Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Zespół napięcia przedmiesiączkowego i zaburzenie dysforyczne przedmiesiączkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie ze streszczeniem artykułu:

Cytat

Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD) stanowią najbardziej nasiloną postać zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), charakteryzują się występowaniem objawów afektywnych oraz somatycznych w drugiej (lutealnej) fazie cyklu miesięcznego i powodują zaburzenia funkcjonowania społecznego. Kryteria diagnostyczne zawarte w ICD-10 są mniej precyzyjne niż w DSM-IV i zdecydowanie mniej restrykcyjne. W postawieniu diagnozy pomocne są: dokładny wywiad oraz specjalne skale oceniające nasilenie poszczególnych objawów w czasie trwania co najmniej dwóch cykli. Leczenie rozpoczyna się od działań niefarmakologicznych, takich jak zmiana trybu życia i diety. Etiologia i patogeneza tych zaburzeń nie są dokładnie poznane, postuluje się udział czynników hormonalnych oraz zaburzeń transmisji serotoninowej. Najdokładniej przebadaną grupą leków stosowanych w terapii PMS/PMDD są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak: fluoksetyna, sertralina, paroksetyna (zalecane w USA przez Food and Drug Administration dla tej jednostki chorobowej). Wykazano również skuteczność wenlafaksyny (SNRI). Stosowanie leków tylko w fazie lutealnej jest równie skuteczne jak codzienne ich przyjmowanie, a zmniejsza ekspozycję na leki, ogólne koszty leczenia oraz objawy niepożądane związane z długotrwałym leczeniem, takie jak dysfunkcje seksualne czy przyrost masy ciała. Dopiero w przypadku nieskuteczności tych leków stosuje się inne środki (np. spironolakton, bromokryptyna, alprazolam, agoniści GnRH, danazol, doustne środki antykoncepcyjne). Duże nadzieje pokłada się w środkach zawierających drospirenon, który oprócz właściwości antyandrogenowych posiada właściwości antymineralokortykoidowe.

źródło:psychiatria.com.pl

Są to wiadomości z artykułu z 2007 roku. Ma ktoś może nowsze informacje? Dziewczyny, jak sobie z tym radzicie? U mnie wygląda to koszmarnie. Druga faza cyklu, to dramat. Nasilają się problemy ze snem, z nastrojem - od euforii po zjazdy. Odkąd biorę alprazolam, to jest mimo wszystko trochę lżej. Lekarz przepisując go na ataki paniki niezamierzenie zmniejszył też objawy wyżej wymienione. Planuję jednak zejście z alprazolamu, więc objawy znów się nasilą. Zmieniłam ostatnio tryb życia i dietę. Czy na dłuższą metę to coś da? Nie wiem. A jak Wy dajecie sobie radę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponawiam pytanie - czy jest ktoś, kto się z tym zmaga?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja się z tym zmagam na umiarkowanym poziomie, choć są miesiące, gdy bywa gorzej - poczucie "nalania", ociężałość, ból i przede wszystkim wszystkie problemy psychiczne wtedy zwiększają objętość. Piłam krwawnik, choć aptekarka powiedziała, że to wg niej nie łagodzi objawów, to na mnie działa, może przez efekt placebo. I pomagają mi antydepresanty, które biorę długofalowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi