Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Nastawienie lekarzy psychiatrów wobec psychoterapii

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkaliście się z czymś takim, że psychiatra jest negatywnie nastawiony do wszelkich psychoterapii? Ja się spotkałam. Ciekawe jest to, że psychiatrzy potrafią negować skuteczność psychoterapii i odradzać ją pacjentom. Z odwrotnym podejściem również się spotkałam. Lekarz wręcz zachęcał do psychoterapii. A jak Wasze doświadczenia? Jak myślicie, skąd u niektórych psychiatrów takie nastawienie względem psychoterapii? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Psychiatrzy są negatywnie nastawieni, ale nie mówią wprost dlaczego. Ich niechęć można rozpoznać po mowie ciała. Spotkałam tylko jednego psychiatrę, który powiedział, że leki odstawić, a terapię stosować. I to najlepiej oddział dzienny na 3 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja psychiatra na pierwszej wizycie wysłała mnie na oddział dzienny, a teraz bardzo mi kibicuje i cieszy się, że kontynuuję indywidualnie. W zasadzie jest zdania, że psychoterapia to główny czynnik leczący u mnie, a ona mnie tylko wspomaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie psychiatra ucieszyła się, że jestem w trakcie psychoterapii. Powiedziała, że leki jakie mi daje to tylko dodatek, one nie usuną przyczyny choroby, ale pozwolą złagodzić jej objawy bym mogła normalnie funkcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 30.03.2019 o 15:22, el33 napisał:

U mnie psychiatra ucieszyła się, że jestem w trakcie psychoterapii. Powiedziała, że leki jakie mi daje to tylko dodatek, one nie usuną przyczyny choroby, ale pozwolą złagodzić jej objawy bym mogła normalnie funkcjonować.

U mnie bardzo podobnie. Mój psychiatra wręcz mi przypomina na każdej wizycie że nie wolno mi zrezygnować z terapii 🙂 Bo leki złagodzą co mają złagodzić, ale myślenia mi nie zmienią. Tutaj tylko terapia. Zresztą sam jest też terapeutą (ale nie moim, żeby nie było), więc pewnie dlatego ma takie nastawienie.

Edytowane przez Sharon456

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Sharon456 napisał:

U mnie bardzo podobnie. Mój psychiatra wręcz mi przypomina na każdej wizycie że nie wolno mi zrezygnować z terapii 🙂 Bo leki złagodzą co mają złagodzić, ale myślenia mi nie zmienią. Tutaj tylko terapia. Zresztą sam jest też terapeutą (ale nie moim, żeby nie było), więc pewnie dlatego ma takie nastawienie.

Moja psychiatra nie jest terapeutą, ale popiera psychoterapię całościowo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja się z tym spotkałam. Lekarz psychiatra zabrał mi tym cała nadzieję jaka pokrywalam w terapii 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 16.03.2019 o 10:53, Lilith napisał:

Spotkaliście się z czymś takim, że psychiatra jest negatywnie nastawiony do wszelkich psychoterapii? Ja się spotkałam.

Nie spotkałem się z taką opinią. Zapytałaś psychiatrę o uzasadnienie jego opinii?

W dniu 16.03.2019 o 10:53, Lilith napisał:

A jak Wasze doświadczenia? Jak myślicie, skąd u niektórych psychiatrów takie nastawienie względem psychoterapii? 

Spotkałem się z trzema psychiatrami. Wszyscy wskazywali psychoterapię jako metodę leczenia moich trudności. 

johnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

oczywiscie,

moi psychiatrzy sa negatywnie nastawieni,nie wiem czemu.wierza tylko w leki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Malina1985 napisał:

Ja się z tym spotkałam. Lekarz psychiatra zabrał mi tym cała nadzieję jaka pokrywalam w terapii 🙂

To smutne, nie trać tej nadziei! Psychoterapia to naprawdę wspaniała pomoc!

Ja akurat trafiłam na lekarkę psychiatrii, która to zaleca. Powiedziała mi, że wciąż jest u mnie duże pole do pracy w psychoterapii, mimo że wydawało mi się, że tak nie jest. Może to wynika z tego, że sama chyba też prowadzi jakieś grupy psychoterapeutyczne... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 23.05.2019 o 13:29, Aurora88 napisał:

To smutne, nie trać tej nadziei! Psychoterapia to naprawdę wspaniała pomoc!

Kiedyś terapia dla DDA pomogła mi naprawdę super. Byłam inna osoba po tym. Ale ten obecny psychiatra twierdzi, że psychoterapia na OCD mało działa :( 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.05.2019 o 21:01, johnn napisał:

Zapytałaś psychiatrę o uzasadnienie jego opinii?

Uzasadnienie było jasne - uważały, że psychoterapia, to bzdura. Otwarcie o tym mówiły. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój psychiatra Cieszył się że chodzę na psychoterapie

ale za tydzień poinformuje go że rezygnuje z psychoterapii

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.05.2019 o 14:12, Lilith napisał:

Uzasadnienie było jasne - uważały, że psychoterapia, to bzdura. Otwarcie o tym mówiły. 

W logice dwuwartościowej nie jest to możliwe aby twierdzenie oraz jego zaprzeczenie były prawdziwe jednocześnie.

O ile słowa twojego psychiatry są prawdziwe to działalność terapeutów niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia pacjentów.  Twój psychiatra w myśl przyrzeczenia lekarskiego jest zobowiązany do 

• służenia życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz 
  • według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek

Jak jest realizowany ten obowiązek? 

Jeżeli psychoterapia nie jest bzdurą to twój psychiatra łamie zasady przysięgi lekarskiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Sharon456 ten właśnie artykuł zainspirował mnie do założenia tego wątku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 1.06.2019 o 14:12, johnn napisał:

W logice dwuwartościowej nie jest to możliwe aby twierdzenie oraz jego zaprzeczenie były prawdziwe jednocześnie.

O ile słowa twojego psychiatry są prawdziwe to działalność terapeutów niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia pacjentów.  Twój psychiatra w myśl przyrzeczenia lekarskiego jest zobowiązany do 

• służenia życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz 
  • według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek

Jak jest realizowany ten obowiązek? 

Jeżeli psychoterapia nie jest bzdurą to twój psychiatra łamie zasady przysięgi lekarskiej.

Nie o logikę chodzi, ale własny osąd - własne zdanie i uznanie czy wziąć zdanie psychiatry pod uwagę czy też nie. Nie zawsze posługiwanie się logiką wychodzi na zdrowie. Czasami robi się coś wbrew logice, a skutki są bardzo pozytywne, widoczne, odczuwalne. Będąc na skraju przepaści człowiek ima się każdej możliwej opcji i bywa, że postępuje wbrew rozumowi lub zwyczajnie - robi to z przekory lub jakiegoś innego sobie znanego powodu. To, co przedstawiłeś, to system surowy - pozbawiony emocji, historii danego człowieka, subiektywnych doświadczeń, cech temperamentu, które mają wpływ na zdanie odnośnie danej sprawy. Osobiście nie byłam ciekawa tego, co mają do powiedzenia w tej kwestii psychiatrzy. Potrzebne mi były jedynie recepty na leki a nie analiza zdania psychiatry odnośnie psychoterapii. I tak zrobiłam jak uważałam - skierowanie i zapisanie się na psychoterapię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi