Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Lilith

Dokąd zmierza współczesna psychoanaliza?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lilith

Czytam ostatnio bardzo dużo negatywnych opinii na temat psychoanalizy i stąd nasunęło mi się pytanie - dokąd zmierza współczesna psychoanaliza? Jak Wam się wydaje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myslę, że dobrze by było określić co to jest "współczesna psychoanaliza"? Psychoanaliza kozetkowa prywatnie, psychoanaliza w NFZ, psychoanaliza jungowska, lacanowska, terapia psychodynamiczna? Teoria analityczna czy praktyka w postaci terapii (leczniczych) czy sesji rozwojowych? Psychoanaliza w zakresie literatury, filmów, polityki? Bo każdy z tych  przejawów zapewne zmierza gdzieś indziej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Lilith

Pytam o każdy z tych przejawów. Kto jaki sobie wybierze do opisania - to już Jego wola.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro tak, to ja mam nadzieję, że psychoanaliza- rozumiana jako pogłębiona analiza człowieka jako podmiotu nieświadomego, poza rzekomym rozumem i rzekomą wolą- będzie trzymała się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kto tak jak Jung lub Maeder zada sobie trud, by zwrócić uwagę na melodie, które nuci się nie zważając na nie, ten odnajdzie regularny związek między tekstem tych melodii a tematem, który zaprząta daną osobę. 

Zygmunt Freud "Psychopatologia dnia codziennego". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z chęcią poanalizowałbym swoją psychikę z psychologiem. Jednak większość psychologów aż tak bardzo nie potrafiło się wgryźć w temat i pływało po powierzchni. Może jednak nie jesteśmy tacy skomplikowani, że w nieświadomości tkwi jakieś wielkie bogactwo, niczym w tej górze lodowej.

Ciągle śnią mi się pociągi, czy jest jakiś psycholog który mi powie czemu? Sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A dokąd ma zmierzac?

Do poznania samego siebie. 

naftan_limes, mnie by bardziej zastanawiało, skad u Ciebie poczucie, ze zmieniając nick stajesz sie od razu inną osobą czy wcieleniem ;)

Edytowane przez Luna*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi