Skocz do zawartości
Nerwica.com

5-HTP


Sonia

Rekomendowane odpowiedzi

Kalebx3, dzięki za informacje o Vitamins Because.

Omijałem tą firmę, ze względu na brak renomy i cenę właśnie (nie mogę znaleźć producenta, podejrzewam że to jakaś tania linia "Tanio i dobrze" dla aptek) . Ale skoro chwalisz, to spróbuję, bo z kasą coraz cieniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam brać 5HTP Puritan's Pride. Nie biorę żadnych innych leków więc powinnam mieć 100% pewność czy ten środek działa, czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arasha, przepraszam że dopiero teraz, ale nie potrafię nawet sobie dodać wątku do obserwowanych, żeby dostawać powiadomienia o nowych wpisach.

Biorę od ok. pół roku. Doszedłem dzielnie do 55 mg. To moja 1-sza próba. Obecnie ok. 7 mg - dziubię sobie także dokładnie nie wiem, po okruszku co tydzień. Co za syf...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

syntuhajbeja, ja w sumie róznicy żadnej nie czuję, poza może odrobiną więcej energii. Ale to może przez to, że nie mam depresji ani nie brałam przez długi czas żadnych innych leków. Wiem, że z pewnością nie szkodzi a w pewnym stopniu pomaga, ale nie jestem w stanie powiedzieć w jakim zakresie można tego używać jako wspomagacza bądź zamiennika silnych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ugh,

 

Dzięki za informacje. Ciekawi mnie to jak na innych działa, a ludziom na tym forum jakoś bardziej ufam niż innym źródłom.

 

Ja też nie odczuwam generalnie działania antydepresyjnego (w bardzo szerokim rozumieniu). Za to ciągle obstaję, że pomaga przy schodzeniu z paroksetyny. Ale zamierzam dać mu szansę jak już będę zupełnie "czysty".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

syntuhajbeja, podejrzewam, że to też zależy od wielu czynników bo gdzieś czytałam opinie, że jednym pomaga a innym nie cięzk ostwierdzić dlaczego konkretni tak się dzieje. Myślę, że musiałbyś po prostu sam wypróbować, żeby mieć 100% pewność, czy na Ciebie zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garstka ciekawostek. Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (suple) upośledza transmisję dopaminergiczną w kresomózgowiu prowadząc do zaburzenia funkcji poznawczych. :pirate: Kiepskiej jakości suple z 5-HTP mogą wywołać zespół eozynofilia-mialgia. Jednoczesne przyjmowanie 5-HTP i karbidopy (łączona z L-DOPĄ) może prowadzić do sklerodermii.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23609610

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7699627

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6997735

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garstka ciekawostek. Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (suple) upośledza transmisję dopaminergiczną w kresomózgowiu prowadząc do zaburzenia funkcji poznawczych.

 

Na stałe upośledza?

Jak to możliwe, skoro 5-htp to ponoć niewinna substancja, z której mózg sobie sam produkuje serotoninę? I czy to się bardzo różni od tryptofanu, który przyjmujemy z jedzeniem? I jak to się ma do SSRI, czy one nie prowadzą do gorszych zaburzeń?

Droga redakcjo... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe, skoro 5-htp to ponoć niewinna substancja, z której mózg sobie sam produkuje serotoninę?

 

"Przyjmowanie doustnie egzogennego 5-HTP (...) zaburzenia funkcji poznawczych". 5-HTP wytwarzane z l-tryptofanu (egzogennego aminokwasu) przez sam organizm jest zasadniczo endogenne. 5-HTP występuje w pożywieniu w śladowych, nieistotnych , ilościach. Na potrzeby suplementów diety 5-HTP pozyskuje się w postaci ekstraktów z nasion afrykańskiej rośliny Griffonia simplicifolia.

 

I czy to się bardzo różni od tryptofanu, który przyjmujemy z jedzeniem?

 

Zrobię copypastę-

1) 5-HTP zdecydowanie lepiej penetruje przez BBB (barierę krew-mózg) niż l-tryptofan.

2) L-tryptofan jest transportowany z krwiobiegu do mózgu przez CD98/LAT-1, czyli transporter, wspólny dla grupy dużych neutralnych aminokwasów. Oprócz transportowania tryptofanu transportuje on także aminokwasy rozgałęzione (BCAA), tj. leucynę, izoleucynę oraz walinę, a także inne aromatyczne aminokwasy (AAA) takie jak chociażby l-tyrozyna. Tryptofan musi konkurować z pozostałymi związkami o "miejsce" na transporterze LAT-1, żeby w ogóle móc przekroczyć barierę krew-mózg. W przypadku 5-HTP ten problem odpada.

3) L-tryptofan jako aminokwas egzogenny (niezbędny) jest zużywany w różnych procesach biochemicznych, do biosyntezy białek , a tylko pewna część jest zużywana do biosyntezy serotoniny. 5-HTP praktycznie w całości ulega konwersji do serotoniny.

4) L-tryptofan w zdecydowanie większym stopniu niż 5-HTP ulega biotransformacji do serotoniny w wątrobie (czyli jeszcze przed przekroczeniem BBB!). A to rodzi niestety problem. O ile sam l-tryptofan czy 5-HTP przekraczają BBB (w taki czy inny sposób dla każdego z tych związków), o tyle sama serotonina wytworzona na obwodzie nie jest już zdolna przekroczyć BBB.

5) Konwersja l-tryptofanu do 5-hydroksytryptofanu (5-HTP) przez hydroksylazę tryptofanową jest najsłabszym ogniwem w całym procesie biosyntezy serotoniny. Istnieje coś takiego jak rate-limiting step w procesie biosyntezy serotoniny. Zachodzi to właśnie na etapie hydroksylacji tryptofanu do 5-HTP. Jest to proces ściśle kontrolowany przez organizm i jeżeli "dojdzie" on, z jakiegoś powodu do wniosku, że więcej serotoniny nie potrzeba i koniec kropka to nadwyżka l-tryptofanu i tak nie zostanie przekształcona w 5-HTP. 5-HTP siłą rzeczy omija ten etap.

6) Suplementy z 5-HTP pochodzą ze źródeł roślinnych (są to ekstrakty z Griffonia simplicifolia i pokrewnych roślin), a suplementy z l-tryptofanem są wytwarzane na drodze fermentacji mlekowej= istnieje wyższe ryzyko zanieczyszczeń, grożących EMS. (Aczkolwiek w kontekście 5-HTP także wspominano niekiedy o EMS, więc są pewne nieścisłości czy w gruncie rzeczy chodzi o zanieczyszczenia czy samą suplementację prekursorów 5-HT).

 

I jak to się ma do SSRI, czy one nie prowadzą do gorszych zaburzeń?

 

Pozwolę za przykładem posłów opozycji wstrzymać się od głosu, a wręcz opuścić forum. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stałe upośledza?

Zapewne nie. ;) Poza tym trzeba by się zagłębić w metodologię badania, dlaczego wysnuto taki, a nie inny wniosek. Mianowicie- wzięto 68 łośków, podzielono ich- część otrzymywała 50mg 5-HTP, a reszta placebo. Wszyscy wykonywali test TOL- https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_London_test , który jako badanie neuropsychologiczne ma być niewrażliwy na wahania w poziomie serotoniny ale bardzo wyczulony na zmiany w aktywności dopaminergicznej w przodomózgowiu. Przez "wrażliwość" mam na myśli efektywność i tempo wykonywania- https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_functions oraz https://en.wikipedia.org/wiki/Planning_(cognitive) .

No i okazało się, że łośkom, które dostawały 5-HTP znacznie więcej czasu zajęło wykonanie wszystkich 10 zadań w TOL niż łośkom, które otrzymywały placebo. A skoro TOL ma odzwierciedlać aktywność dopaminergiczną w przodmózgowiu no to badacze doszli do wniosku, że przyjmowanie egzogennego 5-HTP upośledza transmisję dopaminergiczną skoro łośki je zażywające dłużej rozwiązywały cały TOL. Mówiłem, że to bardziej ciekawostka. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz znowu przyjmuje się, że wskazane jest łączyć 5-HTP z innymi substancjami:

O ile 5-hydroksytryptofan łatwo przekracza barierę krew-mózg, o tyle serotonina nie jest do tego zdolna. Enzym przetwarzający 5-HTP zwany dekarboksylazą aromatycznych L-aminokwasów znajduje się nie tylko w mózgu, ale również w układzie trawiennym. Dlatego też skuteczność suplementacji 5-HTP można podnieść przyjmując aminokwas razem z inną substancją, która zneutralizuje działanie enzymu (np. z EGCG lub kwercetyną). Dzięki temu 5-hydroksytryptofan zostanie przekształcony w serotoninę dopiero w mózgu.

 

Wraz z trwaniem suplementacji zwiększa się tolerancja organizmu na 5-HTP. Ponadto obfite i regularne dostarczanie prekursora może ograniczyć naturalną produkcję serotoniny w mózgu. Z tego względu należy stosować okresowe przerwy (co kilka tygodni) w przyjmowaniu tego aminokwasu. Również wprowadzenie na każdy tydzień 1 – 2 dni wolnych od suplementacji pomaga organizmowi zachować równowagę i czerpać długotrwałe korzyści z 5-HTP.

http://pl.swissherbal.eu/sklep/5-htp/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tryptofan nadaje się dla nerwicowców? Jedni mówią o większym bezpieczeństwie przyjmowania tryptofanu z magnezem, inni o szybszym działaniu 5-htp, ale ryzykiem związanym z kardiotoksycznością. Przeczytałam już mnóstwo opinii i nadal nie wiem czy w ogole jest sens przyjmować ten aminokwas i w jakiej postaci ://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po przewertowaniu suplementow wiem jedno. Trzeba kombinowac Lithium orotate (nie znam niestety nazwy po polsku) Tylko nie ten Lit co daja na bipolarna czyli carbonate, musi byc orotate bo tamten sieka mozg. Pozniej 5htp i omega3. Na suplementy trzeba uwazac i szukac takich co maja sklad dobry. Samo omega3 to paranoja znlaezc dobre a jest ich na polkach od wyboru do koloru tylko wszystkie g... warte.

Ci co znaja angielski to jest dobry wyklad na youtube co powinna brac osoba z deprecha, to moge podac linka jak cos. Na jednych 5htp dziala na innych nie. Na jednych dziala Lithiu na innych nie. Takze trzeba skombinowac pare tych suplementow i to dobrej jakosci a nie byle co kupowac. Co z tego ze kapsula ma np 1000mg a EPA i DHA ma razem 300mg pfff. Juz nie mowie o oksydacji, metalach ciezkich, tloczone na zimno czy nie, z jakich ryb i czy z wolno zyjacych czy jakich. Omega 3 moze wcale nie dzialac jak nie jest najlepszej jakosci i nie ma duzej zawartosci EPA. Czy ktos bral cala ta kombinacje? Jest pare jescze ale to taki pakiet podstawowy ten lit, 5htp i EPA. Bral ktos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem brać 5-HTP 2 tygodnie temu i muszę napisać ze jestem zaskoczony efektem tego suplementu. Na przykład,dzisiaj czułem się bardzo źle tj.lekki ból głowy,zamulenie,ospałość,problemy z koncentracja itp. Wziąłem 150mg 5-HTP. Po około godzinie mój stan zaczął się poprawiać,jestem bardziej aktywny,bardziej gadatliwy,o wiele wiele mniej nerwowy a także mniej lękliwy. Wczoraj chciałem zażyć 100mg na noc aby poprawić jakość snu ale bylem bardzo nerwowy i rozbity wiec musiałem zażyć wcześniej. Sprowadziłem 5-HTP z Anglii z dodatkiem Niacyny i witaminy B6 (150 zł za 240 kapsułek 50mg). Podobno dawka przy depresji może wynosić nawet 300-500 mg wiec efekty mogą być jeszcze lepsze.

 

Ze skutków ubocznych to rozwolnienie plus duże mdłości gdy przyjmie się suplement na pełny żołądek ( dodatkowo większa niż zwykle choroba lokomocyjna).

Dodatkowy kupiłem Tyrozyne aby naprawić zniszczona koncentracje,pamięć i aby wyrównać poziom dopaminy,noradrenaliny przez Sertraline i Trazodon.1000mg w jednej dawce i tez coś tam czuje,mam przede wszystkim więcej siły,werwy,lepsza koncentracja i pamięć także tez polecam tylko myślę ze ta Tyrozyna jest słabej jakości. Około 50 zł za 1000mg gdzie z innych firm za 40 zł jest 500mg.

Na co dzień przyjmuje 10mg Escitolopramu rano i 100mg Trazodonu na noc także wszystko się nawzajem wzmacnia. No i kompleks witamin b ale to za 17 zł wiec cudów się po tym nie ma co spodziewać (około 1000-1500% dziennego zapotrzebowania i śladowe ilości Inozotylu).

 

Dziwi mnie ze temat na temat tego suplementu jest tak mało popularny. Jeśli ktoś ma male lęki itp. to jest to lepsze rozwiązanie niż benzodiazepiny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×