Skocz do zawartości
Nerwica.com

Uprawiamy ogródek warzywno owocowy :D


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę się wcinal Lilith do tematu kwiatowego, ten topic będzie dot. wyłącznie owoców i warzyw. Jak coś hodujecie na działkach, w doniczkach czy gdziekolwiek, to

piszczie śmiało. Zapodam parę zdjęć, a aktulizacja będzię jak roślnki zakwitną :D

 

Na początek papryka wychodowana w doniczne (opis zdjęcia odpowiada dacie jego wykonania), jak widać ostatnie zdj. wykonane dzisiaj, nie wiem jaka będzie w smaku,

jest nieco mniejsza od tej sklepowej, to chyba dlatego, że nie stosowałem żadnych nawozów, oprysków itd. Tylko woda i słońce ;) 100% natural ;)

Clipboard01.jpg.a09d31902dca4a8fdfc91a67032ed328.jpgIMG_20170401_113924_HDR.jpg[/attachment]

IMG_20180417_143107_HDR.jpg[/attachment]

 

 

 

W doniczce wykiełkowały pomidory, robiłem tak jak ten gościu pokazał: https://www.youtube.com/watch?v=cLfpeUtyDII

Tydzień wystarczy i mamy roślinki na powierzchni.

shadow.jpg.432a3c4704df6569e423e37ea3d8745b.jpgIMG_20180417_144637_HDR.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wkleje potem:)))

Czekam z niecierpliwością na zdjęcia agrestu i malin :D:D

wiejskifilozof, też byś mógł zapodać zdjęcia z sadzenia, kopania, obierania i gotowania.

 

 

Zrobiłem pare fot, marna jakość, nie umiem robić zdjęć, najładniej kwitną czereśnie. Przydało by się trochę deszczu, to bo rośliny odżyły :D

Czereśnia 1

Clipboard01.jpg.a09d31902dca4a8fdfc91a67032ed328.jpgIMG_20180422_190611_HDR.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lilith, dobrze :smile:

Pomidory podrosły, przesadziłem je do doniczek, sporo sadzonek zostało, nie mam co z tym robić.

Clipboard01.jpg.a09d31902dca4a8fdfc91a67032ed328.jpgIMG_20180504_102849_HDR.jpg[/attachment]

 

Na drzewkach tej starszej papryki, pojawiły się kwiaty, jeszcze owoce nie zerwane, a już chce mieć nowe :D

IMG_20180504_103355_HDR.jpg[/attachment]

IMG_20180504_110036_HDR.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liber8, dlaczego na jesieni nie ścinasz malin? Zostaw tak 10-15 cm przy ziemi. Na wiosnę odrosną ;)

 

U mnie z grubsza to(a jak będzie to się zobaczy :D) :

 

Bazylia CZERWONA

BAZYLIA mieszanka

BAZYLIA POSPOLITA

Bób HANGDOWN BIAŁY

Bób KARMAZYN

Brokuł SEBASTIAN

Brukiew Jadalna NADMORSKA

Burak ćwikłowy CZERWONA KULA 2

Burak ćwikłowy OPOLSKI

Cebula czerwona RED BARON

Cebula SIEDMIOLATKA allim cepa L.

Cebula SOCHACZEWSKA

Cebula WENTA allim cepa L.

Cebula WOLSKA

Cebula zimująca AUGUSTA

Cykoria korzeniowa DI BRUXELLES (typ Terezka)

Dynia olbrzymia BAMBINO

Dynia zwyczajna NIMBA (cukinia)

Dynia zwyczajna OLGA

Dynia zwyczajna patison SUNBURST F1 mieszaniec

Dynia zwyczajna ZŁOTY CEPELIN (typ kabaczek)

ESTRAGON

Fasola zwykła karłowa ZŁOTA SAXA

HYZOP LEKARSKI

Jarmuż VITESSA

Kalafior DELTA

Kapusta brukselska CASIOPEA

Kapusta czerwona średnio-wczesna RUFUS

Kapusta głowiasta biała DITHMARSCHER FRUHER

Kapusta pekińska HILTON

Kapusta wczesna DITA

KAWON (arbuz) SUGAR BABY

Kolendra SIEWNA

Koper ogrodowy AMBROZJA

Koper włoski korzeniowy FINO

Kukurydza GOLDEN BANTAM

Kukurydza pękająca JANTAR

LAWENDA LEKARSKA

LUBCZYK OGRODOWY

MAJERANEK ogrodowy

Marchew jadalna DOLANKA

Marchew jadalna KORAL

Marchew jadalna LENKA

Marchew jadalna PIERWSZY ZBIÓR

MELISA LEKARSKA

Melon cukrowy Charentais

MIĘTA PIEPRZOWA

Oberżyna VIOLETTA LUNGA 3 (typ bakłażan)

Ogorecznik LEKARSKI

Ogórek konserwowy Anulka f1

Ogórek konserwowy Borus f1

Ogórek szklarniowy MARTA F1 mieszaniec

OREGANO WIELOLETNIE

Papryka ELF ZIELONKI

Papryka łagodna peperoni LOMBARDO

Papryka ostra zielona WESTLANDIA

Papryka OŻAROWSKA

Papryka Peperoni de CAYENNE

Papryka WAGA

Papryka żółta FEHER

Pasternak półdługi biały

PIETRUSZKA Halblange (typ Branderburska)

Pietruszka korzeniowa CUKROWA

Pomidor JANTAR

Pomidor malinowy WARSZAWSKI

Pomidor OXHEART

Pomidor RIO GRANDE

Por OCTOBER

Poziomka RUGIA

Poziomka wielkoowocowa REGINA

RABARBAR

Rodzynek brazylijski ANDERBEERE 1

ROKIETTA SIEWNA

ROZMARYN

RUCOLA SELVATICA 1

RUMIANEK pospolity

Rzepa jadalna SNOWBALL

Rzeżucha ogrodowa

Rzodkiewka DUO

Rzodkiewka OPOLANKA

Rzodkiewka ZLATA

Sałata KRÓLOWA MAJOWYCH

Seler korzeniowy DENAR

Seler naciowy ZEFIR

Słonecznik OGRODOWY

Szczaw ZWYCZAJNY

Szczypiorek BOHEMIA 1

Szpinak OLBRZYM ZIMOWY

TRYBUŁA ogrodowa

TYMIANEK WŁAŚCIWY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tak 10-15 cm przy ziemi. Na wiosnę odrosną

 

emikado, tak zrobię, nie posiadam zbyt dużej wiedzy na temat rolnictwa, niektóre rzeczy robię dobrze, inne źle, ale rolnictwo to coś, co mnie pociąga.

Duża ta Twoja lista warzyw :D u mnie jest tego mniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAAAAgrest <3 ale bym sobie zrobiła kompotu z agrestu! :( rósł kiedyś u mnie za blokiem, z resztą, co u mnie nie rosło gdy byłam dzieckiem...

 

emikado, czy hodowałaś poziomki w doniczce? Ja próbowałam, miałam dwuletnie, nawet im ciełam do ziemi uschnięte igły żeby zakwasić glebę. Na drugi rok nawiozłam je jakimś nawoziskiem przez co przesoliłam, uschły :( a tyle czasu pielęgnowałam dziady...

 

Lubczyk też tak zabiłam... więc kupiłam w doniczce :> Przesadziłam do większej ale ma inną łodygę niż takie które widziałam na ogródkach i dużo mniej aromatu. Zastanawiam się czy to jakaś specyficzna odmiana.

 

Liber8, jak Twoje pomidory? Ja posadziłam w doniczce, pięknie się rozrastają ale na razie same liście...

W ogóle mieszkasz w pięknej okolicy, też tak chcę...

 

 

Posadziłam też rukolę, tak dla beki i z nadmiaru doniczek :> Wrzucę jutro foty jak sobie kiełkuje w pełnym słońcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

emikado, czy hodowałaś poziomki w doniczce?

 

Nie. Pierwszy raz i bezpośrednio wsiałem do gruntu. Obecnie jestem ciekawy co w ogóle będzie chciało mi rosnąć w tej glebie. W dodatku postępujące zmiany klimatyczne skłaniają mnie także do rozpoczęcia testowania cytrusów. Jakby nie było kiedyś będą u nas i pomarańcze :D Małe drzewka mogą rosnąć w domu, ale większe to już mus wsadzić w glebę na zewnątrz, tylko pytanie - jak uchronić je przed mrozem? :/

Ogólnie mam takie zapatrywanie, że planuje mieć Wszystko to co będzie chciało rosnąć w naszym klimacie. Kierunkuję się w owoce, warzywa, zioła, a także rośliny ozdobne. Małymi kroczkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

emikado, może konstrukcja z listew i grubej folii malarskiej? Będzie to nietypowa szklarnia. Można to też wkopać w ziemie by jakkolwiek chroniło korzenie. W sumie w zimę nie chodzi się po ogródku jakoś bardzo to mozna taka konstrukcję zmajstrować. Tylko czy nie będzie za dużej różnicy temperatur pomiędzy ziemią a szklarnią.

 

A czy poziomki sa trudne w uprawie, owocowaniu, wymagające? Moje mnie rozczarowały...

 

Papryka w doniczce, nie wpadłabym na to a wygląda super, chyba sobie sprawię :)

 

Tymczasem, wrzucam swoje pomidorowe krzaki zawiązujące już kwiatki :>

455554679_WITABOEGONARODZENIA2005024.jpg.4f630678730b032ce81a2a79a1536ae5.jpgIMG_20180514_184609.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

emikado, nie bardzo wiem jaka to odmiana, sprawdzę w internecie, ale na razie lenistwo sięga zenitu, a przecież cała dostępna wiedza na temat upraw jest w sieci, filmiki, poradniki.

arahja7, roślinki na parapecie wyglądają świetnie :D

Czy z kwiatów rozwiną się pomidory bez pomocy owadów przenoszących pyłek?

 

 

Zrobiłem dwa zdjęcia, myślę, że kolejna aktualizacja będzie jak już będą gotowe do zbiorów, nie ma sensu zaśmiecać zielonkami :D

 

[attachment=1]IMG_20180515_121756_HDR.jpg[/attachment]

 

[attachment=0]IMG_20180514_110055_HDR.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle lat szkoły a ja żyłam w przekonaniu, że żeby kwiatek się zapylił to potrzeba pyłku z innego kwiatu, aż mi wstyd...

Może jeśli nie uda Ci się dojść do tego które to maliny to przytnij połowę? I wrzucaj foty zieleniny! Papryka mnie zainspirowała! :)

 

Dziękuję, mam nadzieję, że te krzaczki wytrzymają wagę pomidorów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedziwna sprawa. Wystawiłam na półtorej godziny w pełnym słońcu lubczyk który kupiłam w sklepie (już wyrośnięty). Sprawdzam co u niego. Mniejsza o to, że opadły gałązki, po prostu za dużo słońca ale do cholery co tam robią te mszyce po półtorej godzinie na dworze? Wcześniej był w domu. Co mam z tym zrobić, wiecie?

[attachment=0]IMG_20180520_143845.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

emikado, dziękuje, zastanawiałam się czy te porady z netu z czosnkiem to nie fejk... Dosyć szybko usunęłam pajunki mechanicznie, spryskałam mocno wodą i wsadziłam czosnek. Ty pewnie masz dużą wiedze o roślinach, jak sądzę przez tą nieskończoną listę która wymieniłeś :D Więc zapytam o jeszcze jedną rzecz. Muchy w ziemi w doniczce. Lepić do lepu się nie chcą. Co to za dziady, skąd się biorą, jak usunąc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arahja7, nie przesadzaj, sam się uczę :D

 

Może muchówki. Małe czarne? Środek chemiczny kupisz w kwiaciarni lub ogrodniczym, ewentualnie jak Ci się chce to możesz nazbierać(lub spróbować wykorzystać susz z herbatek ziołowych) pokrzywy i skrzypu, zrobić z tego wywar(gotować ze 20 minut) i podlewać oraz spryskiwać podłoże.

 

Przypomniało mi się, że jeśli chodzi o rośliny ozdobne i mszyce to spryskiwanie wodą z szarym mydłem też powinno pomagać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna czy to są ziemiórki czy jaki diabeł. Czarne i przybywa ich. Chyba zdecyduje się na chemię...

 

Czy mydło nie zabije roślin? Spryskiwać to raczej nie, to jest zioło do jedzenia, chyba słabo by smakowało mydło w rosole :D

 

Uczysz się, no nieźle, hobbystycznie otwarłeś ciąg szklarni? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja tematu :D

Ziemniaki 05.07

IMG_20180507_142300_HDR.thumb.jpg.bb7049cdbc1ce46d06dc0112f1fd161b.jpg

05.24

IMG_20180524_073558_HDR.thumb.jpg.ecfafe6276b3db3613fdf6cc8c72b39e.jpg

Dzisiaj 06.12, zaczynają kwitnąć, po silnej burzy i deszczu część leży 😕 IMG_20180612_104222_HDR.thumb.jpg.9e8a2b191643f89c2f40a2d0ce89f53e.jpg

 

Papryka 05.15

IMG_20180515_123928_HDR.thumb.jpg.38bd3d7867329f781b10b9f4d9b684d3.jpg

06.05

IMG_20180605_135239_HDR.thumb.jpg.9aabf856ebee8b0c52c7512c499627dc.jpg

06.07 Wysadzona z doniczki do pola, 1 sztukę zeżarły ślimaki, teraz dobierają się do reszty 😕  najlepiej hodować na oknie, nie w polu 😕 

IMG_20180607_080140_HDR.thumb.jpg.2a7d3185fcee7275cedc15935f303138.jpg

 

Zdj. drzew, krzewów dam w następnej serii i to będzie zakończenie tematu. 

pozdrawiam

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu przyniosłem z lasu borówki i posadziłem z ciekawości czy będą rosnąć. Ta mniejsza na pierwszym zdj. miała owoce :D Matka zjadła, złodziejka :D 

Drugie zdjęcie przedstawia wyschniętą borówkę, nie przeżyła, za duża była :D 

IMG_20180620_100007_HDR.thumb.jpg.cc6674b0ffcfe47e22025a5ae3eed15a.jpg

IMG_20180620_100033_HDR.thumb.jpg.56649b60b50647c7bd19207689581f63.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×