Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

102 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      26
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, picziklaki napisał:

Siedzę na tym forum już trochę lat i czytam opinie ludzi też i o tym leku więc jedynie teoretyzuje. 🙂

 

Spoko.

Tak czy owak chyba sie zgodzisz, ze jak ktos szuka " pobudzenia czy aktywizacji" to sertralina to nie jest strzal w dziesiatke? 🤪

Ale tez zalezy co kto rozumie przez "pobudzenie" 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, picziklaki napisał:

Jest jedną z lepszych opcji do wyboru oprócz fluoksetyny jak ktoś się uprze na branie leków z grupy ssri natomiast w celu aktywizacji są inne leki do tego przeznaczone. 

 

Jest to jedna z lepszych opcji do skasowania nerwicy i fobii społecznej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Miss Worldwide napisał:

 

Spoko.

Tak czy owak chyba sie zgodzisz, ze jak ktos szuka " pobudzenia czy aktywizacji" to sertralina to nie jest strzal w dziesiatke? 🤪

Ale tez zalezy co kto rozumie przez "pobudzenie" 🤔

 

Pobudzenie polega na tym że rozrywa Cię energie, nie możesz usiedzieć  w miejscu takie lekowe ADHD😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, brałam kiedyś sertraline i przerwałam na okres 1 miesiąca później znowu zaczęłam brać przez pare msc i przerwałam i tak 3/4 razy było wiec czy teraz lek zacznie działać gdy tyle razy był odstawiany czy trzeba inny lub może to nie ma znaczenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kasiaxx napisał:

Witam, brałam kiedyś sertraline i przerwałam na okres 1 miesiąca później znowu zaczęłam brać przez pare msc i przerwałam i tak 3/4 razy było wiec czy teraz lek zacznie działać gdy tyle razy był odstawiany czy trzeba inny lub może to nie ma znaczenia ? 

Pilnuj po prostu dawek i wszystko będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 22:35, Petek napisał:

 

Pobudzenie polega na tym że rozrywa Cię energie, nie możesz usiedzieć  w miejscu takie lekowe ADHD😉

No to chyba nie jest porzadany objaw u nerwicowca. I sertralina tego nie robi. A jak robi to tylko na poczatku jako efekt uboczny.  Ale po co ktos kto chce pobudzenia ma sie upierac przy SSRI?? Skoro to nie najlepszy wybor? Jak ktos chce kopa to niech bierze co innego.

Zycze powodzenia tym co szukaja "pobudzenia i kopa" na sertralinie...

Tylko najpierw niech przemysla czy yo jest rzeczywiscie to czego chca. Bo przy nerwicy nie jest to dobry efekt. Przy depresji bardziej ale glebszej. Na srednia depresje po co komu pobudzenie sztuczne jak wystarczy polepszenie stanu na sertralinie. 

Ja pamietam jak kopie duloksetyna i pristiq. Chyba tez paro niezle kopalo ale u mnie za bardzi mnie trzeslo konczynami. Nie pamietam czy wenla pobudzala ale chyba nie za bardzo. Jak dla mnie sertra jest lepsza bo lagodniej dziala i nie daje tej nakecanej glupawki. No ale ja mialam mocna depresje ale jednak nerwica gra pierwsze skrzypce wiec nie moge sie wypowiadac na temat samej depresji i dzialania lekow.

 

I przestancie z tym "kto przeczytal ze zrozumiemienm a kto nie" i kto jest mocnieszy,  jak jakies bahory w piaskownicy. Ktos cos zle zrozumie to normalnie pytac. Po to tu jestesmy zeby sobie pomagac i opisywac doswiadczenia itp a nie dogryzac jeden drugiemu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Cześć wszystkim!

To mój pierwszy post na forum.

Wczoraj byłam pierwszy raz u psychiatry ponieważ w grudniu pojawiły się u mnie ataki lęku, do tego wybudzenia w nocy, pogorszenie snu, poranne biegunki i ogólne uczucie niepokoju. Doktorka stwierdziła, że przepisze mi Asentrę oraz doraźnie hydroksyzynę na napady lęku w nocy gdyby wystąpiły.

Wieczorem jak wróciłam z wizyty to zaczęłam czytać o skutkach ubocznych i trochę się zaniepokoiłam, przez to moje nocne wybudzenia się wzmogły tej nocy. Budziłam się chyba z 4 razy, ostatnio raz przed 6.00 i już nie zasnęłam. Teraz siedzę i dochodzę do siebie…

Doktorka zaproponowała mi też uczęszczanie na psychoterapię bo w rozmowie zauważyła, że są sprawy nad którymi warto popracować. Między innymi to, że zawsze sama rozwiązuję swoje problemy i nie pozwalam sobie na szukanie pomocy u innych. A ostatnie problemy ze zdrowiem spowodowały, że zaczęłam tracić kontrolę nad swoim życiem i to spowodowały moje ataki lęku. Na psychoterapię mam zamiar się zapisać jak najszybciej. Szukam dobrego psychoterapeuty od lęków w Krakowie.

I tu moje pytanie do wszystkich, który niedawno zaczęli brać ten lek. Po jakim czasie zaczęliście czuć, że Asentra działa? Czy skutki uboczne były bardzo dokuczliwe? Te wszystkie działania niepożądane powodują, ze obawiam się brania tego leku, zwłaszcza, ze zaczyna działać po ok. 2 tygodniach a wcześniej mogą się nasilić objawy lęku. Ale z drugiej strony jeśli ma pomóc to może warto. Czy sama psychoterapia pomoże przy napadach lęku?

Siedzę tak już od godziny i mam mętlik w głowie.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nerwowa_16 napisał:

 Cześć wszystkim!

To mój pierwszy post na forum.

Wczoraj byłam pierwszy raz u psychiatry ponieważ w grudniu pojawiły się u mnie ataki lęku, do tego wybudzenia w nocy, pogorszenie snu, poranne biegunki i ogólne uczucie niepokoju. Doktorka stwierdziła, że przepisze mi Asentrę oraz doraźnie hydroksyzynę na napady lęku w nocy gdyby wystąpiły.

Wieczorem jak wróciłam z wizyty to zaczęłam czytać o skutkach ubocznych i trochę się zaniepokoiłam, przez to moje nocne wybudzenia się wzmogły tej nocy. Budziłam się chyba z 4 razy, ostatnio raz przed 6.00 i już nie zasnęłam. Teraz siedzę i dochodzę do siebie…

Doktorka zaproponowała mi też uczęszczanie na psychoterapię bo w rozmowie zauważyła, że są sprawy nad którymi warto popracować. Między innymi to, że zawsze sama rozwiązuję swoje problemy i nie pozwalam sobie na szukanie pomocy u innych. A ostatnie problemy ze zdrowiem spowodowały, że zaczęłam tracić kontrolę nad swoim życiem i to spowodowały moje ataki lęku. Na psychoterapię mam zamiar się zapisać jak najszybciej. Szukam dobrego psychoterapeuty od lęków w Krakowie.

I tu moje pytanie do wszystkich, który niedawno zaczęli brać ten lek. Po jakim czasie zaczęliście czuć, że Asentra działa? Czy skutki uboczne były bardzo dokuczliwe? Te wszystkie działania niepożądane powodują, ze obawiam się brania tego leku, zwłaszcza, ze zaczyna działać po ok. 2 tygodniach a wcześniej mogą się nasilić objawy lęku. Ale z drugiej strony jeśli ma pomóc to może warto. Czy sama psychoterapia pomoże przy napadach lęku?

Siedzę tak już od godziny i mam mętlik w głowie.

Pozdrawiam!

Zalezy od nasilenia. Jeden moze sobie pozwolic na psychoterapie inny nie moze czekac az tyle az zacznie terapia dawac jakies skutki. 

Zaczynasz od malych dawek i nie bedzie praktycznie czuc skutkow ubocznych.

Sertra dziala super na nerwice i lęki.

Poczytaj pare stron i duzo sie dowiesz. Ciagle odpowiadanie na te same pytania jest troche bez sensu skoro kilka stron wstecz znajdziesz wiekszosc odpowiedzi 😉

A tak apropo, widze, ze lekarze w koncu przestaja przepisywac bezno na pierwszy rzut - brawo

Edytowane przez Miss Worldwide

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Właśnie czytałam sporo w tym wątku i odniosłam wrażenie że większość osób piszę o swoich skutkach ubocznych i mnie to trochę zaniepokoiło. Odnotowałam mało pozytywnych opinii. Dopiero zaczynam przyjmowanie leków więc każda opinia negatywna mi bardziej tkwi w pamięci...

Spróbuję się tym tak bardzo nie denerwować, będzie co ma być 🙂

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nerwowa_16 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Właśnie czytałam sporo w tym wątku i odniosłam wrażenie że większość osób piszę o swoich skutkach ubocznych i mnie to trochę zaniepokoiło. Odnotowałam mało pozytywnych opinii. Dopiero zaczynam przyjmowanie leków więc każda opinia negatywna mi bardziej tkwi w pamięci...

Spróbuję się tym tak bardzo nie denerwować, będzie co ma być 🙂

Pozdrawiam!

Ja miałem uboki zarówno po rozpoczęciu brania leku jak i zwiększaniu dawki - brak apetytu, nasilone lęki i drżenia. Trwały dokładnie 12 dni ale później zacząłem czuć poprawę w kontekście natrętnych myśli wiec koniec koncow uważam, ze warto było się przemęczyć. Zacząłem także odczuwać poprawę nastroju - bywają dni ze wstaje w lepszym humorze (ale nie zawsze) i potrafię już zmienić humor w trakcie dnia (wczesniej jak łapałem nerwa czy dola to mnie trzymało do końca dnia). Przyznam, ze od nastroju oczekiwałbym jeszcze więcej, od natrętnych myśli również bo czasem się pojawiają (chyba ze u normalnych ludzi tak jest ;P). Aktywizacji niestety nie odczułem i zdam się tu chyba na zdanie koleżanki @Miss Worldwide ze raczej tego nie odczuje - niby zwiększenie dawki miało pomoc ale nie pomogło. Za pare dni mam wizyte to pogadam z lekarka o tym. Reasumując: warto się chwile przemęczyć bo później jest lepiej, nie warto napewno stawiać zbyt wygórowanych oczekiwań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, japao napisał:

Ja miałem uboki zarówno po rozpoczęciu brania leku jak i zwiększaniu dawki - brak apetytu, nasilone lęki i drżenia. Trwały dokładnie 12 dni ale później zacząłem czuć poprawę w kontekście natrętnych myśli wiec koniec koncow uważam, ze warto było się przemęczyć. Zacząłem także odczuwać poprawę nastroju - bywają dni ze wstaje w lepszym humorze (ale nie zawsze) i potrafię już zmienić humor w trakcie dnia (wczesniej jak łapałem nerwa czy dola to mnie trzymało do końca dnia). Przyznam, ze od nastroju oczekiwałbym jeszcze więcej, od natrętnych myśli również bo czasem się pojawiają (chyba ze u normalnych ludzi tak jest ;P). Aktywizacji niestety nie odczułem i zdam się tu chyba na zdanie koleżanki @Miss Worldwide ze raczej tego nie odczuje - niby zwiększenie dawki miało pomoc ale nie pomogło. Za pare dni mam wizyte to pogadam z lekarka o tym. Reasumując: warto się chwile przemęczyć bo później jest lepiej, nie warto napewno stawiać zbyt wygórowanych oczekiwań...

Ja tez tak mialam. Jeden dzien lepiej 2 gorzej. Im dluzej bierzesz tym stabilniej sie robi. I jak nie masz silnej depresji tylko slabsza albo sama nerwice to uwierz mi niepotrzebna ci ta "aktywacja" Sertra swpje zrobi w lagodniejszy sposob. Ja na depre odczulam poprawe po 6 tyg. Teraz juz minelo kilka miesiecy i dopiero teraz wiekszosc dni mam spoko albo znosnych. Mowie o depresji bo na lęki to sertra dziala szybciej. Na depre potrzebuje czasu zeby skumulowac sie w organizmie. 

I u mnie tylko dawka 50mg dziala w miare ok. A na serio bylo zle i mam doswiadczenie... jesli mozna to tak nazwac.. wiele razy bylam w czarnej dupie i przez silna depresje i przez napady lękowe lub nieustanny lęk paniczny. 

 

Co do kolezanki to nie boj sie. Wypisuja wszystkie mozliwe objawy zeby dupy sobie ochronic. 

Jak ci kazal lekarz brac? Mi kazal zaczynac o 0.25 ale ja i tak nawet to 0.25 dzielilam kilka dni na mniejsze okruchy. Dzieki temu nie bylo prawie skutkow ubocznych. Chociaz 0.25 pewnie malo by ich dalo ale paniecznie boje sie tabletek jak jestem akurat w epizodzie lękowym. Wiec moim sposobem na nie pogarszenie swojego stanu jest branie okruszka ktorego organizm praktycznie nie odnotuje i jak jest ok to nastepny biore wiekszy okruszek. Takim sposobem o pare dni wydluza sie oczekiwanie na poprawe ale mam spokoj ze skutkami ubocznymi i strachem i ciaglym mysleniem o objawach od tabsa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setra by była fajna dla mnie gdyby działała na lęk i niebyła lękotwórcza.. Pamiętam jak nic niewiedziałem o lekach nie czytałem ulotek i dostałem odrazu 100 mg na początek . Byłem wystrzelony a ludzi z domu wyciągałem. A Libido bardzo wysokie.

 

Działanie

Lek przeciwdepresyjny - silny, selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny w komórkach nerwowych. W niewielkim stopniu wpływa na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy. W dawkach leczniczych blokuje wychwyt serotoniny w płytkach krwi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że lek nie wywiera działania pobudzającego, uspokajającego, cholinolitycznego ani kardiotoksycznego. Sertralina nie wywołuje sedacji, nie wpływa na sprawność psychomotoryczną oraz nie wywiera wpływu na przekaźnictwo katecholaminergiczne. Nie wykazuje powinowactwa do receptorów muskarynowych, serotoninowych, dopaminergicznych, adrenergicznych, histaminergicznych, GABA lub beznodiazepinowych. Po podaniu doustnym w dawkach 50-200 mg przez 14 dni, maksymalne stężenie we krwi osiągane było po 4,5-8,5 h. Około 98% leku wiąże się z białkami osocza. Średni okres półtrwania wynosi 22-36 h. Sertralina jest intensywnie metabolizowana w wątrobie. Główny metabolit - N-demetylosertralina jest ok. 20 razy mniej aktywny (in vitro) niż substancja macierzysta. T0,5 metabolitu wynosi 62-104 h. Metabolity sertraliny i N-demetylosertraliny wydalane są w równych częściach z moczem i z kałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Petek napisał:

Setra by była fajna dla mnie gdyby działała na lęk i niebyła lękotwórcza.. Pamiętam jak nic niewiedziałem o lekach nie czytałem ulotek i dostałem odrazu 100 mg na początek . Byłem wystrzelony a ludzi z domu wyciągałem. A Libido bardzo wysokie.

 

Działanie

Lek przeciwdepresyjny - silny, selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny w komórkach nerwowych. W niewielkim stopniu wpływa na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy. W dawkach leczniczych blokuje wychwyt serotoniny w płytkach krwi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że lek nie wywiera działania pobudzającego, uspokajającego, cholinolitycznego ani kardiotoksycznego. Sertralina nie wywołuje sedacji, nie wpływa na sprawność psychomotoryczną oraz nie wywiera wpływu na przekaźnictwo katecholaminergiczne. Nie wykazuje powinowactwa do receptorów muskarynowych, serotoninowych, dopaminergicznych, adrenergicznych, histaminergicznych, GABA lub beznodiazepinowych. Po podaniu doustnym w dawkach 50-200 mg przez 14 dni, maksymalne stężenie we krwi osiągane było po 4,5-8,5 h. Około 98% leku wiąże się z białkami osocza. Średni okres półtrwania wynosi 22-36 h. Sertralina jest intensywnie metabolizowana w wątrobie. Główny metabolit - N-demetylosertralina jest ok. 20 razy mniej aktywny (in vitro) niż substancja macierzysta. T0,5 metabolitu wynosi 62-104 h. Metabolity sertraliny i N-demetylosertraliny wydalane są w równych częściach z moczem i z kałem

Co za kozak dal ci od razu 100mg? Nic dziwnego, ze cie wystrzelilo. 

 

Z jakiego roku to badanie? Czy to ulotka? No jakos sie zgadza z tym co mowilam wczesniej wiele razy, ze nie pobudza. 

Nie jest nigdzie napisane, ze jest lękotworcza. U mnie dziala dobrze wlasnie na lęki. ( na poczatku brania prawie wszystkie antydepresanty maja mozliwosc dawania skutkow ubocznych typu podkrecanie lękow i nerwicy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Miss Worldwide napisał:

Co za kozak dal ci od razu 100mg? Nic dziwnego, ze cie wystrzelilo. 

 

Z jakiego roku to badanie? Czy to ulotka? No jakos sie zgadza z tym co mowilam wczesniej wiele razy, ze nie pobudza. 

Nie jest nigdzie napisane, ze jest lękotworcza. U mnie dziala dobrze wlasnie na lęki. ( na poczatku brania prawie wszystkie antydepresanty maja mozliwosc dawania skutkow ubocznych typu podkrecanie lękow i nerwicy)

Z książki lekarskiej która mają lekarze.

Dała mi 40 letnia i stara panna ,stażyska która nie miała prawa mi wypisac leków.Miałem 17 lat. Skrzywdziła mnie lekami. Teraz jestem na rencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×