Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

System wartości społeczeństwa polskiego okiem osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest Waszym zdaniem ważne dla społeczeństwa polskiego? Co zaobserwowaliście? Czym się kierują na co dzień? W jakim kierunku to zmierza? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bogactwo, seks, kariera, sława, władza, nieracjonalna wiara

I mam ogólnie wrażenie, że to uniwersalne wartości współczesnej populacji na świecie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteśmy sobkami. Nie lubimy sobie pomagać, a wręcz przeciwnie: wygryzamy się i jesteśmy dla siebie złośliwi. Jesteśmy materialistami, łakniemy łatwych podniet i rzeczy materialnych, zapominając o drugim człowieku. Mamy niską kulturę osobistą, na co dzień dominuje chamstwo i zachowania prymitywne. Zadomowił się u nas bardzo hedonistyczny styl życia i pogoń za tzw. sukcesem. Wstydzimy się naszej przeszłości, nie potrafimy się z siebie śmiać, łatwo irytuje nas krytyka. Mamy podwójną moralność: chcemy, aby nas widziano jako naród gościnny i pomocny, a pod spodem jesteśmy obojętni na cudzą krzywdę i nie pomagamy sobie.

Wydaje mi się, że Polska będzie takim trochę prowincjonalnym krajem jeśli idzie o naszą mentalność, chyba, że kolejne pokolenia postarają się odbudować to, co zabiły w nas wojny i zabory czyli wskrzesić prawdziwą inteligencję i elity intelektualne i pozbyć się przywar, które czynią z nas naród bardzo słaby wewnętrznie, goniący za powierzchownymi korzyściami.

I uważam, że powinnaś zmienić tytuł wątku, bo to nie jest tak, że tylko osoby z zaburzeniami tak postrzegają Polskę: bardzo dużo osób mówi już otwarcie o tym, że w Polsce żyje się źle.

Edytowane przez Zed

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żyją polityką, pracą, sportem, najeba*niem się w piątek i sobotę, w niedzielę do kościoła, trójka dzieci, 1500 miesięcznie dodatkowo na rodzinę. Ja do tego cyrku nie pasuję.

@mark123 dobry post.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Liber8 napisał:

Żyją polityką, pracą, sportem, najeba*niem się w piątek i sobotę, w niedzielę do kościoła, trójka dzieci, 1500 miesięcznie dodatkowo na rodzinę. Ja do tego cyrku nie pasuję.

@mark123 dobry post.

Jesteśmy ,,wykastrowanym" narodem z wartości wyższych. Lata komuny, zabijania lub zmuszania do ucieczki osób prezentujących tzw. elity intelektualne, odpowiedzialne za wysoki poziom kultury i nauki spowodowały, że Polska jest społeczeństwem ubogim w wartości wyższe. A nowe pokolenia ,,lecą" z wiatrem, czyli łapią to, co prezentują media (czyli to, co napisałeś powyżej). W UK też różowo nie jest, ale jakoś kultura osobista jest tu na wyższym poziomie a i inne rzeczy też są bardziej eksponowane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polacy są bardzo agresywni i opryskliwi. Kiedyś nie chciałam wierzyć w stereotypy, ale wraz z niezliczonymi doświadczeniami na tym polu przekonałam się, że to akurat prawda. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Lilith napisał:

Co jest Waszym zdaniem ważne dla społeczeństwa polskiego? Co zaobserwowaliście? Czym się kierują na co dzień? W jakim kierunku to zmierza? 

Trzeba zasuwać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, nvm napisał:

Trzeba zasuwać.

Prawda. w Polsce przeciętnie pracuje się o kilka godzin więcej, niż na Zachodzie a warunki pracy oraz traktowanie pracownika są dużo gorsze. Tu w UK nikomu nie przyszłoby do głowy, aby np. zatrudniać kogoś po godzinach za tę samą stawkę bo od razu miałaby a głowie związki zawodowe i inspekcje pracy, która dowaliłaby ogromną karę. Inna mentalność tutaj jest. Oni wytworzyli socjal-demokrację, a w PL mamy hiper-kapitalizm rodem z lat 30tych XX w. w Ameryce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, wiejskifilozof napisał:

Kto normalny,chcę powrotu do komuny 

Czyli do socjalnej polityki ochrony  pracownika. Zgoda, też jestem za tym. Ale to nie wróci, tym bardziej, że Polska jest teraz zbyt sprywatyzowana, aby choć częściowo chciano powrócić do tego systemu. PiS coś tam próbuje robić w tym kierunku, ale raz, że idzie mu to nieudolnie (poronione pomysły rozdawania komu popadnie, brak selektywnej polityki socjalnej), dwa, że Polska jest tak ogromnie zadłużona i ma tak ogromny deficyt budżetowy, że u nas polityka socjalna spowodowałaby jeszcze szybszy wzrost inflacji i krach ekonomiczny (który i tak będzie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Założenie rodziny i posiadanie dzieci jest najważniejszą wartością dla Polaków. Obsesję na tym punkcie obserwuję oraz dyskryminację osób bezdzietnych zwłaszcza kobiet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też nie mam,dzieci.I nikogo,nie prześladuję 🤗

dla mnie,to chore.Ta tęskota za PRL.Ale,ludzie mają różne zaburzenia.Skoro,tak wszyscy chcą komuny.Może,są bardzo biedni.

To czemu,nie głosują na Ikonowicza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, wiejskifilozof napisał:

Ja też nie mam,dzieci.I nikogo,nie prześladuję 🤗

dla mnie,to chore.Ta tęskota za PRL.Ale,ludzie mają różne zaburzenia.Skoro,tak wszyscy chcą komuny.Może,są bardzo biedni.

To czemu,nie głosują na Ikonowicza.

To nie jest chore w PL bo w PL bardzo dużą liczba osób  nie ma pełnych świadczeń socjalnych. Pokolenie ludzi, których wiek produkcyjny rozpoczął się gdzieś w granicach roku 2000 ma dziś ogromne trudności w udowodnieniu np. składek emerytalnych, bo trafili na najgorszy okres w historii gospodarki w PL, gdzie najczęściej pracowało się na czarno i nie odkładało absolutnie nic,. Teraz te osoby nie mają szans na emeryturę w takiej wysokości, jak ludzie, którzy pracują za tyle samo lub mniej i o wiele krócej, bo oni weszli na rynek pracy już po tym najgorszym okresie i najczęściej mają od razu umowy o pracę, nawet tymczasowe ale jednak.

W PL wbrew pozorom ludzie nie są bogaci. Mierzenie zasobności pod względem stanu posiadania nie jest wymierne, (np. znam ludzi w PL, którzy mają po 2 lub 3 domy, ale co z tego, skoro zarabiają niewiele i może się okazać, że będą kiedyś musieli sprzedać te nieruchomości, aby mieć z czego żyć na starość). To samo ze statystykami i tzw. średnią krajową brutto. To, że pisze się, że przeciętna płaca dziś to ok. 2500 PLN/m to jest tylko sucha statystyka. w Praktyce ludzie robią za o wiele mniej (szczególnie w mniejszych miejscowościach), i nijak ma się to do oficjalnych statystyk i prognoz ekonomicznych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam rentę,po za tym.Argument,podaj mi.Przykład państwa,gdzie istnieje nadal stricte komuna.

A chyba,że chodzi Ci.O to,równo klepać biedę.Chyba,że zazdrościsz mercedesów czy wyjazdów na Kajmany.

Komunizm,chyba tego Ci nie da.Tak mi się wydaję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Zed napisał:

Pokolenie ludzi, których wiek produkcyjny rozpoczął się gdzieś w granicach roku 2000 ma dziś ogromne trudności w udowodnieniu np. składek emerytalnych, bo trafili na najgorszy okres w historii gospodarki w PL, gdzie najczęściej pracowało się na czarno i nie odkładało absolutnie nic,.

Ja mam 39 lat, legalnej pracy na umowę o prace to 4 lata niecałe . Prognozowana emerytura to coś koło 200 zł a i tak sądzę że zawyżona.  No ale do tej emerytury na pewno nie dożyję, nie wiem czy nawet do 40 tki pociągnę, także się tym nie przejmuje. 

2 godziny temu, Zed napisał:

To samo ze statystykami i tzw. średnią krajową brutto. To, że pisze się, że przeciętna płaca dziś to ok. 2500 PLN/m to jest tylko sucha statystyka.

