Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy złe samopoczucie fizyczne i psychiczne podczas rozwiązywania testu iq mogą obniżyć jego wynik?


Nisemoonsari

Rekomendowane odpowiedzi

Często odnoszę wrażenie, że mam iq poniżej przeciętnego. Mimo mojego samopoczucia poczas testu, wynik wyszedł przeciętny. Nie jestem z niego zadowolona, ale mimo to uważam, że jest za wysoki. W interakcjach z ludźmi spoza rodziny zachowuję się bardzo głupio. Nie mogę wymyślić zdań, które nie przyniosłyby mi wstydu. Z drugiej strony zawsze czuję się źle i to chyba może być usprawiedliwienie mojej tępoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nisemoonsari po pierwsze - tak, złe samopoczucie fizyczne, nie mówiąc o psychicznym, zmęczenie, stres, choroba itd mają negatywny wpływ na wynik testu iq, ale jeżeli osoba przeprowadzająca go nie miała zastrzeżeń, to nie ma się czym martwić. Pytanie, czy zgłaszałaś dolegliwości.

Poza tym, nie uderzałabym w samo  iq - czytałaś/eś czym tak na prawdę jest inteligencja? To na prawdę złożony temat, daleki od oklepanych sloganów. Testy inteligencji mogą stwierdzić jej, nazwijmy to, poziom, a ich trafność i rzetelność jest na prawdę wysoka, ale nie można opierać się tylko na suchym wyniku, w aspektach np, wartości poniżej przeciętnej lub niepełnosprawności intelektualnej znajdują się też inne czynniki.

To co opisujesz nie jest moim zdaniem związane bezpośrednio z twoim iq, jak w większości tego typu przypadków polecam się skonsultować z psychiatrą albo terapeutą, bo nawet słowa których używasz określając siebie ("moja tępota" - okropne negatywnie nacechowane stwierdzenie, na pewno daleko ci do "tępości", cokolwiek to oznacza, skoro piszesz posty na takim forum i wybierasz się na testy inteligencji w ramach próby rozwiązania swoich problemów) wskazują na inny problem niż jakieś zaniżone iq.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się za bardzo tymi testami. Przejmuj się depresją. Potrafi obniżyć IQ nawet o 30 punktów! Ponadto, samo IQ nie jest monolitem. Jest mnóstwo narosłych wokół tego tematu stereotypów. Np., że jest niezmienne; a nieprawda, bo ludzie na doktoracie potrafili wg badań zwiększyć swoje IQ po paru latach, bodajże o 5 czy 7 punktów, choć pewności nie mam. Także, jak czytałam ostatnio w jakichś tam psychologicznych newsach, drastycznie potrafi się zmienić w okresie nastoletnim na plus, jeżeli dziecko znalazło się w odpowiednim, sprzyjającym środowisku.

 

Zresztą psychologiczne stereotypy i skompromitowane badania psychologiczne to temat rzeka.

Kolejny stereotyp: kiedyś upierano się, że IQ spada z wiekiem. Teraz skany mózgu podczas pewnych badań pokazały, że czym starsze osoby, tym "szersza" aktywność ich mózgu, w przeciwieństwie do mózgu młodych osób, które miały znacznie więcej zapalonych neuronów na bardziej ograniczonej przestrzeni mózgu. Dopiero jakoś przed 30tką człowiek zaczyna w lot łapać kontekst (można wcześniej intelektualnie rozumieć kontekst, ale nie równa się to uświadamianiu go sobie w pełni).

Tego psychologowie wiedzieć wcześniej nie mogli, gdyż nie mieli dostępu do takich narzędzi badawczych. Ale to taka tam dygresja :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Nisemoonsari napisał:

Często odnoszę wrażenie, że mam iq poniżej przeciętnego. Mimo mojego samopoczucia poczas testu, wynik wyszedł przeciętny. Nie jestem z niego zadowolona, ale mimo to uważam, że jest za wysoki. W interakcjach z ludźmi spoza rodziny zachowuję się bardzo głupio. Nie mogę wymyślić zdań, które nie przyniosłyby mi wstydu. Z drugiej strony zawsze czuję się źle i to chyba może być usprawiedliwienie mojej tępoty.

Większość osób z naprawdę niskim IQ jest przekonana o swojej wysokiej  inteligencji, albo nawet nie wie co to jest IQ.  Mi w testach internetowych wychodziło 120-125 i należę niby do 10% elity, ale po mnie tego nie widać, jestem przez wielu uważany za totalnego kretyna, wielu a pewnie większość osób z niższym IQ radzi sobie w życiu dużo lepiej niż ja.   Zresztą testy na inteligencję są przez wielu podważane i główne co mierzą to  zdolność ich rozwiązywania, bardziej liczy się jednak w życiu inteligencja emocjonalna.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×