Skocz do zawartości
Nerwica.com

zabrać 500 dla nierobów


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, carlosbueno napisał:

Z ta złośliwością to może i racja, ale ja za granicą, nie tylko w UK bo byłem też w 2 innych krajach czułem się tanią siłą roboczą, człowiekiem drugiej kategorii.,obcym. w Polsce tego nie czuje choć też ma wiele wad, zwłaszcza łamanie prawa pracy tak tu powszechne a tam nie do pomyślenia. 

No to mówię - wschodni mental, upodlenie ludzi czymś codziennym, chodzi o dorwanie się do koryta i ukradzenie jak największej ilości pieniądza. Zero myślenia społecznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zed napisał:

No to mówię - wschodni mental, upodlenie ludzi czymś codziennym, chodzi o dorwanie się do koryta i ukradzenie jak największej ilości pieniądza. Zero myślenia społecznego.

Ale dla Ukrainy to my jesteśmy zachodem i my dla nich mamy przymioty podobne jak dla nas zachód, od wyższych pensji, poprzez większe poszanowanie prawa, lepsze drogi, po uprzejme  panie w kasach sklepowych.  Także od tej wschodniej mentalności trochę odbiegliśmy a może zawsze byliśmy gdzieś pomiędzy wschodem a zachodem, ku czemu bym się skłaniał.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wiejskifilozof napisał:

Trzeba,było iść z Hitlerem na bolszewię.

Też podzielam ta opinie, choć z perspektywy czasu jest dużo łatwiej niż wówczas. Większość krajów z Europy środkowo-wschodniej współpracowała z Niemcami i nikt im tego nie wypomina, a Polska poniosła tylko niepotrzebne straty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość weltschmerz

Nic dziwnego, kraje katolickie są najczęściej bogatsze od prawosławnych, podobnie jak protestanckie i silnie zlaicyzowane od katolickich. Nie ma to nic wspólnego z tym, kto po której stronie był, może oprócz tego, że opowiedzenie się po którejś ze stron pozwalało na uniknięcie pożogi.

@carlosbueno, bo tak jest, miesza się w Polsce wpływ wschodu i zachodu. Ale ja uważam, że jednak przeważa mentalność wschodnia, nawet wśród tych "liberalnie" myślących często ona wybija wraz z nieuzasadnionym rasizmem, homofobią, pogardą dla biedniejszych czy lekceważeniem inteligentniejszych i lepiej wykształconych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, weltschmerz napisał:

Nic dziwnego, kraje katolickie są najczęściej bogatsze od prawosławnych, podobnie jak protestanckie i silnie zlaicyzowane od katolickich. Nie ma to nic wspólnego z tym, kto po której stronie był, może oprócz tego, że opowiedzenie się po którejś ze stron pozwalało na uniknięcie pożogi.

@carlosbueno, bo tak jest, miesza się w Polsce wpływ wschodu i zachodu. Ale ja uważam, że jednak przeważa mentalność wschodnia, nawet wśród tych "liberalnie" myślących często ona wybija wraz z nieuzasadnionym rasizmem, homofobią, pogardą dla biedniejszych czy lekceważeniem inteligentniejszych i lepiej wykształconych.

Katolicka Bawaria jest najbogatszym regionem głownie protestanckich Niemiec, ale to raczej wyjątek od reguły. Zresztą tzw etyka pracy protestantów jest już w mocnym zaniku i to bardziej odcinanie kuponów od dawnej pracowitości i oszczędności. 

Rosjanie uważają Polaków za udających zachód, za kraj który odcina się od swej słowiańskości ale nie do końca mu to wychodzi.  A na zachodzie uważają Polaków za ludzi wschodu, lud półdziki daleki od cywilizacji, bo prawdziwa Europa kończy się dla nich na granicy polsko- niemieckiej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carlosbueno napisał:

Katolicka Bawaria jest najbogatszym regionem głownie protestanckich Niemiec, ale to raczej wyjątek od reguły. Zresztą tzw etyka pracy protestantów jest już w mocnym zaniku i to bardziej odcinanie kuponów od dawnej pracowitości i oszczędności. 

Rosjanie uważają Polaków za udających zachód, za kraj który odcina się od swej słowiańskości ale nie do końca mu to wychodzi.  A na zachodzie uważają Polaków za ludzi wschodu, lud półdziki daleki od cywilizacji, bo prawdziwa Europa kończy się dla nich na granicy polsko- niemieckiej.  

