Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, lekka_jak_piorko napisał:

Kilka dni temu byłam u psychiatry, zdiagnozowano u mnie zaburzenie depresyjno-lękowe. Od wielu miesięcy doświadczałam silnego lęku, błahe sprawy i irracjonalne dla reszty otoczenia bodźce wytrącały mnie w równowagi do tego stopnia, że nie panowałam nad sobą. Z zewnątrz nikt tego nie dostrzegał, ale we mnie w środku aż się gotowało od napięcia, żalu, przygnębienia, strachu. Do tego częsta derealizacja, poczucie bezsensu, zajadanie i zapijanie stresu, lęk społeczny, bezsenność.

Kilka lat temu brałam już leki, które działały na mnie pozytywne - fluoksetyna, później sertralina. Z odstawianiem nie było problemu, nigdy nie odczułam skutków ubocznych.

Teraz psychiatra zapisała mi wenlafaksynę 75 mg i trazodon na sen.

Słyszałam już kiedyś o trudnym odstawianiu wenli, ale to, co przeczytałam na różnych forach ostatnio mnie sparaliżowało. Do moich codziennych lęków i paranoi doszedł okropny strach przed zażywaniem tego leku. Nie chcę wpaść w jeszcze większe bagno i męczyć się kiedyś przy odstawianiu wenli lub nawet przy pominięciu jednej dawki :(

Czy da się zejść z tego leku łagodnie, bez brain zapsów i innych atrakcji? Czy lepiej w ogóle nie  zaczynać? Póki co wzięłam 3 tabletki po 37,5 mg...

Myślę że na tą chwilę powinnaś skupić się na leczeniu, braniu przepisanych leków a nie zastanawiać się co będzie kiedyś.

Teraz jest istotne; a skoro dostałaś takie leki to pewnie nie jest różowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lekka_jak_piorko napisał:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie, na ten moment nie jest różowo a moja tolerancja stresu jest równa 0. Stąd te wątpliwości i wyolbrzymiona reakcja.

 

Bez obaw, też miałem obawę przed lekami na samym początku, czytanie "skutków ubocznych" w ulotce także może podświadomie spotęgować te objawy, w ulotce np. Efectinu wypisane jest prawie wszystko...heh, ale producenci w ten sposób się zabezpieczają " na wszelki wypadek", także lepiej nie wczuwać się w czytanie "uboków" bo podświadomie możesz sobie wmówić dany objaw, przerabiałem to, z ulotki ważne są tylko dla mnie zalecane dawki ;)

 

Wenle odstawiałem i w porównaniu z Sertaliną, Paroteksyną jest dla mnie najłagodniejszym lekiem, pominięcie dawki dziennej także nie robi żadnych ekscesów, może pod koniec dnia lekko w uszach poszumi ;)

A nie rozważał lekarz mixu Wenlafaksyny z mianseryną ? Osobiście uważam że mianserynka w tym zestawieniu działa o wiele lepiej niż trazodon i wiele osób będących na tych lekach to potwierdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje, kapsułki z granulkami o przedłużonym uwalnianiu rozpuszczają się w organizmie powoli i dlatego też mogą być mniejsze, łagodniejsze skutki uboczne, nawet minimalne. Wenla z moich doświadczeń jest bardzo łagodna jeżeli chodzi o jakiekolwiek skutki uboczne, gorzej było z lekami o natychmiastowym działaniu typu paroteksyna, sertalina.  U mnie przy zaczynaniu brania czy też po zwiększeniu dawki przez kilka dni lekko "miesza" się głowie - to o czymś zapomnę np. ale 4-5 dni i jest jak było. Nie u wszystkich ale też przy zmianie dawek, początkach brania polecam kontrolować ciśnienie i puls, u mnie akurat lekko te wartości się zmieniają i żeby się nie męczyć wystarczy 1/4 biscocard np. .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to jest z tą noradrenaliną . Czy każda dawka działa trochę na noradrenaline ? Czy dopiero od 112 mg ? Chętnie brałbym paro ale mam bardzo silny wilczy apetyt plus bardzo silne zaparcia i bardzo dużo przytyłem.

 

Cierpie na silną depresję , lęk z napadami paniki , zok, lęk uogólniony , C-PTSD oraz zespół derealizacyjno - depersonalizacyjny.

 

Od 2 dni biorę sertraline i mam bardzo wzmozony lęk i jakbym mial dostac ataku paniki . I mam bardzo zamazane widzenie na paro tego nie miałem.

Może to przez interakcje z lamotryginą?

 

Sertralina nie miała wpływu na działanie digoksyny i atenololu , które nie są metabolizowane w wątrobie. [4] Opisy przypadków sugerują, że przyjmowanie sertraliny z fenytoiną lub zolpidemem może indukować metabolizm sertraliny i zmniejszać jej skuteczność [91] [92] oraz że przyjmowanie sertraliny z lamotryginą może zwiększać poziom lamotryginy we krwi, prawdopodobnie przez hamowanie glukuronidacji. [93]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kofel napisał:

Po to zostały stworzone by zażywać rzadziej i nie było gwałtownych skoków stężenia leku.

 Dokładnie, a w lekach z natychmiastowym uwalnianiu jest ten skok i gwałtowne stężenie leku - a więc i skutki uboczne gorsze. Przedłużone uwalnianie delikatnie dawkowane jest i dlatego wszystko łagodniej przechodzi. Osobiście maksymalne stężenie wenli o przedłużonym uwalnianiu odczuwam po ~6h przy zwiększaniu dawki.

