Skocz do zawartości
Nerwica.com

toksyczne słowa i zachowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zapytanie. Czy uważacie, że powiedzenie komuś, kto zawala różne rzeczy, a potem tłumaczy się, że ma problemy ze sobą, że sobie ze sobą nie radzi, że o wszystkim zapomina, bo jej ciężko, że może z kolejnego obowiązku się nie wywiązać, bo "jest na rozdrożu", że chce wyrozumiałości, itd.itp. komuś, kto swoim zawalaniem naraża innych na nieprzyjemności i mówi "nie obchodzi mnie to teraz"...

 

słów: "kup sobie kalendarz. nie tylko tobie ciężko, nie tylko ty masz problemy"

 

czy takie słowa są ciosem poniżej pasa, czy są powodem do zrobienia awantury i czy są paleniem mostów?

 

Jak uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że licytacja o to kto ma większe problemy doprowadzi wyłącznie do awantury. Może powinnaś/powinieneś szczerze porozmawiać o tym, jak się czujesz, że Tobie również jest ciężko i nie poradzisz sobie bez niej. Poza tym postaraj się pomóc tej osobie. Jeśli to choroba, a nie zwykły egoizm, to raczej powinna zgodzić się na współpracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja, by ktoś kupił sobie kalendarz i zapisywał tam rzeczy, o których z reguły zapomina, nie jest niczym złym, żadnym przestępstwem. Myślę, że miałaś dobre intencje. Podejrzewam jednak, że osoba, której to zaproponowałaś, była i tak wzburzona emocjonalnie podczas rozmowy, dlatego zareagowała na Twoją propozycję "nadaktywnie" i awantura gotowa. Poza tym, zauważ, że wiele od przebiegu rozmowy zależy od tego, w jaki sposób formułujemy komunikat. Wiele zależy od intonacji, mimiki, gestów, czyli komunikacji niewerbalnej. Można powiedzieć do kogoś: "Kup sobie kalendarz" z politowaniem w głosie, pretensją, ironią i wówczas takie słowa mogą ranić. A jeśli powiemy spokojnie, ze zrozumieniem i empatią w głosie: "Może kup sobie kalendarz na zapiski, skoro wiele rzeczy nie pamiętasz. Może to pomoże Ci w zorganizowaniu się?", to wówczas taki komunikat łatwiej potraktować jako dobrą poradę i chęć pomocy.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×