I ja wcale się nie dziwię. Samemu mam dość mieszane uczucia sympatii do Polski, mimo, że się w niej urodziłem i wychowałem. No ale może to sprawa rodziców, którzy byli dość mocno pro-zachodni i nie wymagali ode mnie wpasowania się w społeczne standardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 18:16, carlosbueno napisał:

Ale dla Ukrainy to my jesteśmy zachodem 

To sie uśmiałam! Na uczelni mam ukraińców zacytuje "wy tu w Polsce macie jak na Ukrainie tylko wojny (jeszcze) nie ma". To ze tu przyjezdzaja wynika z obawy przed wojna a nie checia zycia tutaj. Zreszta te które chca wyjechac na stale gdzies to upatruja kraje takie jak Wlk. Brytania, USA, Niemcy a Polska to tylko kraj przejsciowy. Facet mojej znajomej z uczelni zarabia gdzies na produkcji 3200zł ona 1000zl z groszem a ona mowi ze ledwo wiaza koniec z koncem :D wiec ja uswiadomilam ze przecietnie to 1670 i z tego trzeba wyzyc to nie dowierzała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 17:57, wiejskifilozof napisał:

Ja często wstydzę się za Polaków ,nie za Polskę 

Ludzie nie sa źli tylko chory system ich takimi robi. Mi bardziej wstyd za rzad ktory nieudolnie probuje kopiowac wzorce z zachodu nie patrzac wogole na to ze daleko nam nawet w Europie. I chcac nalezec do ue (mentalnie nie należa) organizuja copy czy inne imprezy na ktore ida miliony w sytuacji gdy w kraju co piata rodzina w polsce zyje w biedzie nie mowiac juz o młodych (30 letnich) ktorzy bez pomocy rodzicow nie sa w stanie sie utrzymac . Wprowadzili kapitalizm ktory miałbyc lekiem na wszystko nie patrzac na to ze juz wtedy opieralo sie to na wykorzystywaniu najbiedniejszych. Troche jak dzieciaki w piaskownicy tak widze ten nasz rzad. 

Błagam w nastepnych wyborach ani pis ani po. Sa jeszcze inne partie, dajmy im szanse.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pretoria napisał:

Ludzie nie sa źli tylko chory system ich takimi robi. Mi bardziej wstyd za rzad ktory nieudolnie probuje kopiowac wzorce z zachodu nie patrzac wogole na to ze daleko nam nawet w Europie. I chcac nalezec do ue (mentalnie nie należa) organizuja copy czy inne imprezy na ktore ida miliony w sytuacji gdy w kraju co piata rodzina w polsce zyje w biedzie nie mowiac juz o młodych (30 letnich) ktorzy bez pomocy rodzicow nie sa w stanie sie utrzymac . Wprowadzili kapitalizm ktory miałbyc lekiem na wszystko nie patrzac na to ze juz wtedy opieralo sie to na wykorzystywaniu najbiedniejszych. Troche jak dzieciaki w piaskownicy tak widze ten nasz rzad. 

Błagam w nastepnych wyborach ani pis ani po. Sa jeszcze inne partie, dajmy im szanse.

W moim przypadku.Katolickie -narodowe odpadają./

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pretoria napisał:

To sie uśmiałam! Na uczelni mam ukraińców zacytuje "wy tu w Polsce macie jak na Ukrainie tylko wojny (jeszcze) nie ma". To ze tu przyjezdzaja wynika z obawy przed wojna a nie checia zycia tutaj. Zreszta te które chca wyjechac na stale gdzies to upatruja kraje takie jak Wlk. Brytania, USA, Niemcy a Polska to tylko kraj przejsciowy. Facet mojej znajomej z uczelni zarabia gdzies na produkcji 3200zł ona 1000zl z groszem a ona mowi ze ledwo wiaza koniec z koncem :D wiec ja uswiadomilam ze przecietnie to 1670 i z tego trzeba wyzyc to nie dowierzała. 

Na Ukrainie przeciętna pensja to w przeliczeniu na polskie niecałe 1000 zł brutto a minimum 468 zł. A taniej tam jest może o 30% czyli opłaca się im tu przyjeżdżać tak jak nam do Niemiec. Oczywiście oni by woleli pracować w Niemczech czy Anglii ale legalnie na razie nie mogą, co nie zmienia faktu że zarobią tu od 3 do 5 razy więcej niż na Ukrainie. Poza tym zdecydowania większość Ukraińców pracująca w Polsce nie jest z tych wojennych rejonów, przyjeżdżają tu dla kasy a nie bezpieczeństwa, w 3 miesiące zarobią tyle co tam przez cały rok inaczej by nie walili tu tak milionami.  Znam sporo Ukrainek i u nich aby kupić sobie jakąś kurtkę to musza pracować miesiąc a dżinsy 1, 2 tygodnie u nas to mają dżinsy za dniówkę a kurtkę za może 2,3 dni.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pretoria napisał:

Ludzie nie sa źli tylko chory system ich takimi robi. Mi bardziej wstyd za rzad ktory nieudolnie probuje kopiowac wzorce z zachodu nie patrzac wogole na to ze daleko nam nawet w Europie. I chcac nalezec do ue (mentalnie nie należa) organizuja copy czy inne imprezy na ktore ida miliony w sytuacji gdy w kraju co piata rodzina w polsce zyje w biedzie nie mowiac juz o młodych (30 letnich) ktorzy bez pomocy rodzicow nie sa w stanie sie utrzymac . Wprowadzili kapitalizm ktory miałbyc lekiem na wszystko nie patrzac na to ze juz wtedy opieralo sie to na wykorzystywaniu najbiedniejszych. Troche jak dzieciaki w piaskownicy tak widze ten nasz rzad. 

Błagam w nastepnych wyborach ani pis ani po. Sa jeszcze inne partie, dajmy im szanse.

A myślisz że jakaś inna partia niż PO lub PiS spowoduje że Polska dogoni mentalnie i finansowo tzw zachód.  Oni nie mieli 45 lat komuny, wyniszczającej  wojny a i wcześniej byli w większości bogatsi. No i de facto Polska jest neokolonią to nam nigdy nie pozwolą być za bogatym bo mamy być tanią siła roboczą. 😜 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pretoria napisał:

To sie uśmiałam! Na uczelni mam ukraińców zacytuje "wy tu w Polsce macie jak na Ukrainie tylko wojny (jeszcze) nie ma".

Oni tak gadają bo nie mogą patrzeć na to że, Polska wygląda dzisiaj dużo lepiej niż ich dziki kraj a w 1989 byliśmy w sumie od nich biedniejsi, nie potrafią się z tym pogodzić że nam wyszło a im nie.Możemy ogólnie narzekać że w Pl kolesiostwo, montownia dla Niemiec, niskie pensje...Ale mimo wszystko da się tutaj żyć na w miarę normalnym poziomie.

123 lata zaborów, potem głupie socjalistyczne rządy sanacji, drugowojenna zagłada i 50 lat komuny...To że po takich tragediach (Które w sumie mogły oznaczać definitywny koniec polskości)dobiliśmy do jako takiej Europejskiej normalności, jest po prostu cudem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Xonar napisał:

Oni tak gadają bo nie mogą patrzeć na to że, Polska wygląda dzisiaj dużo lepiej niż ich dziki kraj a w 1989 byliśmy w sumie od nich biedniejsi, nie potrafią się z tym pogodzić że nam wyszło a im nie.Możemy ogólnie narzekać że w Pl kolesiostwo, montownia dla Niemiec, niskie pensje...Ale mimo wszystko da się tutaj żyć na w miarę normalnym poziomie.

Może dlatego że to są studenci a nie pracownicy i mają nikłe pojęcie o realiach. Ja to z kolei słyszałem popracuje trochę w Polsce wrócę na Ukrainie i będę najbogatszy w wiosce, zaszpanuje itp. Wiem że w mojej poprzedniej pracy na produkcji pracował koleś który był kierownikiem banku na Ukrainie a ta jego polska praca była naprawdę nisko płatna a mimo to opłacało mu się rzucić tamtą niby intratną.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, carlosbueno napisał:

Może dlatego że to są studenci a nie pracownicy i mają nikłe pojęcie o realiach. Ja to z kolei słyszałem popracuje trochę w Polsce wrócę na Ukrainie i będę najbogatszy w wiosce, zaszpanuje itp.

U mnie jak jakiś Ukrainiec wraca do siebie, to pojawia się z powrotem często nawet dopiero po kilku miesiącach.Paradoksalnie oni są w lepszej sytuacji niż niektórzy Polacy, popracują pół roku a potem pół roku żyją u siebie jak książęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, opłaca im sie jeździc na krótkie okresy pracy i wracać do siebie, ale nie opłaca im sie tutaj żyć przez cały czas - o to mi chodziło. Ta znajoma ukrainka jednak planuje osiedlic sie poza Ukraina na stałe wiec pewnie stad takie wyliczenie ze w Polsce sie nie opłaca. 

