Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

witam- mój 4 dzień na wellbutrinie- czuje że mam hipertermię- podkręconą temperaturę ciała, nie mam smaku i osłabiony węch, nie chce mi się jeść, cały czas chce mi się pić. Mogłabym pić wodę litrami! Nie mogę zasnąć- śpię po 2 godziny na dobę. Dla tego będę dzieliła sobie tabletki na pół- w ten sposób każdego dnia będę zażywać 150mg. no i leku wystarczy mi na dłużej. Jestem wyczerpana, zestresowana i niewyspana, na tego typu sytuacje reaguję płaczem [ale to może być związane zbliżającą się miesiączką]. Ogólnie jednak nie narzekam, mogę chodzić i uczyć się- egzamin zaliczyłam na 5. A to najważniejsze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówię Ci- to nieprzyjemne uczucie kiedy czujesz jakby mózg Ci parował i miał za chwilę wypłynąć nosem i uszami :mrgreen: Tak mam lepsze samopoczucie, bardzo szybko myślę,zwiększenie percepcji, szumi mi w głowie. A w nocy kiedy położę się do łóżka słyszę i czuję jak wali mi serce- strasznie głośno i takie piszczenie w głowie.... Nie wiem jak to opisać- jakby mi się synapsy przegrzały- śmieszne to. Nie myślcie że to nie wiadomo co, najwyraźniej tak odczuwam skutki uboczne ;) mówiąc najprościej ze skutków ubocznych u mnie występują następujące:

-brak łaknienia,

-brak smaku,

-osłabiony węch,

-problemy z zasypianiem, bezsenność,

-hipertermia

-drżenie rąk,

-szum w głowie,

-suchość jamy ustnej,

-rozszerzenie źrenic,

wzmożona potliwość.

No to tyle. Dziś wzięłam połowę tabletki, tak jak pisałam powyżej. Żeby nie odczuwać tak intensywnie objawów ubocznych. Po za tym jestem raczej zadowolona,czuję się dobrze, nastrój stabilny. Z tym że3 ja zaczęłam dopiero brać ten lek- na efekty muszę poczekać. Wcześniej brałam Velafaks 150mg, teraz -od 4 dni, biorę Seronil 60mg+ Wellbutrin 150mg. Nastrój mi się poprawił, czuję w sobie większą siłę. Jest dobrze :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Też będę prosił by do leku z grupy SSRI dodał mi Wellbutrin. Szukam też czegoś co zmniejszy właśnie te objawy negatywne o których piszesz ( a które mam na SSRI ) - drżenie, potliwość, bicie serca. Polukałem trochę i jedyne co sensownego znalazłem, to albo wrócić do Mianseryny, albo zastosować jakiś lek antycholinergiczny+beta bloker. Wtedy mógłbym zmniejszyć objawy potliwości, nerwowości, drżenia i szybkiego bicia serca. Zobacze co na to powie lekarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co Ci dolega, że lekarz przepisał Ci minaserynę? jeśli można wiedzieć :roll: Moim zdaniem SSRI są niezłe, choć mają wiele skutków ubocznych. Ale objawy uboczne trwają krótko i nie są zbyt silne, a lek może pomagać przez kilka miesięcy. Ja sobie chwalę fluoksetynę i fluwoksaminę, a z SNRI dobrze na mnie działała Venlafaxyna. Niestety po kilku miesiącach leki przestawały działać i powracały problemy. Tym razem mam nadzieję że te leki mi pomogą na dłużej.Nie pomagała mi sertralina i paroksetyna, klęską była doksepina. Nigdy nie brałabym leku który wyłącza świadomość, usypia itp. zależy mi na normalnym i aktywnym funkcjonowaniu. [przepraszam, że zamiast nazwy leków podaję nazwy substancji, ale tych było znacznie więcej] :cry:

 

[*EDIT*]

 

aha i jeszcze jedno- dziś zmniejszyłam sobie dawkę i objawy uboczne zmalały - nie szumi aż tak w głowie, mam normalną temperaturę, nie pocę się i serce bije normalnie. Zobaczymy jak będzie ze snem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem SSRI i Mianserynę właśnie na złagodzenie nerwicowych objawów po SSRI. Mam depresję i nerwicę w jednym. Jestem jakimś ewenementem ale po ponad 4 miesięcznej kuracji SSRI nadal mam objawy uboczne, może już nie tak nasilone, ale nadal są ;/ Dlatego szukam leku, który mógłbym brać razem z SSRI, a który by mnie uspokoił, wyciszył. Po SSRI mam dużo energii, ale właśnie dochodzą objawy somatyczne ze strony ciała: drżenie rąk, potliwość, nerwowość, problemy z apetytem i snem, szybkie bicie serca. W sumie typowe objawy dla SSRI. Może moje nadzieje są zbyt naiwne, ale chcę spróbować Wellbutrinu, bo może on zmniejszy objawy ze strony ciała. Chociaż większość tu piszących donosi o nasileniu objawów ubocznych. No, ale np dzieciom z ADHD podaje się stymulanty i co jest strasznie dziwne, są po nich spokojne. Może Wellbutrin zadziała u mnie podobnie. Mam takie "mini" ADHD po lekach SSRI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bupropion: Na każdego lek działa zupełnie inaczej i nie ma cudownych leków na wszystko (ale pewnie to wiesz :-)) i zawsze są jakieś skutki uboczne. Tylko po przetestowaniu całej masy to jest najlepsze co mogłam dostać w przeciągu 10 lat. Teraz czuje się o wiele lepiej i choć nie jest perfekcyjnie to ciesze się bo było ze mną strasznie - ale żyje, a to chyba najważniejsze. Dlatego uważam, ze warto próbować po mimo wszystko, po mimo skutków ubocznych - to trudne ALE NA PRAWDĘ WARTO!!! :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko na objawy o ,ktorych piszesz,nerwowosc,drzenie rak,problemy ze snem i apetytem to nie wiem,czy wellbutrin Tobie pomoze,nie jestem lekarzem,ale wellbutrin ma raczej dzialanie pobudzajace,ma za zadanie poprawiac naped psychoruchowy,aktywizuje,znosi zmeczenie,Na to o czym piszesz to raczej cos bardziej uspakajajacego,moze hydroxyzyna,ale to tylko moje zdanie Twoj lekarz,wie ,co robi,skoro Tobie przepisal ten lek,zycze zeby Tobie pomogl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ania25- Twoje wypowiedzi dają mi dużo nadziei. Chciałabym żeby i u mnie było lepiej.

Miko84- Wellbutrin nie będzie lekiem który zmniejszy objawy SSRI. Biorę Seronil [sSRI] + Wellbutrin i objawy uboczne są 10x silniejsze niż po samym SSRI. Nie jestem lekarzem, leki na każdego działają inaczej. Dla tego pogadaj z lekarzem, ale sądzę że on powie Ci to samo. Nie stosowałam minaseryny- lekarka unika silniejszych/ bardziej złożonych środków [to dobrze]. Ale pamiętaj że zawsze jest wybór może Twój lekarz znajdzie coś co Cię uspokoi i zmobilizuje....Brałeś kiedyś paroksetynę, albo escitalopram??-słyszałam że wielu ludziom pomógł. No nie wiem co mam Ci doradzić, ale lekarz Ci pomoże- nie martw się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem Sertralinę, Escitalopram a teraz Paroksetyna. To jeśli nie Wellbutrin do SSRI, to może sam? Kurde, nie chce przymulaczy, po poza nerwicą mam depresję i mobilizacja jest mi bardzo potrzebna. Mianseryny nie ma się co bać, to lek bezpieczniejszy od trójpierścieniowców. Rozumiem, że Wellbutrin poprawił Wam nastrój? Bo cierpię na cholerną anhedonię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bupropion - w moim życie do tej pory było tak zagmatwane, ze można by książkę napisać :-)

Nie wszystko jest tak jak bym chciała, bo zdążają mi się doły ale to już nie to samo i ciesze się, ze WRESZCIE coś mi pomaga. Chciałabym aby każdy znalazł właśnie to co będzie na niego najlepiej działało.

Wiem, ze to łatwo się mówi, bo sama nie wierzyłam, ze to możliwe ale po wielu próbach wreszcie są jakieś efekty - tego życzę wszystkim!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy news dla kumających inglish :) : Objective: To compare the efficacy and safety of bupropion XL (150-300mg/day) with the selective serotonin reuptake inhibitor escitalopram (10-20mg/day) in outpatients diagnosed with generalized anxiety disorder (GAD).

Methods: Twenty-four participants with GAD between the ages 18 and 64 years enrolled in a 12-week, double-blind, randomized, trial. The primary efficacy measures were the Clinical Global Impression of Improvement (CGI-I) and the Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS).

Results: Bupropion XL demonstrated comparable anxiolytic efficacy to escitalopram in outpatients with GAD. Both treatments were well-tolerated.

Conclusion: Findings from this pilot project suggest bupropion XL may be useful in treating GAD. These preliminary results warrant further research to explore the use of bupropion XL in the treatment of GAD.

 

Introduction

Generalized Anxiety Disorder (GAD) has a lifetime prevalence of 1.1% to 3.6%.1 Both cognitive behavioral therapies and medications have proved to be effective treatments.2 First line medication treatments are the serotonin reuptake inhibitors (SRIs) including escitalopram, which was approved by the FDA for the treatment of GAD in 2005.3 However, better-tolerated compounds are often needed, due to the fact that SRIs can cause problematic side effects such as sexual side effects.4 Support for the role of norepinephrine in the treatment of GAD comes from double-blind, placebo-controlled trials of tricyclic antidepressants (TCAs) that found them to be effective treatments for GAD.5

 

Bupropion hydrochloride, a norepinephrine and dopamine reuptake inhibitor (NDRI), has proven effective in clinical trials in major depressive disorder and has been an effective treatment for depression for over 20 years. Recent research suggests bupropion hydrochloride reduces anxiety in patients diagnosed with major depression.6, 7 Another study demonstrated that treatment with the sustained release (SR) formulation resulted in comparable anxiolytic efficacy to sertraline in outpatients with major depression.8 Moreover, both agents showed a rapid onset of clinically significant anxiolytic activity. The efficacy of bupropion and bupropion SR has also been demonstrated in patients with panic disorder and social phobia.9, 10

 

This pilot study explored the efficacy and safety of an extended release formulation of bupropion (bupropion XL) and the SRI escitalopram in outpatients diagnosed with GAD. Our primary hypothesis was that bupropion XL would demonstrate comparable anxiolytic efficacy to escitalopram in outpatients with GAD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84- a jak długo bierzesz paroksetynę i jak na Ciebie działa?? Czy brałeś kiedyś buspiron [nietypowy lek antydepresyjny, który delikatnie wycisza i uspakaja- jest brany na noc]??? Jak będziemy tak sobie pisać to będziesz miał więcej pytań do swojego lekarza, niż miałeś na początku :mrgreen: Z tej anglojęzycznej notatki płyną optymistyczne informacje [dla mnie nawet bardzo optymistyczne, bo dokucza mi uogólniony lęk/ lęki skonkretyzowane też- te pojawiają się częściej :( ]

Ania25- Cały czas bierzesz wellbutrin, jak długo objawy uboczne występowały u Ciebie? Kiedy poczułaś poprawę? Wiem że forum to nie miejsce na zwierzenia itp. przykro mi że życie się gmatwa nawet kiedy ma się wsparcie farmakologiczne. Chętnie porozmawiałabym z Tobą poza forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetynę biorę krótko, około tygodnia. Na mnie wszystkie ssri działają podobnie. Buspiron na mnie nie działa. Zobaczę co powie lekarz. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to mi pomoże? od 2 tygodni koszmar... Mam zapisane dodatkowo alproz doraźnie iMirtamerck ma sen.. kiedy schodzilam z ParoMercku (paroxetyny) to bylo w miare w porzadku. Bralam ja 2 lata wiec moze to przycyzna moich objawow odstawienia ale.. teraz jest juz totalnie zle.. Ciale mysli samobojcze, niekontrolowane zachowania, napady szalu, paniki, histeria, ogromny placz, agresja.. czyli wszystko co czuje ale 1000 razy gorzej. Psychiatra mowi zeby poczekac jeszcze z2 tygodnie.. i moze bedzie poprawa..ale ja coraz czesciej mysle o poddaniu sie i ze juz teg poprostu nie wytrzymam.. mam depresje endogenna, w dodatku mieszkam sama.. to dodatkowo mnie oslabia..mam za soba probe samobjocza 2 lata temu,ale chce zyc.. musze, dla rodzicow, boje sie smierci.. ale tyle lat walki.. moja lekarka mowi ze to moze byc do konca zycia.. remisje, leki.. nie chce takiego zycia.. piep**e to.. eh ale to o Wellbutrinie. Paroksetyna obnizyla moje funkcje seksualne, a teraz po odstawieniu..? radykalna zmiana. wtedy nie moznosc (opozniony) orgazmu (skutki uboczne paroksetyny), teraz zbyt szybki.. co sie ze mna dzieje.. mimo wsyztsko popedu seksualnego nigdy nic nie obnizalo. wiem ze to nie o seksualnosci, ale czuje ze wellbutrin ma jakis wplyw na to.. wiecie cos o tym? nie wiem czy mam o tym rozmawiac z nowa psychiatra (dopiero raz u niej bylam) czyto kwestia seksuologa?

A to totalne pogorszenie stanu depresyjnego to chyba normalne? w poczatkowej fazie.. boje sie.. eh. zeto znow na nic. walcze z tym tyle lat..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inertie- Nie martw się. Wszystkie leki mają wpływ na funkcje seksualne, jak paroksetyna Ci je obniżyła, tak Wellbutrin mógł Ci je podnieść. To nie jest problem ani choroba z którą powinnaś iść do seksuologa, z Tobą jest wszystko w porządku. To jest związane z lekami i jak już masz gdzieś iść, to do psychiatry- bo on ma pełne rozeznanie. Jeśli czujesz że Wellbutrin Ci nie służy i nie możesz już wytrzymać, to go odstaw [ja tak zrobiłam z paroksetyną]. Rezygnowanie z leku nie jest dobre. Ale czasami od samego początku pacjent czuje, że dany lek nie jest dla niego. Ja zawsze przechodziłam katusze, by później było lepiej. Pierwszy raz zrezygnowałam z leku. Czasami jednak nie warto się męczyć, tylko dla tego że lekarz ma podpisany kontrakt z daną firmą farmaceutyczną. Wiemy jak jest- nie wszystkie leki są dla nas, czasami warto zdać się na wiedzę o sobie samym. Spróbuj przetrzymać ten trudny czas, bo może warto. Ale jeśli czujesz że nie dasz rady, niech lekarz zmieni Ci lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć inertie. Takie objawy są czymś normalnym przy odstawianiu paroksetyny branej długo. Ten lek ma najgorsze skutki odstawienne. Jeśli czujesz się źle to nie zastanawiaj się nad braniem Alprazolanu i Mitrazapiny. One powinny Ci pomóc przetrwać ten okres. Wellbutrin też ma trudny okres "wejściowy", więc pewnie u Ciebie złożyły się skutki odstawienne paroksetyny i objawy początkowego brania Wellbutrinu. Trzymaj się ! Dasz radę !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem zbyt szbyko odstawiła paroxetynę...ten lek wymaga długiego i wolnego i bardzo stopniowego odstawienia..niestety-masz typowe objawy abstynencyjne..baaardzo nieprzyjemne..wiem coś o tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wam za odpowiedzi. co do zbyt szybkiego odstawienia.. tez sie zastanawialam czemu lekarka dala mi na to tylko 4 dni. 2 lata bralam 20mg a ona mi kazala przez 4 dni brac 10mg i koniec :/

co do snu.. Biore polowke MirtaMerck'u i spie jak zabita, a na nastepny dzien prawie w ogole nie moge funkcjonowac (chodzi o jakiekolwiek wstanie z lozka, bo wiadomo, ze o innych rzeczach nia ma mowy w takich okresach:() Dopiero wieczorami jestem bardziej pobudzona, to pewnie przez wellbutrin, ale i tak narazie to zycie lezace.. (jak ja sie boje o studia..eh.) Na objawy odstawienia lekarz kazala mi brac Alprox, ale on tam w ogole na mnie nie dziala. Jedynie lekko uspokaja.. Afobam kiedys byl duzo lepszy ale zwalal mnie z nog w sumie..

Np teraz.. postaralam sie wstac i cos tam porobic i jakos daje narazie rade siedziec choc przed komputerem.. Ale ciezko jest.. Dodatkowo mocno juz zaczelam odczuwac objawy po Wellbutrinie.. pocenie sie, suchosc w ustach, te szumy we lbie :/ W poniedzialek mina dwa tyg. od wizyty i ide na nastepna wiec zobacze czy jednak probowac nowy czy czekac.. Podobno to 3 tyg lub miesiac aby byla jakakolwiek poprawa. Tak naprawde paroxetyna nigdy na mnie nie dzialala tak, ze mialam jakas radosc czy checi.. tylko taka wegetacja, ale jakos zylam. Ale to moja wina ze zrezygnowalam z psychiatry, bo byla lekko mowiac niekompetentna.. ale jakas byla.. no i bez kontroli bralam lek 2 lata.. bo nie umialam odstawic. Moze dlatego tak mi ciezko z tymi objawami..

Tak naprawde to nikt mi nigdy nie powiedzial o mojej chorobie dokladnie. Boja sie mi mowic wprost ze ciezko sie to leczy.. ale jesli te leki maja byc tylko po to bym wegetowala bez sensu do konca zycia to mnie to przeraza..

Zapomnialam dodac ze lekarka dala mi Wellbutrin takze dlatego, ze bala sie o moje sklonnosci alkoholowe i wszelkiego rodzaju uzaleznienia. Podobno ten lek jest stosowany na odwyk..

