. Teraz staram się im przeciwstawić, ująć w słowa to co tak naprawdę kotłuje mi się w głowie. Staram się wyjść z roli, w której tkwię odkąd tylko pamiętam. Skoro jestem traktowana tak jak na to pozwalam, powoli przestaję na to pozwalać. I domownicy są z tego niezadowoleni, ale trudno. To moje życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2020 o 03:05, vvrvvr napisał:

Dziękuję jeśli dotrwaliście do końca. Dłubałam to dwie godziny.

Czytało się niezwykle dobrze 🙂 ładnie opisujesz, co tam u Ciebie siedzi.

 

Podoba mi się teoria @doi i też widzę słabość Twojego taty w tym, że inni mu usługują. 

Ja tylko powtórzę to, co kiedyś mi Pani powiedziała na terapii i o czym zawsze warto pamiętać - Twoi rodzice mieli (dalej mają) swoją własną szansę, żeby ułożyć sobie życie. Ty nie jesteś odpowiedzialna za nich, ale za siebie przede wszystkim i to swoje potrzeby stawiaj na pierwszym miejscu 🙂 Po ostatnim poście widzę, że już to zaczęłaś robić, więc brawo 🙂 Jakie masz plany i pragnienia na przyszłość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym naprawić się na tyle, żebym wieczorami nie mogła się doczekać następnego dnia. Nie marzy mi się piękne mieszkanie, samochód, stała praca, do której trzeba wstawać rano. Wysoce ponętnie wygląda opcja pozbycia się blokady pisarskiej i życie z tego. Nie copywriting, ale eviva l'arte. Chyba luksusem dla mnie jest życie wolne, pozbawione składowania drogich przedmiotów. Jedna walizka i jeden człowiek, który jest moim prawdziwym domem, gdziekolwiek się znajdziemy. Podróże, pisanie, zachwycanie się ludźmi (których się aktualnie boję, ale po cichu podziwiam).

 

No dobra, odpłynęłam w świat bajek. Zupełnie zbiłaś mnie z tropu tym pytaniem ;) 
 

Planowanie zwykle mi nie wychodzi, ale istnieje prawdopodobieństwo, że znajdę jakąś lekką pracę fizyczną w magazynie lub na produkcji i będę sobie po prostu żyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2020 o 20:10, vvrvvr napisał:

Postawiłam sobie za cel, by zachowywać się inaczej niż do tej pory.

Fajnie , ale w ten sposób ciągle pozostajesz w rozpaczy. Tu konflikt, tam uległość- ciągle punktem odniesienia jest ktos inny i ktos inny steruje tobą, tylko z odmiennym wektorem.

Jesteś wewnętrznie poraniona i pokawałkowana. To co widzisz na zewnątrz jest twoim własnym pokawałkowaniem, wyparciem pewnych fragmentów i umieszczaniem ich w innych. Nie ty masz konflikt z kobietami, ale z własną wypartą kobiecością. Nie ty podziwiasz ojca, ale jesteś uwięziona w swojej bezmyślnej wizji męskości. Ciągle masz konflikty z innymi (czy lęk, agresja jest oparta na lęku) bo to co oni niosą jest przez twoją świadomość odczytywane jako "obce", inne, ale jednocześnie- przez konflikt czy uległość chcesz z tym wypartym materiałem mieć do czynienia. Lęk pojawia się gdy to "obce" (twoje z nieświadomego) zbliża się do świadomości, w ten sposób psyche broni się przez dezintegracją czy bólem. Tak jak to robi twój ojciec, który swoją Animę (kobiecość, czułość, miękkość, bierność) umieszcza w innych i ich gnoi, chce niszczyć, wyśmiać, nie dopuścić do głosu z lęku przez tym, że ten jego własny wyparty kawałek go zniszczy.

Poczucie humoru ok, ale tobie służy za maskę i puder, bo w ten sposób psyche broni się przed rozpaczą. Jeszcze jedna zasłona dymna.

Nie wiem ile masz lat, ale mam wrażenie czytania urojeń młodej dziewczyny, niedojrzałych. Zawieszona na kimś, skonfliktowana z kimś. I co z tego, ciebie nie ma.

Nie da się samej połączyć w całość. Owszem, będziesz próbować sie wytresować, ale zapewniam, że stare schematy wrócą i to szybko, trudno ci będzie po pierwszym zauroczeniu utrzymać związek lub będziesz się w nim dusić, przenosząc swojej wewnętrzne problemy na zewnątrz lub podstawiając partnera za matkę czy ojca. To się dzieje nieświadomie, z automatu, nic na to nie poradzisz dopóki nie przepracujesz tego materiału.

To co tutaj sygnalizujesz, niby się podśmiewając, ten ogrom rozpaczy i pokawałkowania wymaga ogromniej wewnętrznej pracy. Nie pyskowania innym ale wewnętrzej pracy z kimś, kto widzi więcej, bo ty -sorry -kompletnie nic nie widzisz. Nie wiem czy udałaś sie do psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty, ale polecam tego ostatniego. Bez tej pracy, to co piszesz będzie tylko zewnętrzną pisaniną z potrzeby dania ujścia rozpaczy, bez duszy, jak teraz. Fajnie zdania składasz, ale mnie nie porywa, bo de facto mówisz o czymś innym niż chcesz. Ja czytam poprzez tekst i jestem przerażona brakiem wewnętrznego ładu, dysharmonią i ogromem bólu u ciebie. Pomóż sobie nie walcząc z tym co niosą "inni" ale pochylając się właśnie nad tym, bo to jest właśnie żywe.

Edytowane przez doi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś średnio wierzę w te rodzinne teorie o tym jak to relacje rodzinne determinują całe życie. To jest jakaś nadinterpretacja. Dla mnie człowiek chodzi, myśli, czuje, patrzy, itd. Nie ma tego tak dużo. Może to ja jestem prymitywny i nie widzę głębi, nie wiem. Kiedyś zainteresowany psychologią próbowałem obudzić w sobie męskość i wiele to nie dało. Bazowało na jakiś prostych schematach. 

Chciałbym wierzyć, że człowiek to coś więcej niż zaawansowane zwierzę czy biologiczny robot, ale póki co się nie zapowiada.

 

W tekście doi spodobał mi się fragment o sile. Nie mówi się dużo o sile a myślę, że to ważna cecha. Taki wewnętrzny komandos i samuraj. Jest pełno momentów w życiu gdzie trzeba być twardym. Połowa psychicznych zaburzeń to nic innego jak przewrażliwienie.

Pomijam schizofrenię, bo to bardziej mózg.

 

Chciałbym też pogratulować autorce wątku. Na prawdę dobrze napisany tekst. Jakby czytało się jakąś książkę. Opis bardzo szczegółowy, konkretny, przedstawia dużą ilość treści. Mogłabyś być tym copywriterem.  Miło się czytało.

 

Przykro mi że nie potrafię pomóc. Od kiedy ćwiczę medytację życie stało się prostsze. Nie wydaje mi się, żeby skomplikowane teorie się sprawdzały. Może mogłabyś zdefiniować z czym kojarzy ci się zdrowa kobiecość, próbować do niej dążyć. A relacje z innymi to głównie chyba umiejętności społeczne, asertywność i takie tam. Tak samo to się tyczy osób różnej płci czy zwyczajnej relacji na ulicy gdy ktoś pyta o drogę czy zaczepia nas pijak i prosi o poratowanie 2zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×