Skocz do zawartości
Nerwica.com

Boję się sama zostać w domu


naancyy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy obawa przed zostaniem samemu w domu ma u nas to samo podłoże, ale ja się bałem, że dostanę jakiegoś ataku, albo innego wylewu i nie będzie komu mi pomóc. Czułem się lepiej kiedy ktoś był w domu. I lęki dotyczyły tylko nocy. W dzień było ok. Pomogły leki. Rozumiem, że pisząc że bierzesz wiele leków masz na myśli leki od psychiatry? Więcej informacji musisz napisać, żeby ktoś pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, boję się, że dostanę ataku paniki tak silnego, że nie dam rady sobie z nim poradzić.. jestem pod stałą opieką i psychiatry od wielu lat i terapeuty od 2 miesięcy. Ale ostatnio nerwica się naostrza, rodziną teraz w sobotę jedzie na imprezę rodzinną na drugi koniec miasta, a ja już umieram z nerwów:-( nie jestem w stanie pojechać z nimi, gdyż mam ataki paniki, jak jestem z dala od domu, od 5 lat poruszam się w ograniczonym zakresie:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Tylko, że ja mam dwójkę małych dzieci pod opieką. Mąż pracuje na 3 zmiany, w tym i na noce. Boję się, że mi się coś stanie i dzieci zostaną bez opieki...To straszne, bo jak zostaje sama to od razu ogarnia mnie lek, nie mogę się na niczym skupić, chodzę po ścianach.

Czy leki pomagają w takich stanach? Zniknie ten lęk, który jest moja zmorą? 😔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czuję się jedną nogą w dzieciństwie, a drugą w dorosłości, mój mózg emocjonalny traktuje mnie jako małą dziewczynkę, która nie poradzi sobie bez mamusi, natomiast mózg racjonalny krytykuje te myśli, niestety wygrywa mózg emocjonalny, efekt ciągły płacz i niepokój..i rodzina straszy mnie szpitalem..

Mnie leki nie pomagają na te natrętne myśli, że coś mi się stanie..że grozi mi coś. Afobam najlepiej pomaga, ale biorę małą dawkę, więc się nadal trzęsę i do tego odruchy wymiotne dochodzą..

Tak, boję się, że dostanę ataku paniki tak silnego, że nie dam rady sobie z nim poradzić.. jestem pod stałą opieką i psychiatry od wielu lat i terapeuty od 2 miesięcy. Ale ostatnio nerwica się naostrza, rodziną teraz w sobotę jedzie na imprezę rodzinną na drugi koniec miasta, a ja już umieram z nerwów:-( nie jestem w stanie pojechać z nimi, gdyż mam ataki paniki, jak jestem z dala od domu, od 5 lat poruszam się w ograniczonym zakresie:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś leki SSRI oprócz tego Afobamu masz? Może trzeba je zmienić. Jeśli takie lęki utrzymują się mimo zażywania lekarstwa, to trzeba to skonsultować z psychiatrą i coś zadziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to pewien rodzaj fobii. Może mieć ona różne podłoże. Osoba borykająca się z tym problemem mogła nauczyć się strachu w danej sytuacji, która kojarzy jej się z niebezpieczeństwem np. dzieci straszone pająkami, w dorosłym życiu również mogą odczuwać przed nimi lęk. Zródłem problemu może być także nieświadomość, lub projekcja. Lęk wywołują własne niechciane myśli i złe emocje. Może być ona także efektem ewolucjii.

W tej sytuacji prawdopodobnie mamy do czynienia z fobią swoistą. Oznacza to, że lęk wynika z konkretnej sytuacji. 

Wszelkie rodzaje fobii można leczyć przy pomocy psychoterapii behawioralnej, a czasem wraz z nią używa się leki przeciwdepresyjne. Pomóc mogą także techniki relaksacyjne, czy terapia psychodynamiczna, desensytyzacja, oraz psychoedukacja. 

Technika behawioralna polega na stopniowym oswajaniu osoby z daną sytuacją, która zbudza lęk. A co ważne daje ona lepsze wyniki, niż samo przyjmowanie leków.

Edytowane przez Martynika90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×