Skocz do zawartości
Nerwica.com

Lista państw świata według wskaźnika rozwoju społecznego


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem patrzę na ten ranking i mimo że widnieją tam daty 2015 i 2014 w tabelkach, to jestem pewien, że Polska awansowała o 3 lub 4 pozycje i jest to aktualizowane.

Jak widać do bogatej Europy Zachodniej i kilku Państw spoza Europy nam brakuje, ale nie jest źle, jesteśmy w grupie państw bardzo wysoko rozwiniętych, 36 miejsce na 51 jest całkiem przyzwoite. Może się okazać, że sytuacja poprawi się jeszcze bardziej i dobijemy do środka stawki.

Postaram się co jakiś czas robić screeny i zamieszczać tu w temacie, będzie wiadomo czy lecimy w górę czy w dół.

 

Do obliczenia syntetycznego miernika WRS wykorzystane zostały następujące dane: średnia oczekiwana długość życia, analfabetyzm, poziom edukacji oraz standard życia w państwach, w skali światowej. W rankingu zawarte zostały także informacje na temat jakości życia, szczególnie dzieci. Wiadomości te pozwalają określić stopień rozwinięcia kraju (wysoko, średnio lub nisko), a także wpływ polityki ekonomicznej na jakość życia. Wskaźnik stworzył w 1990 roku pakistański ekonomista Mahbub ul Haq.

W raporcie państwa osadzone zostały w czterech kategoriach:

państwa bardzo wysoko rozwinięte, państwa wysoko rozwinięte, państwa średnio rozwinięte oraz państwa słabo rozwinięte

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_wska%C5%BAnika_rozwoju_spo%C5%82ecznego

 

[attachment=3]Kraje bardzo wysoko rozwinięte.jpg[/attachment]

 

[attachment=2]Kraje wysoko rozwinięte.jpg[/attachment]

 

[attachment=1]Kraje średnio rozwinięte.jpg[/attachment]

 

[attachment=0]Kraje słabo rozwinięte.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo czytałem artykuły na temat tych państw, tego jak się tam żyje, relacje z podróży na blogach. Oglądałem zdjęcia.. Jakbym miał wybrać gdzie się urodzę, to wskazałbym jedno z tych państw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska jako kraj bardzo wysoko rozwinięty dla wielu pewnie nie do zrozumienia, ale skoro należy do tego Rumunia to my też musimy tym bardziej że to nie zarobki decydują o miejscu w tym rankingu.

Polacy na prawdę muszą być bogaci, bo usłyszałem niedawno że dzieciaki wyrzucają do śmieci słodycze otrzymane na gwiazdkę, za mojej młodości było to nie do pomyślenia, gdy wyrzucało się kanapki to był lament rodziców że tak nie można, nie znamy biedy ale słodycze to nawet mi wydaje się przegięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie państwa (przed nami) takie jak Luksemburg, Liechtenstein, Brunei, to z całym szacunkiem dla wielowiekowej historii, ja bym państwami ich nie nazwał :lol::lol:

Liechtenstein/Liczba ludności - 37 666 (2016) ( :lol::lol: ), to tyle co 2 większe wioski w Polsce, albo jedno małe Miasto.

 

Do bardzo wysoko rozwiniętych z Ameryki Południowej przebiły się tylko Chile i Argentyna, reszta kibluje w wysoko rozwiniętych, a Paragwaj, Boliwia, Honduras spadły jeszcze niżej do średnio rozwiniętych.

Trochę się przykro się robi patrząc na Afrykańską biedotę, problemy z dostępem do wody pitnej, brak jedzenia, ludzie głodują, brak opieki medycznej, tragedia. Tam maja przej*ebane, zawsze jak o tym myślę to staram się docenić to co mam, choć niewiele tego :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argentyna to niegdyś była jednym z najbogatszych państw świata, bracia mojej babci( Niemcy) tak wyjechali jeszcze przed wojną taki był tam dobrobyt.

A co do Polski to większość Polaków myśli że żyję w biednym kraju, podczas w porównaniu do reszty świata żyjemy w bogatym, no ale większość porównuje się do zachodniej Europy i wtedy wypadamy blado choć też różnice nie są jakieś bardzo duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość weltschmerz

Ja i tak patrzę na PKB, HDI i do tego GINI. A ten ostatni, bardzo ważny wskaźnik, jak na warunki europejskie jest w Polsce nadal bardzo wysoki, a im wyższy, tym nierówności w dochodach większe. Najniższy na świecie ma Słowenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska w takich rankingach zawsze jest wyżej niż się wydaję, bo one biorą m.in pod uwagę stopień analfabetyzmu i poziomu  wykształcenia społeczeństwa a w tym jesteśmy w ścisłej czołówce światowej, bo w takim USA i jeszcze paru innych bogatych krajach  zdarzają się analfabeci czy ludzie bez żadnego wykształcenia. No ale ogólnie to wykształcenie poza rankingami niewiele daje, bo i tak polskie uczelnie są daleko w rankingach  a poziom wdrażania wynalazków jest żenujący, a to że gro Polaków po studiach pracuje fizycznie to jest wręcz strata czasu i  kasy i zachodnie społeczeństwa se na to nie pozwalają.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wiejskifilozof napisał:

Czyli liberalne państwa górą,a nasz pisdoland.Gdzie 

Za rządu PiS Polska awansowała w tym rankingu, choć nie koniecznie to zasługa tej partii. Za twojego idola Tuska była niżej jak to możliwe. 😊

A co do tego że liberalne państwa góra, to mylisz przyczynę ze skutkami, no i zależy o jaki liberalizm chodzi bo Szwecja na pewno nie jest liberalna gospodarczo a Singapur jest państwem autorytarnym.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość weltschmerz

Z grona państw postkomunistycznych najlepiej radzą sobie te najbardziej liberalne i zateizowane - Słowenia, Czechy, Estonia. No, może jeszcze dawne NRD, ale to z zupełnie czegoś innego wynika.

Edytowane przez weltschmerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość weltschmerz
4 godziny temu, carlosbueno napisał:

Polska w takich rankingach zawsze jest wyżej niż się wydaję, bo one biorą m.in pod uwagę stopień analfabetyzmu i poziomu  wykształcenia społeczeństwa a w tym jesteśmy w ścisłej czołówce światowej, bo w takim USA i jeszcze paru innych bogatych krajach  zdarzają się analfabeci czy ludzie bez żadnego wykształcenia. No ale ogólnie to wykształcenie poza rankingami niewiele daje, bo i tak polskie uczelnie są daleko w rankingach  a poziom wdrażania wynalazków jest żenujący, a to że gro Polaków po studiach pracuje fizycznie to jest wręcz strata czasu i  kasy i zachodnie społeczeństwa se na to nie pozwalają.  

Chyba nawet Korea Północna nie wypada wcale tak źle według wskaźnika HDI, właśnie ze względu na znikomy analfabetyzm i jakieś tam uprzemysłowienie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, carlosbueno napisał:

Za rządu PiS Polska awansowała w tym rankingu, choć nie koniecznie to zasługa tej partii. Za twojego idola Tuska była niżej jak to możliwe. 😊

A co do tego że liberalne państwa góra, to mylisz przyczynę ze skutkami, no i zależy o jaki liberalizm chodzi bo Szwecja na pewno nie jest liberalna gospodarczo a Singapur jest państwem autorytarnym.  

Chodzi mi,o liberalizm obyczajowy.Ty Carlos podobny marzysz o życiu w kraju total;itarym.Tak mówią 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, weltschmerz napisał:

Z grona państw postkomunistycznych najlepiej radzą sobie te najbardziej liberalne i zateizowane - Słowenia, Czechy, Estonia. No, może jeszcze dawne NRD, ale to z zupełnie czegoś innego wynika.

Tylko nie zapominajmy że Polska była w 1989 roku była dużo biedniejsza od Czechosłowacji, Węgier, Słowenii( najbogatsza republika byłej Jugosławii a Jugosławia była obok NRD najbogatsza wówczas). Byliśmy chyba tylko bogatsi od Rumunii zniszczonej rządami Ceausescu a na poziomie Bułgarii czy Ukrainy, której mieszkańcy dziś do nas przyjeżdżają tak jak my na zachód. Wiem że niemieccy ekonomiści uważają że Polska lepiej "wyszła z komuny" niż NRD w które wpompowano jakieś gigantyczne środki a do dziś jest dużo biedniejsza od zachodu.   

 

4 godziny temu, wiejskifilozof napisał:

Ty Carlos podobny marzysz o życiu w kraju total;itarym.Tak mówią 

Kto mówi, nie wiedziałem że mówią o mnie na mieście. 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość weltschmerz
5 minut temu, carlosbueno napisał:

Tylko nie zapominajmy że Polska była w 1989 roku była dużo biedniejsza od Czechosłowacji, Węgier, Słowenii( najbogatsza republika byłej Jugosławii a Jugosławia była obok NRD najbogatsza wówczas). Byliśmy chyba tylko bogatsi od Rumunii zniszczonej rządami Ceausescu a na poziomie Bułgarii czy Ukrainy, której mieszkańcy dziś do nas przyjeżdżają tak jak my na zachód. Wiem że niemieccy ekonomiści uważają że Polska lepiej "wyszła z komuny" niż NRD w które wpompowano jakieś gigantyczne środki a do dziś jest dużo biedniejsza od zachodu.   

Ale Estonia była w jeszcze gorszym stanie. Czechosłowacja też aż tak dobrze nie stała w momencie upadku komunizmu - trochę lepiej niż PRL, ale i tak z wielką przepaścią wobec zachodniej Europy, w latach 90. nadrobili, szczególnie Czechy po odcięciu biedniejszej Słowacji, na życzenie Słowaków zresztą. A NRD to jeszcze inna historia, tu nie ma porównania z resztą demoludów.

Węgry, Ukraina, Bułgaria to chyba są ci wielcy przegrani transformacji - startowali z tego samego poziomu rozwoju gospodarki, co Polska w 1989 i 1991 lub z lepszego (Węgry), a tymczasem pogrążają się w nędzy lub marazmie.

Edytowane przez weltschmerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, weltschmerz napisał:

Węgry, Ukraina, Bułgaria to chyba są ci wielcy przegrani transformacji - startowali z tego samego poziomu rozwoju gospodarki, co Polska w 1989 i 1991 lub z lepszego (Węgry), a tymczasem pogrążają się w nędzy lub marazmie.

Ukraina gdyby nie te ich różnokolorowe rewolucje, jawne i mniej jawne  interwencje Rosji stałaby na pewno wyżej. No i nie zapominajmy że Hrywna teraz bardzo nisko stoi, zarabiają tam bardzo mało ale i też jest tanio, przynajmniej usługi i krajowa żywność, to w tej chwili najtańszy kraj w Europie i dla nich te polskie 2 tysiące to naprawdę sporo,.  Największym ich problemem jest drogi gaz i węgiel  bo jest w cenach polskich jak nie wyższych( gdy żyli dobrze z Putinem był kilka razy tańszy)  i za przeciętna pensje nie są w stanie ogrzać zimą domu. Do tego Ukraina jest rządzona przez oligarchów a Bułgaria przez mafię, nasze rządy też nie są najlepsze ale daleko im do tych krajów. A Węgry aż tak od Polski nie odstają, no i mają 10% cyganów ciekawy jaki to ma wpływ na gospodarkę.😊  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎16‎.‎11‎.‎2018 o 20:32, carlosbueno napisał:

Za rządu PiS Polska awansowała w tym rankingu, choć nie koniecznie to zasługa tej partii. Za twojego idola Tuska była niżej jak to możliwe. 😊

A co do tego że liberalne państwa góra, to mylisz przyczynę ze skutkami, no i zależy o jaki liberalizm chodzi bo Szwecja na pewno nie jest liberalna gospodarczo a Singapur jest państwem autorytarnym.  

Chodzi mi,o liberalizm obyczajowy.Ty Carlos podobny marzysz o życiu w kraju total;itarym.Tak mówią 

ACH TEN WĘGIEL.SAME KLOPOTY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2018 o 22:09, Liber8 napisał:

W raporcie państwa osadzone zostały w czterech kategoriach:

państwa bardzo wysoko rozwinięte, państwa wysoko rozwinięte, państwa średnio rozwinięte oraz państwa słabo rozwinięte

zabraklo kategorii nr 5 -kraj niedorozwinięty POLAND

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to globalnie, ludzie z biednych krajów braliby w ciemno życie Polsce. A czy jakiś Polak zamieniłby się i pojechał do Nigerii, Syrii czy innego trzeciego świata? Raczej nie, chyba że na wakacje albo z misją ratowania głodnych dzieci. 

Solidni Polacy wyjechali do państw gdzie lepiej się zarabia, nic w tym dziwnego, otrzymać 5x więcej za tak samo wykonaną robotę. Nie wiem czy sobie przypominacie, ale pewien polityk nazwał kiedyś Polaków - nieudacznikami. Nie wpadł na to, że ujowo zarządza państwem i to on jest niudacznikiem wśród polityków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, weltschmerz napisał:

5x? To już od dawna nieaktualne.

To zależy w jakim kraju, w Norwegii spokojnie x5 na pewno a w Szwajcarii to jeszcze więcej, ale tez tam wyraźnie drożej niż w PL. . No ale w typowych kierunkach jak UK, NL, DE to w tej chwili 3, maks 4 razy, a w budowlance to czasem tylko x 2 bo w Polsce spokojnie można 200 zł dniówki w tej branży zgarnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×