Skąd Ty bierzesz te statystyki, za grudzień  przeciętna  pensja w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób to ponad 5 tysięcy brutto. Oczywiście te średnie są zawyżone przez tych co zarabiają krocie, mediana bardziej pokazuje prawdę, a jeszcze do niedawna( 2016 dziś pewnie trochę więcej)wynosiła ona właśnie 2,5 tyś ale netto. Z drugiej strony gro osób np ja ma druga pensję pod stołem a tego nigdzie nie ujmują. Generalnie teraz mało który facet nawet na wsi chcę pracować za mniej niż 3000, oczywiście nie pracuje ustawowej ilości godzin tylko dużo więcej.  Skoro posługujesz się statystykami to chociaż podawaj prawidłowe, aktualne  nie sprzed 5 czy 10 lat. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam rentę,po za tym.Argument,podaj mi.Przykład państwa,gdzie istnieje nadal stricte komuna.

A chyba,że chodzi Ci.O to,równo klepać biedę.Chyba,że zazdrościsz mercedesów czy wyjazdów na Kajmany.

Komunizm,chyba tego Ci nie da.Tak mi się wydaję.

Stricte komuna nie istnieje nigdzie, natomiast większość państw Europy Zachodnie to państwa ciągle na wskroś socjal-demokratyczne.

Czego właściwie szukasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, carlosbueno napisał:

Skąd Ty bierzesz te statystyki, za grudzień  przeciętna  pensja w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób to ponad 5 tysięcy brutto. Oczywiście te średnie są zawyżone przez tych co zarabiają krocie, mediana bardziej pokazuje prawdę, a jeszcze do niedawna( 2016 dziś pewnie trochę więcej)wynosiła ona właśnie 2,5 tyś ale netto. Z drugiej strony gro osób np ja ma druga pensję pod stołem a tego nigdzie nie ujmują. Generalnie teraz mało który facet nawet na wsi chcę pracować za mniej niż 3000, oczywiście nie pracuje ustawowej ilości godzin tylko dużo więcej.  Skoro posługujesz się statystykami to chociaż podawaj prawidłowe, aktualne  nie sprzed 5 czy 10 lat. 

Właśnie próbuję obalić ten mit statystyk :).

Nie wiem, gdzie Ty widzisz te premie pod stołem :P. W budżetówkach, na wysoko postawionych stanowiskach zapewne tak może się zdarzać ale bardziej szukałbym tam, gdzie są przetargi, handel, wszędzie tam, gdzie robi się prawdziwy pieniądz. Wiem, bo pracowałem przez jakiś czas w takiej branży i widziałem, jak to się załatwia...

Edytowane przez Zed

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Zed napisał:

Właśnie próbuję obalić ten mit statystyk :).

Nie wiem, gdzie Ty widzisz te premie pod stołem :P. W budżetówkach, na wysoko postawionych stanowiskach zapewne tak może się zdarzać ale bardziej szukałbym tam, gdzie są przetargi, handel, wszędzie tam, gdzie robi się prawdziwy pieniądz. Wiem, bo pracowałem przez jakiś czas w takiej branży i widziałem, jak to się załatwia...

Próbujesz obalić mit statystyk za pomocą statystyk z 2005 roku bo wtedy średnia krajowa brutto wynosiła 2500 zł. 

I nie mówię o premiach pod stołem a o części wypłat pod stołem aby nie płacić podatków. Przecież to powszechna praktyka, aż dziw że o nie nie słyszałeś prawie każdy kierowca, budowlaniec tak zarabia oficjalnie minimum a do tego pod stołem czasem jeszcze 5 tysięcy. W fabrykach często podobnie, większość osób które znam tak dostaje płacone, w skali kraju to są może nawet dziesiątki miliardów które nie trafiają do budżetu, no ale to też wina państwa i wysokich kosztów pracy.  A później widzisz ludzi którzy zarabiają oficjalnie minimum mają nowe auta i budują domy, a do tego jeszcze dostają pomoc od państwa bo mało zarabiają.😜  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, carlosbueno napisał:

Próbujesz obalić mit statystyk za pomocą statystyk z 2005 roku bo wtedy średnia krajowa brutto wynosiła 2500 zł. 

