Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Egzorcyzmy - fakty, mity. Prawda czy bzdura?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio trafiłam na artykuł < nie pamiętam już dokładnie na jakiej stronie >, że Polska przoduje w ilości egzorcystów. Mnie ciekawi jednak fakt, jak się odnosicie do tematu egzorcyzmów? Czy opętanie istnieje czy jest mylone z zaburzeniem psychicznym? Jakie są fakty? Jakie mity? A przede wszystkim, co Wy o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W opętania dokładnie takie, jak na filmach, generalnie nie wierzę, ale ogólnie dopuszczam możliwość oddziaływania bytów nadprzyrodzonych na ludzką psychikę, tym bardziej, że sam od 7-go roku życia mam w psychice stany, które mam powody, by podejrzewać, że wykraczają one poza psychologię i psychiatrię i jestem od 7-go roku życia częściowo opętany przez demona.

Ale w egzorcyzmy nie wierzę, bo nie wiążę bytów nadprzyrodzonych z żadną religią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście jestem do tego tematu sceptycznie nastawiona. Owszem, interesuje mnie to, ciekawi, ale nie wierzę, że istnieją byty nadprzyrodzone, które są w stanie opętać człowieka. W ogóle nie wierzę w istnienie bytów nadprzyrodzonych. Sama tematyka potrafi wciągnąć i nie nudzi. A to już coś. Nie wyśmiewam tych, którzy w to wierzą, bo mają do tego pełne prawo, ale skłaniam się bardziej w drugą stronę - że szwankowanie psychiki jest tym, co uznaje się za opętanie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

F44.3 Zaburzenie transowe i opętaniowe.

Więcej na ten temat:

od 2:26

Zasadnicze pytanie jest takie - jak się trafi zaburzony osobnik z F44.3 to lepiej faszerować go lekami, czy odprawiać nad nim magię i wypędzać demona? 

Magia, modlitwy, krzyżyki, woda święcona jeśli pomoże, to jest zdrowsza na wątrobę, niż dawki leków w psychiatryku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi