Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jakie pytania można zadać terapeucie?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można go spytać:

1. Czy ma superwizora i czy rozmawia z nim o mnie?

2. Co zapisuje o mnie w swoich notatkach?

3. Czy ma dzieci?

 

Odpowiedzcie na moje pytania, jeśli ktoś z Was wie, i zadawajcie swoje pytania do terapeuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@z o.o. możesz zadać te pytania, ale nie każdy terapeuta na nie odpowie.

Ja swoją zapytałam czy ma dzieci i nie dostałam odpowiedzi.

Zapytałam o superwizję i wiem, że ma i zdarzyło się T poruszać pewne wątpliwości prawne, które wyszły na sesji.

Jeśli chodzi o notatki to wiem, że po każdej sesji (nfz) musi coś napisać w oficjalnej dokumentacji. Do tego mogę mieć dostęp jak do każdej innej dokumentacji medycznej. O prywatne notatki nie pytałam, ale chętnie bym je przeczytała.

Dostałaś odpowiedzi od swojego T?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zadawałam pytania: Jak będzie wyglądała moja psychoterapia/terapia? ile czasu będzie trwała, może trwać cała psychoterpia i jedna sesja? Z jaką częstotliwością? Jakie wsparcie i pomoc mogę otrzymać w trakcie terapii? Jak będzie wyglądalo pierwsza sesja? W jaki sposób, jaki metodami pracuje jako psychoterapeuta? (podejście, w jakim pracuje?) Jakie zasady obowiązują podczas terapii? Jaką dokumentację sporządza terapeuta z pracy psychoterapeutycznej? Po jakimś czasie pytania do terapeuty: czy mi można pomóc? czy ja sobie mogę pomóc? co mogę zrobić dla siebie? czy jestem w stanie coś zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@z o.o. możesz pytać terapeutę o co chcesz, najwyżej na jedno pytanie Ci odpowie, a na inne pytanie nie, to zależy od niego, od jego otwartości, profesjonalizmu itp.. Przypomniało mi się, jak pytałam terapeuty: "Czy ktoś już uciekł z gabinetu, z psychoterapii? Co zrobi, jak rozpłaczę się i będzie to trwało o wiele dłużej, niż zaplanowany czas sesji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2019 o 23:31, z o.o. napisał:

Odpowiedzcie na moje pytania, jeśli ktoś z Was wie, i zadawajcie swoje pytania do terapeuty.

 

Można pytać o wszystko. Warto na początku pytać o wykształcenie, przygotowanie  zawodowe, porażki zawodowe, i sytuacje  związane z przebiegiem terapii, wymagania formalne, nieobecności, płatności etc.

Jednak niektóre pytania będą uznane za znaczące  w kontekście terapii - terapeuta może zapytać "dlaczego panią właśnie to interesuje?".

No właśnie, dlaczego  chcesz wiedzieć na pierwszym miejscu czy t. ma dzieci? ;)  Żeby uruchomić fantazje o jego zyciu rodzinnym, łatwiej postawić go w roli swojego "rodzica", rywalizować z nimi, podstawić się za "dziecko" terapeuty etc etc? To ważne co z odpowiedziami robisz i jak wbudujesz je w fantazje i o czym one mówią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2019 o 15:12, el33 napisał:

Ja swoją zapytałam czy ma dzieci i nie dostałam odpowiedzi.

a w jakim nurcie?

Ja w P-B i terapeutka jest dość otwarta, sama mi nieraz wspomniała mimochodem coś o swoich dzieciach (a wcale nie pytałam nawet). Słyszałam, jak mówi Shira, że psychodynamiczni raczej powinni unikać udzielania informacji o sobie samym. Może w poznawczo-behawioralnej nie ma to aż takiego znaczenia, bo tu relacja terapeutyczna jest zupełnie innego rodzaju.

Edytowane przez wTymTygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mojej jest coś, co się nazywa podejściem integracyjnym. O ile mi wiadomo, polega to na czerpaniu z różnych nurtów, w zależności od potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×