Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chce leku typu wiagra tylko cos co nie powoduje wzwodu nagle tylko leczy zaburzenia funkcji seksualnych spowodowanych przez psychotropy. Chodzi mi o wyleczenie przyczyny a nie objawow. Np. taki trazdon lub wellbutrin podobno nie powoduje erekcji bez pobudzenia a leczy skutki przyjmowania SSRI i chce cos takiego własnie. Wiagra powoduje erekcje na czas stosunku i nic wiecej... Wyczytałem ze ktores z tych lekow sa skuteczne: agomelatyna, bupropion, moklobemid, mirtazapina, mianseryna, nefazodon, tianeptyna, trazodon, reboksetyna.

Edytowane przez Pawełkk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o tianeptynie? Podobno nie ma skutkow ubocznych, jest na nerwice natrectw, dziala uspokajajaco a jednoczesnie pobudza. Ja jestem nerwowy i rozdrazniony, mam duzo natrectw myslowych a w dodatku czesto jestem osłabiony fizycznie. Czy tianeptyna jest lekiem nowej generacji? Podobno nie wplywa na erekcje czyli pew ie tez nie leczy zaburzen seksualnych? Jak bardzo pobudza, tak jak neuroleptyki w niskich dawkach? Dlaczego tak rzadko ten lek przepisuja lekarze skoro jest taka super, nigdy o tym leku nie slyszalem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawełkk napisał:

Nie chce leku typu wiagra tylko cos co nie powoduje wzwodu nagle tylko leczy zaburzenia funkcji seksualnych spowodowanych przez psychotropy. Chodzi mi o wyleczenie przyczyny a nie objawow. Np. taki trazdon lub wellbutrin podobno nie powoduje erekcji bez pobudzenia a leczy skutki przyjmowania SSRI i chce cos takiego własnie. Wiagra powoduje erekcje na czas stosunku i nic wiecej... Wyczytałem ze ktores z tych lekow sa skuteczne: agomelatyna, bupropion, moklobemid, mirtazapina, mianseryna, nefazodon, tianeptyna, trazodon, reboksetyna.

Przyjmowanie niewielkich dawek mianseryny/mirtzapiny lub doxepiny przez jakiś czas ( celuje, że potrzeba killku tygodniu) może coś w tej sprawie zrobić. Natomiast w trazodon nie wierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Sildenafil nie powoduje erekcji nagle. Potrzebne jest pobudzenie seksualne mające źródło w mózgu. Sildenafil nasila aktywnoś tlenku azotu. Działa przez 5h, efekty utrzymują się do 12h. Nie chodzisz przez ten czas z erekcją, pojawia się ona tylko podczas odczuwania podniecenia.

 

Nie ma leków, które leczą przyczyny. SSRI poprzez blokadę SERT hamują wych.zwr. 5-HT i zwiększa się aktywność serotoniny na m.in.. receptorach 5-HT1a, 5-HT2a/c  (inhibicja NE i DA) - to powoduje dysfunkcje seksualne. Leki typu trazodon czy mianseryna/mirtazapina działają objawowo, na czas ich brania, blokują rec. 5-HT2a/c albo nasilają transmisję noradrenergiczną. Gdy przestaniesz je brać i znika blokada 5-HT2a, wpływ na NE, a w dalszym ciągu bierzesz SSRI to dysfunkcje seksualne powracają. Leki typu agomelatyna(agonista rec. melatoninowych), tianeptyna(atypowy LPD, modulator NMDA/AMPA, agonista rec. opioidowego mu, NIE jest SSRE), moklobemid (RIMA/IMAO-A) po prostu mają inny mechanizm działania przeciwdepresyjnego/anksjolitycznego niż SSRI i nie wywołują dysfunkcji seksualnych. Trzeba rozważyć zmianę SSRI na któryś z tych leków, ale łączenie ich z SSRI nie ma sensu(moze z wyjatkiem NaSSA), a w pewnych przypadkach może być szkodliwe (moklobemid w b.dużych dawkach = ZS, i wytraca wtedy selektywność względem MAO-A, może być konieczna dieta niskotyraminowa w przeciwieństwie do dawek 150-600mg). Nefazodon został wycofany z rynku z uwagi na hepatotoksyczność, Zaś reboksetyna jest NRI, ale jej skuteczność w wielu badaniach była na granicy placebo, EMA nie chciała swojego czasu jej zarejestrować, Tianeptyna nie jest lekiem nowej generacji ale ma inny mechanizm działania niż wszystkie leki, działa głównie przez układ glutaminergiczny i opioidowy,mniej dopaminergiczny. Jest rzadko stosowana bo nie weszła na dobre do praktyki klinicznej, jej potencjał jest niski, trzeba ją brać 3x dziennie z uwagi na b.krótki t1/2 co czyni ją niewygodną dla pacjentów itp. No i okazuje sie,ze nawet taki lek jak tianeptyna mozna nsduzywac,jako agoniste mu ludzie biora ja w duzych dawkach(100mg), aby osiagnac efekty typowe dla kodeiny,morfiny,tramadolu.

 

Wyjątkiem jest stan określany jako PSSD, gdy dysfunkcje seksualne utrzymują się na długo PO odstawieniu SSRI - tygodnie, miesiące, lata. "Leczy" się to sildenafilem, johimbina, NDRI, antagonistami 5-HT2a.... ale to też leczenie objawowe nie przyczynowe, bo dokładna przyczyna PSSD nie jest znana, jest domniemana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Natomiast w trazodon nie wierze.

Trazodon usprawnia erekcję, paru userów forum może to poświadczyć. Rzadkim jego skutkiem ubocznym jest priapizm - permanentna, bolesna erekcja, która wymaga interwencji w szpitalu, O dziwo na kobiety też działa zwiększając libido co mogłaby poświadczyć jedna userka forum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alkohol a wellbutrin -jakie macie doświadczenia. ja mam poważne podejrzenia że jednak bardzo źle się znoszą. na każdym antydepresancie zdarzało mi się zaimprezować i raczej nie miałam problemów. a teraz już drugi raz miałam sytuację że po kilku drinkach rozłożonych na parę godzin imprezy urwał mi się film i zastanawiam się czy przyczyną jest właśnie mix z wellbutrinem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej. Lek ten nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną i zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ksero recepty to zawsze jakieś wyjście, aczkolwiek drogówka nie musi przecież posiadać wiedzy nt. leków przeciwdepresyjnych, więc jeszcze lepszą opcją byłoby zaświadczenie od psychiatry, że lek ten został przepisany Ci przez lekarza, przyjmujesz go na stałe i może dać fałszywie dodatni wynik (FP) na obecność psychostymulantów. W takim przypadku domagasz się szczegółowego panelu toksykologii. Ale to raczej mało prawdopodobna, hipotetyczna sytuacja - gdybyś np. spowodował jakiś wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście po tym leku słabszą erekcję? Niestety ale u mnie od samego początku była trochę słabsza jak i również znikły mimowalne erekcje, ogólnie musiałem się postarać aby była. Jak w długo terminowym przyjmowaniu? Nie wpływa w późniejszym okresie na seksualność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od bupropionu też może być teoretycznie gorsza erekcja przez zwężenie naczyń krwionośnych. Nie wiem dokładnie jaki proces za to odpowiada ale obstawiam NRI. Ochota jest ale możliwości słabe. Coś jakbyś dodawał gazu w aucie ale jednocześnie zaciskal przewody paliwowe. Ale to raczej rzadkość przy tym leku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, seneri napisał:

Od bupropionu też może być teoretycznie gorsza erekcja przez zwężenie naczyń krwionośnych. Nie wiem dokładnie jaki proces za to odpowiada ale obstawiam NRI. Ochota jest ale możliwości słabe. Coś jakbyś dodawał gazu w aucie ale jednocześnie zaciskal przewody paliwowe. Ale to raczej rzadkość przy tym leku. 

Dokładnie tak, mentalnie ochota jest a fizycznie słabo. Znasz może jeszcze jakiś inny lek który by nie powodował żadnych dysfunkcji? Trazadon? Po długo trwałym braniu bupropionu i odstawieniu wszystko wróci do normy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wróci spokojnie. Choć podobno pssd po ssri może trwać latami ale zakładam że to skrajne przypadki. Który lek nie wpływa? Hmmm. Zależy co Ci dolega i na co się leczysz bo jeśli to coś poważnego to zawsze coś za coś. Prosty przykład. Miałem bezsenność taką że jeszcze chwila i bym oszalał. Pomogła mirtazapina od której spaslem się jak prosie ale śpię jak dziecko. Kwestia priorytetów bo co z tego że byłbym dalej szczupły skoro bym oszalał i oddział zamknięty welcome to? A wracając do Twojego pytania to najmniej funkcje seksualne obniża mirtazapina właśnie. Do tego mianseryna. Jej siostra nazwijmy to. No i trazodon ale raczej tylko do dawki 150 mg. Powyżej zaczyna blokować sert a więc może być gorzej niż na małych dawkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja mam pytanie do kumatych. Kapucyn pomożesz? Powiedzmy że honeymoon na 150 mg był świetny. Te parę dni. Przyszła zwala którą muszę przeczekać by znów było dobrze. No i nie wytrzymałem i zapodawalem kilka dni 300 mg. Bez spektakularnej różnicy. I teraz pytanie czy jak wrócę później lub teraz do 150 mg to po tym gorszym miesiącu to 150 mg dalej będzie robić robotę czy już całkiem to schrzanilem i trzeba zostać na 300 mg. Czy są jakieś przesłanki z zza granicy na ten temat albo z innych fachowych źródeł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seneri, wszystko rozbija się o to jakie stężenie jest osiągane przy dawce 150mg/d, jakie przy dawce 300mg/d i jaka jest okupacja NET/DAT w obu przypadkach. Co do stężeń:

wellbutrin-ir-vs-sr-vs-xl-for-weight-los

 

Porównano 100mg o natychmiastowym uwalnianiu (instant release) 3x/d, 150mg o spowolnionym uwalnianiu zażywane 2x/ dobę i 300mg o przedłużonym uwalnianiu zażyte 1x/ dobę. Jak widać 'peak' przy dawkach 150 i 300mg nie różni się jakoś drastycznie (przy 150mg są dwa 'peaki', ale to wynika z dawkowania 2x/d). Przy 150mg osiągane jest stężenie 100ng/ml z groszami, przy dawce 300mg jakieś ~120ng/ml. Nie mogłem znaleźć danych nt. okupacji transportera noradrenaliny i dopaminy w dawkach 150 i 300mg, ale pewnie zbyt krótko szukałem. Porównując to do SSRI (choć oczywiście dochodzą różnice w farmakokinetyce) to np. okupacja SERT przez escitalopram w dawce zwyczajowo stosowanej to jest coś koło 70-75%, a w dawce maksymalnej (20mg) to jest 80%, więc nie ma jakiejś kolosalnej różnicy.

 

Wydaje mi się, że nie powinieneś negatywnie odczuć skutków swojego eksperymentu, aczkolwiek to luźna opinia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być konsultowane z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ciekawe. Trochę mnie dziwi bo myślałem ze przy 150 mg też jest tmax 5h. Tako też rzecze ulotka. A co do wyższych dawek to generalnie się zgadzam i mogę to potwierdzić swoim doświadczeniem z wenla i mirta. Branie kosmicznych dawek daje maxymalnie +15% korzyści w porównaniu np do 300 mg + 60 mg. Wg mnie nie warto bo organizm już jest mega obciążony. Właśnie o to mi chodziło w tym pytaniu bo pamiętam podobną sytuację u siebie. Zejście na małe dawki wenli spowodowały że ponowne wejście na wysokie już totalnie nic nie dały. Nie chciałbym zepsuć działania terapeutycznego bupropionu ale w zasadzie zwiekszylem do 300 mg na max tydzień więc to stosunkowo niedługo. Nie tyle nawet boję się że teraz 150 zadziała gorzej tylko że jak przyjdzie czas że to już nie wystarcza i trzeba będzie wskoczyć na 300 mg to już nie będzie tej różnicy analogicznie do mojej przygody z wenla. Ale tak jak wspominałem tydzień to krótko na innej dawce imo żeby coś receptorowo pozmieniać. Dziękuję za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wyższe dawki LPD, głównie SSRI, przynoszą przede wszystkim benefity u pacjentów z OCD. Dawka ma szczególne znaczenie przy lekach mniej selektywnych, które mają rozległy profil receptorowy i np. w niższych dawkach mają wyższe powinowactwo do pewnych podtypów receptorów, a w wyższych dawkach większe powinowactwo do innych receptorów/transporterów (sztandarowy przykład: Relationship-of-Receptor-Affinity-to-Dos ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście w skrócie napisać jakie są najlepsze leki nie powodujące negatywnego wpływu na seksualność? Ewentualnie dodatkowo nie powodujące tycia oraz innych efektów ubocznych. Wcześniej leczyłem się na nadciśnienie, może to ma związek ze słabszą erekcją na bupropion. PSSD powodują tylko leki SSRI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci wyżej odpowiedź, nie uważasz. Moklobemid, tianeptyna, agomelatyna, bupropion, niskie dawki sulpirydu/amisulprydu/flupentiksolu, mianseryna/mirtazapina/trazodon- w monoterapii albo jako dodatek.

 

Akronim PSSD oznacza Post-SSRI Sexual Dysfunction, więc tak, tylko SSRI.

 

Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być konsultowane z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×