Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
magic wolf

Zmiana perspektywy, subiektywność.

Rekomendowane odpowiedzi

Mój umysł ciągle to robi, ciągle przygląda się ludziom, wydarzeniom, zjawiskom z różnych stron, przeważnie patrzy na wszystko w kilku odmiennych wariantach. Jeśli ktoś coś oceni jako takie a takie to mój umysł analizuje to pod innymi/różnymi kątami. Ma ktoś z Was tak też?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Często mam kilka perspektyw w spojrzeniu na dane zagadnienie, ale miałam się nie wypowiadać w Twoich wątkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Przyglądanie się" i analizowanie nie wystarczy (może wyjątek stanowiłaby osoba o ogromnej empatii i wysokiej inteligencji, nie wiem). Moim zaburzonym zdaniem większą wiedzę zdobędziesz poprzez doświadczenie, uczestnictwo w tym, co dotąd obserwowałeś, a spośród wielu dostępnych perspektyw najwartościowsza będzie ta najbardziej subiektywna, mająca genezę w naszych emocjach.

edycja: Która racja jest najtwojsza? Ile w niej Ciebie, a ile zinternalizowanych przekonań, spod których, IMHO, warto byłoby się odgruzować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwestia przyglądania się ludziom i analizowania ich nie jest niczym nadzwyczajnym. Analizujemy różne warianty, przeróżne scenariusze, opcje, ale robimy to mając na względzie własne doświadczenia. Nie da się spojrzeć w pełni obiektywnie na daną sytuację, ponieważ Nasze doświadczenia definiują perspektywę nawet wtedy, gdy nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę i podsuwają scenariusze, które mogą się wydarzyć. Te wszystkie perspektywy i analizy bazują na tym, czego w życiu doświadczyliśmy. Innych scenariuszy nie analizujemy, ponieważ nie zetknęliśmy się z nimi wcześniej. I nie ma w tym niczego dziwnego. Dlatego często pytam, jak dana kwestia wygląda z cudzej perspektywy. Jest to istotne, ponieważ ta perspektywa z racji doświadczeń i wiedzy danej osoby może się różnić. I te różnice są ciekawe i pokazują możliwość, której nie widziałam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi