Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nawrot depresji?


marusieczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Przeszedłem prawie 2 letnia terapię ponieważ byłem w depresji. Terapia była wspomagana lekami. Do depresji doprowadziło niskie poczucie własnej wartości i stresujaca praca.

 

Terapię zakończyłem ok 1 roku temu.

 

Jednak..

W pracy znowu pojawił się stres i zaczynam się martwić o pieniądze. Z tym zawsze miałem problem, tzn chce zarabiać zawsze dużo żeby mieć poczucie bezpieczeństwa. 

 

Przebywając w pracy (jestem handlowcem) zaczyna mi znowu (tak było też kiedyś) kołatać serce/bić szybciej.  Miałem też już dwa napady płaczu (kilka dni temu i miesiąc temu), gdzie dopadły mnie myśli bezradności i strachu przez spadkiem zarobków.

 

Proszę czy z Waszego doświadczenia może to być nawrot depresji?

 

Zastanawiam się też, że jeżeli to może być depresja, to czy udać się do tego samego terapeuty (może nie zostałem dobrze poprowadzony jeżeli mam nawrot) czy do innego?

 

Proszę pomóżcie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, że się zainteresowałeś moim postem.

 

Terapia poznawczo behawioralna.

W zasadzie korzystam ze sposobu zamiany myśli w dwojaki sposób:

1. Idzie myśl.. to mówię ALE i wymieniam argumentu za tym, że nie jest tak jak mi to mówi wewnętrzny krytyk

2. Idzie mysl.. zadaje sobie pytanie "co jeszcze mam do zrobienia" i tak z 10 razy aż nie wiem co odpowiedzieć 

 

W zasadzie do tego to się sprowadzało. Trochę medytowalem, ale nie czułem, że w jakimś stopniu to wpływało na moją psychikę.

 

Nie byłem też urodziwy jako dziecko i nastolatek i przeżyłem przez to wiele nieprzyjemności ze strony rówieśników. Mój ojciec zmarł jak miałem 10 lat. Nie dokońca jest przekonany, że CBT może/mogło z tym pomóc. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Bigmen napisał:

Jak bardzo upierasz się przy psychologicznym metodom to odp już znasz czemu obawy o status materialny tak ciebie rozregulowują. Co się stanie gdy będziesz bez grosza i jakie emocje to w tobie wywoła. To i bez terapii odkryjesz. Popatrz na stojaków pod sklepem. Oni nie mają takich obaw. Bo nie mają przerostu ambicji nad możliwościami. Jak każda terapia sprowadza się w uproszczeniu do... Miej wyj... e co będzie to będzie. Obawy nie rozwiążą twojego problemu. A co się stanie gdy nie podniesiesz 500kg? Nie musisz prawda? 

 

Dziękuję Ci za Twoje słowa.

 

A jakie to są nie psychologiczne metody?

 

Co do objawów, to miałem jedna nieprzespana noc, teraz śpię w miarę dobrze, ale biorę przed snem ziołowe leki na uspokojenie. Wczoraj waliło mi serce dużo mocniej, kila razy, epizodami po 30 min. Mam napływ negatywnych myśli i czasami czuję jakby wkoło głowy była opaska uciskającą z napisem "niepokój".

 

Piszę, bo chcę wcześniej zareagować u specjalisty jeżeli jest to konieczne. Zaobserwowałem podobne symptomy. 

Chce się doradzić czy warto działać z tym samym specjalistą czy udać się do innego i tłumaczyć mi co przeżyłem.. czy jednak do tego samego bo tak na prawdę to on mnie najlepiej zna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×