2 godziny temu, carlosbueno napisał:

A myślisz że jakaś inna partia niż PO lub PiS spowoduje że Polska dogoni mentalnie i finansowo tzw zachód.  

Może nie dogoni ale nie bedzie tego wyzysku. Osobiscie bede glosowala na partie Razem bo stawia na socjal. 

 

2 godziny temu, Xonar napisał:

Ale mimo wszystko da się tutaj żyć na w miarę normalnym poziomie.

Na jakim poziomie i za jaka cene?  Na normalnym poziomie to zarabiaja ludzie po dobrych studiach lub w typowo meskich zawodach (technicznych). A reszta jest skazana na kapitalistyczny wyzysk pracujac na kasie w sklepie czy innej obsłudze klienta. Kapitalizm to taki komunizm tylko władza jest w rekach bogatych a nie państwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pretoria napisał:

Na jakim poziomie i za jaka cene?

Jakby ludzie nie mieli oczekiwań z dupy, nie łapali się na puste hasełka reklamodawców, marketingowców i kołczy-że musisz mieć to, to i tamto żeby móc powiedzieć że żyjesz godnie, to znaczna część by mogła wieść spokojne i normalne życie.Sam też niestety się na to nabieram...Napisałem "Znaczna część" bo oczywiście nie wszyscy, są po prostu ludzie wykluczeni przez np. niepełnosprawność czy choroby psychiczne.Ostatnio słyszałem że mimo poprawy sytuacji w kraju, 4% ludzi wciąż balansuje na granicy Umrę/Przetrwam, o ile procentowo to nie robi wrażenia, tak liczbowo wychodzi to jakieś półtorej miliona ludzi.Sporo jak na kraj w środku Europy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pretoria napisał:

Tak, opłaca im sie jeździc na krótkie okresy pracy i wracać do siebie, ale nie opłaca im sie tutaj żyć przez cały czas - o to mi chodziło.

No nie wiem, wielu pragnie karty Polaka aby móc tu żyć niczym Polak, a te krótkie okresy pracy wynikają z tego że nie mogą tu dłużej niż pół roku przebywać  bez odnowienia wizy czy innych papierów. 

 

12 minut temu, Pretoria napisał:

Może nie dogoni ale nie bedzie tego wyzysku. Osobiscie bede glosowala na partie Razem bo stawia na socjal. 

   Wenezuela też stawiała na socjal, a gdzie wylądowała mimo że ropa ma. Państwo socjalistyczne sprawdza się tylko w Skandynawii a i tam wskutek napływu leniwych kolorowych chyli się ku upadkowi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Xonar napisał:

Ostatnio słyszałem że mimo poprawy sytuacji w kraju, 4% ludzi wciąż balansuje na granicy Umrę/Przetrwam, o ile procentowo to nie robi wrażenia, tak liczbowo wychodzi to jakieś półtorej miliona ludzi.Sporo jak na kraj w środku Europy.

Jakoś nie słyszałem żeby ktoś umierał z głodu w Polsce, są różne organizacje kościelne, państwowe, prywatne które pomagają, no i są jeszcze pełne jedzenia śmietniki. Co innego inne problemy typu brak pieniędzy na leki, eksmisje na bruk, , spożywanie jedzenia niskiej jakości to się spotyka dość często ale głodu w Polsce raczej nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, carlosbueno napisał:

Jakoś nie słyszałem żeby ktoś umierał z głodu w Polsce, są różne organizacje kościelne, państwowe, prywatne które pomagają, no i są jeszcze pełne jedzenia śmietniki

Wiesz...czasem ludzie wolą przymierać głodem niż się poniżyć i poprosić o pomoc, znam z autopsji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Xonar napisał:

Wiesz...czasem ludzie wolą przymierać głodem niż się poniżyć i poprosić o pomoc, znam z autopsji.

A ja często słyszę, czytam gdzieś że do tzw biednych, patologicznych rodzin przyjeżdżają z jedzeniem, czy obecnie z prezentami na święta a tam jeszcze wybredzają, bo nie dostali tego co chcieli. Biedni ludzie są wszędzie nawet w najbogatszych krajach, tylko taki biedny z Anglii będzie polskim średniakiem, a polski biedak byłby w Afryce bogatym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×