Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Uzależnienie od zolpidemu

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Lilith napisał:

Niestety, ale jednym ze skutków ubocznych jest tak zwana amnezja następcza. To normalne przy braniu tego leku, kiedy nie zachowuje się higieny snu. Zolpidem należy brać bezpośrednio przed snem i już nie wychodzić z łóżka, dzięki czemu te niepożądane efekty nie mają szansy wystąpić. Po zolpidemie często miałam tak, że nie zachowywałam tej higieny i następnego dnia okazywało się, że np. pisałam z kimś a zupełnie tego nie pamiętałam.

Rozumiem, ale piszemy o czymś innym. Ze zjawiskiem amnezji następczej jestem dobrze zapoznany, z autopsji oraz z ulotki. Mnie chodzi raczej o efekty obniżenia sprawności umysłowej w wyniku długotrwałego zażywania zolpidemu. Próbowałem szukać na różnych, innych forach międzynarodowych jak chociażby Reddit, czy Quora, ale nic takiego nie znalazłem. Ludzie piszą, że biorą zolpidem po kilka lat, niektórzy nawet po 10 lat... Nikt nie zgłaszał jakiegoś znacznego pogorszenia. Nie wiem czy z tego powodu mam się cieszyć, czy martwić. 
Zażywałem zolpidem łącznie może rok, z czego kilka miesięcy dzień w dzień. Zażywałem, bo po nim jedynym, nie miałem uboków jak po innych lekach przepisywanych na bezsenność (antydepresanty, neuroleptyki).

Po zolpidemie: wstawałem rano trzeźwy i gotowy do działania, w ciągu dnia nie odczuwałem spadku energii, senności, wahań nastroju.

Po antydepresantach czy neuroleptykach czułem się ociężały rano, skacowany, drażliwy, nieobecny. Potrzebowałem dobrych paru godzin na rozruch, dwóch kaw, żeby koło godziny 15-stej czuć się jakoś w miarę.

Nie mogłem sobie na to pozwolić z moją pracą, która wymaga dużej uwagi i wysiłku umysłowego.

Może od tygodnia odczuwam ostre nasilenie nerwicy: bóle brzucha o niejasnej przyczynie, lęki w miejscu publicznym, nadmierne pocenie się, drżenie rąk. 
Do tego trzy dni temu doszły objawy demencyjno-psychotyczne:

-Na zewnątrz wszystkie bodźce zlewają się w jedną całość, nie potrafię rozróżnić poszczególnych dźwięków np. czy ktoś powiedział coś za moimi plecami, czy obok, czy w ogóle powiedział, a nie powstało to w mojej głowie. 

-Podczas rozmowy z ludźmi bardzo ciężko utrzymać mi uwagę, a już w ogóle podążać za czyimś tokiem myślenia

-Straszne zobojętnienie i płaszczyzna emocjonalna, ktoś mi się żali, oczekując jakiejś reakcji, a ja nie potrafię się adekwatnie zachować i udzielić wsparcia np, albo ktoś się ze mną dzieli jakąś ważną dla niego historią, a ja czuję się jak ściana

-Powolne kojarzenie faktów, powolne przypominanie sobie zdarzeń z przeszłości: wracając ze sklepu do domu, nie potrafiłem sobie przypomnieć, że zamknąłem nietypowo drzwi na górę, a nie na dół, sam byłem zaskoczony

Udało mi się wszystko spisać, to co chciałem, zachowując jakiś porządek, mimo spowolnienia umysłowego. Mam nadzieję, że jest czytelnie i jasno, najważniejsze dla mnie rzeczy wytłuściłem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.06.2022 o 19:10, zabijaka napisał:

Mnie chodzi raczej o efekty obniżenia sprawności umysłowej w wyniku długotrwałego zażywania zolpidemu.

Niestety, nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Ja również doświadczyłam tego, co opisujesz i dopiero po kilku miesiącach zaczęło się normować. Tylko, że ja byłam na większej dawce i brałam zolpidem 8 lat. U Ciebie może nastąpić szybsza poprawa po całkowitym odstawieniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi