Skocz do zawartości
Nerwica.com

ALVENTA (wenlafaksyna) KTOŚ BRAŁ?


Elate58

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Hanna J napisał:

Jak na mnie słaby lek. Dla mnie najlepszy jest Paxtin (60 mg). Poza tym działanie antydepresantów to sprawa bardzo indywidualna. Zależy co komu w umyśle siedzi.

@Hanna J właśnie ja brałam paxtin i to tez 60mg ale po roku przestał działać na mnie 😕 a tez mam bardzo duży lęk napady paniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halina napisala ze to slaby lek , dowcipna jestes Halinka.

Bralem wenlafaksyne 300 mg , a potem dolaczylem mirtazapine 45mg .Daje porzadnego kopa, ale na lęki to kiepski wybór .Wenlafaksyna nakręca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Letmego26 napisał:

Halina napisala ze to slaby lek , dowcipna jestes Halinka.

Bralem wenlafaksyne 300 mg , a potem dolaczylem mirtazapine 45mg .Daje porzadnego kopa, ale na lęki to kiepski wybór .Wenlafaksyna nakręca .

@Letmego26 weadaksyna nakręca lęk?

ja od wtorku biore 120mg Alventy i właśnie jest coraz gorzej jeśli chodzi o stany lękowe..

Ja nie wiem dlaczego pomimo ze po 3tyg lek nie działa to zwiększono mi dawkę i lekarz powiedzil żeby dać temu lekowi jeszcze 2 tygodnie...

Ale boje się że on wzmaga jeszcze bardziej stany lękowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Letmego26 napisał:

Wenlafaksyna daje po noradrenalinie.Noradrenalina =zwiększone lęki

@Letmego26

to ja nie rozumiem dlaczego ten lek dostałam...

lekarz powiedział ze to tez działa na stany lękowe ale ma większe działanie przeciwdepresyjne niż Parogen..w sumie w ulotce tez pisze ze działa na stany lekowe..

moze mój organizm zle na ten lek reaguje..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Elate58, daj temu lekowi czas. Taka dawka, jaką Ty bierzesz, nie wpływa aż tak bardzo na noradrenalinę. Moim zdaniem po prostu powinnaś brać do wenli coś jeszcze bardziej uspokajającego. Lekarz powiedział: dwa tygodnie. To nie tak długo, wytrzymaj i spróbuj nie nastawiać się negatywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy paroksetynie 10-20 mg juz czuc noradrenaline,a Ty kleopatra mowisz ze w tej dawce wenla nie pobudza az tak bardzo .Gadasz bzdury.

Elate lekarz mowi ze dziala na stany lekowe ,bo ma dzialanie na serotonine,dodatkowo mowi ze ma mocniejsze dzialanie antydepresyjne niz paroksetyna bo bardziej kopie po noradrenalinie.Przepisal Ci wenlafaksyne bo wcześniej bralas paroksetyne i pewnie chwalilas.Sproboj sertraline jak juz tak lubisz te SSRI .Sertralina w dawce 50mg juz hamuje SERT w 90% ,dodatkowo pobudza dopamine lekko.Powinno sie u Ciebie sprawdzic.Na pewno na lęki lepsza bedzie,ewentualnie citalopram\escitalopram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Letmego26 napisał:

Przy paroksetynie 10-20 mg juz czuc noradrenaline,a Ty kleopatra mowisz ze w tej dawce wenla nie pobudza az tak bardzo .Gadasz bzdury.

Elate lekarz mowi ze dziala na stany lekowe ,bo ma dzialanie na serotonine,dodatkowo mowi ze ma mocniejsze dzialanie antydepresyjne niz paroksetyna bo bardziej kopie po noradrenalinie.Przepisal Ci wenlafaksyne bo wcześniej bralas paroksetyne i pewnie chwalilas.Sproboj sertraline jak juz tak lubisz te SSRI .Sertralina w dawce 50mg juz hamuje SERT w 90% ,dodatkowo pobudza dopamine lekko.Powinno sie u Ciebie sprawdzic.Na pewno na lęki lepsza bedzie,ewentualnie citalopram\escitalopram

@Letmego26

Dzieki Wielkie!

wlasnie  przed alventa powiedziałam lekarzowi o sertralinie ale powiedział ze spróbujemy z  welą i jak nie zadziała to wrócimy do ssri i spróbujemy z sertralina. A ja widzę wyraźnie jak ta wela jeszcze przy zwiększonej dawce powoduje coraz większy lęk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proste.Sertraline mozesz ladowac do 200mg ,ale najpierw zacznij od 50 i zobqcz jak po tygodniu bedziesz sie czula .I mozesz zwiekszac .Tak wogole to nie masz zadnych problemow w sferze seksualnej po tych SSRI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kleopatra napisał:

Tyle, że sertralina też ma działanie pobudzające, mniejsze od wenli, ale jednak. Zwłaszcza na większych dawkach, wiadomo. Może bardziej escitalopram?

@Kleopatra

Sertralina pobudza lęk?🤔

a escitalopram już kiedys brałam ale tez przestał działać po jakimś czasie Ok roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, ja mam depresję nawracającą, a nie nerwicę (i nie mam lęków), także nie jestem najlepszą osobą do tej porady. Ogólnie sertralina ma profil pobudzający (według mnie i chyba też w teorii), ale na pewno słabszy niż wenlafaksyna. Też stosuje się ją przy nerwicach. Niestety z lekami tak to jest, że czasem po pewnym czasie przestaje działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wenlafaksyna działa na wychwyt zwrotny dwóch neuroprzekaźników:serotoniny i noradrenaliny w proporcji 36 do 1.Czyli działa 40-krotnie słabiej na receptory noradrenaliny niż serotoniny.Ta zależność nie jest liniowa i indywidualna dla każdego chorego.Zaczynający terapię wenlafaksyną odczuje się dzialanie pobudzające noradrenaliny zazwyczaj po przekroczeniu dawki 150 mg.Do tej dawki lek działa zazwyczaj jak SSRI.Przyjmuje się ,że lek leczy lęk uogólniony tylko do dawki 225 mg. z powodu lękotwórczego działania noradrenaliny.

Jeżeli chory wraca do leku jak np.ja po raz trzeci, to tolerancja daje o sobie znać i powyższe progi się przesuwają.To bardzo skuteczny lek może i najskuteczniejszy/inni uważają że paroksetyna/na lęk i depresję i nie wykazujący zjawiska zwanego poop outem,czyli przerwania skuteczności leku np.po roku.Jednak odstawienie leku/jak i paroksetyny/jest trudne,żeby nie powiedzieć, niekiedy niemożliwe/odsyłam do anglojęzycznych źródeł/.Dlatego trzeba mieć to na uwadze rozpoczynając terapię tym lekiem/jak i paroksetyną/ o możliwym,bardzo trudnym zespole dyskontynuacji.

Jeżeli zaczynamy leczyć zaburzenia lękowe,lepiej rozpocząć sertraliną lub escitalopramem.W okresie wchodzenia w lek można skorzystać z benzodiazepin.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×