Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Tańczący z lękami, ale pod kątem czego / jakiego rozpoznania się leczysz? Żadnego z trzech branych leków nie bierzesz w dawce terapeutycznej. Może beladin ma tu rację - faktycznie to leki wywołują u Ciebie lęk i napięcie, skoro boisz się podnieść dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, 150 to już dawka, która działa w jakimś stopniu na dopaminę. U mnie setka również nie sprawdziła się w natręctwach, podniesienie do 150 dało już jakąś tam ulgę, ale wchodzę na 200. Jest na forum kilka osób, które na NN bierze 150mg i czuje poprawę. Oby i w Twoim przypadku tak było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, Marian_Paździoch w moim odczuciu każdy lek działa, bo obniżka każdego daje gorsze samopoczucie. Nie wykluczam pewnego efektu "placebo", ale najlepszym barometrem jest u mnie jednak spanie. Jak śpię dobrze, to już połowa sukcesu. Muszę chyba zrobić analizę w który lek wejść głębiej a z którym ewentualnie się pożegnać. A co do diagnozy: głównie dominuje u mnie depresja, lęk, problemy ze snem, napięcie, ale również pobudzenie i wkurwy. Rano brakuje mi energii a wieczorem z kolei mam pobudzenie i wtedy idę biegać, aby je rozładować, więc teoria kortyzolowa wg. miko84 przemawia do mnie najbardziej i uzasadnia lęki, depresje, problemy ze spaniem, a nawet fobię społ, bo pobudzenie również w tym przeszkadza, słowem wyjaśnia niemal szystko. Podejrzewałem u siebie rok temu chad stan mieszany, ale brakuje mi hipomanii w tej manii...hipo mam jedynie po 2-3 piwach wtedy mogę wszystko co również uzasadnia teoria kortyzolowa na zasadzie antagonizmu kortyzolu do GABA i ciężkich kaców u mnie nawet po 2-3 piwach raz na 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami, w manii nie występuję bezsenność tylko zmniejszona potrzeba snu. Czas przeznaczony na sen przeznacza się na jakąś aktywność. Pomimo spania po 2-3h przez kilkanaście dni nie odczuwa się zmęczenia. To, że ktoś nie może zasnąć i sypia po 3h, a następnego dnia jest padnięty nie jest objawem manii. I przy stanach mieszanych jest tak samo, tylko w nastroju zamiast euforii dominuje dysforia, rozdrażnienie, ewentualnie agresja (agresja, która nie jest charakterystyczna dla pacjenta i występuje jako objaw chorobowy).

Co ciekawe psychiatrzy coraz częściej obserwują stany mieszane, a coraz rzadziej "czystą", euforyczną manie. Za ten stan rzeczy w piśmiennictwie obwinia się właśnie leki przeciwdepresyjne, w szczególności SSRI, które mają mieć mniejsze ryzyko indukcji manii, a jednak również nie działają w sposób do końca właściwy.

Wbrew pozorom nie tak trudno odróżnić stan mieszany, od frustracji objawiającej się agresją, lękiem, bezsennością. Nadto do diagnozy CHAD, okres hipo-manii powinien występować przez ponad tydzień, niezależnie czy indukowany lekami przeciwdepresyjnymi czy występujący samodzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, dzięki za wyjaśnienie, to potwierdza, że bliżej mi do depresji agitowanej (z pobudzeniem) niż do trybu mieszanego, choć czytałem, że niektórzy uważają, oba zjawiska za tożsame...Pytanie czy u Ciebie hipomania to tylko niewłaściwe działanie SSRI czy bez antydepów również miałeś takie stany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami, nie. U niektórych LPD indukują psychozy, co sugeruje schizofrenie. Ale nie u zdrowych ludzi. Myślę, że z CHAD jest podobnie. Nie ma szans aby LPD lecząc depresję wywołały inną chorobę psychiczną. Mogą ją co najwyżej ujawnić, albo nasilać jej przebieg. Nie ma czegoś takiego jak CHAD jatrogenny.

Bbrałem LPD prawie przez 10 lat. Od 18 r.ż (pierwsze objawy CHAD występują około 20 r.ż). Tak na prawdę musiałbym odstawić wszystkie leki, poczekać na nawrót depresji, przetrwać to i zobaczyć czy sama ustąpi, i co po niej nastąpi. Nie mam na to ani ochoty, ani siły. Tym bardziej, że z praktycznego punktu widzenia, nie ma to żadnego znaczenia. Szczerze powiedziawszy mam to gdzieś i wisi mi to. Wiem, że nie mogę brać antydepresantów solo. Nie wiem jeszcze czy same stabilizatory wystarczą. Jeśli nie pewnie będzie połączenie dwóch leków i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem czy na noc zazyć 50 mg skoro zażyłam 100 mg dziś czy jutro juz całość 150 mg :bezradny:

 

 

Tez dokladam dzisai przed spaniem 50 do 100 ,bo juz nie wyrabiam ,pierwszy lek ssri ktory cos mnie wycisza ale nastroj i mysli do niczego

 

-- 02 lut 2014, 21:09 --

 

Boje sie tez tego ze 150mg sertraliny bedzie wychwytac takze noradrenalinne,jak myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki stabilizator najlepiej połączyć z sertraliną??

Bo tak myślałam,że jednak przejdę głównie na stabilizatory. A przeciwdepresyjne będę zażywać, ale tylko do wykończenia leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8michal8, Ja miałem coś jakby nagłe ruchy skręcające całe ciało, wzdrygnięcia, cuś w ten deseń ..trudno to opisać. Nie odczuwałem jakiegoś porażenia tylko nagłe, mimowolne napięcia grup mięśni. Miałem tak przy przy paro oraz całej reszcie ssri, przez cały okres kiedy je brałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian_Paździoch, Bo mój stan wczoraj był nienormalny.

Myślałam,że zwariuję.

Dół, Stabilnie, Dół, Radość, Dół , Stabilnie a potem w nocy takie niepohamowane szczęście, że miałam już dosyć.

Podoba mi się ten stan szczęścia. Ale czemu w nocy? Wtedy nie mogę spać..

A z rana lekki dół. W dzień ok. Przez pewien czas dół. A potem w miarę stabilnie, bo jestem już zmęczona ( nie spałam )

Teraz już ziewam. A dużo roboty mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem nadal na starej dawce. Lęków i natręctw nie ma od dobrych dwóch dni jakoś tak. Jest stabilnie.

 

Jak dlugo jestes na sertralinie ?ja juz jestem 10 tyg na sertralinie a od trzech dni zwiekszylam dawke do 150mg ,troche sie zwiekszyl lek ,mam nadzieje ze to minie ,bo inaczej bede musiala zmienic lek ale nie mam pojecia na co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×