Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Kobieta w domu i w pracy = mężczyzna w domu i w pracy. Równe prawa i obowiązki?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to postrzegacie? Czy kobieta w domu pełni taką samą rolę i ma takie same prawa, co mężczyzna? A jak jest na rynku pracy? Kobieta jest traktowana jak mężczyzna i ma takie same prawa i obowiązki? Jakie widzicie różnice? A może nie ma różnic?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Duża Mi

Na przykładzie swojego zawodu mogę powiedzieć, że nie widzę namacalnych różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn, przynajmniej w swoim środowisku. Weterynaria jest coraz bardziej sfeminizowana i kobiety świetnie radzą sobie także w tych dziedzinach, które wymagają np. użycia dużej siły fizycznej. Podejście samego środowiska zawodowego zmieniło się tu diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu czy 20 lat. Nieco gorzej jest z resztą społeczeństwa, szczególnie gdy jest się lekarzem terenowym i jeździ od wsi do wsi po gospodarstwach - starzy gospodarze często podśmiewają się z młodych lekarek, nie zliczę ile razy usłyszałam "to nie jest zawód dla takiej pięknej kobiety, jeszcze się pani pobrudzi!" ;) trzeba to traktować z przymrużeniem oka i nie dać sobie wejść na głowę, z relacji koleżanek z terenu wiem, że jakieś skrajne sytuacje mają miejsce raczej sporadycznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Duża Mi
4 godziny temu, Heledore napisał:

Z jednej strony to rozumiem, ale z drugiej- to po co wybierała taki zawód? Przecież była świadoma tego, co się z nim wiąże.

Widocznie jednak nie do końca. Zresztą póki człowiek nie jest za nikogo odpowiedzialny, myśli sobie często "co mi tam, nic mi przecież nie będzie". Z czasem jednak priorytety się zmieniają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.01.2019 o 15:14, Heledore napisał:

Jako chemik-inżynier mogę powiedzieć, że o ile stricte w jednostkach naukowych czy dydaktycznych tych różnic nie ma, to w przemyśle wygląda to już trochę inaczej.

Trochę to dziwi, mieszkałem kiedyś w akademiku gdzie mieszkali głównie studenci chemii, a w zasadzie studentki bo przynajmniej na uniwerku chemia to wybitnie sfeminizowany kierunek gdzie na 100 kobiet przypadało 3 facetów a było tu prawie 20 lat temu. Także wydawało mi się zawsze że chemia czy laboratoryjna czy nauczanie w szkole to domena kobiet. Ogólnie to kobiety dominują na większości kierunków studiów może poza politechniką ale pewnie nie wszystkimi kierunkami i trochę dziwi mnie to że kobiety piszą że są dyskryminowane na uczelniach gdzie stanowią większość studentek i kadry. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 24.01.2019 o 13:46, Duża Mi napisał:

Na przykładzie swojego zawodu mogę powiedzieć, że nie widzę namacalnych różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn, przynajmniej w swoim środowisku. Weterynaria jest coraz bardziej sfeminizowana i kobiety świetnie radzą sobie także w tych dziedzinach, które wymagają np. użycia dużej siły fizycznej. Podejście samego środowiska zawodowego zmieniło się tu diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu czy 20 lat. Nieco gorzej jest z resztą społeczeństwa, szczególnie gdy jest się lekarzem terenowym i jeździ od wsi do wsi po gospodarstwach - starzy gospodarze często podśmiewają się z młodych lekarek, nie zliczę ile razy usłyszałam "to nie jest zawód dla takiej pięknej kobiety, jeszcze się pani pobrudzi!" ;) trzeba to traktować z przymrużeniem oka i nie dać sobie wejść na głowę, z relacji koleżanek z terenu wiem, że jakieś skrajne sytuacje mają miejsce raczej sporadycznie.

Mi się zdaje że w społeczeństwie jest taka opinia że panie są weterynarzami od piesków i kotków, a panowie jeżdżą po gospodarstwach i rzeźniach, choć chyba większość weterynarzy łączy to z tym przynajmniej w mniejszych miejscowościach.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi