Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, arecki51 napisał:

podpowiedz, co to NET i DAT ? 🙂

NET to inaczej Transporter noradrenaliny, białko przenoszące noradrenalinę ze szczeliny synaptycznej z powrotem do neuronu nadawcy tego neuroprzekaźnika. DAT to Transporter dopaminy i jest to białko które działa na tej samej zasadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ktoś podzieli się doświadczeniem z sertraliną, m.in jak  długo trwają uboki po rozpoczęciu kuracji sertraliną i czy są uciążliwe? Jak szybko  czuje się poprawę?  Jak przechodzi się z branego wcześniej innego SSRI na sertralinę, też SSRI. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kerstina napisał:

Witam, może ktoś podzieli się doświadczeniem z sertraliną, m.in jak  długo trwają uboki po rozpoczęciu kuracji sertraliną i czy są uciążliwe? Jak szybko  czuje się poprawę?  Jak przechodzi się z branego wcześniej innego SSRI na sertralinę, też SSRI. Pozdrawiam 

Odpowiem na wszystkie Twoje pytania w dwóch słowach: KWESTIA INDYWIDUALNA.

 

To że ja nie mam uboków na sertralinie i u mnie zaskoczyła po tygodniu, to nie znaczy, że Ty przez miesiąc nie będziesz się meczyć a na działanie czekać 2 miesiące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, acherontia styx napisał:

Odpowiem na wszystkie Twoje pytania w dwóch słowach: KWESTIA INDYWIDUALNA.

 

To że ja nie mam uboków na sertralinie i u mnie zaskoczyła po tygodniu, to nie znaczy, że Ty przez miesiąc nie będziesz się meczyć a na działanie czekać 2 miesiące. 

Dzięki za odpowiedź, ja rozumiem że to kwestia indywidualna ale zawsze dobrze znać doświadczenia innych ludzi. A może masz doświadczenie z przejścia  aktualnie branego SSRI na inny SSRI. Jestem na dawce 20 mg citalopramu od 2,5 miesiąca, od 5 dni 25 mg bo chcę wejść na 30 mg ale ciężko idzie to wchodzenie, nie wiem czy to podwyższenie zadziała. Dawka 20 mg jakoś nie chce się wkręcić. Dawkowanie citalopramu jest w przedziale 10 do 40 mg, przy czym dawka 20 mg jest już niezła. Nie wiem czy przejść na  inny  SSRI, np. sertralinę, może lepiej zadziała. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kerstina, to musisz ustalić z lekarzem. Ja osobiście citalopram brałam tylko miesiąc, bo powodował u mnie jadłowstręt nie do przeskoczenia i lekarz zdecydował na zmianę. Czasami trzeba się przemęczyć i poczekać żeby lek zadziałał, a czasami trzeba zmienić. Loteria tak na prawdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brałem escitalopram przez ponad pół roku (lek oroes), wszystkie lęki zniknęły, mój nastrój znacznie się podwyższył, co najważniejsze moje libido które było zerowe przez stany lękowe i obniżony nastrój również w końcu wróciło do normy.. czułem się jak nowonarodzony. Jednak jakiś czas później na imprezie zapaliłem marihuanę i wszystkie objawy nerwicy wróciły.. dosłownie pół roku leczenia poszło na marne przez jedno zapalenie. Powiedziałem o tym wszystkim doktorowi i przypisał mi tym razem sertralinę (lek setaloft) bo escitalopram na mnie już by nie zadziałał ze względu na tolerancje która wyrobiła się przez te pół roku. Moje pytania:
 

1. Czy po sertralinie mogę spodziewać się tak samo zadowalających efektów jak po esci, podwyższony nastrój, poranne wzwody, wysokie libido i dobry humor? martwi mnie to że bardzo dużo osób pisze że esci pomógł im na libido (w tym mi) a sertralina ponoć je zabija.. a nie ukrywam że jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.  

2. czy nawet jeśli sertralina zabije moje libido (które z resztą teraz mam i tak zerowe..) to czy po kuracji libido znowu będzie wysokie?

3. jesli sertralina nie zadziała ile czasu trzeba czekać żebym mógł znowu wrócić do  escitalopramu który brałem wczesniej żeby podziałał na mnie z zerową tolerancją? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2022 o 22:44, acherontia styx napisał:

Jak na kogoś działa to niech se bierze, u mnie escitalopram robił jedno wielkie NIC. To już dla mnie o wiele lepsza na lęki jest paroksetyna, mimo sedacji którą powoduje, a sama sertralina to lek idealny dla mnie. Zero uboków na niej w moim przypadku, działa już od małych dawek u mnie. A SSRI/SNRI przerobiłam praktycznie wszystkie, poza fluoksetyną.

Ale podobno sertralina jest dobra na depresję, ale nie działa na lęki (GAD) ? Tak podają tabele z amerykańskich badań...

Ja po 5 miesiącach przerwy próbowałem wrócić do parkosetyny, ale męczyłem się przez 5 tygodni na 5 mg (ćwierć tabletki. poza ubokami nie zaskoczyła i spasowałem). Szukam teraz leku, który pozwoli spać i uspokoi ataki lęku oraz poprawi apetyt. Pregabalina 225 mg dziennie działała na lęki przez 4 tygodnie, a potem jej działanie osłabło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arecki51 napisał:

Ale podobno sertralina jest dobra na depresję, ale nie działa na lęki (GAD) ? Tak podają tabele z amerykańskich badań...

Ja po 5 miesiącach przerwy próbowałem wrócić do parkosetyny, ale męczyłem się przez 5 tygodni na 5 mg (ćwierć tabletki. poza ubokami nie zaskoczyła i spasowałem). Szukam teraz leku, który pozwoli spać i uspokoi ataki lęku oraz poprawi apetyt. Pregabalina 225 mg dziennie działała na lęki przez 4 tygodnie, a potem jej działanie osłabło....

Sertralina tak samo jak wszystkie SSRI, działa na GAD.

SSRI na wymienione przez ciebie objawy to dobry pomysł. Paroksetyna jest skuteczna na GAD w dawkach 20mg lub wyższych, więc jeśli 5mg nie działa, to naturalne.

SSRI do wyboru to: escitalopram, sertralina, paroksetyna, fluwoksamina lub fluoksetyna.

Innych SSRI poza citalopramem (gorszym escitalopramem), nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mlodyg napisał:

brałem escitalopram przez ponad pół roku (lek oroes), wszystkie lęki zniknęły, mój nastrój znacznie się podwyższył, co najważniejsze moje libido które było zerowe przez stany lękowe i obniżony nastrój również w końcu wróciło do normy.. czułem się jak nowonarodzony. Jednak jakiś czas później na imprezie zapaliłem marihuanę i wszystkie objawy nerwicy wróciły.. dosłownie pół roku leczenia poszło na marne przez jedno zapalenie. Powiedziałem o tym wszystkim doktorowi i przypisał mi tym razem sertralinę (lek setaloft) bo escitalopram na mnie już by nie zadziałał ze względu na tolerancje która wyrobiła się przez te pół roku. Moje pytania:
 

1. Czy po sertralinie mogę spodziewać się tak samo zadowalających efektów jak po esci, podwyższony nastrój, poranne wzwody, wysokie libido i dobry humor? martwi mnie to że bardzo dużo osób pisze że esci pomógł im na libido (w tym mi) a sertralina ponoć je zabija.. a nie ukrywam że jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.  

2. czy nawet jeśli sertralina zabije moje libido (które z resztą teraz mam i tak zerowe..) to czy po kuracji libido znowu będzie wysokie?

3. jesli sertralina nie zadziała ile czasu trzeba czekać żebym mógł znowu wrócić do  escitalopramu który brałem wczesniej żeby podziałał na mnie z zerową tolerancją? 

1. Kwestia indywidualna (nie ma jednoznacznej odpowiedzi)

2. Kwestia indywidualna, nie ma pewności ale bez leku zwykle jest lepsze.

3. Nie wiadomo kiedy escitalopram ponownie by zadziałał, ale to nic straconego bo jest wiele dobrych SSRI.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, acherontia styx napisał:

Brałeś dawkę, która nie miała jak zadziałać, dlatego jedyne co odczułeś, to uboki. 

....no i źle to wyjaśniłem. Przez 5 tygodniu efekty uboczne nie ustępowały przy 5 mg (ćwierć tabletki). Przy próbach zwiększania dawki do 10 mg (pół tabletki) nasilały się (nudności, biegunka, ból brzucha). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ProstyUser napisał:

Sertralina tak samo jak wszystkie SSRI, działa na GAD.

SSRI na wymienione przez ciebie objawy to dobry pomysł. Paroksetyna jest skuteczna na GAD w dawkach 20mg lub wyższych, więc jeśli 5mg nie działa, to naturalne.

SSRI do wyboru to: escitalopram, sertralina, paroksetyna, fluwoksamina lub fluoksetyna.

Innych SSRI poza citalopramem (gorszym escitalopramem), nie ma.

No nie . Sertralina nie jest dobra na GAD . Jest nijaka szczerze mówiąc najlepiej . Stosuje się ją z depresją z zahamowaniem.  DAT może działav już od dawki 100 mg.. Dla lękowców najmniej korzystna zaraz po fluoksetynie 

 

 

Escitalopram i Paroksetyna są najskuteczniejsze na GAD 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PieTio89 napisał:

No nie . Sertralina nie jest dobra na GAD . Jest nijaka szczerze mówiąc najlepiej . Stosuje się ją z depresją z zahamowaniem.  DAT może działav już od dawki 100 mg.. Dla lękowców najmniej korzystna zaraz po fluoksetynie 

 

 

Escitalopram i Paroksetyna są najskuteczniejsze na GAD 

 

 

Hej hej, sam biorę fluoksetynę na lęki i OCD i mi bardzo pomaga. Czuje się tak samo albo lepiej niż na wenlafaksynie. Na drugs.com jest kilkaset pozytywnych opinii tych leków (zwłaszcza sertraliny) na GAD i wiele artykułów na Scholar 🙂

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, acherontia styx napisał:

@Kerstina, to musisz ustalić z lekarzem. Ja osobiście citalopram brałam tylko miesiąc, bo powodował u mnie jadłowstręt nie do przeskoczenia i lekarz zdecydował na zmianę. Czasami trzeba się przemęczyć i poczekać żeby lek zadziałał, a czasami trzeba zmienić. Loteria tak na prawdę.

A jak szybko i z jakiej dawki przeszłaś z citaloparmu na sertralinę? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kerstina napisał:

A jak szybko i z jakiej dawki przeszłaś z citaloparmu na sertralinę? Pozdrawiam

Już nie pamiętam jaką dawkę citalopramu brałam. U mnie była odstawka od razu i wejście na 25mg sertraliny i na takiej dawce byłam rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

escitalopram czy sertralina? co lepsze? bo byłem na esci przez ponad pół roku i mnie wyleczył ale zajarałem zioło i wrócił niepokój i obniżony nastrój do tego zerowe libido.......... wszystko wróciło. Teraz biore setaloft (sertraline) od 4 tygodni 100 mg już i nie czuje podwyższonego nastroju jak po esci a po nim miałem humorek, śmiałem się i aż euforie miałem! pomóżcie moi drodzy 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zacząłem brać zoloft, więc jeszcze pewnie nie zaczął działać. Jedyne co, to mam jadłowstręt i chce mi się cały czas wymiotować. Wczoraj poczułem zapach hotdoga ze sklepu z płazem i musiałem wysiąść z tramwaju, żeby nie zwymiotować 😕 Jedzenie dosłownie w siebie wmuszam. Nie mam na nie ochoty i w połowie tego, co dotychczas było moją normalną porcją, zmuszam się do jedzenia na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cloud9 napisał:

Dopiero zacząłem brać zoloft, więc jeszcze pewnie nie zaczął działać. Jedyne co, to mam jadłowstręt i chce mi się cały czas wymiotować. Wczoraj poczułem zapach hotdoga ze sklepu z płazem i musiałem wysiąść z tramwaju, żeby nie zwymiotować 😕 Jedzenie dosłownie w siebie wmuszam. Nie mam na nie ochoty i w połowie tego, co dotychczas było moją normalną porcją, zmuszam się do jedzenia na siłę.

Tak może być zwłaszcza na początku i przy odstawianiu leku. Możliwe że wszystko się unormuje po kilku tygodniach.

Ale Zoloft to bezpieczny antydepresant, stosuje się go nawet u dzieci od 6 roku życia.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam nerwicę lękowa, lęk całodzienny oraz czasami ataki paniki. Kilkanascie lat brałam wenlafaksynę i to dobrze działało ale przestało. Potem przeszlam piekło dobierania lekow ( pregabalina, paroksetyna, brintellix, escitalipram, duoloksetyna, lamitrygina) nic nie działało poza okropnymi ubocznymi. Wszystko bralam okolo 2-3 mce. Męka. Znowu weszli na wenlafaksyne ale juz nie zadzialala. Mam szczerze dosyć. Przeszlam przez szpitale bo moj organizm bardzo ciezko znosi zmiany i odstawiania. I to wszystko na przestrzeni 2ch lat, okropnych lat mojego zycia. Obecnie biore sertraline - prawie dwa tygodnie ( w tym tydzien na zakladke z wenlafaksyna,z ktorej schodzilam). Oczywiscie w szpitalu:(. Dodatkowo biore 200 sulpirydu rano i w poludnie po 100. Doraźnie mam tranxene ( podobno najbardziej lekkie benzo) i staram sie nie przekraczac dawki 10 na dobe. Ale generalnie unikam. Od 2ch dni na noc dostaje promolan bo budza mnie nocne lęki. I juz bylo ok. Lęki zmalały. Juz zaczęlam sie cieszyc,ze moze to zadziala. Że ta sertralina ( dawka 100) zaskoczyla i pozbede sie lękow jak kiedys na wenli. Do dzisiaj. Dzisiaj 2 pobudki z lękiem - w nocy benzo. A po sniadaniu atak paniki- pierwszy od 2-3 tygodni. I znowu benzo. Jestem zalamana, mam kryzys. Czy komus sertralina pomogla na bardzo ciezka nerwice lękowa? Nie na depresje. Czy ktos bral po wenlafaksynie i “zaskoczylo”? Nienawidze tej mojej nerwicy, nienawidze lęku, brania benzo i tego sztucznego stanu po benzo. Ja juz chce zyc po tych 2ch latach męki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej… Jestem na sertralinie już prawie pełen 3 miesiąc. ZERO efektów. Wszyscy zachwycają, ja przy sertralinie miałam nawrót depresji i niemal próbę s. Jestem masakrycznie rozchwiana emocjonalnie, nie mogę się wysłowić i ciagle doskwierają mi „prądy” i zawroty. Przyjmuje na nastrój Lamitrin 200 mg na dobę, dlatego nagle huśtawki nastroju totalnie się nie trzymają kupy. 
bralam już tyle SSRI, że nawet nie wiem co miałby mi psychiatra zaproponować. Co tydzień, półtora mam nawrot lęków i boje się wejść do sklepu XD kiedy na paroksetynie było już tak dobrze! a musiałam odstawić przez problemy hormonalne… 

Nie wiem już co robić. W przeciągu roku zmieniłam leki jakieś 3 albo nawet 4 razy. Co może być skuteczne na lęki i obniżony nastrój podobnie działając jak paroksetyna? :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@namelessmayaja podobnie jak ty brałem już wszystkie prawie antydepresanty ale najbardziej pomaga mi wenlafaksyna którą obecnie biorę już trzeci raz oraz duloksetyna. Również zmagam się głównie z lękiem i fobią społeczną i wenlafaksyna pomaga mi co najmniej tak samo dobrze jak paroksetyna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zwiększyłem dawkę, zgodnie z zaleceniami lekarza do pełnej tabletki. To jakaś masakra. Bolały mnie mięśnie, głowa, czułem się rozbity i śpiący. Poszedłem do apteki po coś przeciwbólowego i gdy pani magister usłyszała co przyjmuje to stwierdziła, że nawet antidol jest wykluczony, więc zostaje mi apap. W ogóle mi nie pomógł. Ostatecznie pomógł mi alprox, którym lekarz kazała mi "korygować" działanie zoloftu. Dzisiaj po zolofcie myślałem, że zemdleję w sklepie. Znowu pomógł mi alprox. Mam nadzieję, że za kilka dni już będzie dobrze.

 

Psychicznie za to czuję się świetnie. Nie wiem czy to kwestia zoloftu, bo mam też kilka innych leków, ale póki co jestem zadowolony. Dawno się tak dobrze nie czułem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, namelessmaya napisał:

Hej… Jestem na sertralinie już prawie pełen 3 miesiąc. ZERO efektów. Wszyscy zachwycają, ja przy sertralinie miałam nawrót depresji i niemal próbę s. Jestem masakrycznie rozchwiana emocjonalnie, nie mogę się wysłowić i ciagle doskwierają mi „prądy” i zawroty. Przyjmuje na nastrój Lamitrin 200 mg na dobę, dlatego nagle huśtawki nastroju totalnie się nie trzymają kupy. 
bralam już tyle SSRI, że nawet nie wiem co miałby mi psychiatra zaproponować. Co tydzień, półtora mam nawrot lęków i boje się wejść do sklepu XD kiedy na paroksetynie było już tak dobrze! a musiałam odstawić przez problemy hormonalne… 

Nie wiem już co robić. W przeciągu roku zmieniłam leki jakieś 3 albo nawet 4 razy. Co może być skuteczne na lęki i obniżony nastrój podobnie działając jak paroksetyna? :( 

A co miałaś z hormonami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×