Skocz do zawartości
Nerwica.com

5-HTP


Sonia

Rekomendowane odpowiedzi

5htp to raczej srodek dietetyczny nie uzywa sie tego w celach teraputycznych w przypadku terapii farmakologicznej zaburzen nueurologicznych...

Ten srodek nie ma dlugotrwalego wplywu na receptory wychwytu sertoniny, powoduje tylko wzmozone wydzielanie tryptofanu, czyli nie jest to lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo tego,że jest to suplement,radziłbym uważać(studiuję farmację)Z lekami typu SSRI lub inhibitorami MAO może spowodować zespół serotoninowy-skrajna nerwowość,wzrost ciśnienia z przełomem nadciśnieniowym włącznie(jeśli wogóle zawiera 5HTP,bo większość leków kupowanych przez internet to placebo).Z "naturalnych" środków lepsza jest glutamina(aminokwas,do kupienia w sklepach z odżywkami dla kulturystów),potwierdzone klinicznie działanie.Poprawia nastrój i koncentrację,zmniejsza senność,polepsza apetyt i ogólną kondycję organizmu.Tryptofan podany w większych dawkach może powodować silną senność(kiedyś próbowano go stosować jako lek nasenny,z różnym skutkiem)

 

 

hej, rozumiem, że glutamina jest to to samo co tryptofan? I czy można ją brać włącznie z efectinem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie coś 5 HTP, jest to naturalna substancja, która podnosi poziom serotoniny, podobnie jak leki z grupy SSRI. Mozna to kupic m.in. na allegro.Ale czy to faktycznie działa tak jak chemiczne leki wychwytu zwrotnego serotoniny? Ponoc nie ma żadnych skutków ubocznych, bo to sama natura,a rewelacyjnie poprawia nastrój, likwiduje lęki itd.

Brał ktos z Was, może sie podzielić swoimi odczuciami?

 

Moim zdaniem to tak jakby porównywać do siebie Testosteron w zastrzykach i tribulus (zioła podnoszące naturalny poziom testosteronu). Wiadomo, że sterydy dadzą lepsze i szybsze rezultaty niż suplementy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Słodziutcy.

Słyszeliście może o takim środku 5-htp? Prekursor serotoniny to jest. Niby ma pomagać przy depresjach, huśtawkach nastroju i... obżarstwie ;P Tak jak ja na przykład mam - zaczęło się od bulimii, a skończyło na mega depresji z myślami samobójczymi, ale żreć nadal przestać nie potrafię. Nie mam nad tym kontroli zwyczajnie...

Dlatego zaopatrzyłam się w 5-htp. Dziś wzięłam pierwszą dawkę 100mg. 5min po zażyciu zaczęłam się śmiać, więc myślę sobie ekstra! Później robiłam się coraz bardziej senna. Godzinę po połknięciu tabletki byłam absolutnie nieczuła na wszystko. Zero jakichkolwiek emocji. Ani tych złych, ani dobrych. Głowę miałam dosłownie pustą, żadnych myśli... Wszystko było mi obojętne. A później stopniowo od nowa zaczęły mnie dręczyć myśli, że muszę się czymś nażreć... Dwie godziny od zażycia znowu miałam bulimiczny napad jak co dzień. Później przez kolejną godzinę przechodziłam horror. Najpierw byłam nieprawdopodobnie wściekła, później złość ustąpiła i zaczęłam płakać... właściwie to wyć!!! Nie miałam tak już od bardzo dawna. W końcu wzięłam sobie piwko i wszystko minęło. To znaczy czuję się tak jak co dzień. Jakbym nie brała żadnego 5-htp. Aha, z tym piwkiem to taki pomysł mnie naszedł, bo jestem również uzależniona w lekkim stopniu od alko - jest to jedyna rzecz, która może mi poprawić humor.

Zastanawiam się, co to wszystko miało być? Czemu tak krótko czułam się względnie dobrze, a później nagle tak potwornie źle? Czy to znaczy, że 5-htp na mnie nie działa? Zażyłam za małą/dużą dawkę? A może tak to właśnie wygląda na początku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy prekursor serotoniny-5-htp wytwarzany jest jako suplement diety przez firmę Syntrax...(Syntrax Subdue 90 kaps.) kiedys był w jednym z Polskich sklepów internetowych za ok.100zł...teraz bardzo ciężko dostępny,chyba ze w zachodnioeuropejskich sklepach internetowych...

http://www.syntrax.pl/thesite.htm#Product_Section

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-htp stosuje się generalnie przed snem. Czy na drugi dzień po zażyciu czuć jakieś przymulenie, senność itp?

 

Ja np. jestem wrażliwy na rózne subsancje i czy to "lajtowa" hydroksyzynka czy melatonina to ja na drugi dzień czuje jakieś tam zmulenie po leku. Także interesowała by mnie odpowiedź kogoś kto też jest wrażliwy na leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was próbował się ratować 5-HTP? Właśnie przyjęłam pierwszą dawkę 100mg i prawdę mówiąc jestem nastawiona bardzo bardzo sceptycznie :-| Dodam że depresja ciągnie się za mną 8 lat, przyjmowałam całą masę różnych leków które nie pomagały, jedynie fluoksetyna w największej dopuszczalnej dawce, ale działała zaledwie trzy miesiące. Nie mam już siły na walkę z chorobą... Jeśli ktoś zażywał 5-HTP bardzo proszę o parę zdań, czy to wogóle działa???

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może połączyć 5htp z SSRI/ lub innymi antydepami?

Niby zagrożenie zespołem serotoninowym, ale czytałem, że tak samo jest z innym prekursorem monoaminy L-DOPA

gdy ludzi z parkinsonem leczy się prekursorem dopaminy, to czasem daje się im coś na wychwyt zwrotny dopaminy ale wtedy zmniejsza się

im ilość L-dopa może po konsultacji z lekarzem też można by podobne combo zrobić inhibitor wychwytu zwrotnego + prekursor neuroprzekaźnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowałem ten suplement i w moim przypadku z jego działaniem było różnie. Czasami czuło się jego działanie bardziej a innym razem jakby w ogóle. Trochę się supli nałykałem i z tego akurat nie byłem zadowolony. Bo zawsze bo łyknięciu tabletki miałem bóle brzucha i brało mnie na wymioty do dzisiaj jak sobie o tym pomyśle to robi mi się niedobrze. Czasami powodował wyraźną poprawę humoru zwiększał gadatliwość a innym razem po za bólem brzucha nic nie powodował. Ogólnie zjadłem tego ze 3 opakowania gdzieś w szafce jeszcze mi zostało kilak tabletek ale nie mam zamiaru tego łykać wyrzucę to w cholerę. Po prostu mój układ trawienny nie toleruje tej substancji i głównie dlatego nie wspominam jej zbyt dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×