Skocz do zawartości
Nerwica.com

Monoteizm a choroby psychiczne


Protein

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chcialbym poruszyc temat jak monoteizm czyli Judaizm , Chrzescijanstwo i Islam wplywaja na osoby z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi. Przez 6 lat chorowalem na nerwice natrectw i od poczatku zaburzenia szukalem wsparcia u chrzescijanskiego Boga . Wsparcia nie dostalem chocby odrobine za to przez te 6 lat przeszedlem przez ogromne cierpienie i meczarnie katolicyzm spotegowal chorobe 3 krotnie. Gwozdziem do trumny bylo natrectwo ze zgrzeszylem przeciw duchowi sw co prawie nie doprowadzilo mnie do samobojstwa. Dopiero kiedy zrezygnowalem z religi zaczelem mocno stosowac sie do psychoterapi bechawioralno poznawczej nerwica natrectw na tle religijnym zniknela. Dodam ze 90% nerwicy bylo na tle chrzescijanstwa. Z kolei dla osob z choroba dwubiegunowa monoteizm moze byc powaznym zagrozeniem. W 2001r chora psychicznie Andrea Yates przestala brac leki psychotropowe i maniakalnie skupila sie na biblii popadla w urojenie jakoby jej dzieci mialy nigdy nie dostapic nieba i skazane zostana na ognie piekielne utopila 5tke z nich.Czytalem tez o kobiecie z choroba dwugiegunowa ktora uroila sobie ze jej dzieci sa opętane i zabila je. Pisze to do osob ktore maja problemy z psychika i proponuje odstawienie religi az do powrotu do zdrowia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że religie politeistyczne też mogą wpływać na objawy zaburzeń psychicznych.

Około 10 lat temu sporo się modliłem (co nie musi być objawem chorobowym!), w życiu przystępowałem kilkanaście razy do spowiedzi generalnych (co mogło wynikać z trudności z ogarnięciem swojej grzesznej przeszłości). Powtarzałem trudne grzechy różnym spowiednikom, mogłem nawet przesadzać z ich ciężkością. 

Niestety, trzeba przyznać, że ortodoksyjna wiara może być niejako znakomitą "pożywką" dla zaburzeń psychicznych, może szczególnie nerwicy natręctw. Od jakiegoś czasu mam natręctwa polegające na przysięganiu. Bez religijności też miałem sporo natręctw - dawniej "magicznych", obecnie związanych z możliwością zakażenia. Pozostałe zaburzenia też mogłyby sobie "poradzić" bez wiary w trudne prawdy.

Edytowane przez take

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×