Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
magic wolf

Wolna wola

Rekomendowane odpowiedzi

To jak jest z tą wolną wolą, istnieje czy nie?

Nie chcę tutaj rozbierać wolnej woli na wszelakie czynniki i na różne definicje, pojęcia, interpretacje. Po prostu wolna wola w pojęciu świadomego, nie uwarunkowanego, w pełni autonomicznego czynu . A jeszcze prościej, w pojęciu: że to ja jestem twórcą tego robię. Jeszcze inaczej, czy istnieje gdzieś w umyśle mały człowieczek, pociągający za sznurki i robiący to co chce, tak jak chce, nie zależnie od niczego. Jeszcze inaczej, jednak ciągle chodzi o to samo: jak poruszysz świadomie ręką, w lewo lub prawo, to ty to zrobiłeś? Jesteś w pełni świadomy tego co się stało, i wiesz, że Ty to zrobiłeś?. Jesteś pewien?

Także, czy na pewno tak jest? Że jesteśmy twórcami własnych czynów? Nauka twierdzi, że nie jesteśmy, że to tylko iluzja. Umysł wykonuje czynności zanim będziemy ich świadomi i rzekomo dokonamy własnego wyboru. Po za tym nie możliwym byłby wybór całkiem nie zależny, dlatego, że zawsze będzie uwarunkowany, zdeterminowany wieloma czynnikami.

Są badania, w których udowodniono, że np. wtedy, kiedy poproszono badanego o zdecydowanie czy chce przycisnąć przycisk prawy lub lewy, świadomie o tym decydując, to okazywało się, że umysł podjął decyzję jaki przycisk nacisnąć zanim badany uświadomił sobie to. Badacze widzieli na ekranie monitora, gdzie aparatura w autentycznym czasie obrazowała jego funkcje, że ów badany zachowa się w określony sposób, przed uświadomieniem sobie tego przez badanego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może taka sugestia. Kiedy morderca, który zabija innego człowieka to czy jego działania są absolutnie nie uwarunkowaną w pełni wolną wolą? Czy są konsekwencją wielu złożoności, które nastąpiły uprzednio?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Albo inna ciekawa sugestia. Kiedy zaistniejesz jako świadomość w ciele Hitlera i wszelkie zdarzenia potoczą się dokładnie tak jak wiemy jak się potoczyły, to czy jest tutaj miejsce na wolną wolę ów człowieka. A czy może nie miał on absolutnie wpływu na to, że tak się wszystko potoczyło. Ktoś może powiedzieć, że mógł zdecydować inaczej gdyby chciał. Jednak czy na pewno? Czy jego rzekoma chęć postąpienia inaczej nie była zdeterminowana w taki sposób w jaki była? Czy nie była uwarunkowana genami, nabytymi doświadczeniami, wypadkowymi losu a więc obecnym stanem świadomości, który był taki jaki był?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Następny przykład. Zamknij oczy. (serio) Zamknij oczy i spróbuj przestać myśleć przez minutę. Absolutnie nie myśleć o niczym. Jeżeli wykonasz to ćwiczenie do zauważysz, ze myśli pojawiają się same w umyśle, tak po prostu. Ty nie jesteś ich twórcą, to umysł je tworzy. Co najwyżej masz możliwość podążania za myślami. To tylko skróty myślowe to co opisuję bo w innych przypadkach masz możliwość kontrolowania myśli, jednak ów kontrola jest w pełni uwarunkowana poprzednimi zdarzeniami.

A więc skoro czasem nie masz kontroli nad tym co mówi ci umysł, to jak możesz mieć wolną wolę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisałam i się nie opublikowało :(

Morderca kogoś zawsze zabija kogoś po tym, jak nastąpiły pewne złożoności w jego życiu. Nie zmienia to faktu, że podejmuje z wolnej/wlasnej woli taką decyzję. Zawsze są jakieś doświadczenia, uwarunkowania czy inne złożoności. Co więcej wydaje mi się, że muszą one wystąpić, bo gdyby ich nie bylo to nie byłoby żadnej woli no bo na jakiej podstawie podjąć jakąkolwiek decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z drugiej strony sama już nie wiem, trudny temat. Tak samo kontrola myśli i emocji, bo z tym połączona jest rzekoma wolna wola.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mnie bez mojej wolnej woli zamkneli na dwa mce w psychiatryku. I dopiero pod pewnymi warunkami ktore musialam spelnic mnie wypuscili mowiac ze nie chce sie leczyc i i tak trafie wkrotce z powrotem do nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgodnie z tym co pokazujesz - 99.9% rzeczy dzieje się automatycznie...

Proponuję zawęzić rozważania do pozostałego 0.1% :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zgodnie z tym co pokazujesz - 99.9% rzeczy dzieje się automatycznie...

No właśnie, ostatnio tak to wszystko widzę, widzę innych jako chodzące automaty;) Ostatnio miałem jakiś przebłysk po medytacji. Ojciec zaśmiał się obok w pokoju i miałem głębokie wrażenie, że to nie on się zaśmiał, tylko, że to się wydarzyło

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a który to jest ten 0.1%?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
a który to jest ten 0.1%?
Ten, gdzie mam poczucie wyboru :)

To jest bardzo subtelne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi