Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
magic wolf

Zmiana perspektywy, subiektywność.

Rekomendowane odpowiedzi

Mój umysł ciągle to robi, ciągle przygląda się ludziom, wydarzeniom, zjawiskom z różnych stron, przeważnie patrzy na wszystko w kilku odmiennych wariantach. Jeśli ktoś coś oceni jako takie a takie to mój umysł analizuje to pod innymi/różnymi kątami. Ma ktoś z Was tak też?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często mam kilka perspektyw w spojrzeniu na dane zagadnienie, ale miałam się nie wypowiadać w Twoich wątkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przyglądanie się" i analizowanie nie wystarczy (może wyjątek stanowiłaby osoba o ogromnej empatii i wysokiej inteligencji, nie wiem). Moim zaburzonym zdaniem większą wiedzę zdobędziesz poprzez doświadczenie, uczestnictwo w tym, co dotąd obserwowałeś, a spośród wielu dostępnych perspektyw najwartościowsza będzie ta najbardziej subiektywna, mająca genezę w naszych emocjach.

edycja: Która racja jest najtwojsza? Ile w niej Ciebie, a ile zinternalizowanych przekonań, spod których, IMHO, warto byłoby się odgruzować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia przyglądania się ludziom i analizowania ich nie jest niczym nadzwyczajnym. Analizujemy różne warianty, przeróżne scenariusze, opcje, ale robimy to mając na względzie własne doświadczenia. Nie da się spojrzeć w pełni obiektywnie na daną sytuację, ponieważ Nasze doświadczenia definiują perspektywę nawet wtedy, gdy nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę i podsuwają scenariusze, które mogą się wydarzyć. Te wszystkie perspektywy i analizy bazują na tym, czego w życiu doświadczyliśmy. Innych scenariuszy nie analizujemy, ponieważ nie zetknęliśmy się z nimi wcześniej. I nie ma w tym niczego dziwnego. Dlatego często pytam, jak dana kwestia wygląda z cudzej perspektywy. Jest to istotne, ponieważ ta perspektywa z racji doświadczeń i wiedzy danej osoby może się różnić. I te różnice są ciekawe i pokazują możliwość, której nie widziałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×