Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Czego oczekujemy od psychologów i psychoterapeutów?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Często idąc do psychologa bądź terapeuty sami nie wiemy czego oczekujemy. Cudu? Czarodziejskiej różdżki? Ulgi w cierpieniu? Rad? Rozwiązania problemów? Czego Wy oczekujecie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic z tych rzeczy, raczej zwyczajnego wsparcia i spojrzenia na moje problemy z innej perspektywy, pomocy w zrozumieniu mechanizmów, w których funkcjonuję tak, bym potrafiła sama je zmienić albo chociaż nauczyć się z nimi normalnie funkcjonować. Bo zdrowa nigdy nie będę, nie mam złudzeń ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć @Lilith,

Na początku oczekiwałem rozmowy później regularnych spotkań, rad i opinii/oceny o moim stanie zdrowia. Lecz to mi nie wystarczyło. Oczekiwałem uczciwości, sprawiedliwości i poszanowanie prawa. Ale zawiodłem się. Teraz nie mam już oczekiwań:(

Pozdrawiam

johnn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@johnnpsychoterapeuta nie udziela rad. Jest dla Nas tylko lustrem. Mówisz o swoich problemach, emocjach, a terapeuta tego słucha i wskazuje Ci ewentualne możliwe drogi wyjścia...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.02.2019 o 09:17, Lilith napisał:

@johnnpsychoterapeuta nie udziela rad. Jest dla Nas tylko lustrem. Mówisz o swoich problemach, emocjach, a terapeuta tego słucha i wskazuje Ci ewentualne możliwe drogi wyjścia...

Porównanie jest przesadzone. W lustrze widać dokładnie swoje odbicie.  

Zwykle po wskazaniu możliwych dróg wyjścia wyrażam swoje zdanie i zgłaszam uwagi. Na tym kończy się nasza współpraca... Rozpoczynają się spotkanie o byle czym np. co stało się od ostatniego spotkania, jak się czuję itp. Prowadzą one donikąd. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@johnn widać też to, co jest za Tobą i dla Ciebie niewidoczne. Poza tym przejrzenie się w lustrze też dużo daje, bo pokazuje wiele rzeczy, których zwyczajnie nie widziałeś - właśnie jeśli chodzi o własne odbicie. Nie ma lustra, nie ma odbicia. Tu jest też szerzej: 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 24.02.2019 o 12:27, Lilith napisał:

Jak w temacie. Często idąc do psychologa bądź terapeuty sami nie wiemy czego oczekujemy. Cudu? Czarodziejskiej różdżki? Ulgi w cierpieniu? Rad? Rozwiązania problemów? Czego Wy oczekujecie?

Były takie oczekiwania. Wiedza z książek pomogła zrozumieć, że to nierealne oczekiwania.  Uwieszanie się na terapeucie nic nie da prócz frustracji. Trzeba samemu myśleć i analizować, a z terapeutą się tylko konsultować. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi