Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy przy zmianie SSRI trzeba czekać kolejne 6-8 tyg.?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie:

Czy jeżeli pierwszy SSRI nie zadziałał i jest zmiana leku na inny po 2 miesiącach, to fakt brania tego pierwszego wpływa jakoś na czas ładowania tego drugiego?

Powinno tak być przecież receptory były downregulowane.

SSRI o podobnym profilu działania: sertralina i fluoksetyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem 🙁 myślę, że 4 - 6 tyg. wystarczy, do tego czasu powinna być jakaś poprawa. Są osoby, które polecają czekać 2 miesiące lub nawet pół roku, ale dla mnie to bezsensowna męczarnia dla niewiadomego efektu. Ogólnie i sertralina, i fluoksetyna są lekami pierwszego rzutu o niezbyt dużych efektach ubocznych. Musiałabym też wiedzieć, na co się leczysz, i jakie dawki leków bierzesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczę się na depresję z niepokojem.

Najgorszym objawem jest u mnie totalny brak energii do czegokolwiek.

Kiedyś miałem świetny okres na Sertralinie w dawce 150mg i Mirtazapinie 15mg.

Niestety za szybko odstawiłem i wszystko wróciło ze zdwojoną siłą.

Dostałem fluoksetyne 20mg, ale że jestem na maksa zrezygnowany biorę od 3 dni 40 mg (łącznie 2 tyg.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha. Nie jestem lekarzem, ale gdybym ja tak miała, poczekałabym jeszcze dwa - trzy tygodnie na nowej dawce fluoksetyny. Jeśli będzie zdecydowana poprawa, super. Jeśli będzie poprawa, ale za mała, dołożyłabym do fluo inny lek po konsultacji z psychiatrą. Jeśli poprawy nie będzie lub będzie prawie żadna, zmieniłabym lek. Fluoksetyna trochę aktywizuje, może pomóc na Twój brak energii 😃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Nieprawda.Jeden ssri można zastąpić drugim ssri a nawet snri od razu.Odczekać dłużejnależy jedynie przy fluoksetynie,która ma długi okres półtrwania ok.2 tygodni..Są trzy metody:zamiana w dawce ekwiwalentnej/są odpowiednie tabele/ ,metoda "na zakładkę",czyli zmniejszamy jeden lek a zwiększamy drugi oraz zejście z lekiem do zera odczekanie 2-3 dni i wdrożenia nowego leku od najmniejszej dawki.Problemem może być gdy lek ,który odstawiamy to paroksetyna lub wenlafaksyna,lecz to indywidualny problem.Nie podaję źródła bo jest ich wiele, szczególnie na anglojęzycznych stronach.Wystarczy wygooglać"switching antidepressants","crosstapering antidepresants".Metota odczekiwania 6 tygodni nie ma najmniejszego sensu bo okresy półtrwania znanych leków przeciwdepresyjnych zbliżone są do doby.Czekanie 6 tygodni to może być najgorszy okres w Twoim życiu, be leki przeciwdepresyjne mają swój potencjał dyskontynuacji.Ja stosuję metodę na zakładkę.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lek ma zadziałać,to po okresie 2-3 tygodni powinien być pierwszy sygnał czy lek jest"odpowiedni"dla Ciebie.To może być poprawa snu,jego jakości,wzrost apetytu itd.Dla mnie takim markerem jest sen,

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dragon Ball, suplement:

Jeżeli leczysz się na depresję z niepiokojem to fluoksetyna jest najgorszym z możliwych wyborów.Nie jest antydepresantem o profilu anksjolitycznym .W tego typu zaburzeniach stosuje się wenlafaksynę,escitaloram i paroksetynę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×