 

Elendil podejrzewam że czytasz intensywnie ulotki i za bardzo się tym przejmujesz. Zaburzenia widzenia miewam też czasem przy zwiększaniu np. dawki o 75mg, ale to dzień, dwa i znika. Powodem rozmazania wzroku może być także nadciśnienie tętnicze (mierzysz?), u mnie przy 190/100, 235/145 strasznie rozmazywał się wzrok, jakbym widział przez mgłę. Skoro od 2 dni bierzesz Sertaline to musisz się liczyć ze skutkami ubocznymi, ale najlepiej je bagatelizować i znikną po tygodniu, dwóch jak organizm przystosuje się do danej dawki leku ;)

 

W moim odczuciu to największe działanie w kierunku noradreliny jest przy dawce 112,5 mg  wenli, przy 225 mg znikają lęki, człowiek przy tej dawce jest jakby odizolowany od problemów, niczym się nie przejmuje, ale nie ma też napędu, takie moje spostrzeżenia, dlatego najczęściej jestem na 150 mg.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie jest moje zdanie, mniej skutków ubocznych, prawie równomierne rozłożenie dawki leku podczas doby, ogólnie łagodniejsze początki, z lekami o natychmiastowym uwalnianiu bardzo szybko wysokie stężenie w krwi się pojawiało i gwałtownie - z moich obserwacji, łatwiej jest też lawirować ze zwiększaniem i redukcjami dawek.

Edytowane przez Arnin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arnin napisał:

 Dokładnie, a w lekach z natychmiastowym uwalnianiu jest ten skok i gwałtowne stężenie leku - a więc i skutki uboczne gorsze. Przedłużone uwalnianie delikatnie dawkowane jest i dlatego wszystko łagodniej przechodzi. Osobiście maksymalne stężenie wenli o przedłużonym uwalnianiu odczuwam po ~6h przy zwiększaniu dawki.

 

Elendil podejrzewam że czytasz intensywnie ulotki i za bardzo się tym przejmujesz. Zaburzenia widzenia miewam też czasem przy zwiększaniu np. dawki o 75mg, ale to dzień, dwa i znika. Powodem rozmazania wzroku może być także nadciśnienie tętnicze (mierzysz?), u mnie przy 190/100, 235/145 strasznie rozmazywał się wzrok, jakbym widział przez mgłę. Skoro od 2 dni bierzesz Sertaline to musisz się liczyć ze skutkami ubocznymi, ale najlepiej je bagatelizować i znikną po tygodniu, dwóch jak organizm przystosuje się do danej dawki leku ;)

 

W moim odczuciu to największe działanie w kierunku noradreliny jest przy dawce 112,5 mg  wenli, przy 225 mg znikają lęki, człowiek przy tej dawce jest jakby odizolowany od problemów, niczym się nie przejmuje, ale nie ma też napędu, takie moje spostrzeżenia, dlatego najczęściej jestem na 150 mg.

 

 

 

 

 

 

 

Właśnie nie czytam.

Ale takie rozmazane/niewyraźnie/pijane widzenie równa się z odstawienie z tego co się dowiedziałem .

Mam jeszcze ból oczu i silne pieczenie.

 

Brałem Paro i nic takiego nie było. Ale działała tylko wilczy apetyt nie do opanowania + bardzo silna zaparcia.

 

Przechodzę na Wenlafaksynę.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pauleta25 napisał:

Ile czasu trzeba czekać na efekt 

Indywidualna sprawa, u niektórych 2 tygodnie, miesiąc, dwa.

 

 

7 godzin temu, pauleta25 napisał:

Inajbardziej boje się skutków ubocznych potliwości pracuje w biurze 

 

Akurat wenlafaksyna oferuje bardzo słabe skutki uboczne, niektórzy się pocą po niej, ale z czasem to mija.

 

 

6 godzin temu, Elendil napisał:

 

Właśnie nie czytam.

Ale takie rozmazane/niewyraźnie/pijane widzenie równa się z odstawienie z tego co się dowiedziałem .

Mam jeszcze ból oczu i silne pieczenie.

 

Brałem Paro i nic takiego nie było. Ale działała tylko wilczy apetyt nie do opanowania + bardzo silna zaparcia.

 

Przechodzę na Wenlafaksynę.

 

 

 

 

Hmm a ciśnienie jakie miałeś podczas tego rozmazania wzroku ? 

Osobiście to zauważyłem że przy balansowaniu z dawkami a zwłaszcza zwiększając np. o 75 mg to po kilku godzinach od zażycia źrenice się rozszerzają (jak u narkomana ;) ) i powoduje to także ból oczu patrząc na nasłonecznione miejsca a także jest uczucie " nie łapania ostrości" jak w aparacie, może w tym tkwi problem ?

 

Przy lekach o natychmiastowym działaniu (np. paro) to już po godzinie można było podziwiać pięknie rozszerzone źrenice, ładnie to wygląda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam zamienników, jest cholerna przepaść w czystości danego leku, bądź zawartości substancji czynnej, oryginalny efectin nie jest taki drogi jak dawniej a różnica jest kolosalna porównując do zamienników. Jeżeli pocenie się, które wcale nie musi występować jest dla Ciebie powodem do obaw to lepiej nie zaczynaj przygody z tymi lekami...Dowiesz się jak organizm na to reaguje jak zaczniesz brać dany lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie oto że wypróbowałem już takie leki z grupy SSRI escitil rexetin setaloft Floyd z powodu silnych skutków. Ubocznych musiałem zrezygnować byłem u psychiatry zalecił mi efectin w dawce 75mg i lamotrix dawka 25mg zależy mi bo podejmuje pracę aby zaktywizować się otworzyć do ludzi mam silne leki przed ludźmi będę brał doraźnie przy efectin klonazepam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×