Dziekuje, ze napisaliscie ze to moze mi pomoc.. postaram sie przeczekac..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdy minęło już parę dni i gorączka mi spadła mogę powiedzieć na 100%, że czuję się dobrze po Wellbutrinie. Mam powera, motywacje i jest mi dobrze :lol: czuję że dam sobie radę ze swoimi problemami. Nie odchuwam już żadnych nieprzyjemnych objawów. Przypominam, że nadal borę połowę tabletki - 150mg.

inertie- ja też studiuję i nie wyobrażałabym sobie życia wegetując. Może zmniejsz dawkę tego leku na noc. Jeśli lekarka przepisała Ci Wellbutrin z takich powodów, to nie rezygnuj zaczekaj bo warto. Do paroksetyny już nie ma co wracać, a skutki odstawienne będą słabnąć i potrwają góra 2 tygodnie. Jeśli ta psychiatra jest niekompetentna zmień lekarza- mamy ich dużo. I nie rezygnuj z opieki lekarskiej, bo sama możesz się zgubić. Sama wiesz jak jest.Musisz poznawać siebie i wiedzieć o swojej chorobie, nie możesz żyć w niewiedzy. Chodź do psychiatry a nawet dodatkowo na psychoterapie. Nadchodzi wiosna- czas regeneracji i odbudowy. Nie czas wegetować. Pomóż sobie a zobaczysz, że potrafisz pokonać złe chwile. Tego Ci życzę!!

Wam mówię dobranoc ;)

a sama idę czytać książkę

 

[*EDIT*]

 

Kasia000- Wiem, że nie mnie pytałaś ale Ci odpowiem ja w nocy śpię dobrze, ale śpię krócej i czasem trudniej mi zasnąć. Ale nie męczę się i czuję się wypoczęta. A nie tak jak wczesniej- kiedy potrafiłam zasnąć o północy i wstawać w południe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bupropion to pocieszające, że zadziałał na Ciebie ten lek. Cieszę się razem z Tobą i mam nadzieję, że będzie on jakąś alternatywą dla ludzi na których nie działają SSRI ( chyba także dla mnie ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bupropion jak to czytam to az niedowierzam.. Chcialabym choc na chwile poczuc motywacje i to co opisujesz. I gratuluje Ci!

Co do wegetacji.. ja tak nazywam swoje zycie od paru lat.. :/ Co za studia, ze nawet znajomych nie mam heh. Dziekuje za te slowa, ze zyczysz mi dobrze, ale mnie az ciarki przechodza na mysl o wiosnie, ludzkiej radosci, sloncu, kwiatkach, ptaszkach i zakochanych parach. Ogolnie slonce mnie boli :| A kazde wakacje spedzam na wampirzym trybie zycia - spanie o wschodzie slonca, wstawanie o zachodzie i do komputera. yh. Dlatego ciezko mi myslec, ze ja kiedykolwiek z tego wszystkiego wyjde.. Moze ja taka jestem.. moze to pewny masochizm i umartwianie sie :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84-ja nadal czekam na wieści co Ci powie lekarz :D Pamiętaj że ja biorę Wellbutrin razem z SSRI [seronil].

 

Czuję się dobrze i czuję motywację, taki wewnętrzny napęd, jasność umysłu, a przez to mam też lepszy nastrój. ALE wiem że wellbutrin jeszcze się nie rozwinął w pełni, więc może być jeszcze lepiej :lol:

Ciekawa jestem co na ten temat powiedziałaby Ania25, ona stosuje wellbutrin już od roku i mogłaby dużo nam przekazać. Mam nadzieję, że ja też będę miała jeden fajny lek na dłuższy czas [a nie tak jak wcześniej na góra pół roku] i że dojdę do równowagi.

 

Inertie- sama się pogrążasz. To co robisz to nie umartwianie, bo asceza ma swój duchowy cel, a Ty dążysz do samospalenia duszy! Uważam że przepisywanie leków nasennych i uspakajających do Wellbutrinu jest jak lanie zimnej wody na rozżarzony piec. Myślę że przez ten nasenny lek nie czujesz działania wellbutrinu, bo tamten znosi jego działanie. Nie jestem lekarzem, wyrażam tylko swoje zdanie. Jestem pewna, że gdybyś poczuła się pewniej i radośniej, miałabyś znajomych i wszystko byłoby dla Ciebie łatwiejsze. Więc walcz, nie poddawaj się. I próbuj zmieniać co się da, żeby tylko było lepiej. Pamiętaj że leki mają nas tylko wspomagać, ale decyzje i działania należą do nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×