Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Krytyczność względem siebie a nadmierny wewnętrzny krytyk

Rekomendowane odpowiedzi

Umiejętność spojrzenia krytycznym okiem na własne zachowanie jest wysoce przydatna, żeby móc dostrzegać sfery do poprawy. Bardzo często jednak bywa, że "włącza się" wewnętrzny krytyk, który podąża w stronę destrukcji, upokorzenia i upodlenia samego siebie. Nie przynosi to korzyści - wręcz przeciwnie. Pojawia się niska samoocena, problem z pewnością siebie i wieczne niezadowolenie z własnej osoby i postępowania. Jak myślicie, gdzie leży granica "zdrowego" krytycyzmu, a gdzie zaczyna się przejawiać chorobliwy wewnętrzny krytyk? W jaki sposób to rozróżnić? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie te różne uwagi są chyba wypowiadane innymi głosami. Czasami słyszę takie delikatne, asertywne "może faktycznie powinnaś być bardziej.... spróbuj!" i wiem, że to ten mój dobry krytyk, który chce dla mnie lepiej. Podaje konkretne rady, podaje konkretne skutki, jakie chce osiągnąć. Wiem, że mogę zaufać temu głosowi. Te negatywne i upokarzające hasła z kolei zazwyczaj nie mają żadnego oparcia w czymś sensownym, nazwałam je "Bożena" i jak mnie wkurzają to im mowie "Bożena, spadaj, nie masz racji" (Bożena to moja ciotka, która całe dzieciństwo mi truła, jaka jestem okropna). Ostatnio np. szłam złożyć dokumenty na studia, zachciało mi się w wieku 31 lat nowego kierunku i jak szłam to słyszałam tylko takie "ale po co idziesz na studia, za stara jesteś za to, przecież tam bedą dużo młodsi ludzie, przecież nie będziesz miała z nim o czym pogadać, to takie dziwne, co ty chcesz osiągnąć?!". No i powiedziałam swojej głowie, że ma spadać, nic przecież nie wie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Aurora88 napisał:

U mnie te różne uwagi są chyba wypowiadane innymi głosami. Czasami słyszę takie delikatne, asertywne "może faktycznie powinnaś być bardziej.... spróbuj!" i wiem, że to ten mój dobry krytyk, który chce dla mnie lepiej. Podaje konkretne rady, podaje konkretne skutki, jakie chce osiągnąć. Wiem, że mogę zaufać temu głosowi. Te negatywne i upokarzające hasła z kolei zazwyczaj nie mają żadnego oparcia w czymś sensownym, nazwałam je "Bożena" i jak mnie wkurzają to im mowie "Bożena, spadaj, nie masz racji" (Bożena to moja ciotka, która całe dzieciństwo mi truła, jaka jestem okropna). Ostatnio np. szłam złożyć dokumenty na studia, zachciało mi się w wieku 31 lat nowego kierunku i jak szłam to słyszałam tylko takie "ale po co idziesz na studia, za stara jesteś za to, przecież tam bedą dużo młodsi ludzie, przecież nie będziesz miała z nim o czym pogadać, to takie dziwne, co ty chcesz osiągnąć?!". No i powiedziałam swojej głowie, że ma spadać, nic przecież nie wie. 

fajne z ta Bozena,posmialam się))

ja mam podobnie tzn ja mój  wewnętrzny krytyk krzyczy,,jesteś beznadziejna, wszystko się zawali'' to ja mu mowie -przestan, to nieprawda, to tylko chwilowe trudności,bedzie lepiej

tylko on nie zawsze chce sluchac)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Lilith napisał:

Nie przynosi to korzyści - wręcz przeciwnie.

No, nie. Przynosi ukrytą satysfakcję z samo-gnojenia. I to ogromna satysfakcja dla ego, czuje że naprawdę istnieje, że jest ważne. "Niskie poczucie własnej wartości" to czysty narcyzm, można się sobą, swoim nieszczęściem, napawać do woli.

Godzinę temu, Lilith napisał:

W jaki sposób to rozróżnić? 

Nie rozróżniać. Nie dyskutować. Wykopać obu krytyków, zdrowych i chorych, w całości. Krytyka nie jest formą kontaktu ze sobą - czy krytyk miły czy niemiły.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi