Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak żyć w PL


Tella

Rekomendowane odpowiedzi

GUS napisał, że wzrósł poziom wynagrodzenia wśród Polaków, 4 217,96 złotych brutto -aktualnie tyle wynosi.

Wiem, że ranking nie obejmuje "budżetówki" oraz firm powyżej iluś pracowników.

Czy w Polsce naprawdę jest tak dobrze?

W co się "wpakować", aby naprawdę dobrze zarabiać?

 

Ilu z Was na ma rękę pow.2500zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej płatne są sektory IT i finansowy

https://kariera.pracuj.pl/zarobki-i-prawo-pracy/najlepiej-platne-zawody-w-polsce/

 

Najmniej zarabiający:

praca na produkcji, pracownicy sprzątający, dozorcy, portierzy, ochroniarze, pakowacze, sprzedawcy, kasjerzy.

Poszkodowane są też pielęgniarki, wynagrodzenie nieco większe, ze względu na wykształcenie i rodzaj wykonywanej pracy stanowczo za niskie. To przez zbyt łagodne protesty, jak to kobiety - pełna kultura przy negocjacjach. Przeciwieństwo czarnej węglowej hołoty, która jak uzna, że ma mało, to jedzie pod sejm palić opony i drzeć mordę.

 

a tu filmik ciekawostka z wykopu:

[videoyoutube=s4dFCQh0QnY][/videoyoutube]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GUS napisał, że wzrósł poziom wynagrodzenia wśród Polaków, 4 217,96 złotych brutto -aktualnie tyle wynosi.

Wiem, że ranking nie obejmuje "budżetówki" oraz firm powyżej iluś pracowników.

Czy w Polsce naprawdę jest tak dobrze?

W co się "wpakować", aby naprawdę dobrze zarabiać?

 

Ilu z Was na ma rękę pow.2500zł?

Ta średnia jest wyliczana od przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i z tego co wiem to nie obejmuje nawet połowy zatrudnionych. Także to jedna wielka ściema.

Ja niby mam na rękę ponad 2500 zł( ale to tylko dzięki temu że robię czasem grubo ponad 250 h/ w miesiącu) ale oficjalnie zarabiam minimum i pracuje 4 dni w tygodniu. W tej firmie a w poprzednim miejscu pracy w jeszcze większym stopniu to ile realnie zarabiałem i w jakim wymiarze godzin nie miało nic wspólnego z oficjalnymi danymi, i z tego co się orientuje przynajmniej w małych ośrodkach i na niskich ale też i średnich stanowiskach to norma. Także do tych średnich należy podchodzić z dużym dystansem bo prawo pracy w Polsce jest omijane na każdym kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajmniej zarabiający:

praca na produkcji, pracownicy sprzątający, dozorcy, portierzy, ochroniarze, pakowacze, sprzedawcy, kasjerzy.

Najmniej zarabiają stróże, zwykle 4-6 zł/h a i musisz mieć rentę,emeryturę czy jakąś grupę inwalidzką żebyś ta pracę dostać i żeby za ciebie składek odprowadzać nie musieli. Zwykle nie jest to jedyne źródło dochodów dla pracujących w tej branży bo mają owe renty i emerytury inaczej by zdechli z głodu. Sprzedawcy, kasjerzy ostatnio przynajmniej w dużych marketach czy popularnych dyskontach się trochę poprawiło i można nawet 2 koła wyciągnąć na rękę za standardowy etat, gorzej w małych sklepikach na wsiach tam płacą często 1000 zł na rękę i za więcej niż standardowy etat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak żyć długo i szczęśliwie.Owszem,by przydała się większa kasa.Ale obecnie PIS ma inne priorytety.Jak stawianie kiboli za wzór.I robienie szopki,w postaci,cyrku( komisji) AmberGold.

 

No,ja muszę tu zgasić,ten komunistyczny wywód.Kucharka szkolna nie zarabia tylko co lekarz.Tak było jest i będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce, zresztą chyba na całym świecie aktualnie nie pozwala się żyć wolnemu człowiekowi. Co najwyżej poegzystować sobie można.

Ale z drugiej strony ja nie odpuszczę i też radzę nie przyzwyczajać się do łańcuchów. Łańcuchem wojują to na łańcuchu umrą. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na średnią wynagrodzeń nie patrzcie. Liczy się mediana i przeciętne wynagrodzenie dla danego regionu / branży / stanowiska.

Ile minimum wg was przy obecnych kosztach życia powinno się zarabiać na rękę by móc już "żyć normalnie" ? Wg mnie około 4000 PLN dla kosztów życia w mieście wojewódzkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu system jest patologicznie niesprawiedliwy w sferze prazy zarobkowej ( gospodarka), bo:

Ktoś kto ma pomysł na pracę i zarabianie pieniędzy nie może od razu zacząć działać, tylko najpierw musi wypełnić papiery, dostać pozwolenie od urzędnika, a gdy pozwolenie dostanie i wyznaczony termin w którym może pracować, to dodatkowo musi najpierw zarobione pieniądze oddać (pod groźbą kary) na zakład co to się zwie: ubezpieczenie społeczne. Czyli najpierw muszę naprodukować tyle towaru i tyle sprzedać by opłacić ten zakład, później jeszcze na inne podatki oddać co zarobiłem i jeżeli z tym się wyrobię, to wtedy dopiero mogę sobie wziąć co zostało ( a jeżeli za dużo zostało- podatek dochodowy- to jeszcze więcej muszę oddać. A lokal, materiały i inne tikitakie to już mniejsza o to...)...Czyli przy zarobku ok. 2000zł( "na czysto" oczywiście) zostaje chyba ze 400 zł dla pracującego... To już bardziej opłaca się brać zasiłek, bo wystarczy chyba raz miesiącu (?) stawić się do urzędu i ponad (500?) wpada do kieszeni, a i przymusowe ubezpieczenie, na które przedsiębiorczy musi zarobić, też się dostaje. Czyli można tyrać przez cały miesiąc i z tego mieć ok.400zł i można prawie nic nie robić przez miesiąc i też mieć ok. 400zł. ------>SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA<------czyli absurd, bo sprawiedliwość jest albo nie ma ( nie trzeba dodawać tego durnego określenia "SPOŁECZNA"...

Jest to uśmiercanie Polski i robienie z Polaków niewolników tych co mają pieniądze (więc aktualnie jeszcze jako tako np. Niemcy, a w przyszłości np. Chińczycy (w Chinach jest teraz najbliżej wolnego rynku i niedługo to oni będą kupować świat).

I tyle w temacie z mojej strony.

Good luck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asembler

 

Ile minimum wg was przy obecnych kosztach życia powinno się zarabiać na rękę by móc już "żyć normalnie" ? Wg mnie około 4000 PLN dla kosztów życia w mieście wojewódzkim.

 

 

zależy w ile osób się żyje, dla jednej osoby to być może 4000 zł a para będzie żyła w podobnym komforcie za 6000 zł tak mi się wydaje bo ja nie zarabiam nawet tych 2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sytuacje dla kawalera czy panny, razem na ogół za 2 razy tą samą kwotę co pojedynczo można żyć na wyższym poziomie. Ogółem realne dochody przeciętnych Polaków są wyższe jak te deklarowane. Część wypłaty pod stołem, mężuś przelewa coś z zagranicy, część coś ogarnia na patencie taniej kupi drożej sprzeda itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motio, Już nie przesadzajmy z tym jak to ciężko mają pracodawcy, na pewno nie wszyscy, u mnie jest kilku szefów i każdy ma auto za minimum 200.000 zł oraz ich członkowie rodziny, mieszkają w willach i jeżdżą często na wakacje zagraniczne. Niech maja nie jestem zazdrosny ale niech nie mówią że nie stać ich aby np więcej płacić pracownikowi. Na zachodzie do fortun, majątków dochodziło się dziesiątkami lat a w Polsce każdy biznesmen by chciał w 2-3 lata natrzepać kasy aby żyć w luksusie i to zwykle kosztem pracowników.

Oczywiście system mógłby być bardziej przyjazny przedsiębiorcom zwłaszcza tym drobnym bo ci duzi i tak go obchodzą jak chcą.

Ostatnio wzrosły pensje w wielu firmach i to nie dlatego że te firmy ostatnio tak dobrze prosperują , ale nie mogą znaleźć ludzi do pracy, wcześniej nie musieli tego robić bo było pełno chętnych i w większości przypadków mitem jest to że przedsiębiorcy nie mogą więcej płacić bo ich nie stać. W Lidlu w Polsce i Niemczech ceny są bardzo zbliżone a zarobki tam są 3-krotnie wyższe czyli po prostu lidl w Polsce zarabia dużo więcej podobne inne zagraniczne sieci handlowe, choć oczywiście koszty pracownika to nie cały wydatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na średnią wynagrodzeń nie patrzcie. Liczy się mediana i przeciętne wynagrodzenie dla danego regionu / branży / stanowiska.

Ile minimum wg was przy obecnych kosztach życia powinno się zarabiać na rękę by móc już "żyć normalnie" ? Wg mnie około 4000 PLN dla kosztów życia w mieście wojewódzkim.

To zależy od wielu czynników, jak ktoś wynajmuje drogie mieszkanie albo spłaca wysoki kredyt to te 4 tysiące może być mało bo połowę mu odpadnie na starcie. Jak ktoś ma własne mieszkanie bez kredytu to 4 tysiące to sporo a jak mieszka z rodzicami to już w ogóle wypas. :mrgreen:

Zależy też od stylu życia jak ktoś jest domatorem na pewno wyda mniej od imprezowicza lubiącego podróże, kluby,puby alko i papierosy który za 4 tysiące ledwo dożywa do końca miesiąca podczas gdy ten pierwszy może odłożyć 2 tysiące albo i więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motio, Już nie przesadzajmy z tym jak to ciężko mają pracodawcy....

Piszę o jednoosobowej działalności, Carlosbueno. Rząd ma stworzyć takie warunki, żeby jednoosobowa działalność mogła się rozwijać i rozwinąć w giganta zatrudniającego tysiące ludzi. Żebyś Ty, ja, ktokolwiek mógł w każdej chwili zarabiać pieniądze. A żeby było to możliwe, to jedyną drogą jest wolny rynek (kapitalizm), czyli rząd nie kładzie swoich łap na sferę gospodarki. Jedynie policja pilnuje porządku wewnątrz, a wojsko na zewnątrz( no i od czasu do czasu podbija jakiś niedorozwinięty kraj...dobra, żartowałem peace and love :) ) Nie ma innej drogi ( inne w przepaść prowadzą, albo na drogę podboju przez bogatsze i bardziej rozwinięte kraje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×