Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
magic wolf

Gry społeczne

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwując ludzi zauważasz w pewnym momencie, że to całe społeczne ludzkie zachowanie jest takim trochę teatrzykiem. Każdy przez każdego próbuje być bardziej zabawny, bardziej bystry, bardziej zayebisty. W każdej społeczności można zaobserwować ów zachowania. Zazwyczaj im większa grupa tym wyraźniej to widać. Tzn., nie do końca każdy, no i nie zawsze to robi, jednak większość populacji przejawia takie zachowania. A to rzucenie jakiegoś żartu bystrego a to zabłyśnięcie swoim intelektem w określony sposób, im bardziej wymagający tym lepiej, tym większe wrażenie robi na innych jak i na samych zainteresowanych. Jednak to wszystko tylko gra, popisy jednych przed drugimi, mogą mieć na celu dowartościowanie się czy ustalenie pozycji społecznej, pokazanie się, czy raczej własnego intelektu jako wysoce rozwiniętego, mogą być wykonywane całkiem nie świadomie jak i świadomie. Im mniejsza, znana sobie grupa, tym mniejsza potrzeba popisywania się.

Nie krytykuję tego zjawiska, nie, nie, po prostu jest to dla mnie dosyć ciekawe, obserwacja innych, również samego siebie, więc dzielę się spostrzeżeniami.

To znaczy nie jest to regułą, że zawsze się tak zachowujemy, nie jest to jednoznaczne, jest zależne od wielu czynników. Dobrze można zrozumieć to kontrastując relacje "w cztery oczy" bardziej osobiste a dla przeciwieństwa w dużych grupach. Nawet obce sobie osoby zachowują się inaczej rozmawiając prywatnie a inaczej publicznie.

Nic nowego nie odkryłem bo to widać już w przedszkolu:) Jednak jest to dosyć ciekawe.

Innymi słowy ludzie często pokazują siebie jako bardziej fajni niż są naprawdę. W ogóle cały ten świat to jeden wielki teatr;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W 90% bym się zgodził z tym co napisałeś.

Osobiście cenię sobie takich co się popisują i starają zabłysnąć :mrgreen::mrgreen: np siebie :pirate::pirate: Spoko gościu ze mnie :lol::lol:

Także szpanujmy wiedzą, szpanujmy intelektem, szpanujmy brakiem intelektu, wszystko to jest pozytywne :mrgreen:

Jednak nie zgodzę z tym, że to zjawisko dotyczy większości populacji, ciężko powiedzieć ile procentowo, ale weźmy np typowych Polaków.

U niektórych osobników nie zaobserwowałem zachowań, które opisałeś.

Mało tego, spora część społeczeństwa zachowuje się jeszcze gorzej, opróżni taki 8 tatr z rana i do autobusu ledwo wchodzi :D

[attachment=0]TypowyPolak2.jpg[/attachment]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jednak nie zgodzę z tym, że to zjawisko dotyczy większości populacji, ciężko powiedzieć ile procentowo, ale weźmy np typowych Polaków.

Nie no nie wszyscy i nie zawsze, albo wszyscy ale nie zawsze;)

Różnie może być, bardzo różnie, bo to nie jest takie jednoznaczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytam te Twoje tematy i doskonale Cię rozumiem, kiedyś myślałem w taki sam sposób, też to wszystko 'widziałem'. Psychiatra uznał, że mam psychozę ponarkotykową, neuroleptyki postawiły mnie do pionu. Uważaj na siebie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

magic wolf, od dawna obserwuję ludzi. Głównie w realu. Budowanie własnego wizerunku jest ciężką i kruchą rzeczą. Jedni przykładają do tego większą wagę - inni mniejszą. Pozycja, którą sobie możemy wypracować daje później zyski lub straty. Niekoniecznie materialne. To, jak Nas postrzegają inni ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ktoś powie, że to nie jest istotne i ważne, żeby być naturalnym i czuć się dobrze z samym sobą. No nie. Nie do końca tak to działa. Jeśli chcemy mieć "dobrze", mamy przed oczami jakiś cel, to trzeba na to zapracować. Tą pracą jest właśnie zbudowanie wizerunku i niejednokrotnie lekka gra kogoś, kim się nie jest. Zysk jest okupiony dostosowaniem się do społeczeństwa, norm, zachowań, wizerunku grupy. Wypracowanie sobie pozycji w grupie jest trudne i nie zawsze pokrywa się z tym, kim naprawdę jesteśmy. Ludki, które chcą, a nie do końca potrafią kreować wizerunek często popełniają babole, które demaskują grę i niestety pewne braki, które chciało się zamaskować przed innymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lilith, tyle, że to wszystko ściema. Na najgłębszym poziomie jesteśmy tacy sami ani lepsi ani gorsi. To wszystko powierzchowności, bardzo nie trwałe, ulotne. Bogaty czy biedny, mądry czy głupi, bardziej ważny czy mniej ważny, bardziej atrakcyjny czy mniej atrakcyjny, w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami. A owe maski, które na siebie zakładamy i próbujemy pokazać się z lepszej strony mogą powodować wartościowanie i dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. A to najlepsza droga do niskiej samooceny i w ogólnym rozrachunku do cierpienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

magic wolf, jak wcześniej zauważyłeś - teatr ;) Był, jest i będzie. A konsekwencje? Wątpię, żeby ktokolwiek brał je pod uwagę. No chyba, że ktoś bardzo wnikliwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

teatr albo taniec, taniec życia, tak jak tu:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A konsekwencje?

Konsekwencje są takie, że to odwieczna walka, gdzie silniejszy wygrywa od słabszego. Może kiedyś to zaniknie na rzecz dobra ogółu, jednak chyba wtedy już nie będzie na świecie tak interesująco:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co jest najśmieszniejsze? To, ze każdy próbuje grać najbardziej elokwentnego, jak tylko się da :D:D Choćby był mega debilem :D:D Ale nie mam nic do nikogo to normalne ;)

Tzn., nie przepraszam, prawdziwy dres mówi zawsze tak jak czuje :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi