Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Lilith

Sposoby dyskredytowania psychoterapii

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lilith

Trafiłam ostatnio na jednym z portali na artykuł odnośnie analizy sposobów dyskredytowania psychoterapii. Nie będę go cytować, ponieważ wydał mi się dość mętny. Postanowiłam jednak założyć watek i rzucić temat do dyskusji. Jak Wy to widzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Pytanie kto dyskredytuje psychoterapię? Czy nie zadowoleni pacjenci, którym terapia nie pomogła, czy nie zadowoleni pacjenci, którzy mieli znikomy kontakt z terapią i zrazili się jednocześnie nie próbując dowiedzieć się jakie faktycznie terapia przynosi skutki, co mogłoby wiązać się z zaangażowaniem w kolejną terapię, czy ci którzy mieli inne oczekiwania co do terapii, czy ci, którzy w ogóle nie mają pojęcia o terapii, tylko tak im się wydaje, że jest do kitu, czy psychiatrzy, którzy wolą promować własną profesję (część tak robi)?

Osobiście nie przeszedłem nigdy żadnej porządnej terapii. Także nie mogę się rzetelnie wypowiedzieć o jej skuteczności. Natomiast miałem swoje "mini" psychoterapie i jestem zawiedziony. Jednak podejrzewam, że gdybym natrafił na odpowiedniego człowieka z odpowiednią wiedzą to mogło by się udać (przynajmniej częściowo).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A po co dyskredytować? Przeceniać również nie warto.

Sama napisałaś w innym wątku, że poprawa jest konsekwencją własnych decyzji, nie decyzji psychoterapeuty. Jest katalizatorem działania, nie sprawcą. Psychoterapeuta nic nie zrobi za kogoś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi