Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

102 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      26
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

W moim odczuciu jest tak, że escitalopram słabo działa na lęki, ale na depresję już lepiej. Nie powodował u mnie senności, nie zaburzał libido ani koncentracji.

Sertralina faktycznie pobudza, ale w wyższych dawkach. Libido nieco słabsze niż na escitalopramie, ale za to lepsze działanie przeciwlękowe.

Jak jest u Ciebie - nie przekonasz się, póki nie spróbujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę Sertraline (50 mg) dopiero przez tydzień, ale wczoraj zauważyłam coś bardzo dziwnego. Mianowicie, wczoraj, zaczęłam mieć wrażenie "skaczących" mięśni twarzy pod skora. Takie mimowolne drgnięcia. Szczególnie w okolicach oczy, ust i nosa. STRASZNIE działa mi to na nerwy. Nigdy czegoś takiego nie miałam, a teraz czuje, jakby mięśnie mojej twarzy byly napięte i poza kontrola. Myślicie, ze to może byc spowodowane lekami? Dodam jeszcze, ze wcześniej na forum czytałam o tym, ze sertralina powodowała u niektórych różnego typu tiki, możliwe, ze sobie to podświadomie do głowy dobrałam i teraz mam jakies urojone skutki uboczne... dzwonić do psychiatry czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Larissa, To co opisujesz to dyskinezy/dyskinezy późne, ale one nie występują w przypadku leczenia sertraliną tylko leczenia neuroleptykami, a w tym wątku na pewno wypowiadają się też ludzie, którzy biorą kilka leków naraz i nie są w stanie stwierdzić, który skutek uboczny jest od którego leku. Rada na przyszłość- mniej czytaj, będziesz zdrowsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Larissa, To co opisujesz to dyskinezy/dyskinezy późne, ale one nie występują w przypadku leczenia sertraliną tylko leczenia neuroleptykami, a w tym wątku na pewno wypowiadają się też ludzie, którzy biorą kilka leków naraz i nie są w stanie stwierdzić, który skutek uboczny jest od którego leku. Rada na przyszłość- mniej czytaj, będziesz zdrowsza.

 

 

Stałam przed lusterkiem i zauważyłam, ze mi drgnęło pod okiem...

Ulotka Setraliny mówi, ze mogą wystąpić mimowolne skurcze mięśni, a to sie chyba pod to kwalifikuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj musiałbym Ci przytoczyć całą procedurę w jaki sposób pacjenci zgłaszają działania niepożądane do urpl- i jakie to są nieraz dziwaczne sytuacje i zgłoszenia obarczone błędami interpretacyjnymi przez brak wiedzy medycznej pacjentów. A teraz każdy może zgłosić najbardziej absurdalny skutek uboczny po każdym leku-nieważne, że bierze na wlasna rękę tonę innych leków otc, suplementów itp. W badaniach klinicznych jak jest porównywany lek innowacyjny-który zażywa jedna grupa badanych z placebo(pastylkami z cukrem)- które zażywa druga grupa badanych- to ta druga grupa (która łyka cukier- a nie wiedząc co naprawdę łyka i myśląc, że to lek) też zgłasza koordynatorom różne działania niepożądane- 7% ma ból głowy, 4% nagle dostało wysypki, 12% drgają mięśnie, 5% dostało biegunki itp. - tak działa psychika. Potem to porównuje się z częstotliwością skutkow ubocznych u osób przyjmujących faktyczny lek. Tak samo ze skutecznością- jeżeli "cukier" spowodował poprawę u 15% pacjentów, a lek innowacyjny u 70%- no to lek ewidentnie przewyższa placebo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drgania i skurcze mięśni mogą się zdarzać na SSRI ale powinno to przejść z czasem, na razie za krótko bierzesz, uboki mijają czasami później, po 2-4 tygodniach. Dyskinezy to raczej nie są, a na pewno nie w formie tej po-neuroleptykowych, bo to wygląda bardzo tragicznie. Jak by miała dyskinezy to by nie pytała o to na forum tylko już stała pod drzwiami najbliższego lekarza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni przyjmuję Asertin na zaburzenia lękowe mieszane - różne lęki już przerabiałam i myślę sobie tylko, cóż to następnego przyjdzie mi do głowy ;). Nie mniej w końcu postanowiłam wspomóc się farmakoterapią, bo studiuję i bardzo chciałabym jakoś przez to przebrnąć i powrócić do stanu względnego spokoju sprzed kilku miesięcy. Oczywiście najpierw naczytałam się o skutkach ubocznych, ale jako że znam z autopsji umysł nerwicowca, postanowiłam nie wpadać w paranoję (czy mi się to udało to już kwestia dyskusyjna) ;P. Zaczęłam od dawki 25, czyli najniższej, ale i tak zaniepokoiły mnie dwie sprawy. Wczoraj podczas szybkiego marszu na zajęcia, bo byłam prawie że spóźniona, zaczęło mnie boleć w klatce piersiowej, po obu stronach, wysoko pod obojczykami. Miewałam już różne nerwobóle - kłucia w okolicach serca na tle nerwowym, ale to nie było kłucie, tylko inny, ciągły ból. Nie jakiś straszny, coś jak przy zapaleniu oskrzeli, tylko trochę szerszy obszar odczuwania. Minęło w spoczynku, a potem, gdy znów szybko szłam do domu, powróciło. Miał ktoś coś takiego? Wiem, że jest w skutkach ubocznych, aczkolwiek rodzajów bólów w klatce piersiowej i ich przyczyn to można wymieniać sporo :D. No i nie musi być akurat od leku.

No i druga sprawa - jasnożółty stolec począwszy od trzeciego dnia stosowania leku. Naturalnie powiązałam to z lekiem, bo nigdy wcześniej nie miałam, ale w skutkach ubocznych tego się nie doczytałam. Może w pon zrobię badania krwi na bilirubinę, bo jak latem robiłam badania na studia, to była nieco ponad normę (aczkolwiek nieznacznie), miałam to wziąć pod lupę, ale machnęłam ręką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, przechodził ktoś może z ESCITALOPRAM na SERTRALINĘ ? Mam depresję od około 3 miesięcy, wcześniej 2 lata temu ale teraz nawrót nastąpił, bo wcześniej za szybko odstawiłem leki. Przyjmowałem esci 10mg, potem 15, potem 20mg, lecz brakuje mi takiej aktywizacji na tym leku, długo śpię, zrobiłem się leniwy, nie mam stanów lękowych, ciężko mi się wstaje rano.

 

Znalazłem na forum temat:

czym-si-ro-nia-poszczegolne-ssri-t50634.html i pisze tam że:

 

ESCITALOPRAM -Profil: przeciwlękowy, daje szybką odpowiedź kliniczną, posiada najlepszy profil tolerancji, zalecany w zab. lękowych.

SERTRALINA- Profil: aktywizujący (wskazana u pacjentów z depresją przebiegającą z apatią, brakiem energii, nadmierną sennością; według niektórych opracowań najmniej korzystna (spośród SSRI) u pacjentów cierpiących na stany lękowe i bezsenność)

 

Czy Was bardziej aktywizuje Esci czy Sertalina?,

Proszę o odpowiedź i Pozdrawiam :)

 

Ma ktoś jeszcze doświadczenie w tej kwestii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie aktywizowała ani sertralina ani escitoplarm, na początku jakieś tam pobudzenie było, ale to bardziej wynikało ze skutków ubocznych danej substancji niż z profilu danego leku, jednak najpierw próbowałbym sretraliny w wyższych dawkach, escitoplarm to dla mnie najgorszy ssri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie aktywizowała ani sertralina ani escitoplarm, na początku jakieś tam pobudzenie było, ale to bardziej wynikało ze skutków ubocznych danej substancji niż z profilu danego leku, jednak najpierw próbowałbym sretraliny w wyższych dawkach, escitoplarm to dla mnie najgorszy ssri.

 

no escitaloparm i sertalina to 2 najgorsze , oba świetnie usypiają i powinny być zapisywane jako środek nasenny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za opinie :D mnie esci nic nie aktywizuje od 2 miesięcy, spróbuję sertaliny może akurat zaskoczy lepiej :) na mnie na szczęście energetyki i kawy działają to nie jest tak źle

 

benzowiec84 piszesz że te 2 ssri esci i sertalina najbardziej usypiają, to Twoim zdaniem jest jakiś SSRI, który aktywizuje? bo już innych nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za opinie :D mnie esci nic nie aktywizuje od 2 miesięcy, spróbuję sertaliny może akurat zaskoczy lepiej :) na mnie na szczęście energetyki i kawy działają to nie jest tak źle

 

benzowiec84 piszesz że te 2 ssri esci i sertalina najbardziej usypiają, to Twoim zdaniem jest jakiś SSRI, który aktywizuje? bo już innych nie znam

 

moim zdaniem nie ma , każdy na swój sposób zamula . podobno fluoksetyna jest aktywizująca. ja po tym śpię . kiedyś brałem i mnie zaktywizowała .

sertalina niby też ma profil speedujący ale jest za mocno serotoninowa. spróbuj fluo.

mnie każde ssri muli , bez wyjątku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani mam pilne pytanie !

 

Od 3 dni walczymy w domu z grypa zoladkowa- maz ja i Niunia..

wymiotowalam cala noc przedwczoraj, a od tamtej pory regularnie odwiedzam toalete- przez to nie biore od 3 dni Sertraliny....

i moje pytanie : co teraz?

bez sensu jest przymowanie jej skoro zaraz ze mnnie wyleci prawda?

a jak nie bede jej brala to znow na efekt terapeutyczny bede musiala czekac miesiac??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×