Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
magic wolf

Tendencje ludzkie do wybiórczego, pochopnego oceniania innyc

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, skąd się to bierze u nas ludzi, że to robimy, klasyfikujemy i wkładamy do jakiegoś pudełka daną osobę, nie zapoznawszy się wystarczająco z faktami. Ba, rzeczywistość jest jeszcze bardziej zaskakująca, czasem wsadzając daną osobę do jakiegoś pudełka, wymyślamy i przypisujemy jej wyimaginowane cechy, czy intencje tak aby pasowały do naszych pierwotnych założeń. Dlatego, że łatwiej dorobić komuś drugi róg aniżeli przyznać się do błędu przed sobą i innymi.

Także, czy potrafimy dostrzegać te mechanizmy w sobie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Nie wystarczyłoby mi życia, gdybym musiała każdego dobrze poznawać :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Także, czy potrafimy dostrzegać te mechanizmy w sobie?

Dostrzegam w sobie dobrze te mechanizmy, zdarza mi się tak oceniać, dumny z tego nie jestem :-|

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludzie chętniej to robią pod wpływem silnych emocji. Nagle znika zdrowy osąd, wyrozumiałość, empatia. Ignorujemy i umniejszamy ewentualne pozytywne cechy danej osoby a uwydatniamy te gorsze. Choć tak naprawdę te rzekomo złe cechy wcale nie muszą takie być. To umysł demonizuje i tworzy tych złych (choć nie twierdzę, że źli nie istnieją). Sam się czasem przyłapuję na własnym przykładzie, jak mocno przekonany jestem o tym, że ten a ten to naprawdę nie zły sk*rwiel. Jak emocje opadają to znów wszystko się rozjaśnia ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy tych wszystkich sygnałach, które docierają do Nas z zewnątrz, kontakcie z otoczeniem, z ludźmi - mózg jest przeładowany, więc idzie na skróty. Gdyby się chciało każdego dogłębnie poznawać, to by szło zwariować i nic innego by się nie robiło. Naprawdę fajnie jest, jak się można bliżej poznać, ale nie zawsze jest ku temu sposobność, więc polegamy na ogólnikach, które potrafią wprowadzić w błąd...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Przy tych wszystkich sygnałach, które docierają do Nas z zewnątrz, kontakcie z otoczeniem, z ludźmi - mózg jest przeładowany, więc idzie na skróty.

Dokładnie tak jest, umył kieruję się uproszczeniami dla własnej wygody. Niestety czasami można znaleźć się po stronie kogoś, kto został wybiórczo osądzony i użalać się na niesprawiedliwość i wyładowywać gniew na innych. Tyle cierpienia przez zniekształcenia umysłu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi