Skocz do zawartości
Nerwica.com

Myśli nie dają mi spokoju


agi1999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przychodzę do was z pewnym problemem. Od pewnego czasu mniej więcej 1,5 roku nękają mnie myśli na temat mojego związku z chłopakiem jesteśmy ze sobą 3 lata i właśnie od 1,5 roku nachodzą mnie myśli że go nie kocham że to nie "ten" że z kimś innym było by mi lepiej ale ja w głębi duszy wiem że go kocham najbardziej na świecie i wiem że zrobiłabym dla niego wszystko. W mojej głowie pojawiają się myśli których nie mogę powstrzymać a im bardziej chcę im powiedzieć stop tym bardziej mnie przytłaczająca wcześniej bylam osobą lubiąca kontakt z ludźmi teraz jest inaczej wolałabym się zamknąć w domu i najlepiej zostać tam na wieki. Dodam że na początku tego wszystkiego co przewróciło mi życie do góry nogami miałam straszne samopoczucie czułam jakbym codziennie umierała nawet nie umiem
‌ tego opisać. To wszystko zaczęło się od tego że kiedy byliśmy razem to przestałam czuć już te "motylki" więc mu to powiedziałam  ale razem stwierdziliśmy że te "motylki" przemijają z wiekiem że dorosłam  i jest to normalne ale to nie przestawało tylko było coraz gorzej. Bardzo mnie to przytłacza, wszystko mnie dookoła irytuje jestem ciągle poddenerwowana często kłócimy się o pierdoły głównie ja zaczynam te kłótnie kiedyś było tak idealnie teraz sama siebie nie poznaję nawet po stosunku jestem tak ejocjonalna że potrafię się rozpłakać ciągle jak np widzę innych facetów myślę że "ten" byłby lepszy albo że mi się podoba czasami nawet już nic nie czuję tak jakbym była bez uczuć, nie chce mi się z nim spotykać moje myśli są tak uciążliwe że jest mi ciężko funkcjonować tak mnie już to psychiczne wykańcza im bardziej próbuje to powstrzymać tym jest gorzej byłam już u jednego terapeuty ale to nic nie pomogło dlatego zwracam się do was z prośbą żeby mi coś doradzić jak się tego pozbyć i wyjść z tego gówna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zadam Ci takie pytanie. Jaki jest powód tego, że myślisz, że to nie ten. Czy jesteś w stanie odpwowiedzieć na to pytanie? Tzn jakie pojawiają się w Tobie myśli.

 

Zadam Ci jeszcze drugie pytanie. Napisz 25 cech, które widzisz u wymarzonego faceta.

Np. inteligentny, troskliwy, męski, rozmowny, przystojny, wyrozumiały, świetnie się wspólnie rozumiemy, chodzimy razem na spacery, jeździmy na wycieczki itp... cokolwiek co Ci przychodzi do głowy. Cechy które widzisz u swojego przyszłego męża. Bądź ze sobą szczera, pomyśl o swoich marzeniach, zastanów się głebiej nad tymi cechami. To ma być to, czego pragniesz. Oczywiście nie dziel się tutaj ze mną tymi cechami, tylko zatrzymaj je dla siebie. Możesz napisać więcej cech, ile chcesz, nawet kilka kartek. Chodzi o to, że gdy to zrobisz, zobacz ile tych cech znajduje się u Twojego faceta.

 

Narazie tyle :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2019 o 08:09, agi1999 napisał:

im bardziej próbuje to powstrzymać tym jest gorzej

dokladnie,moze sproboj przestac to powstrzymywac? albo powiedz sobie ze tak to prawda nie kochasz swojego chlopaka?

jak przestaniesz sie bac tych mysli i je akceptowac to same odejda... Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem partnerem Agi od 3 lat - na początku zaznacze iż mam świadomość że nie do końa powinienem sie tutaj udzielać,jednak  ze wzgledu że problem ma ''Agi'' to dotyczy nas obu ,równiez mojego życia a także to że ja ją namówiłem do szukania pomocy w nternecie( pierw ją namówiłem na lekarza ale po kilku wstępnych wizytach polegaacych na rozpoznaniu dopiero choroby skumulował sie okres lepszego samopoczucia Agi oraz chwilowej poprawy psychicznej ,wizyty zostały odpuszczone,chodz problem nawrócił),dodawszy fakt iż czytając jej wypowiedź można odczuc wrażenie iż się czyta nie do końca dojrzałej dziewczynya tak nie jest, więc pozwole sobie omówic jej/nasza/sytuację z mojej perspektywy. Mam nadzieję że to wam pomoże w rozeznaniu oraz lepszej możliwości poprawy naszej/jej sytuacji.

Zacznę od tego iż z całego serca zależy mi na poprawie funkcjonowania głowy mojej dziewczyny bo ją bardzo mocno kocham. Dlatego też naczytałem się bardzo dużo na temat tej przypadłości i próbóję ją zrozumieć od A do Z i dzięki temu tak naprawdę mam to siłę znosić -jestem po prostu świadomy tego co sie dzieję.

Na początek przejdę do cytowania wypowiedzi i spróboję się do nich odnieść

Cytat

Agi napisała : jesteśmy ze sobą 3 lata i właśnie od 1,5 roku nachodzą mnie myśli że go nie kocham że to nie "ten"

Czy to normalne że w sytuacjach zupełnie zwyczajnych przychodzi taki natłok
  myśli który powstrzymuj normalne funkocjownowanie oraz czerpanie radości z chwili ?

Cytat

Agi napisała : jest inaczej wolałabym się zamknąć w domu i najlepiej zostać tam na wieki. 

Dokładnie to było tak że Agi bała się często własnego cienia,wyjście z domu kojarzyło się z czymś cięzkim a nie przyjemnym,dużo symptonów wskazywało na objawy załamania psychicznego/depresji

Agi napisała : Dodam że na początku tego wszystkiego co przewróciło mi życie do góry nogami miałam straszne samopoczucie czułam jakbym codziennie umierała nawet nie umiem

O tak , mówiąc szczegołowo ciągłe kołatanie serca ,podwyższone ciśnienie ,stany mocno lękliwe,spora niezdolności fizyczna - problemy z przejściiem większej odległości niż spacer do sklepu i z powrotem bez uczucia maksymalnej wydalności organizmu,potrzebne były postoje.

Cytat

Agi napisałą :Bardzo mnie to przytłacza, wszystko mnie dookoła irytuje jestem ciągle poddenerwowana często kłócimy się o pierdoły głównie ja zaczynam te kłótnie kiedyś było tak idealnie

Nigdy nie było idealnie bo ideałów nie ma,było normalnie - po prostu Agi miała nie natrętny tok rozumowania ,myślę że od czasu jej schorzenia po prostu lubi robić z igły widły i byle pierdoła potrafi jej zrobić tyle szumu w głowie by jej myśli same zaczeły się nakręcać co powodowało konfilikty

Cytat

 

Agi napisała : teraz sama siebie nie poznaję nawet po stosunku jestem tak ejocjonalna że potrafię się rozpłakać 

To fakt, jej stany emocjonalne są naprawde dziwne w tym przypadku,myslę że tutaj chodzi o jej zdolności kontroli emocji na którę wpływa jej równiez aktualny stan zaburzeniowy oraz jej przeszłość.

 

Cytat

Agi napisała :Ciągle jak np widzę innych facetów myślę że "ten" byłby lepszy albo że mi się podoba

Dodam że to są sytuacje bardzo często kuriozalne polegające  na zupełnie nie możliwym wyimaginowanym obrazie bądź zupełnie przypadkowe dotyczące osób których woogóle nie zna .

Agi napisała : albo że mi się podoba

Tu paradoks polega na tym że to nie jest moim zdaniem żadna objawa schorzenia ,to raczej normalne że inna osoba może się podobać/wygląd zewnętrzny ,jednak nikt z tego powodu raczej nie ma poczucia winy i natłoku myśli ,dziwnie się jedynie czuję próbójąc to własnej partnerce tłumaczyć ale cóż ..

Cytat

Agi napiasała:Czasami nawet już nic nie czuję tak jakbym była bez uczuć

Faktycznie , jej stany emocjonalne są naprawdę rózne ,czasem objawiają się tym że ich brak ..

Cytat

 

UnicornsAreReal napisał :

  W dniu 6.08.2019 o 09:09, agi1999 napisał:
im bardziej próbuje to powstrzymać tym jest gorzej

dokladnie,moze sproboj przestac to powstrzymywac? albo powiedz sobie ze tak to prawda nie kochasz swojego chlopaka?

jak przestaniesz sie bac tych mysli i je akceptowac to same odejda... Pozdrawiam

 

Od dłuższego czasu próbóję jej to wytłumaczyć,sugerując się słowem lęk - jaką on miałby siłę gdy by nie był lękliwy ? - żyj chwilą , odrzuć analizy,myśli,spekulacje,domysły,kochaj nie kochaj,jedyne co to bądź, wkońcu gdy przestaniesz sie lękać to będziesz i będziesz kochać :).

Cytat

123OCD napisał :Hej, opcje są dwie, albo go nie kochasz, albo jest to ROCD

Tyle co ja się naczytałem o ROCD na polskich,jak i na zagranicznych stronach jestem w stanie stwierdzić iż większość objawów u AGI to pokrycie teori zaburzenia ROCD, ona również to czytała i ma pewna wiedze na ten temat aczkolwiek jak jej pomóc przełożyc to na pozbycie sie ''myśli'' ?

Podsumowując AGi prześladują bóle somatyczne ,depresja,natłok myśli(nie zawsze dotyczący mnie,czasem rzeczy absurdalnych,ale też dręczących),zawirowania emocjonalne typu radość/smutek/nerwowość .W róznym okresie są rózne nasilenia objaw tych schorzeń. Jak jej mogę pomóc oprócz bycia przy niej i przekazywania jej wiedzy którą zgromadziłem ?Głównie chciałbym uzyskać pomóc w sprawie tzw ROCD , bo nie ukrywam że to problem w który dotyczy najbardziej dotkliwie nas obu . 

 

Na koniec coś pół żartem,niechce być nie grzeczny więc proszę się nie urażać 

 

Cytat

Ojakdobrze napisałZadam Ci jeszcze drugie pytanie. Napisz 25 cech, które widzisz u wymarzonego faceta.

 

Myslę że minimum jakie powinien Pan/Pani postawić to 50 -60  i najlepiej żeby 97,3 % się pokrywało bo inaczej to napewno nie ma sensu ,najgorzej jak sie pokryje a nerwica/depresja dalej zostanie i to jej nie pomoże :) . Nie wiedziałem że tak łatwo można w zasadzie wszystko interpretować , ale to nie ja jestem specjalista więc proszę sie moim wpisem nie sugerować pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry artykuł , wstawie tutaj wersje przetłumaczoną , myśłę że wielu błąkajacym w  w internecie z problemiem może to dużo pomóc.

 

Związek OCD (ROCD) jest formą zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), w którym cierpiący doświadcza natrętnych, niechcianych i niepokojących myśli o sile, jakości i „prawdziwej naturze” miłości do partnera. Obsesje w ROCD obejmują troskę o stosowność partnera jako partnera, ogólny poziom atrakcyjności, pożądanie seksualne lub długoterminową kompatybilność i często powstają w całkowicie zdrowych związkach.

Kiedy większość laików myśli o OCD, wyobraża sobie godziny mycia rąk lub kompulsywnego sprawdzania zamka. Istnieje jednak wiele równie wyczerpujących podtypów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, w których objawy kompulsywne są mniej jawne, i które razem są potocznie określane jako czysta obsesyjna OCD lub „czysta O” . Ale termin ten jest mylący, ponieważ ludzie cierpiący na Pure O wykazują liczne, choć mniej oczywiste, kompulsje. I chociaż te przymusy są mniej zauważalne przez innych, wciąż wywierają ogromny wpływ na cierpiących. ROCD jest jednym z takich podtypów.

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich form zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, kompulsje wykonywane w ROCD wykonywane są w celu zmniejszenia lęku jednostki związanego z jej niepożądanymi obsesyjnymi myślami. Dla osób cierpiących na ROCD (i inne warianty Pure O, takie jak HOCD , Harm OCD i Skrupulatność ) kompulsje są często wykonywane mentalnie i mogą być zupełnie niezauważalne dla innych.

Niestety brak wiedzy na temat mniej widocznych objawów ROCD często prowadzi do błędnej diagnozy. Członkowie rodziny, przyjaciele i terapeuci o dobrych intencjach często sugerują, że „może po prostu go to nie interesuje”. Wszyscy jesteśmy uwarunkowani przez media, aby skupić się na miodowym etapie związku - fajerwerki i narkotykowy głód opisane w piosenkach miłosnych, powieściach romantycznych i szczęśliwych zakończeniach Hollywood. W obliczu prawdziwej osoby, pełnej wad i ludzkości, może być trudno odrzucić marzenie o prawdziwej i doskonałej miłości na tyle długo, aby dostrzec dobrą rzecz stojącą przed nami.

Każdego dnia miliony dolarów powstają z nieporozumień na temat miłości. Dzięki filmom, piosenkom i reklamom mamy sen o miłości, która ma nas ocalić od przyziemności. Zostajemy zabrani na białym koniu do świata snów wolnego od bólu, cierpienia, niepokoju i, jak się okazuje… rzeczywistości . Kiedy tak regularnie karmimy się fantastyczną dietą, nic dziwnego, że nasz niepokój związany z relacjami, zaangażowaniem i małżeństwem może gwałtownie wzrosnąć.

Typowe obsesje w ROCD

Obsesje w OCD są definiowane jako powtarzające się myśli, idee, obrazy mentalne lub impulsy, które jednostka odczuwa jako natrętne, niepożądane i / lub nieodpowiednie. Podobnie jak w przypadku innych form zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, obsesje w ROCD koncentrują się na kwestiach wątpliwości i intensywnego dyskomfortu związanego z niepewnością. Najprościej mówiąc, ROCD koncentruje się na jednej prostej obsesji: „Co, jeśli tak naprawdę nie kocham mojego partnera” . Osobę z ROCD niepokoją wątpliwości, czy jej partner jest „tym jedynym” , czy też jest naprawdę zakochany w swoim partnerze. Te obsesje często prowadzą chorego do nierealistycznego żądania absolutnej, 100% pewności co do swoich uczuć wobec partnera. Typowe obsesje w ROCD obejmują takie myśli, jak:

  • „Co jeśli naprawdę nie kocham mojego partnera?”
  • „Co jeśli on / ona nie jest „ tym jedynym ” ?”
  • „Co się stanie, jeśli tak naprawdę nie będę go lubić?”
  • „Jeśli nie myślę o moim partnerze przez cały dzień, czy naprawdę go kocham?”
  • „Jeśli nie„ całkowicie ”podobał mi się ten jeden pocałunek, czy to znaczy, że tak naprawdę nie pociąga mnie mój partner?”
  • „Zauważyłem innego atrakcyjnego faceta / dziewczynę… to musi oznaczać, że jestem w niewłaściwym związku!”
  • „Cieszyłem się, że dzisiaj mogę spędzać samotnie czas, gdy mój partner odwiedzał swoich krewnych. To musi znaczyć, że nie jestem naprawdę zakochany w moim partnerze. ”
  • „Są chwile, kiedy czuję się zniechęcony myślą o intymności lub seksie z partnerem. To musi być dowód, że nie pociągają mnie one seksualnie, a zatem niewłaściwy związek. ”
  • „Mogę sobie wyobrazić zdradzanie mojego partnera, dlatego muszę potajemnie chcieć być z kimś innym”.
  • Naprawa wad lub negatywnych aspektów wyglądu lub charakteru partnera.
  • Utrwalenie zgodności i / lub długoterminowej rentowności związku.
  • Obsesyjna troska o emocjonalne wyrządzenie krzywdy partnerowi poprzez pozostawanie w związku, jeśli naprawdę go nie kochasz.

Podobnie jak w przypadku wszystkich obsesji, te myśli są natrętne i bardzo niepokojące. W przypadku ROCD obsesje te mogą i często prowadzą do utraty świetnych relacji z kochającym partnerem. Obsesje mogą być szczególnie intensywne, gdy osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne znajduje się w bliskiej odległości od partnera i / lub pojawiają się problemy związane z długoterminowym zaangażowaniem, takie jak wyłączność w związku, spotkanie z rodziną, wspólne życie lub możliwe małżeństwo.

Nasi klienci często pytają, jaka jest różnica między myślą OCD a autentycznie niezgodnym stosunkiem. Zastanawiają się: „Skąd mam wiedzieć, że to naprawdę ROCD, a nie tylko prawdziwa prawda o tym, co czuję?” To trudne pytanie, ponieważ zgodność jest całkowicie osobistą koncepcją, a także całkowitym podrzuceniem. Każdy ma przyjaciela lub krewnego w związku, który wyglądał idealnie, aby zobaczyć rozstanie, które nastąpiło zaledwie kilka miesięcy później. Podobnie wszyscy znamy ludzi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się sobie zupełnie niesłuszni, ale w jakiś sposób przez dziesięciolecia kończą szczęśliwym małżeństwem.

Ostatecznie nie ma sposobu, aby ze 100% pewnością wiedzieć, czy związek jest „dobry”, czy „zły”, podobnie jak nie możemy zagwarantować (choć chorobliwie), że obudzimy się jutro rano, lub że nasze dzieci będą bezpieczne nawet kiedy nie jesteśmy tam, aby ich nadzorować. Życie jest pełne ryzyka, a decyzja o zaangażowaniu w partnerstwo niesie ze sobą zarówno sukces, jak i porażkę. W ROCD problemem nie jest partner, ale potrzeba, aby ze 100% pewnością wiedzieć, że jego partner jest „tym jedynym”.

Częste kompulsje w ROCD

Kompulsje w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych są definiowane jako powtarzające się zachowania, które jednostka czuje się zmuszona do działania w celu uniknięcia lub zmniejszenia lęku związanego z obsesjami. Kompulsje w OCD ogólnie należą do jednej z czterech kategorii:

  • Przejrzyste kompulsje
  • Unikane kompulsje
  • Uspokojenie w poszukiwaniu kompulsji
  • Kompulsje mentalne

Jak wspomniano powyżej, kompulsje w ROCD i innych wariantach OCD w Pure O często występują całkowicie w umyśle osoby cierpiącej i zwykle są mniej jawne niż mycie rąk lub sprawdzanie drzwi. To powiedziawszy, często istnieją pewne pozornie widoczne przymusy, które obejmują sprawdzanie, a także niezliczone unikanie, szukanie otuchy i przymus mentalny. Niektóre typowe kompulsje występujące w ROCD obejmują:

Overtuls Compulsions

  • Uprawianie seksu z partnerem w celu sprawdzenia podniecenia i / lub uczuć związku emocjonalnego.
  • Wielokrotnie wyznać partnerowi, że masz wątpliwości co do swoich uczuć lub żywotności związku.
  • Wielokrotnie wyznać swojemu partnerowi, że pociągają Cię inne osoby.
  • Często zrywam ze swoim partnerem.
  • „Testowanie” swoich uczuć poprzez spędzanie czasu z / flirtowanie z innymi lub przeszukiwanie witryn randkowych, aby sprawdzić, czy pociągają Cię inne osoby.
  • Kompulsywne badania online dotyczące problemów związanych z miłością lub związkami.

Unikające kompulsje

  • Unikanie przebywania w pobliżu lub zachęcanie ludzi, takich jak byli kochankowie lub osoby, które mogą być postrzegane jako atrakcyjne.
  • Unikanie bliskości z partnerem (werbalnie, fizycznie lub jednocześnie).
  • Unikanie powiedzenia „Kocham cię” lub chwalenie / komplementowanie partnera.
  • Unikając gestów miłości z obawy, będą cię jeszcze bardziej uwikłać.

Reasekuracja szukająca kompulsji

  • Proszenie członków rodziny i przyjaciół o ocenę zgodności twojego związku.
  • Proszenie członków rodziny i przyjaciół o potwierdzenie atrakcyjności lub pożądania seksualnego partnera.
  • Pytanie członków rodziny lub przyjaciół, czy uważają, że twój związek będzie trwał lub czy jesteś przeznaczony na małżeństwo.
  • Kompulsywnie pytając innych o ich relacje i porównując opinie.

Kompulsje mentalne

  • Mentalne porównywanie swoich znaczących innych z atrakcyjnymi lub pożądanymi ludźmi.
  • Umysłowe sprawdzanie swojego podniecenia lub przyciągania podczas seksu lub innych intymnych chwil, takich jak całowanie, kiedy mówię „kocham cię” lub trzymanie się za ręce.
  • Umysłowo porównuj swój związek z relacjami przyjaciół i rodziny, aby sprawdzić, czy Twój związek się powiększa - czy jest to „lepsze niż” czy „gorsze niż”.
  • Psychicznie porównuj swój związek z myślami i uczuciami wyrażonymi w piosenkach miłosnych, powieściach romantycznych lub filmach.
  • Umysłowo przeglądaj poprzednie relacje i porównuj je z obecnymi.

Podobnie jak w przypadku wszystkich form zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, kompulsje w ROCD są wykonywane w celu uzyskania chwilowego wytchnienia od dokuczliwych obsesyjnych myśli. I często zapewniają komfort… tymczasowo . Jednak na dłuższą metę kompulsje napędzają tylko Obsesyjny Cykl Kompulsywny , sprawiając, że osoby cierpiące wierzą, że jeśli będą szukać wystarczająco długo i będą się starać wystarczająco długo, znajdą „ tę jedyną ”.

Edytowane przez chlopakagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływ na relacje

Nie trzeba dodawać, że obsesje i kompulsje doświadczane przez osoby z ROCD mogą mieć druzgocące żniwo zarówno dla osoby cierpiącej, jak i dla partnera. Relacje, w których jeden partner ma ROCD, są często chaotyczne i niestabilne z powodu pozornie niekończących się nieporozumień, konfliktów i zerwania. Nawet najbardziej współczujący i wyrozumiały partner może mieć trudności z ciągłym słyszeniem wszystkich sposobów, w jakie osoba, którą kocha, wątpi w swoje uczucia do nich. Jednym z okrutnych i ironicznych zwrotów ROCD jest to, że strach przed zranieniem partnera często powoduje, że cierpiący robi właśnie to - poprzez wielokrotne wyrażanie wątpliwości co do partnera i związku, osoby z ROCD często powodują znaczne emocjonalne cierpienie dla samej osoby oni najbardziej kochają.

ROCD i inne warianty OCD

Warto również zauważyć, że ROCD często występuje jednocześnie z innymi wariantami OCD. Jak wspomniano powyżej, osoba z ROCD jest często bardzo zaniepokojona krzywdą, jaką wyrządza swojemu partnerowi, często nawet do tego stopnia, że wierzy, że rujnuje życie swojego partnera, pozostając z nim w związku, pomimo wątpliwości. Ten strach przed wyrządzeniem krzywdy emocjonalnej partnerowi jest dość podobny do szkodliwych obsesji powszechnie spotykanych w Harm OCD .

Podobnie, obawy o spowodowanie krzywdy często powodują, że cierpiący doświadcza obsesji podobnych do tych, które doświadczają osoby cierpiące na skrupulatność moralną . Na przykład osoba z ROCD może mieć obsesję na punkcie bycia moralnie złą osobą za pozostawanie z partnerem, gdy ma wątpliwości.

ROCD często wiąże się z obsesyjnymi wątpliwościami dotyczącymi orientacji seksualnej obserwowanymi w HOCD . Osoba z HOCD często ma takie myśli, jak: „jeśli mam wątpliwości co do mojej orientacji, muszę być w niewłaściwym związku”.

To nakładanie się różnych podtypów OCD, szczególnie wariantów, które są czasami określane jako Pure Obsessional OCD, lub „Pure O”, pokazuje, jak linia między różnymi podtypami OCD jest nieco dowolna i czasami może być dość szara. Wszystkie te warianty OCD obracają się wokół wspólnego dyskomfortu z niepewnością nieodłączną dla ludzkiego doświadczenia.

Czym nie jest ROCD

Mnóstwo nieporozumień na temat ROCD i ważne jest, aby wyjaśnić różnicę między tym warunkiem a normalnymi wątpliwościami dotyczącymi związku. W przypadku osób z ROCD wątpliwości dotyczące ich relacji są ego-dystoniczne , co oznacza po prostu, że ich wątpliwości są niezgodne z ich prawdziwymi uczuciami. Doświadczają swoich wątpliwości, będąc w bezpośredniej sprzeczności z tym, co naprawdę myślą o swoim partnerze, i są bardzo zaniepokojeni, że doświadczają tych niechcianych i niewytłumaczalnych myśli. Z drugiej strony, osoby mające wątpliwości ego-syntoniczne dotyczące swojego związku doświadczają swoich myśli jako normalnego i autentycznego wyrazu swoich uczuć (lub ich braku). Chociaż mogą być smutni z powodu wątpliwości co do związku, nie są przez nich torturowani.

ROCD jest często źle diagnozowany przez podmioty zajmujące się leczeniem zdrowia psychicznego, które po prostu nie mają solidnego zrozumienia złożoności OCD i wszystkich jej odmian. W rezultacie wielu terapeutów często błędnie odczytuje objawy ROCD jako oznakę „problemów z relacjami”, a nie jako dowód ROCD. Problem ten komplikują być może niedociągnięcia w Podręczniku diagnostycznym i statystycznym (DSM-5), w którym kryteria rozpoznania OCD nie obejmują opisu ROCD. Co więcej, niejasne nazewnictwo przypisane do różnych podtypów OCD może być czynnikiem - nietrudno dostrzec, że termin taki jak „ Relacja OCD” może być łatwo źle zrozumiany.

Niestety, problem błędnej diagnozy został dodatkowo zaostrzony przez niedawne relacje ROCD w mediach, które błędnie zinterpretowały samą naturę tego stanu. Należy zauważyć, że obsesje w ROCD skupiają się wyłącznie na wątpliwościach dotyczących własnych uczuć wobec partnera , a nie na niepewności, czy ich partner kocha je w zamian. Niepewność to nie ROCD.

Podobnie, zazdrosny o przyjaźnie partnera, przekradanie się przez zapisy jego telefonu komórkowego lub czytanie prywatnych e-maili nie jest ROCD. Dzwonienie do byłego chłopaka 47 razy dziennie lub ukradkowe podążanie za kobietą, którą uważasz za atrakcyjną, nie jest ROCD. Innymi słowy, prześladowanie nie jest ROCD.

Na koniec należy zauważyć, że lęk przed intymnością nie jest ROCD. Kiedy ktoś obawia się intymności, boi się być wrażliwym emocjonalnie na partnera i całe ryzyko związane z intymnością. W przypadku ROCD osoba cierpiąca nie boi się intymności, ale raczej boi się być w niewłaściwym związku. Podstawowym problemem związanym z ROCD nie jest intymność, ale dyskomfort związany z niepewnością. Bój się zobowiązania wobec innej osoby to nie to samo, co ROCD.

Leczenie ROCD

Na szczęście ROCD jest wysoce uleczalnym stanem z optymistycznym rokowaniem. Leczenie psychoterapeutą specjalizującym się w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) jest pierwszym krokiem do ucieczki od cyklu obsesji i kompulsji charakteryzujących ROCD. CBT dla ROCD obejmuje połączenie psychoedukacji, restrukturyzacji poznawczej, zapobiegania narażeniu i reagowaniu (ERP) oraz treningu umiejętności uważności.

Pierwszym krokiem w leczeniu ROCD jest uświadomienie klientowi o zaburzeniu, włączenie światła w ciemnym pomieszczeniu i naświetlenie różnych sposobów łączenia ich obsesji i kompulsji w pozornie niekończącym się cyklu wątpliwości. Proces psychoedukacji pomaga klientowi zrozumieć, jak działa ROCD i jak ten stan ma głęboki wpływ na jego codzienne życie i zdolność do utrzymywania zdrowego, znaczącego i zaangażowanego związku.

Następnym krokiem jest Restrukturyzacja poznawcza, która jest częścią „C” CBT. W ramach Restrukturyzacji poznawczej klient uczy się rozpoznawać różne sposoby zniekształcania swoich myśli na temat związków oraz kwestionować je za pomocą bardziej dokładnych i realistycznych myśli.

Następnie stosuje się trening uważności, aby pomóc klientowi rozwinąć większą świadomość i akceptację obsesyjnych myśli i uczuć związanych z ROCD, zamiast opierać się im, a tym samym utrwalać cykl.

Wreszcie, Zapobieganie ujawnianiu się i reagowaniu (ERP) zostało wprowadzone w celu delikatnego i stopniowego narażania klienta na sytuacje, które wywołują niepokój w związku, czy to mówiąc „kocham cię” bez sprawdzania prawdy, czy też eliminując szukanie otuchy w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi, lub kwestionowanie wszelkich innych zachowań kompulsywnych podejmowanych w celu zmniejszenia dyskomfortu. Dodatkowo wariant ERP o nazwie wyimaginowane wyobrażenie obejmuje pisanie i czytanie opowiadań opartych na rzeczywistych obsesjach OCD klienta. Ostatecznie celem ERP jest pomóc klientowi dowiedzieć się, że jego obawy, choć prawdziwe, nie są realistyczne i nie są tak groźne, jak im się wydaje. Przyszłe raty tej serii skupią się na tych sposobach leczenia ROCD.

Poza ROCD

Pewna ilość niepokoju i niepewności jest całkiem naturalna i każdemu, kto myśli o „na zawsze”, dobrze byłoby zaakceptować możliwość, że ich związek może nie przetrwać. Jednak osoby z ROCD tracą najlepsze elementy relacji z partnerem właśnie z powodu dysfunkcyjnego związku z lękiem.

Jeśli walczysz z ROCD, twoje obsesje i kompulsje uniemożliwiają ci pełną obecność w zaangażowanym związku z partnerem.Dopiero po rozwodzie z ROCD będziesz mógł wyraźnie zobaczyć osobę przed sobą. Wyciągając wtyczkę z tego najbardziej toksycznego związku i akceptując niepewność jako doświadczenie normatywne, możesz zacząć głębsze zaangażowanie w intymność z osobą, którą kochasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz normalne wątpliwości. Wątpliwości są po to, by się nad nimi zastanowić, przysiąść, przemyśleć, przyjrzeć się im. 

Szukasz odpowiedzi na pytanie ważne. Czy to ten? Czy on mi się nadal podoba? Czy to dla mnie nadal jest to czy jednak się zmieniliśmy? Czy moze z kimś innym mogłabym stworzyć coś o czym marzę? Coś moze nie grać do końca, moze potrzebujecie popracować nad relacja, nad tym, moze pragniesz czegoś więcej od tej relacji, pomysł nad ważnymi pytaniami, po to są :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na forum o nerwicy i do tego się odnosimy , wątpliwosci to mozna mieć .. w momencie gdy sie nie będzie zaburzonym ..  Wątpliwości w  takim stanie,wyżej opisanej sytuacji  to nic innego jak ..

 

zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne ( OCD). Charakteryzuje się ona występowaniem u pacjenta natrętnych myśli (czyli myśli obsesyjnych) lub/i przymusowych zachowań (czyli zachowań kompulsyjnych). W przebiegu nerwicy natręctw chory zatem nie jest w stanie powstrzymać się od obsesyjnego myślenia o niektórych sytuacjach i rzeczach (można wtedy powiedzieć, że jest to nerwica natręctw myślowych) oraz od wykonywania niektórych czynności. 

 

to już wiemy ,ja i ona  - szukamy tylko sposobu który by ułatwił wyjście z tej dziwnej choroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×