Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Lilith

Psychologia - nowa "świecka religia"?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lilith

Psychologia to, psychologia tamto...psychologia wkracza w ekonomię, psychologia ubioru, psychologia w zarządzaniu...

Jest tego cała masa. Obecnie, psychologia staje się czymś w rodzaju religii. Jak myślicie, coś w tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Obecnie, psychologia staje się czymś w rodzaju religii
nie wiem, czy można zakwalifikować psychologię jako "religię" religia zakłada coś odgórnie, ustala sztywne ramy, to ubezwłasnowolnienie człowieka, uważam, że psychologia działa wręcz odwrotnie, otwierając NAS, poszerza horyzonty, daje swoiste rozwiązania na pytania które sobie zadajemy, ale są one namacalne, rzeczywiste, nie tylko ułuda i wiara w nieistniejące byty! :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lilith, czy inspiracją do założenia tematu był może ten wykład?

Jak ktoś znajdzie wolne 20 minut, warto chyba obejrzeć. Kilka twierdzeń dość kontrowersyjnych, ale daje do myślenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Lilith

Dissident, nie w tym sensie "religia". Chodziło mi bardziej o to, że staje się czymś powszechnym, znanym i uznawanym jako część życia.

horr, nie, ale z chęcią obejrzę, jak będę miała chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
znanym i uznawanym jako część życia.
no mi to się nadal kojarzy z "religią" :bezradny: ale rozumiem doskonale...!

Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem.

- Wkd!

kończąc temat nawiązujący do "religii" to religia zawsze służyła do tłumienia tłumu, dając sztuczną nadzieję (moje prywatne zdanie) ( no ale co kto lubi :bezradny: Ja absolutnie nie neguję :nono: ) no i zapraszam do dyskusji! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Religia to przyjmowanie czegoś "na wiarę". I tak, psychologa jest częściowo religią (psychiatria też). Ludzie ufają teorią psychologii/psychiatrii, ale na obecnym etapie te teorie nie są twardymi teoriami naukowymi (może jakaś tam część tylko nimi jest), zaufanie im to po części przyjęcie ich na wiarę, że są prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Lilith

Nie, nie w tym rzecz. Mam wrażenie, że "wyrósł" wręcz kult psychologii. Ludzie próbują tłumaczyć wszystko z perspektywy psychologii - nawet jedzenie śniadania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi