Skocz do zawartości
Nerwica.com

JELITA DRAŻLIWE|KOMÓRKI EC/SEROTONINA


tomek0700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piszę do Was bo na dzień dzisiejszy nie ma innego leczenia w przypadku Jelita Drażliwego Po Infekcyjnego po przebytej Jersiniozie.

 

Mam ogromny problem - cierpię na biegunkę do około 15 razy dziennie. Miałem wykonane wszystkie badania od kolonoskopii po enteroskopie dwubalonową, kapsułkę endoskopową itp.

 

Yersinioza spowodowała rozwój komórek  EC (Enterochromaffin cell - https://en.wikipedia.org/wiki/Enterochromaffin_cell).

 

Są to komórki które pomagają przetwarzać serotonine w jelitach. 

 

 patients suffering post-infectious IBS, rectal biopsies have shown a dramatic increase in populations of EC cells associated with diarrhoeal symptoms

 

Jedyny lek jaki mi pomógł to Paroksetyna. Nie mam żadnych objawów lęków, depresji, gastrolog mi przepisał na podstawie badań ibs - d /paroxetine. Nie wiemy jak działa na serotonine w jelitach ale pomaga. . Pomaga mi jeszcze ondasentron, utwardza stolec ale boli mnie i tak brzuch.

 

Niektóre osoby z forum mają bardzo dużą wiedzę na temat działania leków....

Ponieważ Paroksetyna wysusza mi śluzówki, gorzej się na niej goje po operacjach (artoskopie, septorhinoplastyki itp), przymula, powoduje obniżkę libido i czuje się jak zombiak szukam innego leku. Niestety nie mam wiedzy jakie leki jeszcze mogą pomóc mi bo nie znam ich mechanizmów działania. 

Rozumiem to w ten sposób, że potrzebuje leków, które wydłużają czas wchłaniania serotoniny w układzie pokarmowym - powodują to chyba szczególnie SSRI [?]. Ale może są jeszcze inne leki o podobnym profilu a w mniejszej dawce nie oddziaływało by na głowę, stan emocjonalny itp?

 

Na dzień dzisiejszy (a choruje od 2010 roku) jestem skazany na leki przeciwdepresyjne. Bo w polsce nie mamy Alosetronu (https://en.wikipedia.org/wiki/Alosetron) ani ramosetronu (https://en.wikipedia.org/wiki/Ramosetron)

 

Obok leków, które wpływają na serotoninę w ukł pokarmowym to antagoniści 5ht3

 

ale nie wiem który lek ma najmniej skutków ubocznych...

 

Bardzo proszę o pomoc 🙂

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja mam stwierdzone IBS, ponadto miałam nadżerki w żołądku. Nadżerki i stan zapalny w żołądku leczyłam prywatnie ośmioma lekami ponad miesiąc. Kosztowało,ale opłacało się, z tym ze staram się trzymać dietę. Na IBS- raz biegunkowe, raz zaparciowe , pomogły mi probiotyki-"Sanprobi Super Formuła". Biorę je systematycznie od kilku lat.

Z tych leków, które wymieniłeś znam z autopsji mianserynę, mirtazapinę i lamotryginę. Lamotrygina-lek przeciwpadaczkowy, stosowany również jako stabilizator nastroju. Działanie można poczuć po kilku miesiącach, może po dwóch i jak dla mnie nie ma skutków ubocznych, ale to nie jest lek antydepresyjny. Mianseryna jest dla mnie bezpieczniejsza od mirtazapiny, choć jedna i druga przymula.

Próbowałeś Colonu C? On przesuwa się po jelitach w formie papki, formuje masy kałowe, może wiązałby Ci te komórki EC i usuwałby. Tak sobie kombinuję. Ja swego czasu ten Colon C piłam na zaparcia, nigdy nie spowodował u mnie biegunki. Kupki ładne ha ha, problem ze spuszczeniem ich w kibelku, bo są takie leciutkie jak z pianki. Ten probiotyk spróbowałabym na Twoim miejscu.Jelita, to drugi mózg, warto o nie dbać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o probiotyki to mam zamiar próbować z vivomixem (VSL3) bo jest potwierdzony klinicznie. Innych tych niemieckich, dobrze zbadanych nie ma u nas:/ 

 

będę probował na pewno jeszcze dziurawiec z labofarmu (26 zł za 90 tabl)

bacope manieri

 

Ale schodzę z paroksetyny co parę lat i tak naprawdę zawsze do niej wracam bo nic nie pomaga. Fakt, że mam też skutki odstawienne straszne i bardzo długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten niemiecki probiotyk rzeczywiście jest dobry, ma ogromną ilość szczepów bakterii, ma dobre opinie. Cena szokuje, ale zdrowie jest najważniejsze. Szukaj apteki internetowej, która go ma i szybko zamów.

W czym konkretnie pomaga Ci paroksetyna? Na co bierzesz.

Ja aktualnie jestem na paroxetynie, dodatkowo biorę pregabalinę i Sulpiryd. Sulpiryd na kopa, działa, nie czuje się jak zombie, bo przy wchodzeniu na paroksetynę,, a zaczynałam od ćwiartki, waliło mnie strasznie na sen. Teraz jest dobrze. Sulpiryd jest dobrym lekiem, i ważne, działa tez przeciwwymiotnie. Lekarze przepisują go w małych dawkach na problemy układu trawiennego. Sulpiryd powoduje większe wydzielanie się śluzu w żołądku, ale nie tylko.

A dlaczego dziurawiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek , 

 to niekoniecznie musi być związane z Serotoniną .Oczywiście nie wykluczam takiej Opcji .

 Sądzę ( a wiem to dzieki mojej koleżance ),że jej pomogła na to( co ty masz ) terapia niskimi dawkami naltrexonu - LDN .

 dawki rzędu 2-5 mg / na noc .

 jest zadowolona . 

 Nie wiem czy próbowałeś ?

 Tu masz artykuł ,ale w necie jest ich pełno .

 

 https://longevitas.pl/dowiedzione-naukowo-zdrowotne-korzysci-terapii-niskimi-dawkami-naltreksonu-ldn/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to na 100% jest patogeneza serotoniny. Jersinioza rozwala komórki EC które właśnie są odpowiedzialne za serotoninę w ukł pokarmowym. SSRI również działają tam :`/. Ale paroksetyna jest dla mnie za mocna, nic nie czuje, nie śmieje sie itp. 

 

Który z SSRI mógłby być najbardziej delikatny?  że nie wpływa tam na libido?

 

Dziurawiec bo działa na serotoninę.

 

Co do LDN, mam te tabletki w dawce 1 mg od lekarza. Mam zamiar wypróbowac:). Brałem wcześniej ale krótko i tylko 1 mg na dzień a powinno się zwiększać do chwili gdy zacznie działać.

A jak długo brała??

 

Kiedyś zakładałem temat o serotoninie w jelitach i się śmiano. Teraz już większość lekarzy wie, że receptorów serotoninowych mamy więcej w układzie pokarmowym, jest to nawet na wikipedii, pojawiło się dużo nowych badań na ten temat:)

 

Sulpiryd brałem i nie pomógł.

Sertralina też nie ale ona znowu bardziej na postać zaparciową działa.

 

Citolapramum działał jako pierwszy lek ale powodował zaparcie duże. Może do niego wrócę.

Amitryptylina w dawce 20 mg  tez podziałała ale mam nos po zabiegach i wysusza śluzówkę, zatyka dziurki i nie mogę wytrzymać. Paroksetyna też to powoduje ale lżej bo ma lzszejsze dzialanie antycholergeniczne.

Edytowane przez tomek0700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomek0700 napisał:

Co do LDN, mam te tabletki w dawce 1 mg od lekarza. Mam zamiar wypróbowac:). Brałem wcześniej ale krótko i tylko 1 mg na dzień a powinno się zwiększać do chwili gdy zacznie działać.

A jak długo brała??

 cały czas bierze , juz ponad rok , albo i dłużej .

 Od lekarza 1mg ,,, to chyba jego własna produkcja , bo w aptece to raczej nie kupisz , chyba ,że na specjalne zamówienie .

 1mg to możesz brac w pierwszym tygodniu , potem trzeba zwiekszać , nawet max do 5mg .Dopiro po co najmniej 3 miesiacach możesz powiedzieć czy jest poprawa , a takie branie od święta to nie ma sensu .

 zawsze raczej z reguły na wieczór i zawsze punktualnie o tej samej porze .

 To może spróbuj Moklobemidu MAO_A  lub 5HTP

 

Edytowane przez Kalebx3 Gorliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×