Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

102 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      26
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, MarekWawka01 napisał:

Czy ktoś z was brał może sertralinę w wysokich dawkach 150-200mg? Czy czuć przy takiej dawce jakiś efekt dopaminergiczny w formie przyjemnego pobudzenia, mniej spłyconych uczuć, większa ochota na seks? 

Ja brałam 200mg przez prawie 2 lata i niczego takiego nie zauważyłam 🤷‍♀️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, acherontia styx napisał:

Ja brałam 200mg przez prawie 2 lata i niczego takiego nie zauważyłam 🤷‍♀️

Czyli to jednak lipa z tą sertraliną i jej rzekomym hamowaniem dopaminy... a powiedz mi jeszcze, jak ci się spało na takiej dużej dawce? Czy miałaś nietypowe i wyraziste sny jak to po SSRI-ach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarekWawka01 napisał:

Czyli to jednak lipa z tą sertraliną i jej rzekomym hamowaniem dopaminy... a powiedz mi jeszcze, jak ci się spało na takiej dużej dawce? Czy miałaś nietypowe i wyraziste sny jak to po SSRI-ach?

Ja na żadnym SSRI (w sumie na żadnym leku) nie miałam nietypowych i wyrazistych snów :D co do snu to akurat ja jestem słabym przykładem, bo u mnie problemy ze snem występują od lat (genetycznie zmniejszona potrzeba snu jak się okazało) i żadnych leków w jakikolwiek sposób aktywizujących/pobudzających nie mogę brać dlatego aktualnie wszystkie leki u mnie idą out. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje porady zażywam dawkę sertraliny 150mg bardzo źle się czułem na niej z szedłem na 100mg oraz zażywam spamilan od 3tygodni w dawce 10mg oraz biorę od paru dni trazodone w dawce 40mg od momentu zmniejszenia dawki sertraliny i wprowadzenia trazodone wystąpiły umnie stany podgaraczkowe lub uderzenia gorąca że mam gorące całe ciało  utrzymujące się całą dobę temperatura waha się między 36.4a 36.8 który lek może to powodowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawel87 napisał:

Witam potrzebuje porady zażywam dawkę sertraliny 150mg bardzo źle się czułem na niej z szedłem na 100mg oraz zażywam spamilan od 3tygodni w dawce 10mg oraz biorę od paru dni trazodone w dawce 40mg od momentu zmniejszenia dawki sertraliny i wprowadzenia trazodone wystąpiły umnie stany podgaraczkowe lub uderzenia gorąca że mam gorące całe ciało  utrzymujące się całą dobę temperatura waha się między 36.4a 36.8 który lek może to powodowac

A gdzie masz niby stan podgorączkowy? Bo jeśli mówisz o tym 36,8 to to nawet koło stanu podgorączkowego nie leżało. Niektóre leki mogą powodować na początku takie uboki, ale to już istnieje taka magiczna rzecz jak ulotka, żeby to sprawdzić, bo nikt tu nie zna na pamięć wszystkich działań niepożądanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szymon0791, to że źle zareagowałeś na jeden lek, nie znaczy, że na wszystkie będziesz tak reagował. Ja na citalopram bardzo źle zareagowałam, a sertraline uznaje za jeden z najlepszych dla mnie leków. Początki owszem, były trudne ze względu na objawy niepożądane na początku leczenia, ale jak przetrwałam te pierwsze 2 tygodnie, to później już  była bajka i brałam sertraline w różnych dawkach przez 5 lat.

Z tym że:

37 minut temu, szymon0791 napisał:

Jakiś czas temu wziąłem 25 mg żeby zobaczyć jak reaguje i nic takiego się nie działo, ale dziś też wziąłem i dużo gorzej się czuje

biorąc w kratkę na pewno się lepiej nie poczujesz i nie osiągniesz niczego poza tym, że receptory zgłupieją i będziesz się przez to jeszcze gorzej czuł. To nie są leki, które można brać w kratkę.

Początki na większości SSRI/SNRI są nieciekawe, ale to trzeba przetrwać, innej rady za bardzo nie ma. A jak mam porównać początki na sertralinie a początki na paroksetynie, bo brałam oba leki, to w moim przypadku działanie uboczne sertraliny to był pikuś w porównaniu do tego co było przez pierwsze 3 tyg. na paroksetynie. Nie wspominając o późniejszym schodzeniu z paroksetyny, która jest jednym z cięższych leków do odstawienia. Co nie zmienia faktu, że jest dobrym lekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady brałem 14dni dawkę 150mg sertraliny ale Wze źle się czułem na niej po 3dniach wskoczyłem na 100 czy nie za szybko i pojawiły się umnie skutki uboczne nadciśnienie tętnicze zawroty głowy zmęczenie bóle stawów i mięśni czy to przejdzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pawel87 napisał:

czy to przejdzie 

Powinno po osiągnięciu stanu stacjonarnego leku w organizmie czyli gdzieś po 2-6 tygodniach od rozpoczęcia dawkowania leku... jakby jednak trwało cały czas to niech lekarz zdecyduje czy zmienić lek, bo nie ma co się męczyć. Każdy lek ma skutki uboczne, ale trzeba wybrać taki, który ma ich najmniej i jednocześnie najlepiej pomaga na depresję i lęki

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarekWawka01 napisał:

Z ciekawości spytam a co się działo?

Podkręciła mi lęki do tego stopnia, że ja nie byłam w stanie z domu wyjść za żadne skarby, gdzie ja jestem osobą, która lęki jeśli ma to takie, które w niczym totalnie mi nie przeszkadzają. Ja pierwsze 2 tyg. żyłam na Xanaxie branym dzień w dzień i pomimo gorącego okresu w pracy musiałam iść na zwolnienie, bo no nie było opcji, żebym wyszła do ludzi, a tym bardziej, że ja wtedy pracowałam na bloku operacyjnym z dziećmi czasami ważącymi czasami nawet mniej niż 1kg - jeden mój błąd mógł się skończyć tragedią. Jakieś tam somatyczne bardziej uboki też miałam, ale to to tam pikuś, do przeżycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał:

Podkręciła mi lęki do tego stopnia, że ja nie byłam w stanie z domu wyjść za żadne skarby, gdzie ja jestem osobą, która lęki jeśli ma to takie, które w niczym totalnie mi nie przeszkadzają. Ja pierwsze 2 tyg. żyłam na Xanaxie branym dzień w dzień i pomimo gorącego okresu w pracy musiałam iść na zwolnienie, bo no nie było opcji, żebym wyszła do ludzi, a tym bardziej, że ja wtedy pracowałam na bloku operacyjnym z dziećmi czasami ważącymi czasami nawet mniej niż 1kg - jeden mój błąd mógł się skończyć tragedią. Jakieś tam somatyczne bardziej uboki też miałam, ale to to tam pikuś, do przeżycia. 

To znaczy wszystkie SSRI podobno wywołują duży niepokój na początku brania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MarekWawka01 napisał:

To znaczy wszystkie SSRI podobno wywołują duży niepokój na początku brania 

Ja brałam w ciągu 7 lat praktycznie wszystkie dostępne SSRI poza fluoksetyną - na żadnym nie miałam aż takiej jazdy, żeby musieć iść na zwolnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, szymon0791 napisał:

@acherontia styx a duże mdłości miałaś po sertralinie ? Ja tego się chyba najbardziej boję bo jest to mój główny objaw. Dlatego tak się cackam i nie wiem czy brać. Ale chyba to wczorajsze złe samopoczucie po próbie z 25 mg było jednak nerwicowe, bo dziś też nie za dobrze się czuję a mineło już 24h od wzięcia. No i miałem wczoraj problem z usnięciem, że musiałem wziąć 0,5 klona zeby usnać. Miałas problemy ze snem po sertralinie ? Przed tym lekarz mnie ostrzegał, że ludzie słabo spią po sertrze, a ja nawet bez sertraliny tak sobie śpię :(

Odnośnie snu nie jestem totalnie reprezentatywna, bo ja mam genetycznie zmniejszoną potrzebę snu i czy biorę leki czy nie, to nie śpię, a leki nasenne nie działają. Jak miałam lepszy okres to na każdym SSRI spałam normalnie. Inna sprawa, że ja pracowałam wtedy w szpitalu, czyli też nocami. 

Co do mdłości to nie pamiętam dokładnie, bo ja ją zaczynałam brać w 2012 albo 2013 roku także no już trochę minęło, na citalopramie na pewno miałam mdłości i jadłowstręt, na sertralinie też coś było na początku, ale czy akurat mdłości to nie przypomne sobie. Ale jak sam napisałeś u Ciebie mdłości są objawem nerwicy także nie tak od razu bym mdłości przypasowywała do działania ubocznego leku w Twoim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choruje na nieuleczalna chorobę jelita grubego mam nowotwora mam wielopoziomowy dyskopatia szyjno lędźwiowe niedowład lewej nogi guz tarczycy astmę nadciśnienie arytmię powiem  tak gdy brałem dawkę 150mg źle się czułem na niej nagle zszedłem po 2dniach na 100 to pojawiły się umnie takie skutki  nadciśnienia i uderzenia gorąca utrzymujące się całą dobę zawroty głowy bóle w klatce piersiowej zmęczenie oprócz tego biorę spamilan i trazodone czy czas nie doszło do zespołu serotoninowego biorę oprócz tego beto artigo leki przeciwbólowe  oraz ditropan rozmawiałem dziś z panią doktor powiedziała mi że sertralina dobrze wpływa na serce co mam zrobić z tymi uderzeniami gorąca 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem od tygodnia na dawce 200 mg, zwiększyłem po 2 miesiącach z 150mg. Jest masakra, mega ciężko. Wszystkie objawy chorobowe razy dwa. Nie pamiętam abym po przejściu 100-150mg miał takie jazdy. Zaczekam chyba jeszcze tydzień, nasilenie się nie skończy to schodzę do 150mg. Co myślicie o takiej reakcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam prośbę biorę juz ta sertraline od sierpnia nie miałem ani jednego dnia dobrego pogorszył mi się stan fizyczny jestem bardzo słaby tachykardia nadciśnienie bóle i zawroty głowy mroczki w oczach ból w klatce piersiowej mowilem to lekarce a ona że to nie przez sertraline nie mogę się znia dogadać i muszę zmienić doktora twierdzi że te objawy co mam to nie od leków przeciwdepresyjnych  ten lęk pogorszył mi psychikę nasilenie  lekow i strachu brak aktywizacji będę odstawial co 7dni zmniejszać dawkę dobrze a biorę spamilan 10mg na noc kwetapine 50mg proszę o poradę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, szymon0791 napisał:

Mam głupie pytanie ale od 2 dni biorę sertraline w minimalnej dawce 1/4 tabletki 50 mg. Lekarz tak zalecił żeby było mniej skutków ubocznych. 8 dni 1/4 , 8 dni 1/2 i potem cała.
Ale dziś mnie złapały kurewskie silne mdłości , ciągle chce mi się żygać ale apetyt o dziwo mam, może trochę mniejszy.
Czy to oznacza że nie będę tolerował tego leku jak po tak małej dawce takie skutki uboczne ? 
Jeden z moich głównych objawów nerwicy to mdłości ,więc może to być też na tle nerwowym, ale w ostatnim czasie mdłości miałem rzadziej.

Nie ma szans żeby dawka 12,5 mg spowodowała takie objawy jeśli bierzesz 1/4 tabletki.

Stawiam na nerwicę.

 

16 minut temu, szymon0791 napisał:

Nawet się zastanawiałem czy tego nie olać i nie odstawić albo spróbować z dulokaetyna która też mam.

Duloksetyna to dopiero potrafi dać czadu pod tym względem na początku 😅 i na niej możesz mieć dopiero mdłości i problemy żołądkowe na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×