I nie mówię o premiach pod stołem a o części wypłat pod stołem aby nie płacić podatków. Przecież to powszechna praktyka, aż dziw że o nie nie słyszałeś prawie każdy kierowca, budowlaniec tak zarabia oficjalnie minimum a do tego pod stołem czasem jeszcze 5 tysięcy. W fabrykach często podobnie, większość osób które znam tak dostaje płacone, w skali kraju to są może nawet dziesiątki miliardów które nie trafiają do budżetu, no ale to też wina państwa i wysokich kosztów pracy.  A później widzisz ludzi którzy zarabiają oficjalnie minimum mają nowe auta i budują domy, a do tego jeszcze dostają pomoc od państwa bo mało zarabiają.😜  

Póki co jednak Twoje statystyki mają się tak do polskie rzeczywistości jak... ;). Ale nieważne, statystyki to tylko suche dane, nic więcej.

No jasne, że to jest w PL powszechne bo wielu pracodawców nie stać na opłacanie np. ZUSu i wtedy umawiają się z pracownikiem na wypłaty poza oficjalnym obiegiem albo dają umowę na pół etatu lub umowę o dzieło itp. Sam tak robiłem ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czego szukam ? Normalnych polityków.Którzy,nie będą obiecywać .Ludziom złotych gór.

Mam dla Ciebie złe wieści. Dopóki będziesz liczyć na innych, że zrobią coś dla Ciebie, niewiele się zmieni w Twoim życiu.

Taka prawda....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Zed napisał:

Póki co jednak Twoje statystyki mają się tak do polskie rzeczywistości jak... ;). Ale nieważne, statystyki to tylko suche dane, nic więcej.

Wiem że statystyki zwłaszcza odnośnie średnich pensji  zakłamują, bo np biorą pod uwagę tylko około połowy zatrudnionych  pomijając tych zatrudnionych w małych  firmach, samo zatrudnionych, na umowę zlecenie itd.  Dlatego są mało wiarygodne, ale mi chodziło o to że Ty podałeś że wg statystyk przeciętny Polak zarabia 2,5 tysiąca, a takich statystyk nie ma, nawet netto jest to sporo więcej obecnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, carlosbueno napisał:

Wiem że statystyki zwłaszcza odnośnie średnich pensji  zakłamują, bo np biorą pod uwagę tylko około połowy zatrudnionych  pomijając tych zatrudnionych w małych  firmach, samo zatrudnionych, na umowę zlecenie itd.  Dlatego są mało wiarygodne, ale mi chodziło o to że Ty podałeś że wg statystyk przeciętny Polak zarabia 2,5 tysiąca, a takich statystyk nie ma, nawet netto jest to sporo więcej obecnie. 

To chyba tylko w budowlance albo sektorze IT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polacy są niestety bardzo agresywni w stosunku do siebie. Sami budujemy sobie wizję naszego kraju jako miejsca gdzie jest ubóstwo, brak perspektyw, gdzie jest ciężko zrobić cokolwiek. Co nie jest prawdą bo mniej więcej jest podobnie jak w wielu innych krajach. 

Ponadto jesteśmy krajem bardzo podzielonym przez religię i politykę. Moim zdaniem podejście do religii jakie mamy w naszym kraju powoduje okropną nienawiść i nietolerancję. 

Jesteśmy też krajem który mimo niższych zarobków jest zmuszony aby porównywać się poziomem życia z krajami gdzie te zarobki są znacznie wyższe. Nie mówie że u nas jest ubustwo, ale ta fałszywa percepcja i porównanie powoduje ogromny upadek naszego poczucia wartości. 

Długo by wymieniać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, amygdala napisał:

Jesteśmy też krajem który mimo niższych zarobków jest zmuszony aby porównywać się poziomem życia z krajami gdzie te zarobki są znacznie wyższe. Nie mówie że u nas jest ubustwo, ale ta fałszywa percepcja i porównanie powoduje ogromny upadek naszego poczucia wartości. 

Powinniśmy się porównywać z krajami byłego bloku komunistycznego, bo startowaliśmy z podobnego pułapu, wobec Niemców czy Brytyjczyków będziemy do tyłu zawsze a przynajmniej bardzo długo.   I tak porównując się z Ukrainą która była na podobnym poziomie prawie 30 lat temu ,dziś wypadamy rewelacyjnie, ale do takiej Słowenii brakuje na bardzo dużo, ale to była najbogatsza republika Jugosławii i już wtedy była do przodu względem nas. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi