Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Psychologia w Polsce - nauka "pełną gębą" czy dramat braku wiedzy?

Rekomendowane odpowiedzi

W stosunku do psychologii w innych krajach - jak uważacie? Czy Polska "nadąża" za innymi krajami? A może to inne kraje nie nadążają za Polską? 

A tak odbiegając trochę od głównego tematu - uważacie, że psychologia jest nauką czy raczej szarlatanerią? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jak jest z psychologią w innych krajach, więc mogę się jedynie pokusić o nieco spekulacji na ten temat. Patrząc na pozostałe gałęzi medycyny- zapewne i psychologia pozostaje w tyle za swoim odpowiednikiem "z zachodu". Dlaczego? Głównie przez ogromnie niedofinansowanie. Skoro specjalizacje zajmujące się "ciałem" mają problemy pieniężne, to co dopiero te, które zajmują się psychiką. W Polsce wciąż niestety pokutuje przekonanie, że zdrowie psychiczne, to coś, czym nie warto się zajmować, bo "wystarczy wziąć się w garść" i samo przejdzie.

Swoją drogą- mam dużą awersję do psychologii. Zważywszy na to, jak prowadzone są takie studia i że psychologiem może zostać absolutnie każdy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Heledore napisał:

Swoją drogą- mam dużą awersję do psychologii. Zważywszy na to, jak prowadzone są takie studia i że psychologiem może zostać absolutnie każdy.

Zgadza się. Dość często się spotykam z tym, że motywacją do studiowania psychologii jest chęć rozwiązania własnych problemów. Tyle, że problemów nie rozwiąże się teorią. Taka osoba kończy studia i co wtedy? Ma pomagać innym? W jaki sposób, skoro nie potrafi pomóc sobie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie jest bardzo dużo chętnych na jedno miejsce, psychologia to od lat jeden z najbardziej obleganych kierunków, wię  jakaś tam selekcja może jest... Ale osiągnięcia psychologii docierają do nas z dużym opóźnieniem, np. nowe ulepszone nurty na bazie klasycznych, np. nowe odmiany terapii poznawczo-behawioralnej i nurty syntetyczne. Nie wiem, czemu. Przecież w dzisiejszych czasach nie ma już barier komunikacyjnych, które kiedyś powodowały nasze zacofanie w różnych dziedzinach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Lilith napisał:

Dość często się spotykam z tym, że motywacją do studiowania psychologii jest chęć rozwiązania własnych problemów. Tyle, że problemów nie rozwiąże się teorią.

Ano właśnie. I wtedy otrzymujemy osobę, która rozpoczyna własną działalność, z własnymi zaburzeniami/problemami, które nie są rozpracowane. I na dobrą sprawę taka osoba nie ma pojęcia jak pomóc, mimo, że może nawet by chciała. Albo nie jest w stanie poruszyć trudnych problemów, albo porusza je przez pryzmat swojego zaburzenia, co może być nawet jeszcze bardziej szkodliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.02.2019 o 12:52, wTymTygodniu napisał:

Nie wiem, czemu. Przecież w dzisiejszych czasach nie ma już barier komunikacyjnych, które kiedyś powodowały nasze zacofanie w różnych dziedzinach.

Zależy jak na to spojrzeć. Bariery nadal są - przykładowo językowe. Na studiach język, to niestety porażka. A nie wszyscy chcą się go nauczyć we własnym zakresie. Przeglądając artykuły z dziecin takich jak psychologia, psychiatria i seksuologia natrafiłam na jedną prawidłowość. Od 2018 roku artykuły są publikowane w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski. Jeśli ktoś chce fachowej wiedzy, chce się rozwijać, to musi opanować do perfekcji język angielski i fachowe słownictwo. To też jest przeszkoda. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.02.2019 o 15:25, Heledore napisał:

I wtedy otrzymujemy osobę, która rozpoczyna własną działalność, z własnymi zaburzeniami/problemami, które nie są rozpracowane.

Na studiach psychologii nie przechodzi się niestety terapii własnej. Po prostu zdobywa się wiedzę, ale wiedza nie jest rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Lilith napisał:

Od 2018 roku artykuły są publikowane w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski. Jeśli ktoś chce fachowej wiedzy, chce się rozwijać, to musi opanować do perfekcji język angielski i fachowe słownictwo. To też jest przeszkoda. 

Stosunkowo późno w porównaniu do innych dziedzin. Chociażby w chemii wszystkie znaczące artykuły trafiają do anglojęzycznych czasopism już jakieś 30 lat, jak nie więcej.

Godzinę temu, Lilith napisał:

Na studiach psychologii nie przechodzi się niestety terapii własnej. Po prostu zdobywa się wiedzę, ale wiedza nie jest rozwiązaniem.

Ano właśnie. I tu jest pies pogrzebany. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej udawać się do psychoterapeutów, którzy własną terapię muszą przejść. Bo wiedzę z literatury może zdobyć każdy, nawet nie musi tak naprawdę kończyć kierunkowych studiów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.02.2019 o 12:03, Heledore napisał:

Ano właśnie. I tu jest pies pogrzebany. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej udawać się do psychoterapeutów, którzy własną terapię muszą przejść. Bo wiedzę z literatury może zdobyć każdy, nawet nie musi tak naprawdę kończyć kierunkowych studiów.

Nie musi, ale powinien. Przynajmniej jak dla mnie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lilith właśnie o to mi chodzi. Wydaje mi się, że w takich zawodach jednak praktyka i doświadczenie są o wiele bardziej cenne niż suche fakty z opasłej księgi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Heledore napisał:

@Lilith właśnie o to mi chodzi. Wydaje mi się, że w takich zawodach jednak praktyka i doświadczenie są o wiele bardziej cenne niż suche fakty z opasłej księgi.

Owszem. Niemniej jednak wiedzę teoretyczną też powinien posiadać. Jak inaczej ma pracować z pacjentem nad zaburzeniem, o którym nie wie zbyt wiele?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Lilith powinien, ale nie powinien jej przedkładać ponad doświadczenie. Bo co z tego, że będzie sypał sztywnymi regułkami jak z rękawa, skoro nie będzie w stanie zdobyć zaufania pacjenta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 1.03.2019 o 15:11, Heledore napisał:

@Lilith powinien, ale nie powinien jej przedkładać ponad doświadczenie. Bo co z tego, że będzie sypał sztywnymi regułkami jak z rękawa, skoro nie będzie w stanie zdobyć zaufania pacjenta?

Fakt. Wiedza powinna stanowić podwaliny, ale na tym powinno się dalej coś budować. Ci, którzy posiadają jedynie wiedzę teoretyczną zapominają, że mają do czynienia z drugim człowiekiem, a nie z przypadkiem pasującym do książkowej regułki. Człowiek jest dużo bardziej złożony i nie da się go od początku do końca wsadzić w ramki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3.03.2019 o 12:52, Lilith napisał:

Wiedza powinna stanowić podwaliny, ale na tym powinno się dalej coś budować.

Dokładnie! I tę sentencję złotymi zgłoskami każdy terapeuta powinien sobie wypisać w widocznym miejscu gabinetu, żeby mu o sobie przypominała.

W dniu 3.03.2019 o 12:52, Lilith napisał:

mają do czynienia z drugim człowiekiem, a nie z przypadkiem pasującym do książkowej regułki.

Ano właśnie. Ale to chyba można już uogólnić nie tylko do psychologii, ale do psychiatrii w całości. Tym bardziej, że nie mamy jeszcze możliwości konkretnego sprawdzenia który przekaźnik w mózgu zrobił nam burdel i czym to naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.03.2019 o 19:32, Heledore napisał:

Ale to chyba można już uogólnić nie tylko do psychologii, ale do psychiatrii w całości.

To można tak naprawdę uogólnić do wszystkich dziedzin, które są związane z drugim człowiekiem, a zwłaszcza ze zdrowiem i życiem. Przynajmniej tak uważam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi