Skocz do zawartości
Nerwica.com

CITALOPRAM (Aurex, Cipramil, Citabax, Cital, Citalopram Vitabalans, Citaxin, Citronil, Oropram, Pram)


blackfuck

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      5
    • Nie
      2
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

kasia000,

 

Czasami biore. Sertralina niestety nie przywrocila mi dobrego snu, wiec musze czasami wziac mikrodawke 75-100 mg Pernazyny. Uspokojenia w ogole nie czuje po tak malej dawce, ale spie dobrze.

 

miko84,

 

Tak ufam. Wytlumaczyl mi, ze Esci ma najprawdopodobniej lepsze dzialanie antydepresyjne niz Citalo, jednak moim glownym problemem nie jest teraz sam zly nastroj, tylko bardziej umiarkowane lęki i niewielkie klopoty ze snem.

 

Na to ma dobrze podzialac Cipramil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogłolnie wszystkie SRRI mogą w kwestii snu zadziałać naprawde dobrze,ja na seroxacie spałam świetnie..dopóki nie zaczęłam odstawiania to był horror bezsenność MEGA!

stąd lekarka zapodała mi sertralinę tylko 25 mg i znów zaczęłam spać..wieksza dawka mi nie potrzebna.

Zenonekteraz na citalu nie masz nic na noc zapisane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kasia000,

 

Cipramil sie wkreca jak kazdy ssri jakies 2-6 tygodni , dopiero wtedy bedzie mozna powiedziec czy dziala na somatyke i sen czy nie. Nastroj mam dobry, wiec musze powiedziec, ze przy mojej psychogennej depresji Zoloft mi pomogl gdzies na 80 % !! Naprawde. ostatnio zmieniam zdanie na temat tego leku. Z miernego ocena skoczyla na - db.

 

Po prostu nie mozna liczyc na to, ze majac skomplikowana depresje nastroj sie ustabilizuje w ciagu miesiaca czy dwoch - tu trzeba wielomiesiecznej stabilizacji serotoninowej.

 

Na razie mam brac pernazyne lub hydroksyzyne na sen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumię..powodzenia na citalu-zawsze możesz wrócic do sertry.

Coć ja na paro juz nigdy nie wrócę.

 

-- 05 mar 2011, 16:20 --

 

super ,że tak oceniasz sertralinę ja mam nadzieję za kilka miesięcy jak już zapomnę o seroxacie na zawsze...też ocenię sertralinę nawet na 5.(ale póki co nie zapeszam siedzę cichutko)

 

-- 05 mar 2011, 16:21 --

 

ogólnie strasznie mało ludzi tu ten lek stosuje..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę jeszcze cita, ale mam nadzieję na zmianę przy następnej wizycie u lekarza. Bardzo poprawił sen, aczkolwiek nadal potrzebuję ponad godzinę żeby zasnąć, a i w nocy często jak się budzę to ponowne zaśnięcie zajmuje sporo czasu. Na lęki też trochę pomógł. No ale niestety depresja już od długiego czasu się pogłębia i to niepokojąco szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenonek, Ja się borykam z dystymią i do obniżonego nastroju jestem przyzwyczajony. Bez leków było źle albo bardzo źle. Teraz trochę lepiej, ale jakiś mega happy nie jestem. Zobaczymy jak długo to "trochę lepiej" potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze witam! To mój pierwszy post tutaj. :papa:

 

Ja biorę 20 mg od 3 miesięcy i trudno powiedzieć czy pomaga. Podobno dopiero bym poczuł gdybym odstawił.

 

Pozwolicie, że się wtrącę. Wydaje mi się, że coś byś poczuł. 20 mg to niska dawka. Sam przy takiej nie poczułem kompletnie nic, oprócz dość przykrych efektów ubocznych podczas oswajania się z lekiem. Dopiero 40 mg przyniosło odczuwalną poprawę.

 

Potrzebuję Waszej porady. Citabax (a właściwie Cital) biorę od 8 tygodni. Przez pierwsze 4 tygodnie brania dawki 20 mg nie poczułem kompletnie nic (oprócz przemijających, 2 tyg, objawów ubocznych zn. nasilenia lęku, depersonalizacji, pogłębienia depresji, jadłowstrętu, drżenia kończyn, osłabienia, ziewania, obniżenia libido, spłycenia snu - te objawy pojawiły się ponownie przy zwiększeniu dawki z 20 na 30, a następnie 40 mg) i coś się ruszyło dopiero po jakichś sześciu tygodniach, dopiero przy 40 mg. Poprawił się nastrój, czarne myśli już nie bombardują mnie 24 godz/dobę, osłabiły się lęki (zarówno lęk uogólniony, jak też mogę chyba zapomnieć o cholernych, niemożliwych do zniesienia atakach paniki! ...albo życia w ciągłym zagrożeniu takowymi), więcej żartuję, poprawiła się pewność siebie i czerpię znacznie większą przyjemność z wychodzenia, spotykania się z ludźmi i z rozmowy z nimi (to jest szczególnie miłe uczucie, że tak fajnie i na luzie można pogadać). Lek zadziałał więc i z pewnością mogę powiedzieć, że jest coraz lepiej. Miewam co prawda gorsze momenty i wciąż lekkie wahania nastroju, ale czuję, że idzie ku lepszemu. Aż sam jestem zdziwiony, bo początkowo byłem bardzo sceptycznie nastawiony do możliwości zmiany jakości życia przy pomocy jakichś substancji chemicznych, czyli niejako takiego oszukiwania mózgu. Rozpocząłem również psychoterapię i jestem do niej optymistycznie nastawiony. Nie jest jednak idealnie. Motywację wciąż mam niewielką, nie mogę sobie poradzić ze znalezieniem pracy, a jestem w takim momencie życiowym, że już naprawdę muszę ją w końcu znaleźć. Luki w CV coraz większe, a upływ czasu pogarsza tylko sytuację. Muszę wykorzystać ten moment kuracji SSRI do zrobienia czegoś ze swoim życiem, bo jak nie to już chyba po mnie... i nie wiem czy właśnie citalopram jest ku temu najlepszym środkiem. Nie myślę, że antydepresant ma być takim czymś, co rozwiąże wszystkie moje problemy, rozpocząłem terapię i mam zamiar pracować nad sobą także poza nią, ale fakt jest taki, że odrobiny chemicznego napędu życiowego i pozbycia się fobii pragnę i potrzebuję, jak kania dżdżu. Przynajmniej po to, aby zacząć coś robić, otrzaskać się, a tym samym naturalnie podwyższyć próg lękowy.

 

Przeczytałem chyba wszystkie wątki w internecie dotyczące SSRI i generalnie odnoszę takie wrażenie, że citalopram nie jest ani środkiem najczęściej zapisywanym przez psychiatrów, ani najczęściej chwalonym przez osoby stosujące (świadczy o tym m.in. ilość odpowiedzi w tematach). W moim przypadku zaczyna działać całkiem dobrze, ale skoro mam się związać z tym lekiem na dłuższy okres czasu, to chciałbym mieć pewność, że dokonałem wyboru najlepszego z możliwych. Na pewno znajdzie się tu parę osób, które mają doświadczenie z citalopramem i innymi lekami z grupy SSRI. I TU MOJA PROŚBA DO WAS: chciałbym poznać Waszą opinię na temat tego leku i informacji na temat tego, jak wypada on na tle innych, szczególnie tak powszechnie chwalonej paroksetyny, ale też sertraliny (podobno najskuteczniejsze w redukcji lęku i fobii, a taki profil działania myślę najlepiej się sprawdzi w moim przypadku). Najmilej widziane byłyby opinie osób, które dobrze przyjęły citalopram i się on u nich sprawdził, ale mają też określone doświadczenia z wyżej wymienionymi środkami - lepsze lub gorsze.

 

Serdecznie pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmilej widziane byłyby opinie osób, które dobrze przyjęły citalopram i się on u nich sprawdził, ale mają też określone doświadczenia z wyżej wymienionymi środkami - lepsze lub gorsze.

Kiedyś też szukałem tylko tego co chciałem przeczytać. Tani citalopram jest dobry, bo jest dobry i tani. ;)

 

Moim zdaniem jeżeli na wysokich dawkach Citalbaxu nie jesteś zamulony, masz poprawione samopoczucie i zmniejszone lęki, to zwiększaj dawkę aż do uzyskania pełnego efektu. Zmiana na inny, mocniejszy lek może spowodować, że Citabax nie będzie potem działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejsza drastycznie libido

 

Poczytałem trochę wątki i wiem, że miałaś również doświadczenia z sertraliną (chyba najlepsze) i z paroksetyną. Czy mogłabyś napisać mi, który z tych trzech leków zn. citalopram, sertralina i paroksetyna najbardziej wpływa na te sprawy? Po citalopramie 40 mg odczułem wyraźny spadek zainteresowania seksem, co jest dość przykre, jakoś tam działa, ale faktycznie chyba słabo aktywizuje i jeśli tak będzie dalej, mam w planach się przesiąść na inny środek. Choć, z drugiej strony, chciałbym dać mu jeszcze trochę czasu i się bardziej z nim otrzaskać, bo póki co czuję lekką derealizację, zn. lek działa i nie czuję się zupełnie sobą. U mnie na szczęście w ogóle nie wywołuje senności, tak jak wywoływał u Ciebie.

 

Mój mąż brał najpierw cital, potem citronil i citabax i twierdzi że cital, czyli ten najdroższy działał najlepiej, a citronil najtańszy najgorzej.

 

Coś w tym jest. Przez pierwszy miesiąc brałem Citabax 20 mg i powodował znacznie mniejsze skutki uboczne, a zarazem nie działał w ogóle. Przesiadka na Cital 30 mg, a następnie 40 natychmiast (już po pierwszym dniu z 30) spowodowała znaczne nasilenie objawów ubocznych, a w dalszej kolejności poczułem jego działanie.

 

Czy to nadal nie za duzo.Citalopramu wziełam 20mg.

 

Nie dziwię się, że ten Citalopram Cię tak wystraszył. Ja na początku brałem 10 mg przez 2 tygodnie i w pierwszych dniach miałem straszny jadłowstręt, puchła mi głowa i miałem zawroty oraz drżenie kończyn. Myślę, że nie powinno się zaczynać od 20 od razu.

 

Nie na razie , nie wiem co zrobic...kurde...popatrz jak ludzie reaguja na ten lek, przeciez to dno, przezytek, jak mozna go zapisywac jak jest Escitalopram - swietny lek ? Ale cital jest stosowany coraz rzadziej, roznice w tolerancji tego leku a Esci sa kolosalne... Cital to dla mnie calkowita ostatecznosc.

 

Myślę, że troszeczkę przesadzasz. Citalopram i Escitalopram to raczej leki dość do siebie podobne, tak pod względem działania, jak i efektów ubocznych, z jakąś tam przewagą na rzecz esci, ale ten lek generalnie stosuje się w niższych dawkach niż citalopram. Tutaj jest bardzo ciekawy artykuł na ten temat:

http://pl.lundbeck.com/pl/PDF/Lexapro%20publications/tolerancja.pdf

...w którym możemy przeczytać m.in.

""Wykazano, że ogólne właściwości farmakologiczne, farmakokinetyczne i toksykologiczne

escitalopramu są takie same jak citalopramu. (...) Poniewa¿ escitalopram i R-enancjomer nie ulegają konwersji, właściwości farmakokinetyczne

escitalopramu można określić na podstawie danych dla citalopramu..." itd.

 

A jeśli chodzi o skutki uboczne, to jeśli prześledzisz wyniki badań przedstawione w tekście i tabelach, to zauważysz, że wcale nie są tak jednoznaczne, choć konkluzja artykułu jest taka, że escitalopram jest lepiej tolerowany. Różnice wcale nie są - jak piszesz - kolosalne.

 

Patrząc jednak na Twoje nastawienie do tych dwóch leków, lepiej byłoby jednak gdybyś sięgnął jednak po esci, bo czemu nie. Nastawienie pacjenta jest bardzo ważne. :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miś wesołek,

 

Zmienilem zdanie na temat Citalopramu.

 

Citalopram to jednak bardzo dobry lek.

 

Ma odmienny profil dzialania od Escitalopramu. Citalopram dziala silniej przeciwlękowo i poprawia sen (w dluzszym czasie). Escitalopram powinien zadzialac motywujaco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tani citalopram jest dobry, bo jest dobry i tani. ;)

 

Hehe, nie ma być tani, może być drogi, ale ma działać. ;)

 

Moim zdaniem jeżeli na wysokich dawkach Citalbaxu nie jesteś zamulony, masz poprawione samopoczucie i zmniejszone lęki, to zwiększaj dawkę aż do uzyskania pełnego efektu. Zmiana na inny, mocniejszy lek może spowodować, że Citabax nie będzie potem działać.

 

Nie jestem zamulony, wręcz przeciwnie, ale jestem trochę rozkojarzony i nie mam większej motywacji (zresztą wcześniej też nie miałem). Wyraźnie poprawione samopoczucie już niestety minęło. Myślę, że w pierwszych dniach, w których lek zaczął działać zaliczyłem mały, parodniowy epizod hipomanii. Takie wszystko wydawało mi się super, nawet ja. Teraz minęło, choć nie jest źle. Pojawiają się niestety lęki, wczoraj znowu nieprzyjemne uczucie dławienia w gardle i kołatanie serca, ech, a już myślałem, że mi ten citalopram aż zbyt dobrze pomógł na lęki, ale nie do końca pomógł na stany depresyjne i demotywację. Poczekam jeszcze trochę.

 

Zwiększanie dawki do 60 mg spowoduje, że Cital, choć "dobry" może przestać być "tani". Pisząc o mocniejszym leku SSRI masz na myśli paroksetynę i escitalopram czy coś jeszcze. Zdaje się, że reszta jest słabsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Escitalopram powinien zadzialac motywujaco.

 

To ja też zmieniłem zdanie na temat citalopramu i wolę escitalopram. :mrgreen:

 

ED. Aha, mi po ponad dwóch miechach jakoś na sen nie pomogło, ani w ciągu dnia, ani w nocy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na 60 mg, powinno szybko zaskoczyć. Jeżeli teraz zmienisz lek, to znowu musisz czekać 2 miesiące na działanie.

 

Jeżeli chodzi o moc, to z SSRI tylko esci i paro są silniejsze, fakt. Ciężko jest mi porównać z TLDP i SNRI, trochę inny profil działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adamo. :) Myślę, że to może być dobry pomysł. Nie mam jakoś teraz szczególnie ochoty się przestawiać na inny lek i dałbym temu jeszcze przynajmniej jeden miesiąc, tym bardziej, że rozpoczynam teraz na poważnie terapię (w końcu się udało mnie powciskać w jakieś terminy częściej i gęściej na kasę chorych) i nie chcę się pokazywać taki roztrzęsiony, a po samym Citalu wiem, że początki z lekiem mogą być trudne.

 

A napisz mi jeszcze, jeśli możesz? Czy miałeś doświadczenia z sertraliną? Jak byś ocenił w porównaniu do citalo? Paroksetyny się szczerze mówiąc się boję. :zonk:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miś wesołek,

 

Ja bralem Sertre przez ok 10 miesiecy. Dlugo sie rozkrecala, bardzo dlugo. Ale gdzies po 6-7 miesiacach nastroj sie ustabilizowal i jest ok.

 

OCeniam tak :

 

- dzialanie antydepresyjne (w sensie nastroj) - w miare dobre na -db

- przeciwlękowe - slabe, znikome

- motywacyjne - w moim przypadku slabe

- redukcja roznych glupich nerwicowych mysli - slabo na +mierny

 

Cital jest teoretycznie mocnejszym i bardziej selektwynym lekiem niz Sertra. Cipramil ma rowniez teoretycznie mocniejsze dzialanie przeciwlękowe i powinien regulowac sen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×