Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nerwica a związek


Goat

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić moją historią. Mam dziewczynę młodszą ode mnie. Ona wie, że mam nerwicę. Jednak boję się to zepsuć. Cały czas moja nerwica podpowiada mi obrazy w stylu "Nie dasz rady, ona cię tak naprawdę nie kocha, będziesz złym chłopakiem" Proszę o pomoc. Kocham ją ponad wszystko a moje myśli przez nerwicę potrafią mi przesłać złe obrazy. Chciałbym sobie z tym poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Goat a liczysz się? Masz zdiagnozowana nerwice? Nie jest na pewni łatwo osobie która jest w związku z kimś kto ma nerwice, ale da się. Ja jestem w związku małżeńskim 15 lat a choruje od 10 lat. Raz jest trudniej raz łatwiej, ale osoby chore na nerwice nie są skazane na życie w pojedynkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Forumtylko napisał:

@Goat a liczysz się? Masz zdiagnozowana nerwice? Nie jest na pewni łatwo osobie która jest w związku z kimś kto ma nerwice, ale da się. Ja jestem w związku małżeńskim 15 lat a choruje od 10 lat. Raz jest trudniej raz łatwiej, ale osoby chore na nerwice nie są skazane na życie w pojedynkę. 

Tak mam ją zdiagnozowaną. Jeśli chodzi o moją dziewczynę to czuję, że jest to ta jedyna. Kiedy ona coś powie i zabrzmi to dla mnie dwuznacznie mimo, że wiem, że ona żartowała to mam automatycznie myśli "A może ona nie żartowała? Może powiedziała prawdę?" itp przez co potem jestem dość cichy przy niej i mało rozmowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ROGVELD napisał:

Może masz po prostu małą pewność siebie oraz zbyt słabo się oceniasz ;)

Dużo w tym prawdy. Miałem w swoim życiu cztery związki. Dwa zakończone bo się nie podobałem i dwa zakończone przez zdradę. Więc zakorzeniło mi się w głowie, że mam niską samoocenę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jednak boję się to zepsuć. Cały czas moja nerwica podpowiada mi obrazy w stylu "Nie dasz rady, ona cię tak naprawdę nie kocha, będziesz złym chłopakiem" Proszę o pomoc. Kocham ją ponad wszystko a moje myśli przez nerwicę potrafią mi przesłać złe obrazy.

 

Tak jak mój przedmówca już zalinkował jest to element tzw. intrusive thoughts(natrętnych myśli)/ relationship-OCD w przebiegu nerwicy natręctw, w wolnym tłumaczeniu jako natręctwa związane z relacjami interpersonalnymi/związkami. Pojawiają się przeróżne myśli pt. że ta druga osoba nie kocha (mimo, że kocha), że my nie kochamy (mimo, że kochamy), że zdradza (mimo, że nie zdradza), że jest homoseksualna albo że my jesteśmy (mimo, że jest/jesteśmy hetero), że związek nie ma sensu (mimo, że jest generalnie udany i jest obopólny wkład) itp. itd. Może to przybierać naprawdę przeróżne formy. U Ciebie dodatkowo dochodzi problem z zaniżoną samooceną, no i nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości. Boisz się, że sparzysz się po raz kolejny. Ale tym sposobem - żyjąc przeszłością - nigdy nie pozwolisz sobie na szczęście i zbudowanie satysfakcjonującej relacji, bo Twoje obawy przykryją wszystko inne.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samospełniająca_się_przepowiednia

To nie do końca to samo, ale jeżeli zafiksujesz się na tym, że Twój związek "padnie" to możesz nieświadomie podejmować takie działania, że faktycznie może "paść". Zamiast na obawach musisz się skoncentrować na sobie, podbudowaniu swojej pewności siebie, samooceny, samodoskonaleniu (nie mówię o New Age'owskim pierdołach), tym co wkładasz w tę relację i co z niej wynosisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lord Cappuccino ładnie to opisał, ja tylko dodam że taaak, znam te myśli, oczywiście, sama je miałam :D Ale są głupie i nieracjonalne i moim racjonalnym kontrargumentem było "R. jest mądrym chłopakiem, jak będzie miał Ciebie dosyć, to Ci to powie". A że nigdy mi tego nie powiedział, zakładam, że jest ze mną szczęśliwy. Więc no, trzeba ten strach jakoś olać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2019 o 01:33, Goat napisał:

"Nie dasz rady, ona cię tak naprawdę nie kocha, będziesz złym chłopakiem"

 

Jeśli coś nie wyjdzie, to z pewnością się zdążysz tym zmartwić, ale możesz nie zdążyć z cieszeniem się tym, co jest teraz.

Jeśli coś ma się zepsuć, to się zepsuje bez Twojego martwienia się.  Stres szkodzi zdrowiu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×